اهرام ثلاثه مصر تنها یادگارهای عجایب هفتگانه باستانی جهان هستند و هر ساله، گردشگران بی‌شماری را روانه کشور مصر می‌کنند. این بناهای تاریخی خارق العاده از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین سازه‌های بر جای مانده از تمدن مصر باستان هستند که نمادهای این تمدن به‌شمار می‌روند. اهرام مصر برای قرن‌ها سوژه تحقیقات و شگفتی بوده‌اند و هنوز هم رمزگشایی پیرامون معماهای عجیب آن ادامه دارد. سفرزون در این مطلب قصد دارد تا شما را بیشتر با این جاذبه تاریخی آشنا کند. همراه ما باشید.

هزاران سال از عمر اولین هرم بزرگ فراعنه که به دستور جوزر دومین پادشاه از سلسه سوم فراعنه ساخته شد، می گذرد. اما بنای این اهرام تا به امروز نیز یکی از شاهکارهای تکنیک مهندسی، طراحی و معماری محسوب می شوند. تا سال ۲۰۰۸ تعداد ۱۳۸ هرم شناخته شده در مصر به ثبت رسیده است که بیشتر آن‌ها آرامگاه فرعون ها و شهبانوهایشان در دوره‌های دودمانی کهن و میانه هستند. پس چیزی که در درجه اول در مورد ساخت این اهرام اهمیت پیدا می کند فلسفه مرگ و زندگی در بینش مصریان باستان است.

جهان بینی مصریان باستان

 

اهرام مصر ۱۱
اهرام مصر ۱۱
اهرام مصر ۱۰
اهرام مصر ۱۰

مصری ها زندگی کوتاه این جهان را فانی و مرگ را آغاز یک حیات نوین و جاویدان در دنیای دیگر می شناختند. به همین دلیل منازل خود را با مصالحی مانند خشت و گل و مقابر را از مصالح با دوامی مانند سنگ می ساختند. آن هابرای از بین نرفتن اجساد مردگان را مومیایی کرده و کلیه اشیا و متعلقات آنان را در کنار شان قرار می دادند. هم چنین برای محافظت از جسد، مقابر را محکم و غیر قابل نفود می ساختند تا از بلایای طبیعی و سرقت اموال در امان باشد.

هر چقدر مقام مردگان بالاتر بود، مقبره بزرگتری برای او ساخته می شد. مصریان قدیم اعتقاد داشتند که فراعنه پس از مرگ به خدایی می رسند و بنابراین مقابرشان می بایست بسیار عظیم و غیرقابل نفوذ ساخته می شد. چهار مثلث جانبی هرم در اهرام مصر به گونه ای طراحی شده اند که پرتوهای خورشید بر جسد فرعون تابیده شود و رابطه جاودانی او را با خدای آفتاب که «رع» نام دارد، حفظ کند. فراعنه مراسم خاکسپاری خود را به شکل یک سنت ملی درآورده بودند به طوری که مذهب، هنر و تفکر مصریان آن زمان به شدت به سمت پرستش آنان سوق یافته بود.

اولین هرم

در حدود دو هزارو ششصد سال قبل از میلاد، فرعون “جوزر” تصمیم گرفت تا اولین هرم غول پیکر را به عنوان مقبره خود بنا کند. معمار و مغز متفکر طراحی این مقبره غول پیکر، راهب و مجسمه ساز معروفی بنام ایم هوتپ بود. در آن زمان اکثر جمعیت کشور که به ۲/۱ میلیون نفر می رسید جهت ساخت این مقبره بسیج شد. این اولین و عظیم ترین ساختمانی بود که بشر توانسته بود آن را بنا کند. در این زمان زبان نوشتاری خاصی برای ثبت موضوعات، سوابق، موارد اداری، نقشه ها، شماره گذاری و مشخصات مکان نصب سنگ ها و نظایر آن ابداع شد که برای نوشتن تاریخ و موضوعات اجتماعی معمول به کار نمی رفت.

اهرام ثلاثه، تنها بازماندگان از عجایب هفتگانه جهان

 

اهرام مصر ۱۵
اهرام مصر ۱۵
اهرام مصر ۱۶
اهرام مصر ۱۶
اهرام مصر ۱۴
اهرام مصر ۱۴

نامدارترین هرم‌های مصری اما مجموعه اهرام جیزه هستند که در منطقه جیزه در چند کیلومتری جنوب شهر قاهره قرار دارند و از بزرگترین سازه‌های ساخته شده در تاریخ بشر به‌شمار می‌روند. جیزه مکان سه هرم نامدار مصر باستان است: هرم خوفو، هرم خفرع و هرم منکورع. هرم خوفو بزرگترین هرم مجموعه است و هر سه هرم بزرگ، برای سه نسل از خاندان خوفو هستند. در کنار این هرم‌ها نیز تعدادی هرم کوچکتر جانبی برای خاکسپاری شهبانویان، و نیز ابوالهول بزرگ برای نگهبانی از بناها، ساخته شده‌اند.

نمای ۳۶۰ درجه اهرام مصر

در مورد ساخت بنایی چنین عظیم که ساخت آن ۵۰۰ سال طول کشیده هنوز سوالات بسیاری بی جواب مانده است.علی‌رغم توجه شدیدی که تاکنون به اهرام ثلاثه مصر شده است، این بنا کماکان برای باستان شناسان شگفتی‌های بسیاری در دل خود دارد. درست در سال قبل، یک تکنولوژی جدید سبب شد که یک فضای خالی مرموز در اهرام سه گانه مصر شناسایی شود و البته هدف از ساخت آن، کمامان ناشناخته باقی مانده است. اینکه چگونه مصریان باستان موفق شده‌اند چنین بنای کامل، بی‌نقص و شگفت‌انگیزی را در آن زمان بسازند، کماکان یک مساله مورد بحث است.

چگونگی ساخت اهرام مصر

 

اهرام مصر ۲
اهرام مصر ۲
اهرام مصر 3
اهرام مصر ۳

 

 

بنا، مساح، سنگتراش، نجار، ملات ساز و سر کارگر از جمله افرادی بودند که در ساخت این بنا شرکت داشتند. سنگ های بریده شده پس از شماره گذاری توسط سورتمه هایی که بر روی الوارهای موازی، شبیه تراورس های زیر راه آهن حرکت می کردند به سمت مکان ساختن هرم حمل می شدند. آنان برای روانکاری سورتمه ها بر روی تراورس ها از آب، خاک نرم و روغن استفاده می کردند. برش و اندازه گیری سنگ ها در حد اعجاب انگیزی دقیق بوده، به طوری که کوچکترین خطایی باعث بر هم خوردگی اشکال هندسی و حتی فرو ریختن بنا می شد.

شاهکار در معماری و جانمایی

اهرام مصر ۲۵
اهرام مصر ۲۵

 

اهرام مصر ۲۳
اهرام مصر ۲۳
اهرام مصر ۲۰
اهرام مصر ۲۰
اهرام مصر ۲۲
اهرام مصر ۲۲

 

علاوه بر معماری بی نظیر، اهرام مصر از نظر موقعیت جغرافیایی نیز در محل مناسبی قرار دارد. خط مداری که از روی جیزه می گذرد دقیقن خشکی‌ها و آب‌های روی کره زمین را نصف می کند و هرم در چنین نقطه ای از نصف النهار ساخته شده است. فاصله ی میان مرکز زمین تا هرم کاملن برابر است. نوک هرم بزرگ دقیقا شمال واطرافش نیز طول استوا را تمثیل می نمایند. هرم به گونه ای ساخته شده که به چهار جهت اصلی مشرف است.

تمامی این محاسبات بیان گر آن است که اهرام مصر با اندازگیری های دقیق ریاضی ونجومی همراه است و نشان می دهد که مصریان در آن زمان چه قدر از نظر علمی پیشرفته بوده اند.

اهرام مصر ممکن است حدود ۴۵۰۰ سال عمر داشته باشند؛ اما آن‌ها کماکان ظرفیت آشکارسازی اطلاعات و حل معماهایی که قرن‌ها مانند پازلی برای تاریخدانان بوده است را دارند. پس اگر اهل تاریخ و عجایب آن هستید، تماشای اهرام را از دست ندهید!