رییس کلوب سافاری استان‌های جنوب غرب کشور گفت: آفرود در کویر مرنجاب ممنوع نشده بلکه ورود خودروهای آفرود به این منطقه در حال سامان‌دهی است. به گزارش سفرزون، به نقل از ایسنا، پاییز سال گذشته دادستان آران و بیدگل حکم «ممنوعیت ورود خودروهای دو دیفرانسیل و موتورهای کراس به مناطق کویری» این شهرستان بویژه مرنجاب را درحالی صادر کرد که طبق گفته‌ی معاون گردشگری استان اصفهان ـ تخریب زیست‌محیطی حاصل از ورود این خودروها تهدیدآمیز و غیرقابل جبران شده بود.

مرنجاب-۲
توصیه‌ی ما سفرزونی‌ها این است که آفرود را فراموش کنید و از آرامش کویر لذت ببرید

به گفته‌ی این مقام مسؤول، حکم دادستانی در آبان‌ماه سال ۹۶ پس از ورود همزمان ۷۵۰ دستگاه خودروی دو دیفرانسیل در یک روز به کویر مرنجاب، صادر شد. اینک پس از گذشت یک سال از اجرای آن حکم، حسین انصاری‌فرد ـ رییس کلوب سافاری استان‌های جنوب غرب کشور و اصفهان ـ از اجرای طرح سامان‌دهی ورود خودروهای دو دیفرانسیل در کویر مرنجاب و برداشته شدن آن ممنوعیت خبر داد و اعلام کرد که آفرود در مرنجاب مشروط شده است.

او با بیان این‌که طرح سامان‌دهی ورود خودروهای دو دیفرانسیل با هماهنگی شواری تامین استان و مجموعه‌های مرتبط در استان اصفهان و با همراهی نیروی انتظامی در حال اجرا است، گفت: «این طرح در مرحله‌ی نخست در مسیر قبلی مرنجاب و برای خودروهای دو دیفرانسیل اجرا می‌شود و در ادامه به خودروهای سواری تسری پیدا خواهد کرد.» این موضوع به بهبود آفرود در کویر مرنجاب کمک خواهد کرد.

رییس کلوب سافاری، درباره‌ی شرایط ورود این خودروها و آفرود در کویر مرنجاب گفت: «خودروهای دو دیفرانسیل برای ورود به کویر مرنجاب باید از کلوب سافاری که در شهرستان آران و بیدگل و در محدوده کویر مرنجاب مستقر شده است مجوز ورود دریافت کنند. این مجوز رایگان و در عرض سه تا چهار دقیقه صادر می‌شود. شرایط دریافت آن نیز ثبت مشخصات، تایید ایمنی و ارائه مدارک خودرو و راننده و همچنین ارائه بیمه تمام سرنشینان است.»


در سفرزون بیشتر بخوانید: کویر مرنجاب ، تماشای نمایش شگفت‌انگیز بارش شهابی


آفرود در کویر مرنجاب شیوه‌های خودش را دارد

او با بیان این‌که اجرای طرح سامان‌دهی آفرود و سافاری در مناطق کویری برای پیشگیری از اعمال ممنوعیت‌هایی مشابه آنچه در سال گذشته اتفاق افتاد، است، گفت: «ورود بی‌قاعده این خودروها تخریب‌های جدی زیست محیطی و صدمات جانی بر اثر واژگونی خودروها و گم شدن در دریاچه نمک و رمل‌ها را به دنبال داشته که برای ضابطه‌مند کردن ورود این خودروها، در جریان تکمیل این طرح قرار است مسیرهایی مشخص شده و راهنماهای محلی با خودروها برای آفرود در مرنجاب همراه شوند. از هفته‌های آینده نیز امداد سافاری در جاده‌ها و دریاچه نمک مرنجاب مستقر و سرعت خودروها کنترل خواهد شود. تکنیک‌های سافاری و آفرودسواری در این مناطق نیز آموزش داده می‌شود تا از آسیب‌ها کاسته شود.»

انصاری‌فرد از استقبال آفرودسوارها از این طرح خبر داد و افزود: «تنها در روز پنجشنبه ۴۰۰ خودرو ثبت اطلاعات شدند و مجوز ورود به مرنجاب برای آن‌ها صادر شد. صدور این مجوزها از هفته آینده سیستمی خواهد شد تا سرعت بیشتر شود. اعضای کلوب سافاری نیز در منطقه حضور دارند تا کنترل میدانی انجام شود.»

سفرزونی‌های عزیز حتما به این موضوع دقت کنند تا بتوانند از سفر و گشت‌وگذار خود در کویر مرنجاب لذت ببرند. هر چند توصیه‌ی ما این است که برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از آسیب رساندن به آن، تا جایی که می‌شود از آفرود پرهیز کنیم و با سفر به مناطق کویری و اقامت در خانه‌های بومگردی و استفاده از طبیعت بی‌نظیر کویر، از آرامش کویری لذت ببریم. در غیر این صورت سعی کنیم تا با آموختن شیوه‌های صحیح آفرود در حفظ محیط زیست و سلامت خود قدم برداریم.

5/5 ( 1 نظر )