طبیعت شمال کشور پر است از جاذبه‌های دیدنی که در هیچ کجای دیگر نمی‌توان نظیرشان را یافت. اگر به منطقه حفاظت‌شده دودانگه در مرز استان‌های مازندران و سمنان بروید یکی از این گنجینه‌های ارزشمند را پیدا خواهید کرد. آبشار اوبن یکی از زیباترین و بکرترین آبشارهای ایران به حساب می‌آید که در دامنه‌ی جبهه جنوبی خط‌الراس نرو-خیرو و پناهگاه حیات‌وحش دودانگه و چهاردانگه در شهرستان ساری قرار گرفته است.

 

اوبن در زبان محلی به معنای زیرآب است. سرچمه این آبشار از چشمه‌ طبیعی که بالادست آن تامین می‌شود و در نهایت نیز به رودخانه شیرین‌رود و سپس تجن می‌ریزد. اوبن مجموعه آبشاری در دل جنگل‌های هیرکانی است که بی‌شباهت به قطعه‌ای از بهشت نیست. منظره حرکت آب از روی خزه‌های پرشمار این منطقه واقعا دیدنی است. با سفرزون همراه باشید.

جغرافیای آبشار اوبن

اوبن

محل آبشار اوبن در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و قرارگیری آن در دل جنگل و میان درختان سربفلک کشیده و سرسبز منظره‌ای رویایی و حیرت‌انگیز را بوجود آورده است. برای رسیدن به آبشار باید به روستای سنگده برسیدو مسیر این روستا از جاده فیروزکوه قابل دسترسی است. کافی است تا در محدوده پل‌سفید وارد جاده‌ای فرعی به سمت شرق شوید و آن را تا روستای سنگده ادامه دهید. مسیر رسیدن به آبشار از این روستا خاکی و جنگلی است که پیمودن آن خود بسیار لذت‌بخش خواهد بود. از روستا تا آبشار نزدیک به ۳۷ کیلومتر مسیر در پیش دارید که طی کردن آن حدود دو ساعت زمان می‌برد. البته یک مسیر دیگر برای رسیدن به آبشار از روستای میانا در دامنه شمالی خط‌اراس نرو-خیرو نیز وجود دارد.

آدرس آبشار اوبن روی نقشه گوگل

سفر به اوبن

آبشار اوبن
آبشار اوبن

سفر به اوبن تنها به بازدید از آبشار خلاصه نمی‌شود و می‌توانید بنا به سلیقه خود آن را برنامه‌ریزی کنید. این منطقه به دلیل کوهستانی و جنگلی بودن امکان جنگل‌نوردی و کوهنوردی را به مسافران می‌دهد. پس از رسیدن به آبشار می‌توانید با طی کردن مسیر دسترسی به سرچشمه رودخانه که در بخش‌هایی دارای شیب نسبتا زیاد است، یک کوهنوردی کوتاه داشته باشید. بعلاوه نوشیدن از آب خنک این آبشار که از دل کوه خارج می‌شود تجربه‌ای تکرارنشدنی خواهد بود.

البته برای طی کردن این مسیر نیاز به کفش مناسب و آمادگی بدنی کافی خواهید داشت و باید مراقب خزه‌های لیز و سنگ‌های لغزنده طول مسیر نیز بود. مناظر حاشیه خط‌الراس سنگی کوه و برخورد کوه‌های سنگی با جنگل فوق‌العاده دیدنی و مناسب برای عکاسی است. اگر از محل پارک خودرو در کنار آبشار با احتیاط به سمت داخل جنگل پایین بروید می‌توانید آبشارهای بیشتری را در مسیر آب بیابید. عبور از میان درختان تنومند همراه با صدای زیبای آب رودخانه حسی تازه خواهد بود.


برای دریافت راهنمای سفر به مازندران کلیک کنید.


کمپ در اوبن؛تجربه شب در جنگل

کمپ در اوبن

پیشنهاد ما آن است که به شکل گروهی و همراه با دوستان خود و با تجهیزات مناسب برای کمپ زدن به این آبشار سفر کنید. مسیر دسترسی به آبشار و دیدن از آن برای برنامه یکروزه مناسب است، اما ممکن است خسته‌کننده باشد و نتوانید از زیبایی‌های منطقه به خوبی دیدن کنید. با خودروی مناسب خود را به آبشار برسانید و چادرهای خود را برپا کنید. اقامت در دل این منطقه بکر و جنگلی و شب‌نشینی دور آتش خارق‌العاده خواهد بود. دشت خرمن‌جینکا نیز که در میانه راه قرار دارد برای چادر زدن مکان مناسبی خواهد بود. اگر در این دشت اقامت کنید می‌توانید از آسمان پرستاره شب و مناظر حیرت‌انگیز ارتفاعات صخره‌ای که گاهی مه‌آلود و جادویی‌تر می‌شوند نیز بهره‌‎مند شوید.

بهترین زمان سفر

آبشار اوبن
آبشار اوبن

بهار و اوایل تابستان بهترین زمان برای سفر به منطقه دودانگه و دیدن از آبشار اوبن است. البته فصل پاییز و جنگل‌های رنگارنگ شمال نیز زیبایی حیرت‌انگیزی دارد، اما به دلیل ارتفاع بالای منطقه و ییلاقی بودن آن توصیه نمی‌شود. از آن‌جایی که آنتن‌دهی تلفن همراه در این منطقه وجود ندارد باید بسیار احتیاط کرده و حتما از رفتن بدون راهنما و خودروی نامناسب به منطقه جلوگیری کنید. همچنین باید مراقب مسیرهای فرعی در راه رسیدن به آبشار باشید، زیرا ممکن است شما را از راه خارج کرده و زمان سفرتان را بسیار طولانی‌تر کنند.

در انتها اشاره به این نکته حیاتیست که مثل هرجای دیگر، باید در نگهداری از این جاذبه طبیعی خارق‌العاده و منطقه جنگلی بی‌نظیر کوشا باشیم. آبشار اوبن منطقه‌ای بکر و زیباست، اما اگر برای حفظ آن تلاش نکنیم خیلی زود شرایط تغییر خواهد کرد. در هیچ کجای مسیر زباله نریزید و اگر مشاهده کردید حتما آن را بردارید. همچنین در این منطقه مراقب آتشی که روشن کرده‌اید باشید و همواره آن را کنترل و هنگام رفتن خاموش کنید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های مازندران کلیک کنید.

بگرد، بخند، زندگی کن
تور های سفرزون تور های سفرزون
تور های سفرزون تور های سفرزون