شاید با مفهوم اولیه اسکیپ روم یا همان اتاق فرار آشنایی داشته باشید. اسکیپ روم‌ها فضاهایی هستند که عموماً چند اتاق دارند و با حل معما و جلو بردن سناریو در زمان مشخص باید، راز اتاق را کشف؛ و به‌اصطلاح از آن فرار کنید.

اسکیپ روم‌های فیزیکی که امروزه بسیار پرطرفردار هستند برای اولین‌بار در سال ۲۰۰۷ در ژاپن تأسیس شدند و خیلی سریع راهشان را بین بقیه کشورها و مردم دنیا باز کردند. اما در این مقاله راجع به اسکیپ روم‌های آنلاین که تاریخچه پیچیده‌تری نسبت به اتاق فرارهای فیزیکی دارند صحبت می‌کنیم پس با ما همراه باشید تا با تاریخچه و  انواع اتاق فرارهای آنلاین آشنا شوید.

بازی‌های کامپیوتری

اولین بازی‌های آنلاین، بازی‌های کامپیوتری هستند که بازیکن‌ها با دوربین POV( اول‌شخص) و فقط با کلیک موس در فضای اتاق‌ها می‌چرخند و دنبال سرنخ  می‌گردند تا معماها  را حل کنند و به اتاق بعدی برسند، دقیقاً مانند اسکیپ روم‌های امروزی ما!

تاریخچه اسکیپ روم‌های آنلاین به سال ۱۹۸۸ با بازی کامپیوتری BEHIND THE CLOSED DOOR برمی‌گردد  که در این بازی کلاسیک و عجیب شما نقش یک بالروگ باشخصیت را بازی می‌کنید که توسط تعدادی دردسرساز در خانه محبوس شده  و تنها ابزار کمکی شما برای فرار یک مداد کوچک است.

اما اولین بازی که در سبک امروزی اسکیپ روم ساخته شد بازی Crimson Room بود که در سال ۲۰۰۴ توسط Toshimitsu Takagi، سازنده ژاپنی با استفاده از فلش طراحی شد. داستان بازی ازاین‌قرار است که چشمانتان را در اتاقی قرمزرنگ و عجیب باز می‌کنید بدون اینکه یادتان بیاید چطور به این اتاق راه پیدا کرده‌اید. با استفاده از کلیک موس، معماها را حل کنید و خودتان را نجات دهید.

بعد از آن، بازی‌های کامپیوتری  اسکیپ رومی زیادی در سبک‌ها و ژانرهای مختلف به بازار آمدند، سری بازی‌های Cube Escape  از کمپانی Rusty Lake یکی از بازی‌های اسکیپ رومی محبوب و معروف برای پلتفرم‌های اندروید،IOS و مرورگر تحت وب است که اولین بازی این کمپانی در سال ۲۰۱۵ با  نام The Lake منتشر شد و تا امروز ۱۰ قسمت از این بازی به بازار عرضه شده است.

اسکیپ روم‌های صوتی

تقریباً تمام اسکیپ روم‌ها از صدا استفاده می‌کنند, چه معماهایی که سرنخ‌های صوتی دارند، یا گیم مستری که از طریق صدا راهنمایی می‌دهد یا حتی موسیقی متنی که به جو و اتمسفر بازی کمک می‌کند.
اما هم‌زمان با شروع پاندمیک covid-19 و بسته‌شدن اسکیپ روم‌ها به‌خاطر فاصله‌گذاری اجتماعی، مجموعه‌ها مجبور  به نوآوری‌های جدید شدند که یکی این نوآوری‌ها، اتاق فرار صوتی بود.

اتاق فرار آنلاین اسکیپ روم 1

این بازی‌ها به‌صورت پادکست ارائه می‌شوند؛ این سبک بازی کمی شبیه یک بازی نقش‌آفرینی است، کمی شبیه به یک بازی ماجراجویی و بسیار شبیه به یک اتاق فرار واقعی است. بازی‌ها  تقریباً یک ساعت یا تا زمانی که بازی تیم کامل شود طول می‌کشد.

شروع کار با تماس در برنامه‌های مختلف اجتماعی مثل ZOOM) یا (Google Hangout انجام می‌گیرد و گاهی اوقات برای راهنمایی و اثرگذاری بیشتر، عکس‌ها و فایل‌هایی از فضای بازی به اشتراک گذاشته می‌شود تا بازیکن‌ها راحت‌تر سرنخ‌ها را پیدا کنند، اسکیپ پادکست‌ها اتاق فرار هستند، اما بدون اتاق و یک نفر در نقش گیم مستر داستان و فضای بازی را روایت می‌کند و بازیکن‌ها آزادند که با او تعامل داشته باشند، سؤال بپرسند و در طول داستان معماها را پیدا و حل کنند.

اسکیپ روم‌های آنلاین با دوربین زنده

از دیگر نوآوری‌های مجموعه‌ها، در شروع دوران Covid-19  اسکیپ روم‌های آنلاین با دوربین زنده بود. همان اسکیپ روم‌های واقعی که این امکان را می‌دهد که به‌جای حضور فیزیکی به کمک یک اپراتور و دوربین، بازی را انجام دهید. این سبک بازی‌ها به‌صورت تکی و گروهی ممکن هستند  و با کمک برنامه‌هایی مثل (Skype)یا هر نرم‌افزار کنفرانس ویدئویی انجام می‌شود؛  یک نفر به‌عنوان اپراتور همراه با دوربین وارد محیط بازی می‌شود و به‌عنوان چشم، گوش و دستان تیم عمل می‌کند؛ شما و دوستانتان باید آن فرد را هدایت کنید، معماها را حل کنید و به هدف بازی برسید و از اتاق فرار کنید.

اتاق فرار آنلاین اسکیپ روم 2

اسکیپ روم‌های آنلاین تحت وب و تحت ربات

اتاق فرار با دوربین زنده در اول به نظر راه‌حل بسیار خوبی برای دوران شیوع covid-19   بود، اما مشکلاتی مثل گران‌تر بودن این بازی‌ها  نسبت به بازی‌های آنلاین سبک دیگر، یا نرساندن تجربه اصلی و واقعی پازل‌ها، عوض شدن اصل بازی اسکیپ روم و سینمایی شدن بازی با کنترل کردن اپراتور باعث شد که نوآوری‌های دیگری مثل اسکیپ‌روم‌های تحت وب و تحت روبات به بازار عرضه شوند، درست است که این بازی‌ها کمترین شباهت به اسکیپ روم‌ها را دارند اما در این سبک بازی‌ها هر پلیر دنیای خودش را کشف می‌کند و در مرورگر خودش دنبال سرنخ‌ها می‌گردد.

معماها و چالش‌های این مدل بازی‌ها بیشتر از اسکیپ روم‌ها است و حتی نیاز به اینترنت و جستجو در آن وجود دارد. اما  هر بازی در هر زمان که تیم آماده باشد صورت می‌گیرد  و لازم نیست با مجموعه‌ها برای ساعت شروع و پایان بازی هماهنگ شوید. تمام این فاکتورها باعث تجربه متفاوتی نسبت به بقیه اسکیپ روم‌ها می‌شوند.

مجموعه اسکیپ روم دات آی آر اولین مجموعه ایرانی بود که با شروع ویروس کرونا و بسته‌شدن اسکیپ روم‌ها، اسکیپ آنلاین را به بازار عرضه کرد، این بازی‌ها تحت ربات بوده و به‌صورت آنلاین گروهی یا تکی در شبکه اجتماعی تلگرام بازی می‌شوند.

بازی آنلاین ” شیوع ” اسکیپ روم

بازی (شیوع) اولین اسکیپ آنلاین مجموعه بود که درست چند ماه بعد از همه‌گیری Covid-19  و بسته‌شدن اسکیپ روم‌ها به بازار عرضه شد.  واکسن Covid-19 کشف شده است، اما در اثر یک اشتباه انسانی ویروسی مرگبار در فضای انستیتو پخش شده است که منجر به تخلیه این ساختمان شده است حال در این داستان شما نقش تیمی را دارید که باید یک ربات پیشرفته را به (انستیتو ویروس‌شناسی ووهان) بفرستید   تا واکسن Covid-19 را خارج کنید، اما در راه به موانع و درهای بسته‌ی زیادی برمی‌خورید.

اتاق فرار آنلاین اسکیپ روم 3

“ناصرالدین شاخ” دومین بازی آنلاین اتاق فرار

(ناصرالدین شاخ) دومین بازی آنلاین این مجموعه بود که بر خلاف (شیوع)  فضایی شاد و طنز دارد. ناصرالدین‌شاه بعد از خوابی که می‌بیند تصمیم می‌گیرد به آینده سفر کند، با کمک طبیب و منجم خود معجونی می‌سازند که او را به آینده می‌برد، ناصرالدین‌شاه بعد از چند روز سرگردانی قصد بازگشت می‌کند، اما معجون دیگر کارساز نیست. برای همین از پروفسور ضیایی استاد فیزیک که دستگاه سفر در زمان ساخته است درخواست کمک می‌کند و پروفسور فقط به یک شرط قبول می‌کند. آن هم اینکه عده‌ای از ایرانیان کاربلد و باهوش را با خودش برگرداند تا مملکت را سامان بدهند.

” اتاق ۴۴ ” دیگر بازی آنلاین جذاب اسکیپ روم

(اتاق ۴۴) بازی وهم آلود با سناریویی جذاب و گیرا است. اتاق ۴۴ اقامتگاه کویری و زیبای سعادت، سال‌هاست که مهمانی نداشته، محلی‌های دهکده بر این عقیده‌اند که عدد ۴ نحس است و به‌خاطر همین است که هر کس در اتاق ۴۴ اقامت گرفته بعد از مدتی ناپدید شده است. آرش و بردیا دو دوست که برای رصد به این دهکده سفرکرده‌اند متوجه می‌شوند که برای هر دوی آنها اتاق نیست و بردیا که اعتقادی به خرافات ندارد، حاضر می‌شود که در اتاق ۴۴ اقامت بگیرد، اما بعد از سه روز دیگر اثری از بردیا نیست.

اطلاعات ارتباط با اسکیپ روم:

وبسایت اسکیپ روم : escaperoom.ir

شماره تماس: ۰۲۱-۲۶۱۱۳۳۸۹

ایمیل: support@escaperoom.ir

ادرس: تهران، خیابان مطهری، کوچه شهید یوسفیان، بن‌بست شکوه، پلاک ۶، واحد۳