برای لحظه‌ای چشم‌هایمان را می‌بندیم و شهر تبریز را تصور می‌کنیم. نخستین تصویری که پشت پلک‌هایمان آفریده می‌شود باغ ائل گلی است، باغی زیبا و هزار رنگ که می‌توان آن‌را نماد تبریز دانست. ائل گلی با تمام جزئیات و پیشینه‌ی تاریخی‌اش یکی از محبوب‌ترین مکان‌های دیدنی برای گردشگران و مردم تبریز محسوب می‌شود. برای شناخت بیشتر این باغ و عمارت با ما در سفرزون همگام شوید تا تاریخ و معماری ائل گلی را از نو بخوانیم.

باغ ائل گلی ، چهره‌ی هزار رنگ یک باغ ایرانی

باغ ائل گلی
نقاشی بی‌نظیر گل‎ها

در سفر به تبریز اولین جایی که به شما پیشنهاد می‌شود تا به بازدید آن بروید باغ ائلی گلی است. ائل گلی، ائل گولی، شاه گلی و شاه گولی را می‌توان معروف‌ترین زیبایی شهر تبریز دانست. این باغ مانند بسیاری دیگر از باغ‌های ایرانی از بخش‌های مختلفی همچون عمارت کلاه فرهنگی و استخر( که در این‌جا دریاچه است) ساخته شده. منظره‌ی چشم‌نواز باغ ائل گلی در همنشینی گل‌های رنگارنگ و درختان بلند قامت که تصویرشان در زلالی آب دریاچه می‌رقصد، برای لحظاتی آرامش را در جان مسافران مهمان می‌کند. در همسایگی این زیبایی‌ها لونا پارک، مرکز مینی گلف، ساعت آفتابی، مجمتع اسکیت، کافه ها، رستوران ها و دکه های خیابانی و تالار اندیشه قرار دارند تا مجموعه‌ای دیدنی‌های تبریز گرداگر هم باشند.

باغ ائل گلی ، آغازی از آق قویونلوها

باغ ائل گلی
باغ ائل گلی

در سفرزون بخوانید: شرایط اقلیمی تبریز


در آغاز آق قویونلوها بودند که سنگ اول باغ ائل گلی را بر زمین گذاشتند. در روزگار آق قویونلوها بنای استخر شاه گلی را ساختند در آن ایام این استخر بزرگ‌ترین منبع ذخیره آب برای آبیاری باغ‌های شرقی تبریز تا دروازه تهران محسوب می‌شد. پس از آن و در ایام صفوی دیگر از آن استخر خبری نبود و صفویان تصمیم گرفتند که دریاچه را به وسیله‌ی شن و ماسه و نخاله‌هایی که در محوطه بود پر کنند و اطراف آن‌را سراسر سنگ‌چین کنند. تا اینکه در ایام حکومت قاجاریان استخر بار دیگر چهره‌‌ی خود را نمایان کرد و خیابان‌هایی برای تسهیل رفت و آمد در اطراف ائل گلی ساخته شد.همچنین قاجاریان دستور دادند تا تان تبریزی، بید مجنون و گل های اطلسی در چندین ردیف برای زیباسازی منطقه کاشته شود و این آغاز رنگ بخشیدن به باغ ائل گلی بود.

سپس به فرمان قهرمان میرزا، فرمانروای وقت شهر تبریز و فرزند عباس میرزا ولیعهد ایران، در میانه‌ی استخر دو طبقه ساخته شد. پس از روی کار آمدن خاندان پهلوی مدیریت شاه گلی به شهرداری تبریز سپرده شد و پس از آن بود که باغ ائل گلی حالتی عمومی به خود گرفت. به دستور سید باقر کاظمی (مهذب الدوله) استاندار وقت آذربایجان شرقی تغییراتی گسترده در ائل گلی انجام شد تا شکوه و زیبایی آن دوچندان شود. باغ ائل گلی به‌دلیل ارزش تاریخی در در ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شماره ۲۴۷۷۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

استخر و عمارت ائل گلی

این باغ تنها اثری تاریخی نیست و یکی از تفرجگاه‌های اصلی شهر محسوب می‌شود. استخر ائل گلی ۵٫۵  هکتار وسعت دارد و می تواند تا ۷۲۰,۰۰۰ مترمکعب را در خود ذخیره می‌کند. این استخر بی‌نظیر تصویری بی‌نظیر در باغ ائل گلی آفریده است. استخر ائل گلی آینه‌ای تمام‌قد از زیبایی‌های اطراف خود را در قلبش منعکس می‌کند. شما می‌توانید روی سطح این استخر به قایقرانی بپردازید، البته با فرا رسید زمستان و یخ زدن آب دریاچه دیگر نمی‌توانید این تفریح را تجربه کنید.

درست در میانه‌ی استخر، عمات کلاه فرنگی قرار دارد که چشمگیرترین سازه‌ی این حوالی است. این عمارت هشت ضلعی که بنای اولیه‌ش را آق قویونلو نهادند و در روزگاران بعدی گسترش یافت، یکی از نمادهای تبریز است. کلاه فرنگی ائل گلی مانند جزیره‌ای کوچک در این مجموعه قرار دارد. از این بنا در حال حاضر به‌عنوان رستوران استفاده می‌شود. شما می‌توانید در این رستوران خود را به یک وعده‌ غذای خوشمزه‌ی آذری دعوت کنید و لذت ببرید.

باغ ائل گلی و زیبایی‌هایش

باغ با وجود درختان و گل‌های جورواجورش در هر فصلی زیبایی خود را دارد و منظره‌ای دل‌انگیز را در قاب دوربین‌تان می‌سازد. می‌توانید در محوطه‌ی با از تفریحاتی مانند کالسکه‌سواری و دوچرخه سواری لذت ببرید. همچنین لونا پارک که در نزدیکی ائل گلی قرار دارد یکی دیگر از تفریحات مهیج این محدوده است. در سراسر پارک مکان‌هایی برای چادر زدن و استراحت مسافران در نظر گرفته شده و منطقه از امنیت خوبی برخوردار است. اگر قصد بیرون‌مانی در شب را دارید در هر فصلی که هستید لباس گرم به همراه داشته باشید. از دیگر ویژگی‌های خاص باغ ائل گلی تجهیز آن به اینترنت بی‌سیم است که رفاه مسافران را به همراه دارد. در سال‌های اخیر برج‌سازی‌های بسیاری اطراف باغ ائل گلی را پر کرده‌اند که کمی چهره‌ی این باغ زیبا را در هم ریخته و خط منظر آن را از بین برده است.

راه دسترسی به ائل گلی

آدرس: استان آذربایجان شرقی، تبریز، بلوار ائل گلی، پارک ائل گلی

نمای ۳۶۰ درجه باغ ائل گلی

اگر شما هم به تبریز همیشه زیبا سفر کرده‌اید و یا از ساکنان این شهر هستید و تجربه‌ی بازدید از باغ ائل گلی را دارید برای ما از این خاطره بنویسید.