با جرات می‌توان گفت که جذاب‌ترین بخش هر سفر رفتن به بازارهای شهر، تماشای معماری زیبا آن‌ها، خریدن صنایع دستی و تهیه سوغات مخصوص هر شهر است. در بازار‌، می‌توان میان مردم قدم زد، با آن‌ها به گفت‌و‌گو نشست و با بخشی از فرهنگ و آداب و رسوم ک مرام آن‌ها آشنا شد. باید بدانید که یکی از خاص‌ترین بازارهای ایران، بازار اصفهان است که می‌توانید زیباترین معماری‌ها و هنرمندانه‌ترین کارهای سنتی را در آن ببینید. بازار اصفهان پر است از دیدنی‌های تاریخی، تیمچه‌ها و سراهای سنتی و تصاویر زیبایی که هیچگاه در هیچ کجای دیگر ندیده‌اید. بازار تاریخی اصفهان ، جلوه‌ای از فرهنگ، هنر، معماری، زیبایی و جذابیت است. اگر دوست دارید با این بازار تماشایی آشنایی شوید و یا درباره ویژگی‌های منحصر به فرد آن بیشتر بدانید، با سفرزون همراه باشید:

بازار اصفهان را بیشتر بشناسیم

بازار اصفهان که به عنوان شاهکار بی‌نظیر عصر صفوی شناخته می‌شود، یکی از بنام‌ترین بازارهای شهر توریستی اصفهان است که به راحتی می‌توان گفت جذاب‌ترین تصاویر و هنرمندانه‌ترین معماری‌ها را پیش چشمتان نمایان می‌کند.

این بازار تاریخی که در دوره حکومت صفویان و قاجاریان ساخته شده، در مرکز شهر اصفهان و در میدان نقش جهان قرار دارد و می‌توان گفت پس از میدان زیبای نقش جهان، اولین جایی است که توجه گردشگران و مسافران اصفهان را به خودش جلب می‌کند. بازار اصفهان از چند بخش مختلف تشکیل شده است که شامل سراها، تیمچه‌ها و راهرو‌های فراوان می‌شود. ورودی بازار تاریخی اصفهان، بازار قیصریه نام دارد که به آن سردر قیصریه هم گفته می‌شود و می‌توان گفت که این بخش از بازار نیز، شاهکار هنر و معماری عصر صفویه است.

بازار قیصریه اصفهان
بازار قیصریه اصفهان

تاریخچه بازار اصفهان

درباره اینکه بازار اصفهان برای اولین بار به دستور چه کسی و به چه منظوری ساخته شد، اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما بنابر اطلاعات موجود در منابع معتبر، اینگونه آمده است که از نام بازار تاریخی اصفهان، برای اولین بار در عصر دیلمیان و زمان حکومت خاندان کاکویه استفاده شده است.

باید بدانید که پس از شکست حکومت کاکویه، سلجوقیان به شکل چشم‌گیری قدرت یافتند و در این دوره، شهر اصفهان بیش از پیش رونق یافت و به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد. اینگونه بود که، این بازار جذاب و این شاهکار معماری ایرانی ساخته شد و در اندک زمانی به رونق چشمگیری رسید. در قرن هفتم هجری، اجزای مختلفی به ساختمان بازار اضافه شد و با معماری یکسان جذابیت چشمگیری یافت. پس از آن بود که صنف خرده فروش‌ها و عمده فروش‌ها به وجود آمدند و در کنار هم، با هماهنگی مشغول به کار شدند. مدتی بعد کاروانسراها نیز به داخل شهر آمدند و به عنوان جزیی مهم از اجزای بازار اصفهان شناخته شدند.

از قرن نهم به بعد، در این بازار دیدنی، مجموعه‌ای از بخش‌ها، صنف‌ها و راهروهای پیچ در پیچ به وجود آمد و وسعت زیادی پیدا کرد. به این ترتیب بازار زیبای اصفهان، از شمال شهر تا بخشی از محدوده جنوبی آن گسترش یافت که تا به امروز نیز باقی است.

بازار اصفهان
بازار اصفهان
بازار اصفهان
بازار اصفهان

معماری بازار اصفهان ؛ تلفیق هنر معماری و مهندسی

همانطور که پیش از این گفتیم، بازار شهر بی‌نظیر اصفهان، شاهکار معماری و هنر ایرانی عصر صفوی است که از حیث زیبایی و جذابیت، جایگاه ویژه‌ای در میان بازارهای ایران دارد.

این بازار در حدود ۱ متر و نیم طول دارد و عرض راسته‌های آن در حدود ۵ متر است. بازار تاریخی اصفهان سقفی بلند به ارتفاع ۷ تا ۷ و نیم متر دارد که با طاق‌‌های قوسی چشم‌نوازی پوشیده‌اند.  مجموعه منسجم و متراکم بازار به وسیله نورگیرهایی که در سقف‌های قوسی وجود دارند، روشن می‌شوند و از این طریق هوا نیز در میان بازار جریان پیدا می‌کند. تنها چیزهایی که تراکم بازار را می‌شکنند، کاروانسراها، مساجد، مدرسه‌ها و سراهایی هستند که با وسعت زیاد خود در میان بازار قرار گرفته‌اند و خودنمایی می‌کنند.

یکی از شگفتی‌های معماری این بازار باریک بودن آن است که نوع ساخت آن باعث می‌شود که در تابستان، هوای درون بازار در حدود ۱۰ درجه خنک‌تر از هوای بیرون باشد. همچنین در زمستان هوای داخل بازار اصفهان بین ۵ تا ۸ درجه گرم‌تر از هوای خارج از بازار است. نکته جالب دیگر درباره معماری بازار اصفهان این است که نوع طراحی و معماری بازار اجازه وجود گرد و خاک و طوفان‌های مهیب را به داخل بازار نمی‌دهد و شبیه به پناهگاهی امن عمل می‌کند.

نمای آجری داخل بازار، پنجره‌های قوسی با قاب  چوبی، نورگیرهای روی سقف و جذابیت هنر و معماری عصر صفوی، موجب می‌شود که محیط درون بازار، ساعت‌ها شما را به خودش مشغول کند. این اتفاق خصوصا درباره گردشگران خارجی که از بازار قدیمی اصفهان دیدن می‌کنند، بیشتر صدق می‌کند و آن‌ها با اشتیاق فراوان از نماها، سقف‌ها و در و پنجره‌ها عکاسی می‌کنند.

درباره طراحی فضای بازار، برای آنکه نوع معماری بخش‌های مختلف را راحت‌تر درک و تصور کنید، بهتر است چند مورد زیر را به خاطر بسپارید:

راسته و گذرگاه: مسیری بلند و طولانی که طول آن را مغازه‌ها و دکان‌ها پر کرده‌اند.

سرا: حیاطی میانی و زیباست که دور تا دور آن را حجره های به هم پیوسته اشغال کرده‌اند. سراها معمولا در وسعت، تعداد طبقات و دیگر ویژگی‌ها با هم تفاوت دارند.

تیمچه: به فضاهای سرپوشیده بازار که کالای خاصی را عرضه می‌کنند، تیمچه می‌گویند.

چارسوق یا چهارسو: در بازار زمانی که دو راسته اصلی به یکدیگر طلاقی می‌کنند، محل این اتصال را چارسوق یا چهارسو می‌نامند. چارسوق‌ها نسبت به دیگر بخش‌های بازار، تزیینات مفصل‌تری دارند.

بازار اصفهان
بازار اصفهان
بازار اصفهان
بازار اصفهان
بازار اصفهان
بازار اصفهان
بازار اصفهان
بازار اصفهان

بخش‌های مختلف بازار اصفهان

بازار اصفهان از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هر یک از آن‌ها با نامی خاص و ویژگی‌های منحصر به فرد خود، مشهور است:

سردر قیصریه ؛ شکوه بازار اصفهان

یکی از دیدنی‌ترین و معروف‌ترین بخش‌های بازار تاریخی اصفهان، سردر قیصریه است. این سردر جذاب و تماشایی از جمله سازه‌های خاص عصر صفویه به شمار می‌رود که در گذشته دارای سه طبقه بوده است. البته باید بدانید که امروزه طبقه فوقانی آن تخریب شده و تنها دو طبقه از آن باقی مانده است. طبقه تخریب شده، در حقیقت محل نقاره خانه بوده که در آنجا با نواختن موسیقی به سبک خاص، مردم را از ساعات روز باخبر می‌کردند‌. طبقه میانی، به کارهای دفتری و بازرگانی اختصاص داشته و طبقه زیرین نیز مکان حجره‌ها برای خرید و فروش اجناس بوده است.

سردر قیصریه را چهار درِ فرعی، یک دروازه اصلی و یک حوض تشکیل می‌دهد که بر بالای آن نقاشی‌هایی به دست رضا عباسی حک شده است. جنگ‌ها و فتوحات شاه عباس، تصویر خوشگذرانی اروپاییان و ناقوس دیر هرمز از جمله نقاشی‌های هنرمندانه بر روی سردر تماشایی قیصریه هستند.

بازار قیصریه اصفهان
بازار قیصریه اصفهان
بازار قیصریه
بازار قیصریه
بازار قیصریه
بازار قیصریه

بازار قیصریه ؛ نامدار و اصیل

می‌توان گفت که بازار قیصریه مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش بازار اصفهان است. این بازار با نام‌های بازار بزرگ، بازار شاهی و بازار سلطانی نیز شناخته می‌شود و عده زیادی را به سمت جذب کرده است. بازار قیصریه مکانی وسیع، مجلل و پررونق برای خرید و فروش و بازرکانی در دوره صفویه بوده است. این بازار نیز در دو طبقه ساخته شده است که طبقه بالای آن به امور دفتری و بازرگانی و طبقه اول آن به فعالیت‌های اصناف گوناگون اختصاص دارد.

بازار قیصریه
بازار قیصریه

چهارسوی قیصریه ؛ سرتان را بالا بگیرید

در بازار تاریخی اصفهان، کمی که از بازار قیصریه جلو بیایید به چهارسوی قیصریه می‌رسید. در اینجا کافی است که سرتان را بالا بگیرید و به سقف خیره شوید. معماری سقف، طراحی بی‌نظیر آن و ساخت هنرمندانه‌اش چنان خیره‌کننده است که برای چند دقیقه شما را سر جایتان میخکوب می‌کند. تزیینات سقف چهارسو، با اشکال هندسی و نقوش ریز و ظریف بسیار تماشایی است؛ پس آن را از دست ندهید.

بازار قیصریه
بازار قیصریه

عصارخانه شاهی ؛ روغنگیری به سبک سنتی

عصارخانه شاهی نیز یکی دیگر از جالب‌ترین بخش‌های بازار اصفهان در ایران است که در گذشته محلی برای روغنگیری از دانه‌های گیاهی بوده است. این مکان در عصر صفوی وسعت قابل توجهی داشته که متاسفانه امروره بر اثر تخریب،  تنها بخش کوچکی از آن باقی مانده است. سقف عصارخانه شاهی به شکل گنبدی شکل بنا شده تا روغن‌های موجود در آن خنک بمانند. تیرخانه و دو انبار تو در توی دو طبقه، تنها بخش‌های بر جای مانده از عصارخانه هستند.

عصارخانه شاهی
عصارخانه شاهی
عصارخانه شاهی
عصارخانه شاهی

تیمچه ملک التجار ؛ شاهکار استادکاران اصفهانی

اگر از بازار زیبای اصفهان دیدن کردید، یادتان باشد خاص‌ترین بخش آن تیمچه ملک التجار است که زیباترین مجموعه تیمچه، سرا و بهاربند را تشکیل داده و آن‌ها را به یکدیگر متصل کرده است. سازنده این تیمچه، حاج ابراهیم ملک التجار بوده که برای حفظ آثار تاریخی و ارزشمند این شهر، تلاش‌های فراوانی کرده است. طراحی و معماری تیمچه ملک التجار به گونه‌ای است که آن‌ها به شکل سه بعدی می‌بینید و زیبایی معماری آن به شکل خاصی جلوه‌گری می‌کند. در بازدید از این بازار مجلل، تیمچه معروف ملک التجار را از دست ندهید.

تیمچه ملک التجار
تیمچه ملک التجار
تیمچه ملک التجار
تیمچه ملک التجار

بازار زرگرها ؛ طلا و جواهر

این بازار در دل بازار بزرگ اصفهان، جایی برای خرید و فروش انواع طلا و جواهر است که تزیینات خاص و معماری دیدنی آن، چشم را به خودش خیره می‌کند.

بازار زرگرها
بازار زرگرها

چهارسوی چیت سازها ؛ چهارسوی دوم قیصریه

چهارسوی چیت سازها، از دیگر بخش‌های بازار اصفهان است که به زیبایی و جذابیت شهرت دارد. هنر معماری و طراحی آنچنان در چهارسوی چیت سازها نمایان است که می‌توان ساعت‌ها در آنجا نشست و به سقف، دیوارها و تزیینات آن خیره شد. اگر به دنبال صنایع دستی و سنتی اصفهان می‌گردید، می‌توانید زیباترین و مرغوب‌ترین آن را در چهارسوی چیت سازها پیدا کنید. از آنجایی که سبک معماری این چهارسو، شبیه به چهارسوی قیصریه است، آن را چهارسوی دوم قیصریه نیز می‌نامند.

دیدنی‌های بازار ؛ مجموعه‌ای از زیباترین‌ها

در بازار بزرگ اصفهان، علاوه بر انواع صنف‌ها، صنایع دستی و سنتی، تیمچه‌ها، سراها و مغازه‌های گوناگون، می‌توانید زیباترین دیدنی‌ها را نیز در آنجا تماشا کنید و از حجم زیبایی آن لذت ببرید.

دیدنیهای بازار
دیدنیهای بازار

مسجد دارالشفا ؛ بیمارستان بزرگ شاهی

مسجد زیبای دارالشفا، در حقیقت محل بیمارستان شاهی در دوران صفویان بوده است که با نام دارالشفا شناخته می‌شد. این بیمارستان در طول سالیان و در اثر پیشامدهای گوناگون از میان رفته است و امروزه، مسجد دیدنی دارالشفا را بر روی احداث کرده‌اند.

مسجد دارالشفا
مسجد دارالشفا
مسجد دارالشفا
مسجد دارالشفا

مسجد حکیم ؛ مسجد جورجیر

یکی از دیدنی‌های بازار که از نظر وسعت و معماری و همچنین تزیینات آجرکاری و کاشیکاری بی‌نظیر است، مسجد حکیم نام دارد. کار ساخت این مسجد را طبیب شاه عباس دوم بر عهده گرفت و مسجد حکیم را بر روی ویرانه‌های یک مسجد قدیمی مربوط به قرن چهارم هجری ساخت. این مسجد که به مسجد جورجیر نیز شهرت دارد،یک بنای چهار ایوانی و فاقد گنبد و گلدسته است که از حیث زیبایی مورد توجه گردشگران قرار دارد.

مسجد جورجیر
مسجد جورجیر
مسجد جورجیر
مسجد جورجیر

مدرسه صدر بازار ؛ زیبا و تماشایی

مدرسه صدر بازار در بازار تاریخی اصفهان، یک بنای متعلق به دوره قاجاریه است که به عنوان مدرسه علمیه اصفهان شناخته می‌شود. این مدرسه،  به دست صدراعظم فتحعلی شاه ساخته شد و در طراحی و ساخت این بنای زیبا از مدرسه چهار باغ الگوبرداری شده است.

تزیینات به کار رفته در بنا بسیار دیدنی است و فضای زیبای آن همراه با درختان کاج بلند، تصویر جذابی را پیش رویتان نمایان می‌کند.

مدرسه صدر بازار
مدرسه صدر بازار
مدرسه صدر بازار
مدرسه صدر بازار

مسجد جارچی ؛ مسجدی با دو محراب

از دیگر دیدنی‌های بازار می‌توان به مسجد جارچی اشاره کرد که بنایی برجای مانده از دوران صفوی است. بر روی کتیبه‌های مسجد، نام شاه عباس اول و بانی ساخت آن یعنی ملک سلطان جارچی‌باشی، به چشم می‌خورد. مسجد تاریخی جارچی صحن ندارد و در آن دو محراب به چشم می‌خورد که احتمال داده‌اند دلیل وجود دو محراب، یا جمعیت زیاد اصفهان بوده است و یا تهدد عقیده و پیش‌نماز‌های متفاوت.

مسجد جارچی
مسجد جارچی

هارونیه و مناره علی ؛ یادگار تاریخ

هارونیه، در حقیقت آرامگاه شخصی به نان هارون ولایت از نوادگان حضرت امام موسی کاظم (ع) است. برو روی دیوارهای هارونیه، نقاشی‌های هنرمندانه و جذابی از تصاویر تعزیه‌ها حک شده است. محراب این آرامگاه کاشی‌کاری‌های بی‌نظیری دارد که توجه شما را به خودش جلب می‌کند.

درست در مقابل هارونیه، مناره‌ای استوانه‌ای وجود دارد که به مناره علی مشهور است و در حدود ۵۰ متر ارتفاع دارد که متاسفانه امروزه، طبقه فوقانی آن تخریب شده است. این مناره در عصر صفوی در نزدیکی مسجد جامع اصفهان ساخته شد و مدتی بعد به عنوان جزیی از ساختمان مسجد علی به آن اضافه شد. مناره علی در میان مناره‌های تاریخی، شاهکار معماری این عصر به شمار می‌رود.

مناره علی
مناره علی
مناره علی
مناره علی

میدان عتیق ؛ یادگار سلجوقیان

میدان عتیق که با نام میدان کهنه، سبزه‌ میدان و میدان امام علی نیز شناخته می‌شود، بر جای مانده از دوران سلجوقیان است. این میدان چهار فضای اصلی شامل میدان اصلی، جلوخان مسجد جامع، مجموعه زیرگذرها و پارکینگ دارد. میدان عتیق از جمله میدان‌های بزرگ و پر رونق اصفهان به شمار می‌رفت که پس از ساخت میدان نقش جهان از رونق  گذشته خود باز ماند. در این میدان، بازار کوچکی نیز وجود دارد که از نظر زیبایی قابل توجه است.

میدان عتیق
میدان عتیق

مسجد جامع اصفهان ؛ شکوهمند و تاریخی

از جمله دیدنی‌های بازار که به عنوان مهم‌ترین و شاخص‌ترین بناهای تاریخی ایران نیز به شمار می‌رود، مسجد جامع اصفهان است. این مسجد با نام‌های مسجد عتیق و مسجد جمعه نیز شهرت دارد و مورد توجه خاص گردشگران این شهر است. درون بنای زیبای مسجد، دیدنی‌های فراوانی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به صحن چهار ایوانی، شبستان‌ها، مدرسه مظفری، گنبد نظام‌الملک، گنبد تاج‌الملک، محراب اولجایتو، چهار ایوان معروف صاحب، استاد، شاگرد، درویش و … اشاره کرد که هر یک جذابیت خاص خودشان را دارند. به عقیده برخی، سنگ بنای اصلی مسجد از دوره ساسانیان نهاده شده است،اما باید بدانید که ساختمان مسجد، بنایی متعلق به عصر سلجوقی است. تزیینات مسجد جامع اصفهان بسیار جذاب و هنرمندانه انجام شده و شامل کاشی‌کاری های کم نظیر، مقرنس‌ها، گچ‌بری‌های مفصل، ستون‌های زیبا و کتیبه‌ها می‌شود که تماشای آن‌ها، لذت عجیبی دارد.

مسجد جامع اصفهان
مسجد جامع اصفهان

دیدنی‌های اطراف بازار اصفهان

بازار دیدن اصفهانی، میان میدان نقش جهان و میدان عتیق قرار دارد. پس از گردش در بازار می‌توانید از این دو مکان توریستی و پرطرفدار اصفهان نیز دیدن کنید و از بودن در آنجا لذت ببرید.

دیدنی‌های اطراف بازار اصفهان
دیدنی‌های اطراف بازار اصفهان

امکانات خدماتی رفاهی در بازار اصفهان

در بازار اصفهانمی‌توانید علاوه‌بر چرخیدن در میان زیباترین بازار این شهر و لذت بردن از تاریخ و هنر و معماری آن، صنایع دستی و دیگر سوغات و نیازمندی‌هایتان را تهیه کنید.

در این بازار، مس از آنکه ساعت‌ها به گشت و گذار مشغول شدید، می‌توانید در ستوران‌های سنتی و یا کافه‌های مشهور آن بنشینید و خودتان را به یک غذای محلی و سنتی و یا یک استکان کمرباریک جای دعوت کنید.

سرویس بهداشتی و مسجد نیز از دیگر امکانات خدماتی و رفاهی در بازار اصفهان است که گردشگرن را راضی می‌کند.

امکانات خدماتی رفاهی
امکانات خدماتی رفاهی

نکاتی درباره بازدید از بازار اصفهان

بازار اصفهان یکی از شاهکارهای بی‌مثال و دیدنی ایران است که هرگز تکرار نخواهد شد. یادتان باشد در هنگام بازدید از این بازار تماشایی، نهایت سعی خود را برای حفظ و نگهداری آن بکنید.

اگر دوست دارید همه قسمت‌های بازار را ببینید و در عین حال نمی‌توانید یک روزه این کار را انجام دهید، بهتر است برنامه بازدیدتان را در دو روز بچینید. این کار باعث می‌شود دقیق‌تر و بهتر از بخش‌های گوناگون بازار و دیدنی‌های آن دیدن کنید.

به ساعات کاری مغازه‌های بازار دقت کنید که علاوه‌بر تماشای بازار و زیبابی‌های آن، بتوانید از مغازه‌ها نیز دیدن کرده و اجناس مورد نیازتان را تهیه کنید.

اگر قصد بازدید از مساجد را دارید، این امکان در زمان نماز برایتان وجود دارد.

در صورتیکه احساس گرسنگی کردید و یا نیاز به استراحت کردید، رستوران و کافه‌های موجود در بازار، بهترین مکان برای شما هستند.

بازار اصفهان
بازار اصفهان

بازار اصفهان

راهنمایی برای خرید در بازار اصفهان

در هنگام بازدید و خصوصا خرید از بازارهای بزرگ و وسیع، ممکن است اندکی گیج شوید و یا ناآشنا بودن مسیر، شما را از مقصدی که دارید دور کند. بازار اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس بهتر است مکان‌های خاص مربوط به هر محصول و صنف را به خاطر بسپارید:

ظروف مسی و قلمزنی را می‌توانید از بازار مسگر تهیه کنید. این بازار در ضلع غربی میدان نقش جهان قرار دارد.

پارچه‌های قلمکار در سرای چیت سازها پیدا می‌شود و تنوع دیوانه کننده‌ای دارند.

اگر به دنبال زیورآلات سنگی، ترمه، عتیقه‌جات و مینیاتور می‌گردید، حتما به بازار قیصریه و چارسوی چیت سازان در میدان نقش جهان برویدگ.

در بازار زرگرها می‌توانید می‌توانید انواع طلا و زیورآلات را پیدا کنید و در بازار رنگرز‌ها و بازار نو شرقی، فرش‌های زیبا را ببینید.

بازار مسعودیه، مرکز پوشاک است که در حدفاصل مسجد حکیم تا مدرسه صدر و بازار هارونیه قرار دارد.

در بازار دارالشفا هم می‌توانید چینی و بلور مشهور اصفهان را ببینید و تهیه کنید.

اگر به دنبال گز، پولکی و دیگر خوراکی‌های جذاب و خوشمزه این شهر می‌گردید، می‌توانید آن را از همه جای بازار تهیه و نوش جان کنید.

بازار اصفهان
بازار اصفهان

مسیر دسترسی به بازار اصفهان

برای رفتن به بازار اصفهان، بهترین راه پیش روی شما، از میدان نقش جهان است.

با انتخاب میدان نقش جهان اصفهان به عنوان مبدا، علاوه‌بر بازار، می‌توانید از دیگر مکان‌های دیدنی و تاریخی نیز دیدن کنید.

اگر‌ می‌خواهید به طور مستقیم به بازار اصفان برسید، بهترین مسیر دسترسی این است که از میدان نقش جهان و از سردر قیصریه وارد بازار شوید.

برای آنکه خودتان را از هر جای شهر به میدان تاریخی نقش جهان برسانید، می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

برای استفاده از اتوبوس، باید از خط‌هایی استفاده کنید در میدان امام حسین و در حدود ۹۰۰ متری سردر قیصریه توقف می‌کنند.

اگر می‌خواهید با مترو خودتان را به بازار برسانید نیز در ایستگاه میدان امام جسین از قطار خارج شوید و سپس به وسیله تاکسی و یا پیاده به سمت بازار بزرگ اصفهان راهی شوید.

بازار اصفهان
بازار اصفهان

موقعیت بازار اصفهان روی نقشه گوگل

اطلاعات بازدید از بازار اصفهان

ساعات کاری: ۸ صبح الی ۹ شب.

محدوده قیمتی: متوسط تا رو به بالا

آدرس بازار اصفهان: اصفهان، میدان نقش جهان، بازار اصفهان.

بهترین زمان بازدید از بازار اصفهان

شهر اصفهان از جمله شهرهای گرم ایران است که تابستان‌های داغی را به همراه دارد. بهترین زمان بازدید از بازار اصفهان، اواخر تابستان و همچنین فصل پاییز است که هوای اصفهان در مطبوع‌ترین حالت خودش قرار می‌گیرد. اما بسیاری از افراد نیز ترجیح می‌دهند در تعطیلات تابستان از این بازار جذاب دیدن کنند. البته باید بدانید در بهار و تعطیلات عید و همچنین تعطیلات تابستان، ممکن است بازار کمی شلوغ شود. اما مطمئن باشید به این حجم زیبایی و جذابیت می‌ارزد.

بازار اصفهان
بازار اصفهان

شما برای ما بنویسید

آیا غرور ایرانی شما هم به جوش آمد و از اینهمه قدمت تاریخی و هنر و زیبایی معماری بر خود بالیدید؟ تا اندازه از این بازار تاریخی لذت بردید؟به نظر شما، بازارها چه نقشی در جذب گردشگر دارند؟ سفرزون بی‌صبرانه منتظر شنیدن نکته‌ها و تجربه‌های ارزشمند شماست.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های اصفهان کلیک کنید.