اصفهان به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ایران، با لقب «نصف جهان»، و با گذشته تاریخی غنی و پر و پیمانی دارد، در میان گردشگران داخلی و خارجی به شهری مشهور و دوست داشتنی تبدیل شده است. شهر اصفهان عمارت‌های تاریخی و بناهای بی‌نظیری دارد که یکی از جذاب‌ترین عمارت‌های آن، انگورستان ملک است. انگورستان ملک جایی است که وقتی به آن پا می‌گذارید از حجم زیبایی و هنر، انگشت به دهان می‌مانید. گویی به جایی وارد شده‌اید که از فرط زیبایی و هنرمندی، نیمی از جهان است! اگر دوست دارید درباره این عمارت کهن و ویژگی‌های شگفت‌انگیز آن بیشتر بدانید، با سفرزون همراه باشید:

saadatrent

 

انگورستان ملک کجاست؟

انگورستان ملک

این باغ عمارت زیبا در شهر اصفهان و خیابان ملک واقع شده و یکی از قدیمی‌ترین بناهای موجود در شهر اصفهان است. قدمت این باغ به دوران نادر شاه باز می‌گردد. در آن زمان، نادرشاه باغ انگوری را که متعلق به مردم اصفهان بود، در ازای مالیات از آن‌ها گرفت. سال‌ها بعد و در زمان سلطنت ناصرالدین شاه، باغ انگوری به تصرف مسئول امور مالی حکومت اصفهان درآمد و بعدها فرزند او، در این باغ، بنای موسوم به انگورستان را ساخت که از آن به عنوان محلی برای برگزاری مراسم سوگواری و تعزیه استفاده می‌کرد.

این بنای دیدنی که در شهر اصفهان و در محله شیخ یوسف قرار دارد، یکی از بناهای محبوب و مورد علاقه گردشگران است که بازدید از آن، شما را با تاریخ هنر و معماری این بنا در دوره قاجار آشنا می‌کند.

Flytoday

برای دریافت راهنمای سفر به اصفهان کلیک کنید.


.
آدرس انگورستان ملک روی نقشه گوگل

پیشینه بنا؛ وقف‌نامه‌ای برای سوگواری

پیشینه بنا

همانطور که گفته شد، بنای باغ انگوری به دست فرزند مسئول امور مالی اصفهان که حاج محمد ابراهیم خان نام داشت، ساخته شد. در آن زمان حاج محمد ابراهیم خان، با لقب ملک‌التجار شناخته میشد و بر همین اساس بنای باغ انگوری را، «انگورستان ملک‌التجار» نامیدند.

معمار ساختمان زیبای باغ انگوری، شخصی به نام استاد حسین بود. این استادکار، معماری بنا را به گونه‌ای طراحی کرده بود که برای برگزاری مراسم‌هایی نظیر تعزیه و نمایش مناسب باشد. به  همین دلیل ملک‌التجار از این ساختمان به عنوان محل برگزاری تعزیه و مراسم سوگواری استفاده می‌کرد. جالب است بدانید که انگورستان ملک در سال ۱۳۴۱ هجری قمری برای برگزاری مراسم عزاداری امام حسین وقف شد. قسمت‌های زیادی از بنای زیبای انگورستان در طی سالیان و با گذشت زمان، تخریب شده است و بخش‌هایی از آن نیز در جریان تعریض خیابان ملک تصرف و به خیابان اضافه شد.

معماری انگورستان ملک ؛ غرق در طرح و رنگ

معماری انگورستان ملک
معماری انگورستان ملک

معماری باغ عمارت انگورستان ملک ، با طراحی خاص و تزیینات به کار رفته در آن، چشم هر بیننده‌ای را پر از زیبایی و غرق در طرح‌ها و رنگ‌های سنتی می‌کند.

آنچه امروزه از این بنای باشکوه باقی مانده است، حیاط بزرگ و اصلی بناست که در قسمت شمالی باغ قرار دارد. سفره‌خانه‌ای که تقریبا با حیاط هم‌اندازه‌ است، یکی از زیباترین بخش‌های انگورستان به شمار می‌رود که تقریبا تمامی جبهه حیاط را پوشانده. سفره‌خانه با یک ارسی هفت دهنه که با شیشه‌های رنگارنگ تزیین شده است، به حیاط جنوبی متصل می‌شود. با مسقف شدن حیاط خانه، بعدها از بخش‌های حیاط سرپوشیده، ارسی‌های سفره‌خانه و پشت‌بام به عنوان بخش‌هایی برای برگزاری تعزیه استفاده شد.

در سقف حیاط، یک نورگیر زیبای یک ضلعی تعبیه شده است که همراه با پنجره‌های سراسری بالای دیوار، نور حیاط را تامین می‌کند.

جالب است بدانید که ملک‌التجار و همسر وی، در تالار پنج‌دری واقع در شمال حیاط دفن شده‌اند و این کار بنا بر وصیت ایشان صورت گرفته است.

در تمامی بخش‌های بنا، اعم از سفره‌خانه، تالار مقبره و حیاط سرپوشیده از تزیینات زیبایی همچون گچبری‌، آینه‌کاری و کارشیکاری‌های ظریف و هنرمندانه بهره گرفته شده که زیبایی فضا را دوچندان می‌کند. ستون‌های میان حیاط دارای روکش‌های چوبی مرغوب هستند و سرستون‌های آن به شکل ظریفی طراحی شده‌اند.

از دیگر بخش‌های معروف و بسیار دیدنی انگورستان تاریخی ملک، حمامی است که در حیاط قرار دارد و سقف گنبدی شکل زیبای آن خودنمایی می‌کند. در اطراف حمام نیز سکوهایی سنگی تعبیه شده که می‌توان بر روی آن‌ها نشست.

فضای زیر سفره‌خانه، به زیرزمینی اختصاص دارد که با شیشه‌های مشبک و زیبا، نور حیاط را تامین می‌کنند.

شاه‌نشین تابستانه و زمستانه، اتاق زهرا خانم( دختر ملک‌اتجار)، اتاق نظارت، حوضخانه و زیرزمین از بخش‌های زیبا و تماشایی این بنا هستند.

هنر طراحی، شیشه‌کاری، آینه‌کاری، منبت و گچبری، در گوشه گوشه عمارت تاریخی به خوبی دیده می‌شود و همگی گواه حضور استادکاران و هنرمندان بنام اصفهانی را می‌دهند.

کاربری انگورستان زیبای ملک در عصر حاضر

کاربری انگورستان زیبای ملک

این عمارت که از بنا‌های مهم و دیدنی دوره قاجار است، امروزه در اختیار سازمان اوقاف قرار گرفته. این باغ عمارت در حال حاضر محل برگزاری مسابقات قرائت قرآن، تعزیه و عزاداری است. علاوه‌بر این‌ها یکی از جاهای دیدنی بی‌نظیر اصفهان به شمار می‌رود که عده زیادی از گردشگران داخلی و خارجی، هر روزه از آن دیدن می‌کنند و از این حجم طرح و رنگ و هنرمندی حیرت می‌کنند.

بهترین زمان بازدید از انگورستان ملک

بهترین زمان بازدید از انگورستان ملک
بهترین زمان بازدید از انگورستان ملک

از آنجایی که اصفهان، از جمله استان‌های گرمسیری ایران به شمار می‌رود، بهترین زمان سفر به آنجا و بازدید از باغ عمارت انگورستان، فصل‌های سردتر سال مانند پاییز است.

چگونه به انگورستان ملک برویم؟

چگونه به انگورستان ملک برویم؟
چگونه به انگورستان ملک برویم؟

برای رفتن به این بنای تاریخی زیبا، ابتدا باید به شهر اصفهان سفر کنید. برای سفر به اصفهان می‌توانید از انواع وسایل نقلیه همچون خودروی شخصی، اتوبوس و هواپیما استفاده کنید. پس از رسیدن به شهر استفاده، با استفاده از تاکسی‌های شهر، به راحتی خودتان را به آدرس خیابان شریف واقفی، خیابان ملک، محله شیخ یوسف برسانید.

نکاتی برای بازدید از باغ عمارت ملک

انگورستان ملک
نکاتی برای بازدید از باغ عمارت ملک

این بنای یادگار مانده از دوره قاجار، از حمله مهم‌ترین ارزنده‌ترین جاذبه‌های کشور به شمار می‌رود که هر ساله عده زیادی از سراسر جهان برای دیدن آن به ایران سفر می‌کنند.

یادمان باشد که در هنگام بازدید از این بنای بی‌نظیر، همچون یک گردشگر حرفه‌ای، با وسواس زیاد عمل کنیم و مراقب این اثر دیدنی باشیم.

در هنگام بازدید از این جاذبه، عکس‌های زیبا تهیه و آن را برای معرفی به دوستانتان منتشر کنید.

شهر اصفهان از جمله شهرهایی است که می‌تواند در جذب توریست موثر باشد؛ پس در گسترش هر چه بیشتر صنعت توریسم در این شهر زیبا کمک کنیم.

اطلاعات بازدید از انگورستان ملک :

ساعات بازدید : ۹ صبح الی ۱۴ بعدازظهر

قیمت بلیت : برای اتباع ایرانی ۳ هزار تومان و برای میهمانان خارجی ۲۰ هزار تومان.

آدرس انگورستان ملک : اصفهان، خیابان شریف واقفی، خیابان ملک، محله شیخ یوسف.

شما برای ما بنویسید

آیا از وصف این باغ عمارت تاریخی لذت بردید؟ نظر شما درباره انگورستان زیبای ملک چیست؟ آیا دوست دارید که از این باغ منحصر به فرد دیدن کنید؟ نکات، نظرات و تجربیات ارزشمند خود را درباره این جاذبه دیدنی و ویژگی‌های خاص آن، با سفرزون به اشتراک بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های اصفهان کلیک کنید.