ما حاضریم هزاران کیلومتر آن طرف‌تر از ایران سفر کنیم تا مناظر طبیعی زیبایی را ببینیم که بهتر از آن را می‌توانیم داخل ایران بیابیم. اکثر ما از مسیر طولانی مناطق بکر گلایه می‌کنیم اما حاضریم با خرید بلیت هواپیما به قاره‌های دیگر برویم و این در حالی است که هنوز مناطق زیبا و دیدنی کشور خودمان را به صورت کامل ندیده‌ایم. به جرات می‌توان گفت تنها استان گیلان قادر به رقابت با دیدنی‌های یک کشور خارجی است. انگار خدا با دقت این منطقه را خلق کرده و وجب به وجب آن را مناظر دیدنی طبیعی قرار داده است. از طرفی شهرستان تالش قسمت عمده استان گیلان را به خود اختصاص داده و دیدنی‌های جذابی همانند آبشار ورزان را در دل خود دارد. با سفرزون همراه شوید تا این شهر را بهتر بشناسید.

آبشار ورزان مایه رونق منطقه ییلاقی سوباتان

در شمال غربی تالش و جنوب شرقی اردیبل، منطقه ییلاقی بسیار زیبایی به نام سوباتان قرار دارد. این منطقه حدود سی و شش کیلومتر از تالش و بیست و دو کیلومتر از اردبیل فاصله دارد. البته جاده منتهی به سوباتان کاملا کوهستانی و پر پیچ و خم است و در نتیجه پیمودن آن بیش از چیزی که مدت نظرتان است طول خواهد کشید. در نزدیکی سوباتان مزارع زیبایی به چشمتان خواهند خود که بسیار دیدنی هستند. جالب است بدانید که اکثر این مزارع، مخصوص کشت گلپر هستند. اکثر گلپر کشور از این مزارع تامین می‌شود.

آبشار ورزان
جریان شدید آبشار ورزان روی صخره‌ها

این منطقه ییلاقی را به نوعی می‌توان بهشت تالش دانست. منطقه کوهستانی با هوای پاک و خنک که هنوز طبیعت بکر و دیدنی خود را به خوبی حفظ کرده است. از دل ارتفاعات کوه‌های اطراف، چشمه‌ای می‌جوشد و به پایین کوه هدایت می‌شود. در مسیر از صخره‌ای مختلفی عبور می‌کند تا برای حفظ جریان خود مجبور به یک سقوط یکصد متری می‌شود.

نتیجه این سقوط، خلق آبشاری زیبا با نام آبشار ورزان است. آبشار ورزان را قطعا می‌توان یکی از دیدنی‌ترین آبشار‌های ایران دانست. طبیعت اطراف آبشار بر زیبایی آن افزوده و باعث شده تا واقعا ذهنمان قادر به درک این همه زیبایی در یک جا نباشد.


برای دریافت راهنمای سفر به گیلان کلیک کنید.


آبشار ورزان ، مایه آبادانی منطقه سوباتان

در حقیقت وجود این چشمه و آبشار را می‌توان مایه آبادانی کل منطقه ییلاقی سوباتان دانست. سالیان سال است که به لطف وجود این چشمه و رودخانه، مراتع سرسبز هستند و حیوانات به خوبی زندگی می‌کنند. قسمت عمده‌ای از آب کشاورزی و شرب منطقه توسط همین رودخانه تامین می‌شود.

آبشار ورزان
نمای دور از آبشار ورزان

جالب است بدانید که این رودخانه بعد سقوط از آبشار، آنقدر مسیرش را ادامه می‌دهد تا نهایتا به رودخانه لیسار می‌ریزد. در اصل یکی از شاخه‌های اصلی رودخانه معروف لیسار، همین رودخانه‌ای است که از آبشار ورزان ایجاد می‌شود. این آبشار در ارتفاع ١٩۴۵ از سطح دریا قرار گرفته و هوای پاک کوهستانی را می‌توان از آنجا تنفس کرد.

برای رسیدن به آبشار ورزان نیاز به چه تجهیزات و یا مهارتی داریم؟

در ابتدا باید گفت که جاده‌ای که به سوباتان منتهی می‌شود، بسیار جاده پر پیج و خم و کم ترددی است. بهتر است در زمان بارندگی و یا لغزندگی اصلا قصد سفر به اینجا را پیدا نکنید. وسیله نقلیه شما بسیار مهم است. اگر به سلامت خودروی خود اطمینان ندارید، بهتر است اصلا وارد این جاده نشوید و یا حداقل همراه یک خودروی دیگر باشید تا در صورت لزوم به شما کمک کند.

با وسیله نقلیه خودتان می‌توانید به منطقه سوباتان برسید. از سوباتان باید ماشین خود را در جایی ایمن پارک کنید و راهی پیاده‌روی طولانی یک ساعته شوید. پیاده‌روی شما در مسیر کوهستانی خواهد بود و به این منظور بهتر است تجهیزات سبک کوهنوردی همراه داشته باشید.

آبشار ورزان
نمای نزدیک از آبشار ورزان

البته اگر آمادگی جسمانی شما مناسب بوده و یک جفت کفش مخصوص کوهنوردی داشته باشید، با کمی تلاش می‌توانید خودتان را به آبشار ورزان برسانید. عبور از این مسیر به افراد دارای مشکلات جسمانی، کودکان و یا افراد مسن توصیه نمی‌شود. از طرف دیگر آب و خوراکی به اندازه کافی همراه خودتان ببرید تا در حین پیمودن مسیر دچار مشکل نشوید.

به شدت توصیه می‌شود که از کفش‌هایی استفاده نکنید که به راحتی لیز بخورند. برخی صخره‌ها به دلیل رطوبت هوا و وجود آب بسیار لغزنده هستند.

امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی نزدیک آبشار ورزان  

امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی نسبتا معمولی در سوباتان به چشم می‌خورد. اما زمانی که پیاده‌روی را به سمت آبشار ورزان آغاز کردید، دیگر خبری از مغازه، فروشگاه و یا هیچ گونه رستورانی نیست. بهتر است خرید‌های خود را از داخل منطقه سوباتان انجام دهید و سپس وارد مسیر پیاده‌روی شوید.

البته این امکانات آنطور که تصور می‌کنید گسترده نیستند و بهتر است پیش از رسیدن به اینجا وسایل مورد نیاز خودتان را تهیه کنید.

اقامت در نزدیکی آبشار ورزان

جالب است بدانید که در منطقه ییلاقی سوباتان دو محل اقامت وجود دارد. این دو اقامتگاه شاید هتل‌های چند ستاره نباشند اما بعد از پیاده‌روی طولانی قطعا نیاز به استراحت خواهید داشت. از طرف دیگر مناظر رو به اتاق‌های این اقامت‌گاه‌ها بسیار زیبا هستند و ارزش هزینه‌ای که می‌پردازید را دارند.

البته اگر از دیدن اینجا سیر شدید و قصد اقامت در جای دیگری را دارید، می‌توانید به تالش یا اردبیل بروید. هر دو شهر به شما نزدیک هستند و می‌توانید بین این دو تصمیم بگیرید.

چه فصلی را برای دیدن آبشار ورزان انتخاب کنیم؟

خب زمانی که نام منطقه ییلاقی و آبشار به گوش ما می‌خورد، ناخودآگاه حتی در تابستان هم سردمان می‌شود! یقینا در فصل‌های سرد سال هماند زمستان، هوای این منطقه بسیار سرد خواهد شد. داخل خود سوباتان تنها پنجاه خانوار زندگی می‌کنند و بیشتر آنها در این فصل‌ها اینجا را ترک می‌نمایند.

آبشار ورزان
طبیعت اطراف آبشار ورزان

شما می‌توانید در فصل بهار و تابستان از آبشار ورزان دیدن فرمایید. البته در فصل اردیبهشت به دلیل بالا بودن میزان بارندگی، شدت جریان آب آبشار بیشتر خواهد بود و لذت بیشتری نسیب شما خواهد شد. در خرداد ماه به تدریج شقایق‌های زیبای اطراف دریاچه سبز می‌شوند و کنار آلاله‌ها نمای بسیار زیبایی را خلق می‌کنند.

دسترسی به آبشار ورزان

آدرس آبشار ورزان و منطقه سوباتان روی نقشه گوگل

برای بازدید آبشار ورزان باید از جنوب تالش وارد جاده مریان شوید. این جاده را مستقیم آنقدر ادامه دهید تا به منطقه ییلاقی سوباتان برسید. اگر قصد دارید از اردبیل عازم این منطقه دیدنی زیبا شوید، باید از طریق جاده اسالم خلخال خودتان را به اسالم برسانید و از آنجا به تالش بروید. از تالش هم وارد جاده مریان شده و به سمت سوباتان بروید.

خب سفرزونی عزیز نظر شما چیست؟ آیا این همه سختی ارزش دیدن آبشار ورزان را دارد؟ آیا شما تا به حا از این آبشار بازدید کرده‌اید یا قصد بازدید از آن را دارید؟ نظرتان خود را با ما در میان بگذارید!


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های گیلان کلیک کنید.

بگرد، بخند، زندگی کن