مهاجرت به اتریش می‌تواند چشم انداز روشنی را برای داشتن یک زندگی ایده آل به شما ارائه دهد. بازار کار پویا، خدمات شهری عالی، سیستم آموزشی قوی و بسیاری موارد دیگر باعث شده‌اند تا مهاجران با انگیزه‌های مختلف به اتریش جذب شوند. این کشور با ارائه مسیرهای مهاجرتی مختلف از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری و غیره به شما کمک می‌کند تا براساس شرایط فعلی خود و اهدافی که برای آینده دارید، برای مهاجرت اقدام کنید. اگر می‌خواهید آسانترین راه مهاجرت به اتریش در سال ۲۰۲۴ را بدانید، این مقاله را تا پایان بخوانید.

مزایای مهاجرت به اتریش

در سال‌های اخیر، اتریش به مقصد جذابی برای متقاضیان و خانواده‌هایشان تبدیل شده است که به دنبال فرصت‌های جدید و کیفیت زندگی بهتر هستند. این کشور به دلیل مزایای زیر از مقاصد اصلی مهاجرت به اروپا است:

 • اقتصاد قوی و استاندارد بالای زندگی

 • سیستم آموزشی قوی، دانشگاه‌های معتبر و امکان تحصیل رایگان

 • امکان سفر آزادانه به کل اروپا بدون ویزا

 • استفاده از خدمات بیمه سلامت

 • امکان ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار

 • امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده

 • جاذبه‌های تاریخی و هنری در اتریش

 • پایین بودن نرخ جرم و جنایت و محیطی بسیار امن

چگونه اقامت اتریش را دریافت کنیم؟

برای دریافت اقامت اتریش ابتدا باید مسیر مهاجرتی خود را تعیین کنید. پس از تهیه مدارک و برآورده کردن شرایط اولیه باید به سفارت اتریش بروید و درخواست ویزا دهید. بعد از گرفتن ویزا و ورود به اتریش باید به شهرداری و پلیس محلی مراجعه کنید و ویزای خود را به مجوز اقامت تبدیل کنید. این مجوز اقامت در ابتدا با اعتبار یک ساله صادر‌‌ می‌شود و پس از آن تا پنج سال دیگر قابل تمدید خواهد بود. درخواست اخذ پاسپورت اتریش نیز پس از ۶ سال اقامت در این کشور امکان پذیر خواهد بود.

روش‌های مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش گزینه‌های مختلفی برای ویزا ارائه می‌دهد که متناسب با هدف متقاضیان برای اقامت در این کشور است. اگر قصد این را دارید تا به مدت طولانی در اتریش زندگی کنید، این امکان را دارید از طریق مسیرهای مهاجرتی زیر اقدام کنید:

مهاجرت تحصیلی به اتریش

اخذ ویزا و اجازه اقامت برای تحصیل در اتریش شامل مراحل مختلفی است. دانشجویان بین المللی به ویزای دانشجویی و اجازه اقامت برای اهداف تحصیلی خود نیاز دارند. ویزای دانشجویی اجازه ورود به اتریش را برای بیش از ۶ ماه می‌دهد، در حالی که دریافت مجوز اقامت برای اقامت طولانی‌تر بعد از ورود به اتریش ضروری است. متقاضیان برای اخذ ویزا باید مدارکی مانند نامه پذیرش از دانشگاه، اثبات تمکن مالی، مهارت زبان آلمانی، بیمه درمانی و محل اقامت ارائه دهند.

متقاضی می‌تواند از دانشگاه‌های زیادی پذیرش بگیرد. همچنین امکان تحصیل در رشته‌های مختلف به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های اتریش وجود دارد. فارغ التحصیلان دانشگاه‌های اتریش پس از اتمام تحصیلات خود فرصت اقامت و کار در این کشور را دارند. آنها می‌توانند برای کارت قرمز-سفید-قرمز درخواست دهند که به آنها اجازه می‌دهد ۱۲ ماه دیگر در اتریش بمانند تا به دنبال شغل مرتبط با مدارک خود بگردند.

مهاجرت کاری به اتریش

بازار کار اتریش با نرخ کم بیکاری و تقاضای بالا برای ‌نیروهای کار ماهر در بخش‌های مختلف به ویژه در فناوری، مهندسی، مراقبت‌های بهداشتی و فناوری اطلاعات بسیار قوی عمل کرده است. اخذ ویزای کار برای اتریش چندین مسیر مختلف دارد که برای انواع مختلف نیروهای کار ماهر طراحی شده است. در ادامه به دو روش اصلی مهاجرت به اتریش از طریق کار اشاره می‌کنیم:

مهاجرت به اتریش از طریق دریافت پیشنهاد شغلی (جاب آفر)

متداول‌ترین مسیر کارت قرمز-سفید-قرمز است که برای ‌نیروهای بسیار ماهر، ‌نیروهای ماهر با تقاضای زیاد، فارغ التحصیلان دانشگاه‌های اتریش و افراد خود اشتغال طراحی شده است. متقاضیان باید معیارهای خاصی را از جمله دریافت امتیاز بالا از سیستم مبتنی بر امتیاز (نمره نهایی ۱۰۰ است)، تجربه کاری، مهارت‌های زبانی و محدودیت سن برآورده کنند. همچنین متقاضیان به یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای اتریشی و حداقل مدرک لیسانس نیاز دارند.

کارفرمای اتریشی باید برای جذب نیرو در یک موقعیت شغلی خاص به مدت سه ماه در اتریش آگهی منتشر کند و در صورت پیدا نشدن فردی شایسته، جاب آفر را به فرد متقاضی که شهروند خارج اتحادیه اروپا است اعطا کرده و برای وی درخواست مجوز اقامت دهد. همچنین مجوز کار اتریش به مدت دو سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. بعد از پنج سال امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد.

مهاجرت کاری به اتریش از طریق ویزای جستجوی کار

مسیر دیگر ویزای جستجوی کار است که به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه‌ می‌دهد تا به مدت شش ماه برای جستجوی کار وارد اتریش شوند. اگر متقاضی شغلی پیدا کند که معیارهای لازم را داشته باشد،‌ این امکان را دارد برای کارت قرمز-سفید-قرمز درخواست دهد؛ اما دریافت امتیاز ۷۰ از ۱۰۰ الزامی است. متقاضی بعد از پیدا کردن کار در طول ۶ ماه می‌تواند مجوز دو ساله بگیرد. نیروهای کار ماهر بعد از پنج سال زندگی و کار در اتریش می‌توانند برای اقامت دائم درخواست دهند.

مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری

اخذ مجوز اقامت در اتریش از طریق سرمایه گذاری که به عنوان ویزای سرمایه گذار (Investorenvisum) نیز شناخته‌ می‌شود، معمولاً نیازمند سرمایه گذاری مالی قابل توجهی در این کشور است. حداقل سرمایه مورد نیاز با توجه به نوع سرمایه گذاری انتخاب شده متفاوت است، اما معمولا از چند صد هزار یورو تا چند میلیون یورو متغیر است. پس از انجام سرمایه‌ گذاری و ارسال درخواست، متقاضی و خانواده او می‌تواند مجوز اقامت ۱۲ ماهه با قابلیت تمدید برای سه سال را دریافت کند. توجه به این نکته مهم است که خرید ملک یا ثبت شرکت به شما اقامت یا شهروندی نمی‌دهد، تنها روش کارآفرینی و استارت آپ در اتریش منجر به دریافت اقامت می‌شود.

مهاجرت به اتریش از طریق الحاق به خانواده

اخذ اقامت اتریش از طریق الحاق خانواده برای افرادی امکان پذیر است که اعضای نزدیک خانواده آنها قبلاً به طور قانونی در این کشور اقامت داشته‌اند. ‌‌‌رایج‌ترین راه برای الحاق خانواده از طریق ویزای اتحاد مجدد خانواده (Familienzusammenführung Visum) است که به همسر، فرزندان و بستگان وابسته شهروندان یا ساکنان اتریش اجازه‌ می‌دهد تا به آنها در این کشور بپیوندند. متقاضیان باید مدرکی دال بر رابطه خود با مقیم اتریش ارائه دهند و شرایط مهاجرت از جمله اثبات تمکن مالی را داشته باشند. پس از تایید درخواست و اعطای ویزا، اعضای خانواده‌ می‌توانند به بستگان خود در اتریش بپیوندند. این مجوز اقامت به آنها اجازه‌ می‌دهد در مدت زمانی که در مجوز مشخص شده است در اتریش زندگی، کار و تحصیل کنند. این مجوز معمولاً حداقل ۱۲ ماه اعتبار دارد و امکان تمدید تا سه سال برای آن وجود دارد.

مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج برای اتباع خارجی که با یک شهروند اتریشی یا مقیم قانونی اتریش ازدواج‌ می‌کنند، یک فرآیند ساده است. همسر یک شهروند یا مقیم اتریش‌ می‌تواند برای ویزای اتحاد خانواده (Familienzusammenführung Visum) برای پیوستن به شریک زندگی خود در اتریش درخواست دهد. متقاضی بعد از گذشت پنج سال از ازدواج خود می‌تواند شهروندی اتریش را دریافت کند. داشتن شرایطی مانند تسلط به زبان آلمانی، قبولی در آزمون تابعیت اتریش، نداشتن سابقه کیفری، اثبات تمکن مالی و غیره برای دریافت شهروندی ضروری هستند.

سریع‌ترین روش مهاجرت به اتریش در سال ۲۰۲۴

همه روش‌‌های مهاجرتی در صورتی که متقاضی شرایط لازم را داشته باشد و مدارک خود را کامل ارسال کند، می‌تواند منجر به دریافت سریع مجوز اقامت شود. با این حال، سریعترین راه برای مهاجرت به اتریش معمولاً از طریق کارت قرمز-سفید-قرمز برای نیروهای کار بسیار ماهر است. این برنامه برای جذب متخصصان واجد شرایط در مشاغلی طراحی شده است که با کمبود نیروی کار مواجه هستند. متقاضیانی که مدرک دانشگاهی، تجربه کاری مرتبط و مهارت‌های زبانی دارند، می‌توانند به سرعت هم اجازه اقامت و هم مجوز کار دریافت کنند. علاوه بر این، داشتن یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای اتریشی می‌تواند روند کار را به میزان قابل توجهی تسریع کند.

هزینه مهاجرت به اتریش

هزینه مهاجرت به اتریش

هر روش مهاجرتی هزینه‌های مخصوص به خود را دارد. برخی از مسیرهای مهاجرتی مانند کار در اتریش هزینه کمتری خواهند داشت.

جدول هزینه اخذ ویزا و اقامت اتریش در سال ۲۰۲۴ به شرح زیر است:

اخذ ویزای بلند مدت برای بزرگسالان

۱۶۲ یورو

اخذ ویزای بلند مدت برای فرزندان

۸۱ یورو

اخذ اقامت اتریش برای بزرگسالان

۱۳۰ یورو

اخذ اقامت اتریش برای افراد زیر ۱۸ سال

۸۱ یورو

انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک

۲۲ یورو

مدارک لازم برای مهاجرت به اتریش

مسیرهای مهاجرتی مختلف به مدارک خاصی نیاز دارند. به طور کلی، مدارک ضروری برای مهاجرت به اتریش عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر

 • مدارک هویتی

 • فرم تکمیل شده درخواست اقامت

 • یک قطعه عکس

 • مدارک دریافت بیمه درمانی در اتریش

 • مدارک اثبات محل اقامت شما در اتریش

 • مدارک اثبات تمکن مالی

 • گواهی عدم سوء پیشینه

 • گواهی سلامت پزشکی

کلام آخر

اتریش به متقاضیان روش‌های مختلف را جهت اخذ ویزا و اقامت ارائه می‌دهد. مهاجران می‌توانند از طریق تحصیل، کار، الحاق خانواده، ازدواج و سرمایه گذاری و اقامت هنرمندان به اتریش مهاجرت کنند. هر مسیر مهاجرتی به شرایط و مدارک ضروری نیاز دارند و ممکن است پیچیدگی‌های مخصوص به خود را داشته باشند. برای اینکه پرونده شما با موفقیت همراه باشد، دریافت مشاوره رایگان و تخصصی از کارشناسان عالیان ویزا توصیه می‌شود.

مشاوره رایگان مهاجرتی : ۰۲۱۹۱۳۰۴۷۴۷

 

برچسب ها : ویزای اتریش,مهاجرت به اتریش,اقامت اتریش,سفر به اتریش,ویزای توریستی اتریش,هزینه مهاجرت اتریش,وکیل مهاجرت اتریش