دلایل اقامت و زندگی در ترکیه از خانواده‌ای به خانواده دیگر متفاوت است، هر خانواده اولویت‌های خاص خود را در ترجیح شهرهای ترکیه دارد، خانواده‌هایی هستند که گردشگری و مکان‌های طبیعی اولویت انتخاب آنهاست و کسانی هستند که به سرمایه‌گذاری و جنبه‌های کاری اهمیت می‌دهند. برخی از خانواده‌ها دغدغه تحصیل فرزندان در معتبرترین دانشگاه‌ها را دارند. دو شهر آنکارا و استانبول بیشترین مهاجرین را دارند و مهاجران بیشتر این دو شهر را برای زندگی انتخاب می‌کنند. در این مقاله به مقایسه این دو شهر از نظر مزایای خرید ملک در ترکیه و زندگی در این کشور خواهیم پرداخت.

رزرو بلیط هواپیما

آنکارا معمولاً به عنوان مرکز سیاسی ترکیه معرفی می‌شود در حالی که استانبول شهری هیجان‌انگیز با سرزندگی بیشتر است. هر دو شهر جنبه مثبت و منفی خود را دارند. اما کدام شهر برای زندگی مناسب‌تر است؟ با ما همراه باشید در اینجا مزایا و معایب استانبول و آنکارا را می‌سنجیم.

آنکارا پایتخت سیاسی ترکیه

آنکارا پایتخت ترکیه است و در مرکز این کشور واقع شده است. آنکارا همیشه به عنوان بهترین شهر سازمان‌یافته شناخته می‌شود و جمعیتی در حدود ۵.۶ میلیون نفر دارد که آن را به دومین شهر بزرگ ترکیه تبدیل می‌کند. با وجود اینکه اکثریت قابل توجهی از ساکنان شهر در خدمات دولتی یا شغل‌های مرتبط کار می‌کنند، این شهر مرکز فعالیت اقتصادی ترکیه است.

آنکارا بهشتی برای خریداران با مراکز خرید مدرن فراوان است که هر برندی را که بتوان تصور کرد را در خود جای داده است. پایتخت نیز از دیدن مناظر کوتاهی نمی‌کند و مقبره مصطفی کمال آتاتورک، موزه قوم‌نگاری، و آنکارا کالسی به عنوان مکان‌های مورد علاقه در نظر گرفته می‌شوند.

با توجه به مسکن مقرون به صرفه، حمل و نقل آسان، مؤسسات آموزشی و بهداشتی با کیفیت بالا، آنکارا را می‌توان به عنوان شهری با بالاترین شاخص توسعه انسانی در ترکیه طبقه‌بندی کرد. با این حال، محصور بودن در خشکی آنکارا را برای بسیاری از افراد خارجی جذاب نمی‌کند. بسیاری از خارجی‌ها در آنکارا در سفارتخانه‌های خارجی، سازمان‌های بین‌المللی و سازمان‌های غیر دولتی مشغول به کار هستند.

استانبول یا آنکارا؛ کدام شهر برای زندگی مناسب‌تر است؟1

مزایا و معایب زندگی در آنکارا

آنکارا یک شهر مسکونی و سیاسی است، به این معنی که در مقایسه با استانبول پر هرج و مرج، ساکت‌تر و سازماندهی شده‌تر است. حتی با وجود کمی ترافیک در ساعات شلوغی، هرگز صدای بوق بیش از حد اتومبیل یا سر و صدای چرخش شهری را نخواهید شنید. خیابان‌ها بیش از حد شلوغ نیستند و در آخر هفته‌ها می‌توان به راحتی بیرون رفت.

اولین چیزی که هنگام ورود به آنکارا متوجه خواهید شد این است که در مقایسه با استانبول چقدر سبز است. درختان سرسبز در خیابان‌ها ردیف شده‌اند و پارک‌ها (جایی که می‌توانید در آن پیاده‌روی آرام داشته باشید) وجود دارند. بر خلاف استانبول، تمرکز بر املاک و مستغلات چندان شدید نیست و به دنیای طبیعی اجازه داده شده است که شکوفا شود.

فرهنگ رستوران در آنکارا به اندازه استانبول متنوع نیست، اما از کباب گرفته تا ماهی تازه، تنوع در آنکارا وجود دارد. بزرگ‌ترین نقطه ضعف پایتخت ترکیه فقدان حیات فرهنگی آن است. رویدادهای مهم کمی مانند افتتاحیه نمایشگاه‌های هنری یا جدیدترین موزیکال‌ها وجود دارد. وضعیت فرسوده سالن اپرا نیز گویای عدم تمرکز بر رویدادهاست.

اگر می‌خواهید یک شرکت تأسیس کنید یا به دنبال تجارت صنعتی و تجاری هستید، آنکارا بهترین گزینه است. این شهر امنیت بالایی دارد و برای زندگی در ترکیه و راه‌اندازی کسب و کار کاملاً مناسب است.

استانبول مهم‌ترین شهر ترکیه

وقتی صحبت از زندگی در استانبول می‌شود، آمار نشان می‌دهد که این مرکز محبوب برای مهاجران خارجی است. این شهر بزرگ‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر ترکیه است و جمعیت آن ۱۵ میلیون نفر است. استانبول در کنار دریای مرمره، بسفر و شاخ طلایی، گوشه شمالی و غربی ترکیه را اشغال کرده و در موقعیت جغرافیایی مناسبی قرار دارد. این شهر توسط تنگه بسفر به دو قسمت تقسیم شده است و پل بین شرق و غرب است که اغلب ملیت‌های مختلف را مجذوب می‌کند تا به استانبول نقل مکان کنند و در تمام طول سال در آنجا زندگی کنند.

بسیاری از مردم ترکیه می‌گویند استانبول گران‌ترین مکان برای زندگی است. با این حال، برای خارجی‌ها، استانبول هنوز هم هزینه زندگی پایینی را در مقایسه با کشورهای خود ارائه می‌دهد. زندگی فرهنگی استانبول بسیار زنده است، هزاران رویداد فرهنگی مانند نمایش‌های تئاتر، کنسرت و نمایشگاه تقریباً هر روز به نمایش گذاشته می‌شوند. رویدادهای بین‌المللی نیز اغلب در استانبول برگزار می‌شود. ده‌ها موزه و مکان تاریخی که ارزش دیدن را دارند در استانبول وجود دارند. هر گوشه از استانبول داستانی برای گفتن دارد، بیشتر گردشگران به مساجد بزرگ و کاخ‌های عثمانی منطقه سلطان احمد می‌روند، اما بسیاری از محله‌ها دارای معماری اروپایی، ارتدکس یونانی، یهودی و ارمنی برای کاوش هستند.

استانبول یا آنکارا؛ کدام شهر برای زندگی مناسب‌تر است؟2

مزایا و معایب زندگی در استانبول

استانبول یک مرکز اقتصادی – صنعتی است و مسئول ۳۰ درصد تولیدات صنعتی ترکیه است. زندگی اقتصادی در این شهر سخت چشمگیر است، امرار معاش در استانبول خالی از دردسر نیست. به خصوص به دلیل بالا بودن اجاره‌بها و هزینه‌های حمل و نقل بسیاری از مردم برای شروع زندگی جدید به شهرهای دیگر مراجعه می‌کنند. می‌توان به راحتی مشاهده کرد که متوسط ​​اجاره خانه‌ها در استانبول برای کسی که حداقل دستمزد را در یک شغل متوسط ​​​​کار می‌کند، پایدار نیست. با این حال، استانبول به دلیل وضعیت مناسب ارز خارجی، همچنان یک انتخاب اقتصادی برای مهاجران است.

طبیعتاً به عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه، خود را برای شلوغی و ازدحام آماده کنید، به خصوص اگر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. استانبول به شدت شلوغ و پر سر و صدا است، ترافیک در این شهر یک کابوس است. اگر قصد سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه را دارید، خرید ملک در استانبول یکی از بهترین انتخاب‌ها است.

مقایسه قیمت خرید ملک در آنکارا و استانبول

استانبول محبوب‌ترین و معروف‌ترین شهر است که در شمال غربی ترکیه و منطقه مرمره واقع شده است. همچنین بین آسیا و اروپا واقع شده است. استانبول بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه با تاریخ غنی، معماری شهری و طبیعت بکر است که گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است؛ بنابراین برای مهاجران واقعاً مناسب است. اگر قصد سرمایه‌گذاری در ترکیه را دارید، خرید ملک در استانبول یکی از بهترین انتخاب‌ها است.

آنکارا پایتخت ترکیه و همچنین مرکز استان آنکارا است. این شهر پس از استانبول دومین شهر بزرگ کشور است. آنکارا پایتخت سیاسی ترکیه است که به دلیل رونق ساخت و ساز، سفارت‌های متعدد و دانشگاه‌های معتبر یکی از بهترین شهرها برای خرید ملک است. خرید ملک در آنکارا به خصوص برای افرادی که می‌خواهند در ترکیه سرمایه‌گذاری کنند مناسب است. یکی دیگر از مزایای خوب آنکارا، هزینه کمتر برای خرید ملک نسبت به سایر شهرها است.

در ادامه میانگین قیمت خرید ملک در آنکارا و استانبول را مشاهده می‌کنید:

  • میانگین قیمت هر مترمربع در استانبول    ۱۲,۰۰۰  لیر
  • میانگین قیمت هر مترمربع در آنکارا    ۸,۰۰۰  لیر

سخن پایانی

ترکیه علاوه بر اینکه یک کشور صنعتی و تجاری است، به عنوان یک کشور توریستی و سرمایه‌گذاری به ویژه در زمینه سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات نیز متمایز است و از این رو همچنان مقصدی برای کار و گردشگری و لذت بردن از مناظر دیدنی است. اکثر شهرهای ترکیه دارای ویژگی‌های جذابی هستند که ترکیبی از گزینه‌های مسکن، اقامت و سرمایه‌گذاری است. اگر قصد سرمایه‌گذاری و خرید ملک در ترکیه را دارید، خرید ملک در استانبول یکی از بهترین انتخاب‌ها است. اگر می‌خواهید یک شرکت تأسیس کنید یا به دنبال تجارت صنعتی و تجاری هستید، خرید ملک در آنکارا بهترین گزینه است. این شهر امنیت بالایی دارد و برای زندگی در ترکیه و راه‌اندازی کسب و کار کاملاً مناسب است. در پایان از شما دعوت می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت ام تی سی هوم، مشاوره خرید ملک در ترکیه مراجعه نمایید.

برچسب ها : خرید ملک در ترکیه,اقامت ترکیه با خرید ملک,مشاوره خرید ملک در ترکیه