واقعا خداوند برای خلق خطه سرسبز شمال چقدر وقت گذاشته که اینقدر زیبایی را می‌تواند در دل خود جای دهد؟ جنگل، رودخانه، دریا، کوهستانی زیبا، فلاتی سرسبز، آبشار‌های فراوان، ابنیه تاریخی و هزاران هزار جاذبه زیبای دیدنی دیگر که در دل این خطه زیبا قرار دارند. تقریبا هرچه در مورد زیبایی و سرسبزی شمال ایران بگوییم هم کم گفتیم. در این میان باید به استان گلستان اشاره کرد که بیش از ۲۰۰۰ جاذبه توریستی ثبت شده را در دل خود جای داده. یکی از این جاذبه‌های دیدنی و بسیار منحصر به فرد، آبشار کبودوال نام دارد. این آبشار تنها آبشار خزه‌ای داخل ایران است و جزء مناطق بسیار توریستی و زیبای استان گلستان به شمار می‌آید. امروز همراه سفرزون باشید تا این آبشار زیبا را بهتر بشناسید.

آبشار کبودوال ، تنها آبشار خزه‌ای ایران

آیا به نظر شما واقعا این انصاف است که یک استان این همه زیبایی داشته باشد؟! حقیقتا که برای گشت و گذار در استان گلستان و دیدن تمام زیبایی‌های طبیعی‌اش، ماه‌ها زمان هم کافی نیست. در هر گوشه‌ای طبیعت بکر انتظار شما را می‌کشد تا روح و روان شما را تازه کند. رود‌های خروشان و جنگل‌های سرسبزی که واقعا نمی‌توان دل از آنها کند، همه و همه در این استان سرسبز و زیبا قرار دارند.

آبشار کبودوال
آبشار کبودوال
آبشار کبودوال
آبشار کبودوال
آبشار کبودوال
آبشار کبودوال
آبشار کبودوال
آبشار کبودوال

مادر طبیعت به این منطقه لطف خاصی داشته و تنها آبشار خزه‌ای ایران را نیز در استان گلستان قرار داده. این آبشار زیبا در شهر سرسبز و زیبای علی آباد کتول واقع شده. در ضلع جنوب شرقی شهر علی آباد کتول، از دل جنگل صدای شر شر آبی به گوش می‌رسد که واقعا روح انسان را نواز می‌دهد. هرچقدر که نزدیک‌تر شوید، این صدا قوی‌تر می‌شود. به تدریج بوی رطوبت آب تازه به مشام شما خواهد رسید. این بو نوید می‌دهد که شما به مقصد خود نزدیک‌تر شده‌اید. زمانی که حس کردید قطرات ریز آب خنک روی صورت شما نشسته، یعنی دیگر چند قدمی آبشار قرار دارید.

زیبایی آبشار کبودوال

شاید زمانی که تصویر این آبشار زیبا را ببینید، تصور کنید که یک نقاشی بسیار هنرمندانه است که یک نقاش بسیار حاذق آن را به تصویر کشیده. اگر شما نیز با دیدن تصاویر آبشار کبودوال چنین تصوری کردید، نباید ناراحت باشید چون قطعا شما تنها نیستید. در نگاه اول واقعا جزء این تصور نیز از کسی بر نمی‌آید. البته که اینجا نیز نقاشی است، اما نقاشی خالق هستی، اما یک نقاشی که خداوند با صبر و حوصله تمام آن را برای ما کشیده.

نمای ۳۶۰ درجه آبشار کبودال

آبشار‌های زیادی در استان گلستان، گیلان، مازندران و لرستان وجود دارند. تمام این آبشار‌ها ظاهری سنگی و ضمخت داشته و به شما حس شتاب زدگی را القاء می‌کند. اما در مورد آبشار کبودوال داستان اینطور نیست. آب رودخانه کبودوال زمانی که به این آبشار می‌رسد، به آرامی از لایه سنگ‌هایی که روی آنها خزه بسته، پایین می‌آید. تلفیق جاری شدن آبی زلال در بین خزه‌های سبز واقعا تصویری نیست که بتوان آن را فراموش کرد.

مسیر رسیدن به آبشار کبودوال

بعد راهی شدن از علی آباد کتول، باید خودتان را به سمت جنگل برسانید. کمی که از مسیر شما گذشت، به یک پل سنگی بسیار زیبا خواهید رسید که به شکل مهندسانه خاصی از روی رودخانه گذر کرده. بسیاری از افرادی که اولین بار است این منطقه را می‌بینند، فورا دوربین به دست شده و از مناظر اطراف و پل عکس برداری می‌کنند، اما آنها نمی‌دانند که چه بهشتی در انتظار آنهاست و این زیبایی تنها همانند پیش غذای یک شام خوشمزه است!

نمای ۳۶۰ درجه آبشار کبودال

اگر شما نیز برای دیدن آبشار کبودوال سفر کردید، وقت خودتان را در این قسمت تلف نکنید. بعد عبور از روی پل سنگی زیبا، رسما وارد جنگل بکر منطقه خواهید شد. برخی افراد این منطقه را پارک حفاظت شده کبودوال و برخی دیگر جنگلی بکر می‌دانند. البته واقعا اینکه آنجا را بکر دانست کمی اغراق است، زیرا تردد زیادی به این منطقه می‌شود و امکانات رفاهی و خدماتی در آنجا وجود دارند.

آبشار کبودوال
آبشار کبودوال

همانطور که مسیر خود را ادامه می‌دهید، به تدریج صدای غرش آب بیشتر و بیشتر می‌شود. به تدریج نسیمی خنک به شما می‌وزد و قطرات ریز آب خنک چشمه روی پوست صورت شما می‌نشینند. اینها نشان می‌دهند که شما به آبشار کبودوال نزدیک شده‌اید. نحوه نمایان شدن آبشار بسیار جذاب است. زمانی که چشمتان به آبشار می‌خورد، قطعا تا چند لحظه طولانی قادر به تکلم نخواهید بود و مبهوت زیبایی آن می‌شوید.

آیا برای رسیدن به آبشار نیاز به مهارت و لوازم خاصی داریم؟

در حقیقت بر خلاف مناطقی دیدنی همچون تنگه رغز استان فارس که نیاز به وسایل صخره نوردی و مهارت کوهنرودی دارد، رسیدن به آبشار کبودوال اصلا دشوار نیست. البته نباید تصور کنید که با خودرو می‌توانید تا نزدیکی آبشار آمده و با چند قدم پیاده‌روی کوتاه به آن برسید.

آبشار کبودوال
آبشار کبودوال
آبشار کبودوال
آبشار کبودوال

در حقیقت اگر با سرعت آرام حرکت کنید، شاید حدود سی دقیقه پیاده‌روی لازم است تا به آبشار برسید. در نتیجه بهتر است کفش مخصوص پیاده‌روی بپوشید. البته فراموش نکنید که رطوبت هوای منطقه زیاد است و ممکن است روی سنگ‌ها لیز بخورید، به همین دلیل کفش‌هایی بپوشید که جلوی لیز خوردن شما را بگیرند. از طرف دیگر احتمال بارندگی در این منطقه نیز بسیار زیاد است. به همین دلیل ترجیحا لبا‌س‌های بادگیر و ضدآب بپوشید و یا چند دست لباس همراه خود بیاورید تا بیمار نشوید.

برای محافظ از وسایل دیجیتالی خود همانند دوربین، تبلت و یا تلفن همراه، آنها را داخل زیپ کیپ قرار داده و دور آنها را دستمال بگذارید. ترجیحا این وسایل را در مرکز کوله پشتی خود قرار دهید تا در صورت سقوط نیز آسیب نبینند.

امکانات رفاهی و خدماتی آبشار کبودوال

از نظر امکانات رفاهی و خدماتی باید گفت که امکان خرید غذا و یا چنین مواردی در اینجا وجود ندارد. تنها موارد رفاهی و خدماتی سرویس‌های بهداشتی مناسبی هستند که در طی مسیر تعبیه شده‌اند و آلاچیق‌ها و سکو‌هایی که می‌توانید روی آنها استراحت کنید. البته سنگ فرش کردن زمین تا رسیدن به آبشار باعث شده تا هم مسیر را گم نکنید و هم اینکه پیاده‌روی راحتی داشته باشید.

علاوه بر این شما می‌توانید در مکان‌های مخصوص نماز خود را به جای بیاورید. یکی از مزایای مهم اینجا وجود پارکنیگی ایمن است. شما می‌توانید با خیالی آسوده خودروی خود را در پارکینگ قرار داده و با کمی پیاده‌روی خودتان را به آبشار کبودوال برسانید.

بهترین فصل بازدید از کبودوال

در حقیقت آنقدر این آبشار زیباست که نمی‌توان فصل خاصی را برای بازدید از آن معرفی کرد. البته رایج‌ترین فصل برای بازدید از این آبشار خزه‌ای، فصل بهار و تابستان است. در تابستان نیز هوای اینجا اصلا گرم نیست و بازدید از آن را لذت‌بخش خواهد کرد. اما این بدان معنا نیست که در فصل پاییز یا زمستان نباید از آن بازدید کرد.

آبشار کبودوال
آبشار کبودوال
آبشار کبودوال
آبشار کبودوال

برخی مناطق طبیعی، به عنوان مثال تنگه واشی، در زمستان آنقدر سرد می‌شود که اصلا نمی‌توان از آن بازدید کرد، اما هوای منطقه کبودوال همیشه معتدل است. فصل پاییز انگار خداوند دست به کار می‌شود و به جای رنگ سبز از هزاران رنگ دیگر استفاده می‌کند. برگ‌ زرد و نارنجی درختان روی حوضچه زیر آبشار می‌نشینند و با تلاطم آب تکان می‌خورند. صحنه‌هایی که در فصل پاییز خواهید دید را در هیچ فصلی نمی‌توانید مشاهده کنید.

فصل زمستان نیز قطعا هوا کمی از پاییز سردتر است. تنها مشکلی که ممکن است زمستان برای شما به وجود بیاورد، لیز شدن زمین و احتمال سر خوردن روی برف است که با پوشیدن یک جفت کفش مخصوص، مشکلی نخواهد بود. در فصل زمستان برف همه جا را سفید پوش می‌کند و همه جا را سکوت فرا می‌گیرد. تنها صدایی که به گوش شما می‌رسد، صدای آب است. در نتیجه بهتر است هر بار در یک فصل طعم زیبایی اینجا را بچشید.

نحوه دسترسی به کبودوال

آدرس آبشار کبودال روی نقشه گوگل

در ابتدا باید وارد استان گلستان و شهر علی آباد کتول شوید. کافیست خودتان را به ضلع جنوب شرقی برسانید تا تابلوی پارک جنگلی کبودوال را مشاهده کنید. زمانی که به پارکینگ رسیدید، باید خودروی خود را پارک کرده و به دل جنگل بزنید. با حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی به آبشار خواهید رسید.

سفرزونی‌های عزیز، شما تا به حال از این آبشار دیدنی بازدید کردید؟ اگر آره بگویید که زیبایی اینجا به قدر توصیف‌اش است یا نه؟ اگر هم که تا به حال از این آبشار بازدید نکرده‌اید،  آیا دوست دارید اینجا را ببینید؟ به نظر شما چه فصلی برای سفر به این آبشار زیبا مناسب است؟ ما آماده شنیدن تجربیات شما هستیم!


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های گلستان کلیک کنید.


 


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور اسکلیم رود

برای مشاهده‌ی تور اسکلیم رود سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.