برای سوار شدن به ماشین زمان و سفر به پیش از تاریخ آماده شوید؛ این‌بار سفر به دوران «ژوراسیک»، به جنگل بزرگ پیش از تاریخ، نه در فیلم‌های هالیوودی، دقیقاً مانند چیزی‌که ۱۴۵ میلیون سال پیش بوده، خیلی دور نیست. در همسایگی « جنگل دو هزار » به «ییلاق آغوزحال » می‌رویم. به جایی‌که دست ماشین‌ها و انسان‌ها از آن کوتاه است. به‌جایی که دیدن یک بطری پلاستیکی در کنار رودخانه عادی نیست. با سفرزون همراه باشید.

saadatrent

سفر به آغوزحال

بیش‌تر جاهای دنج ایران به‌دست گردشگرهای حرفه‌ای یا غیرحرفه‌ایی کشف شده و کم‌تر جایی مانده که در تعطیلات خلوت باشد. سفرزون هم می‌خواهد در این متن شما را به این جاها ببرد. یکی از دلیل‌های کم بودن جاهای دنج، وسعت کم‌شان است. این جاها معمولاً اطراف دریاچه‌ها، دشت‌ها یا ساحل قرار دارند؛ جاهایی که مدت بسیاری از چشم گردشگرها دور نمی‌ماند. بالاخره پیدایش می‌کنند و هربار در روزهای تعطیل بیش‌تر و بیش‌تر می‌آیند، اما جنگل دو هزار و ییلاق آغوزحال کمی فرق می‌کند. این جنگل‌ها، در اعماق بکرترین قسمت‌های جنگل‌های «گیلان» قرار دارند.

راه‌بلد خوب در این منطقه کم است. کل منطقه در دست «سازمان حفاظت از جنگل‌ها و مراتع» قرار گرفته و وسعتش بسیار است. «رحیم‌آباد» جای وسیعی‌است که جنگل دو هزار و ییلاق‌های آغوز حال در آن قرار دارند، این منطقه مرز گیلان و «قزوین» به‌حساب می‌آید و بیش‌تر قسمت‌هایش ناشناخته مانده است.

Flytoday
پا به پای تاریخ از جنگل های سبز لذت ببرید
پا به پای تاریخ از جنگل های سبز لذت ببرید

سفر به چنین جای دنجی آرزوی هر گردشگر حرفه‌ایی‌ست. جایی‌که خبری از ماشین و پلاستیک نیست و جنگل‌ها و دره‌های سرسبزش به دوران پیش از تاریخ پرت‌تان می‌کند. کافی‌ست لحظه‌ای چشم‌های‌تان را ببنیدید، آن‌وقت می‌توانید، دایناسورها را هم ببنید.

جنگل دو هزار ، به قدمت پیش از تاریخ

در مسیر آغوزحال
در مسیر آغوزحال

جنگل دو هزار و ییلاق آغوز حال در بخش البرز غربی قرار گرفته‌اند و همراه با پیش‌روی دریای ژوراسیک، رسوب‌های ضخیم «کنگلومرایی» در «جواهرده» سمت غرب به‌ جا مانده و باعث به‌وجود آمدن جنگل‌های پیش از تاریخ گیلان شده است، به همین خاطر فضای جنگل‌ها بسیار دنج و خاص است. این جنگل‌ها آن‌‌قدر بکر و دست نخورده است که بعضی از جاهایش جاده‌ی ماشین‌رو ندارد و مجبور می‌شوید پیاده راه بروید؛ البته رویایی‌ترین پیاده‌روی‌تان خواهد بود.

در سفرزون بخوانید
خانه عباسیان ، لذت تماشای هنر در هندسه‌ی یک بنا

 

ییلاقی با راش‌های چند صد ساله

گشت و گذار در جنگل دو هزار
گشت و گذار در جنگل دو هزار

جنگل دو هزار پر از درخت‌های «راش»، «چنار» و «هیرکانی»‌ست. درخت‌هایی که در رود دو هزار قرار دارند. این‌جا به‌دلیل رطوبت خاص و ارتفاع مناسب، خانه‌ی سرخس‌های پیش از تاریخ و گیاهان نخستین عجیب‌وغریب است که نمونه‌ی‌اشان را تنها در موزه‌های تاریخ طبیعی پیدا می‌کنید. این ییلاق جایی بکر و دنج برای گذراندن روزهای تعطیل است. خانه‌های این ییلاق از چوب راش است و رودها و نهرها در میان‌شان جاری‌ست.

چه‌طور به آغوز حال برویم؟

مسیر آغوزحال از تنکابن شروع می‌شود. از تنکابن باید به «شیرود» بروید، از آن‌جا وارد خیابان شیررودی بشوید تا به سه‌راه «سلیمان‌آباد» برسید. سه‌راه سلیمان‌آباد، تنها فرعی به سمت آغوزحال است که با تابلوی راهنما مشخص شده است. این منطقه از گردنه‌ی شهر‌های شمالی کشور خارج است، بنابراین، برای سفر باید به چند موضوع حتماً دقت بکنید:

وسایل بهداشتی و پزشکی مورد نیاز، مثل دستمال، کیسه‌ی پلاستیکی (برای جمع‌آوری آشغال) و قرص به‌همراه داشته باشید.

حتماً با کمک بلدهای مطمئن یا تورهای معتبر به این سفر بروید.

از وسایل سفر مناسب برای پیاده‌روی، مانند کفش کوهستان، کیسه‌ی خواب و چوب دستی استفاده کنید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های گیلان کلیک کنید.