مازندران گنجینه طبیعت است که به ما ایرانی ها داده شده است. باداب سورت مازندران یکی از طلاهای این گنجینه خدادای است. باداب سورت مازندران را نمی توان در دسته چشمه ها دسته بندی کرد چرا که فراتر از چشمه است. طبیعت در این بخش از ایران بسیار با گردشگران مهربان است و چشم انداز منحصر به فردی از خود را به مشتاقان خود نشان می دهد.  با سفرزون همراه باشید تا شما را با یکی از جاذبه های گردشگری مازندارن که همان باداب سورت است آشنا کنیم.

کلیاتی در مورد باداب سورت مازندران

باداب سورت یک چشمه پلکانی است. این چشمه پلکانی اثری منحصر به فرد در ایران است که مشابه زیادی در دنیا ندارد. با اینکه باداب سورت در سالیان اخیر بسیار خشک شده است ولی همچنان از زیبایی بر خوردار است. نزدیک ترین روستا به باداب سورت روستای اروست است و نزدیک ترین شهر به آن ساری است. چشمه های باداب سورت مازندران از شمال به ارتفاعات جنگلی محدود می شود و از جنوب به دره های پایین وصل می شود. در شرق باداب سورت گیاهان بوته ای انبوهی رویده است و در غرب آن روستای اروست است. آب چشمه دمای معتدلی دارد و در دسته چشمه های آبگرم ایران قرار نمی گیرد. آب چشمه شور است و به خاطر املاح موجود برای آن خواص درمانی بی شماری بر شمرده اند.

چرا باید به چشمه باداب سورت مازندران رفت؟

برای اینکه چشمه باداب سورت مقصد سفرتان بشود دلیل زیادی نمی خواهد، فقط کافی است عاشق طبیعت و سفر باشید.

عکاسی از این سلسله چشمه ها کاریست بسیار جذاب، چرا که کمتر نردبانی از آب در ایران خواهید دید. در زمان غروب آسمان نیز به یاری عکسهایتان می آید و شما به راحتی می توانید جذاب ترین عکسها را از این مکان بگیرید.

آب چشمه های آن نارنحی و ترش مزه است. چیزی که می نوشید شبیه نوشابه گاز دار خواهد بود.

بهترین زمان برای سفر به باداب سورت مازندران چه زمانی است؟

باداب سورت در همه فصول قابلیت بازدید دارد ولی بهترین زمان برای دیدن این منطقه شاید بهار، انتهای زمستان و انتهای آبان ماه است. در این زمان ها چشمه پر از آب است. بهترین زمان برای بازدید از این چشمه تقریبا اردیبهشت است. نکته جالبی که باید به شما در خصوص باداب سورت مازندران بگوییم این است که این مجموعه چشمه ها در ساعات مختلف روز رنگ متفاوتی دارند. چرا که شعاع نور تغییر می کند و به طبع آن بازگشت نور از آب بر روی املاح مختلف نیز عوض می شود. این چشمه ها در ساعات مختلف، به رنگ زرد، قرمز و طلایی دیده می شوند.


در سفرزون بیشتر بخوایند: بهترین جاهای دیدنی ساری ؛ خاطراتی از دوران خانه پدری


مسیر رسیدن به باداب سورت مازندارن

برای بازدید از چشمه های باداب سورت دو را از مازندران و سمنان وجود دارد. طبیعتا جاده سمنان امن تر و جاده مازندران زیبا تر است.

اگر تهران باشید، باید ابتدا خود را به ساری، سپس کیاسر، سه راه تلمادره برسانید و از آنجا سراغ روستای اروست را بگیرید.

اگر از طرف جاده سمنان بخواهید بروید، ابتدا باید به مهدیشهر برسید سپس، شهمیرزاد، فولاد محله را رد کنید تا به سه راه تلمادره برسید از آنجا هم مسیر روستای اروست را دنبال کنید تا بعد از آن به باداب سورت برسید.

هر دو مسیر آسفالت هستند، ولی از روستای اروست به طرف باداب سورت حدودا سه کیلومتری خاکی وجود دارد و بعد از آن باید حدودا پانزده دقیقه ای پیاده روی کنید تا به چشمه ها برسید. اگر بعد از روستای اروست مسیر آسفالتی را پیش گرفته اید بدانید که اشتباه رفته اید. مسیر دیدن چشمه های  باداب سورت مازندران از تهران  حدودا شیصد کیلومتری است و به سختی بتوانید سفری یک روزه به آن داشته باشید.

آدرس باداب سورت روی نقشه گوگل

نکاتی که باید آنها را بدانید

پاسگاه اروست به شدت از این مکان حفاظت می کند البته که گردشگران در رفت و آمد راحت هستند ولی این پاسگاه یکی از پاسگاه های سفت و سخت در زمینه مراقبت از باداب سورت است. هر کاری که به باداب سورت ضربه بزند توسط این پاسگاه پیگیری می شود. تنها خط قرمز این پاسگاه در واقع باداب سورت است. مثلا اگر ماشین خود را به روی باداب سورت بیاورید شک نکنید که بدون هیچ حرف و حدیثی ماشین شما توقیق خواهد شد. گردشگران این موضوع را بارها گزارش داده اند. بازدید از این مکان ورودی ندارد پس بیهوده به محلی ها پول ندهید.

درگوشی سفرزون در مورد باداب سورت مازندران و دریاچه چورت

دریاچه چورت نزدیکی این سلسله چشمه است که بسیار در فصل پاییز قشنگ است اگر تمایلی در رفتن به باداب سورت ندارید می توانید مقصدتان را به این مکان عوض کنید.

در اطراف باداب سورت آنچنان امکانات تفریحی نیست. این مکان جای چندانی برای کمپینگ ندارد و خیلی احتمال کمی وجود دارد که بتوانید جایی برای کمپ زدن پیدا کنید. این چشمه ها در اطراف خود سایه بان خاصی ندارند لذا توصیه می شود آوردن کلاه و زدن کرم ضد آفتاب فراموش نشود و نمی توانید پیک نیک خاصی در اطراف باداب سورت برپا کنید.

سخن پایانی در مورد باداب سورت مازندران

باداب سورت مازندران با اینکه بخشهای زیادی از آن خشک شده است ولی دیدن این چشمه های خشک شده نیز زیباست. چشمه های آن خاصیت درمانی بسیاری دارند که می توان از آنها به خوبی استفاده کرد.

خوشحال می شویم اگر اطلاعات بیشتری از باداب سورت مازندران دارید با ما در اینجا به اشتراک بگذارید. مطمئن باشید بسیاری نظرات شما را خواهند خواند.

5/5 ( 1 نظر )