مدت زمان پیشنهادی 30 دقیقه
ساعت بازدید 06:00 - 00:00
آدرس  ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد
قیمت بلیط به ریال نامشخص

آبشار نوژیان

آبشار زیبای نوژیان با ۹۵ متر ارتفاع، یکی از بلندترین آبشارهای ایران و مرتفع‌ترین آبشار استان لرستان است. عرض آبشار تابع کم‌آبی و پرآبی فصل‌هاست و به علت همین تغییر شکل ظاهری، نام آن را نوژیان یعنی «آبِ زنده» گذاشته‌اند. وجود گیاهان دارویی در اطراف آبشار نوژیان و بالای «کوه تاف» باعث می‌شود مردم زیادی به این منطقه سفر کنند.

فاصله آبشار از سه راهی پلیس راه خرم آباد – بروجرد ۵۲ کیلومتر است. اگر از پلیس راه حدود ۱۴ کیلومتر در جاده کمربندی خرم آباد به سمت جنوب بروید، به یک سه راهی خواهید رسید که تابلوی راهنمای آبشار نوژیان در سمت مقابل جاده نصب شده است. از این سه راهی به سمت مشرق (دست چپ) بپیچید. جاده پس از طی چند کیلومتر کوهستانی می شود.

 

این مسیر، طبیعت جنگلی دارد و مملو از درختان بلوط است. از ابتدای سه راهی تا آبشار دقیقاً ۳۸ کیلومتر فاصله است. ۳۲ کیلومتر مسیر آسفالت و ۶ کیلومتر آخر خاکی (شوسه) است.

مسیر خاکی برای اتومبیل های معمولی قابل تحمل است. کل مسیرِ ۳۸ کیلومتری فاقد علائم راهنمایی و رانندگی هشدار دهنده و گارد ریل است. مراقب پیچ های تند جاده باشید. به خاطر داشته باشید که هدف مقصد نیست. خود مسیر از زیبایی های فراوانی برخوردار است. اگر با کمبود وقت مواجه نیستید، در میان راه بایستید و از جنگل های زیبای زاگرس لذت ببرید.

آبشار نوژیان چهل و ششمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

 

برای نظر دادن کافیست وارد شوید