مدت زمان پیشنهادی 60 دقیقه
ساعت بازدید 09:30 - 18:00
آدرس کاشان، خیابان ملاحبیب‌الله شریف، کوچه‌ی مسجد آقابزرگ
قیمت بلیط به ریال 3000 تومان

مسجد و مدرسه آقابزرگ

یکی از مهم‌ترین بناهای عظیم آجری با گنبد آجری بزرگ است. این مسجد برای ترویج علم و آموزش ساخته شد و سال‌ها محل تربیت دانش‌آموزان و طلاب بود. هنرهای کاشی‌کاری، گچ‌بری، کتیبه‌نویسی، مقرنس‌کاری و نقاشی، از جمله زیبایی‌های این بنا است که گردشگران را به خود جذب می‌کند. این مسجد جزو زیباترین جاذبه‌های گردشگری شهر کاشان است و از شهرت زیادی برخوردار است.

مسجد آقا بزرگ کاشان اين مسجد با سرمايه حاج محمدتقی خانبان طی سال های ١٢٥٠ تا ١٢٦٠ (ه.ق) جهت برگزاری نماز جماعت و مجالس درس و بحث دامادش ملا مهدی نراقی دوم برادر ملا احمد نراقی ملقب به "اقا بزرگ" بناشده است.

پیشینه تاریخی، ساختمان این بنا در روزگار پادشاهی محمدشاه  قاجار آغاز گردید و در سال‌های نخستین سلطنت ناصرالدین شاه (۱۲۶۴-۱۳۱۳ق/۱۸۴۸-۱۸۹۵م)، به پایان رسید.

کتیبه‌هایی مورخ ۱۲۶۳، ۱۲۶۴، ۱۲۶۸ق/۱۸۴۷، ۱۸۴۸، ۱۸۵۲م، به ترتیب در صفه شبستان، داخل شبستان  زیر گنبد نیز بر اِزاره محراب و سردرِ ورودی مسجد، این سخن را تأیید می‌کند. به نظر می‌رسد که این مجموعه بنا، به رویِ آثار به جای مانده پس از زلزله۱۱۹۲ق/۱۷۷۸م یا دوره‌های گذشته ساخته شده باشد، به خصوص شبستان ۴۰ ستون شمالی مسجد که احتمالاً پیش از احداث گنبدخانه روی بقایای خانقاه ، مسجد، مقبره و مدرسه خواجه‌تاج‌الدین (متعلق به اواسط سده ۹ق/۱۵م) ساخته شده است.

برای نظر دادن کافیست وارد شوید