بسیاری از گردشگران تصور می‌کنند که تهران با وجود هوای آلوده، ترافیک، سر و صدا و شلوغی، مکان مناسبی برای سفر کردن نیست و ترجیح می‌دهند که بیشتر زمانِ سفر خود را در مناطق خوش آب و هواتر بگذرانند و به گذراندن زمان محدودی در تهران بسنده کنند. اما باید بگوییم که با این تفکر نادرست و نادیده گرفتن مکان‌های زیبای تهران، تجربه‌های بسیار خوبی را از دست خواهید داد. موزه های تهران با تنوع زیادی که دارد، می‌تواند بخشی از سفر شما را به خود اختصاص دهد و خاطره‌ی خوبی را در ذهن شما بر جای گذارد.

موزه‌ها تاریخ مصور و مجسم هستند، که با بازدید از آن‌ها می‌توانید سیر تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری یک کشور را در گذر زمان مشاهده کنید. پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از موزه های تهران را حتماً در برنامه‌ی سفر بعدی خود به پایتخت قرار دهید و یا اگر ساکن تهران هستید و هنوز از این موزه‌ها دیدن نکرده‌اید، فرصت را از دست ندهید. در ادامه با سفرزون همراه شوید تا بهترین موزه های تهران را به شما معرفی کنیم.

کاخ سعد آباد ، جلوه‌ای از شکوه و عظمت

مجموعه‌ی فرهنگی-تاریخی سعد آباد که شامل مجموعه‌ای از کاخ‌ها و عمارت‌هاست، در منطقه‌ی دربند که خوش آب و هواترین ناحیه‌ی تهران محسوب می‌شود، قرار دارد. این مجموعه در محدوده‌ای به مساحت ۳۰۰ هکتار واقع شده که ۱۸۰ هکتار از آن را جنگل، چشمه‌ها، قنات‌ها، باغ‌ها و خیابان‌ها تشکیل می‌دهد. در شمال، شرق، جنوب و غربِ آن به ترتیب کوه‌های البرز، گلاب‌دره، ولنجک و تجریش قرار دارد و رودخانه‌ی دربند نیز از داخل محوطه‌ی کاخ عبور می‌کند. مجموعه‌ی کاخ سعد آباد در دوران قاجار ساخته شده و محل سکونت تابستانی شاهان قاجار بوده است. در زمانِ خاندان پهلوی نیز کاخ‌ها و عمارت‌های دیگری به این مجموعه اضافه گردید. این مجموعه دارای ۱۸ کاخ مختلف است که در حال حاضر هر کدام از آن‌ها به یک موز‌ه‌ تبدیل شده‌ است.

کاخ سعد آباد از بهترین موزه های تهران
کاخ سعد آباد از بهترین موزه های تهران

قدیمی‌ترین کاخ، کاخ احمد شاهی(کوشک) و جدیدترین کاخ نیز، کاخ لیلا پهلوی است که به کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی تعلق داشته است. دیگر بخش‌ها و امکانات این مجموعه شامل رستوران، گلخانه‌های مختلف، فروشگاه، کتابخانه، مرکز موسیقی و … است. بدون تردید رفتن به مجموعه‌ کاخ سعد آباد باشکوه که از مهم‌ترین موزه های تهران و ایران به شمار می‌آید، بسیار هیجان انگیز و لذت‌بخش خواهد بود.


آدرس کاخ سعد آباد روی نقشه گوگل

کاخ موزه‌ی گلستان ، محل تاجگذاری شاهان

کاخ گلستان که در ارگ تهران واقع شده است، در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد و در دوره‌های مختلفِ پس از آن به ویژه در زمان کریمخان زند، تغییرات زیادی روی آن اعمال شده و بناهای جدیدی به آن اضافه گردید. این کاخ سکونتگاه شاهان قاجار بوده است. دلیل نامگذاری آن، قرار گرفتن کاخ در باغ و گلستان، و مجاورت با خیابان‌های پر از درخت‌های چنار و سرو بوده است. آقا محمد خان قاجار، فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه از جمله شاهان قاجاری بودند که جشن تاجگذاری خود را در این کاخ برگزار نمودند و مراسم تاجگذاری پهلوی اول و دوم نیز در این کاخ برگزار گردید. ناصرالدین شاه با تأثیر پذیرفتن از معماری غربی، طی سفرهای متعدد خود به اروپا، تغییرات زیادی را در ساختار این کاخ به وجود آورد.

کاخ موزه‌ی گلستان
کاخ موزه‌ی گلستان

کاخ گلستان تهران به دلیل نقش مهمی که در حوادث سیاسی نظیر انقلاب مشروطه داشته نیز، از اهمیت به سزایی برخوردار است. بخش‌ها و بناهای مختلف موجود در کاخ گلستان عبارتند از: ساختمان شمس‌العماره، ایوان تخت مرمر، تالار آینه، تالار سلام، تالار الماس، عمارت بادگیر، حوضخانه، خلوت کریمخانی، عکاسخانه، عمارت برلیان، کاخ ابیض، موزه‌ی مخصوص و نگارخانه. پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این موزه‌ی زیبا را از دست ندهید.

آدرس کاخ موزه‌ی گلستان روی نقشه گوگل

کاخ نیاوران، نگینی در شمال تهران

مجموعه‌ی فرهنگی-تاریخی نیاوران که در منطقه‌ی نیاوران، در شمال تهران واقع شده، محوطه‌ای به مساحت ۱۱ هکتار و شامل ۶ موزه است. این مجموعه، درون باغ زیبا و بسیار بزرگی قرار دارد که بناهای داخل آن، در دوران قاجار و پهلوی ساخته شده‌اند. در این باغ، کاخ‌های زیبایی نظیر کاخ صاحبقرانیه، کاخ نیاوران و کوشک احمد شاهی و موزه هایی مانند موزه‌ی جهان‌نما، باغ موزه‌ی کتیبه‌ها ، موزه‌ی کتابخانه‌ی سلطنتی و موزه‌ی خودروهای اختصاصی وجود دارد.

 

کاخ نیاوران در بخش شمال شرقی باغ نیاوران واقع شده است و یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین موزه های تهران به شمار می‌رود. این کاخ در دوران پهلوی دوم و به سبکی مدرن برای سکونت خانواده‌ی سلطنتی بنا شد. طبیعت و محیط زیبای باغ و بنای باشکوه آن شما را مجذوب خود خواهد کرد.

 

آدرس کاخ نیاوران روی نقشه گوگل


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.


 

موزه آبگینه یکی از پربازدیدترین موزه های تهران است که در خیابان ۳۰ تیر قرار دارد. این موزه در واقع خانه‌ای تاریخی و متعلق به احمد قوام (قوام السلطنه)، یکی از نخست وزیرهای زمان قاجار و پهلوی است. این خانه که به دستور او و در دوران قاجار ساخته شده، ۲ طبقه و ۵ تالار به نام‌های صدف، مینا، بلور، لاجورد و زرین دارد و مدت ۳۰ سال محل کار و زندگی قوام السلطنه بوده است. سپس این بنا در اواخر دوره‌ی پهلوی دوم به موزه‌ی آبگینه که موزه‌ی تخصصی شیشه و سفال است تبدیل شد.موزه آبگینه ، کلکسیونی از سفال و شیشه

معماری هشت ضلعی و خاص‌، نورپردازی زیبای تالارها و اشیای گرانبهای موزه سفال و شیشه، آن را به یکی از محبوب‌ترین موزه های پایتخت در نظر گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است. شیشه و سفال‌های موجود در دو تالارِ طبقه‌ی اول، مربوط به دوران پیش از اسلام؛ و آثار موجود در سه تالارِ طبقه‌ی دوم، به دوران اسلامی تعلق دارد. این موزه برای علاقه‌مندان به صنعت سفال و شیشه و نیز همه‌ی علاقه‌مندان به فرهنگ، تاریخ و هنر یک تجربه‌ی با ارزش و کم نظیر خواهد بود.

آدرس موزه آبگینه روی نقشه گوگل

موزه هنرهای معاصر ، باغی از تندیس‌های زیبا

موزه‌ی هنرهای معاصر ایران در سال ۱۳۵۶ توسط یک معمار ایرانی به نام کامران دیبا، در بخش غربی پارک لاله ساخته شد. این موزه در محوطه‌ای به مساحت ۸۵۰۰ متر مربع، که در اطراف آن فضایی سرسبز و دلنشین به نام پارک مجسمه وجود دارد، واقع شده است. در این پارک، تندیس‌هایی گران‌بها از مشهورترین هنرمندان معاصر دنیا قرار دارد. ساختمان موزه هنرهای معاصر ایران ، نمایشگر سبک نوینِ معماری در ایران است که در ساخت آن هم از معماری سنتی و هم از معماری مدرن استفاده شده است.

در نمای بیرونیِ ساختمانِ موزه نیز، از بادگیرهای مناطق کویری ایران الهام گرفته شده است و دیوارهای ساختمان، شکلی دژ مانند با حجم‌های سنگین و توپر دارد. موزه‌ی دائمی هنرهای معاصر بیش از ۴۰۰۰ اثر ارزشمند از برترین هنرمندان تجسمی معاصرِ ایران و دنیا را در خود جای داده است. آثاری از هنرمندانی مشهور همچون لوترک‌، گوگن‌، پیکاسو، ماگریت، ماکس ارنست، رُنوار، پیکاسو، ارنست، پولاک، لُویت، وارهول و جاکومتی و … . در گالری موزه نیز نمایشگاه‌های مختلف هنری برگزار می‌شود. قطعاً با دیدنِ این موزه، که از مهم‌ترین موزه های تهران است، و نمونه‌های با ارزش و زیبای، هنری آن حظ خواهید برد.

آدرس موزه هنرهای معاصر روی نقشه گوگل

موزه دکتر حسابی، گذری بر زندگی پدر علم فیزیک ایران

موزه دکتر حسابی در اواخر سال ۱۳۷۱ فعالیت خود را آغاز کرد. این موزه که در میدان تجریش، خیابان مقصود بیگی واقع شده، در حقیقت منزل دکتر حسابی، فیزیکدان مشهور ایران و ملقب به «پدر علم فیزیک ایران» است، که در سال ۱۳۱۰ بنا شده است. نمای ساختمان، آجری و سقف آن، شیروانی است. موزه که در طبقه‌ی سوم ساختمان قرار دارد و شامل وسایل شخصی، مدارک علمی و تحصیلی، تقدیرنامه‌ها و نشان‌ها و عکس‌های خانوادگی ایشان است؛ به نوعی راوی زندگی این دانشمند بزرگ است.

در حال حاضر دو بخش در این بنا فعالیت می‌کنند که عبارتند از: بخش فرهنگی که عهده دارِ مسئولیتِ گردآوری، ترجمه و تجدید چاپ آثار ایشان است و بخش تحقیقات علمی که وظیفه‌ی پژوهش درباره‌ی زندگی و آثار این دانشمند را بر عهده دارد. دیدن شعر زیبایی از جناب سعدی که در بالای در چوبی و سبز رنگ خانه‌ی دکتر حسابی نوشته شده است، روحتان را جلا خواهد بخشید.

به جان زنده دلان سعدیا که ملک وجود/ نیارزد آن که دلی را ز خود بیازاری

آدرس موزه دکتر حسابی روی نقشه گوگل

موزه ملی ایران، مادر موزه های تهران

موزه ملی ایران در مجموعه‌ی تاریخی باغ ملی در خیابان امام خمینی تهران واقع شده است که یکی از برترین موزه های تهران است. ساخت این موزه در سال ۱۳۱۳ به دستور رضا شاه آغاز گردید و در سال ۱۳۱۶ به پایان رسید. این موزه به سبک معماری ایرانی و با الهام از طاق کسری و به دست یک معمار فرانسوی به نام آندره گدار طراحی شد و اجرای آن بر عهده‌ی عباسعلی معمار و استاد مراد تبریزی قرار گرفت. دارای دو ساختمان جدا از هم به نام‌های «موزه ایران باستان»، با نمایی آجری و قرمز رنگ و «موزه دوران اسلامی»، با نمای سنگی است که اولی در سال ۱۳۱۶ و دومی در سال ۱۳۷۵ افتتاح گردید.

موزه ملی ایران، از پارینه سنگی تا قاجار
موزه ملی ایران، از پارینه سنگی تا قاجار

موزه‌ ایران باستان شامل دو بخشِ «پیش‌ از تاریخ ایران» (با اشیائی از دوران پارینه‌سنگی تا اواخر هزاره‌ی چهارم پیش از میلاد) و موزه‌ی «دوران تاریخی» (با اشیائی از هزاره‌ی چهارم پیش از میلاد تا پایان دوران ساسانی) است. موزه دوران اسلامی نیز آثار و اشیاء کشف شده از صدر اسلام تا دوره‌ی قاجار را به نمایش می‌گذارد. موزه ملی ایران قدیمی‌ترین موزه‌ی ایران است و در شمار بزرگترین و با کیفیت‌ترین موزه های دنیا قرار دارد.. این موزه در فرهنگ موزه‌داری ایران، به عنوان موزه‌ی مادر شناخته می‌شود.

آدرس موزه ملی ایران روی نقشه گوگل

موزه علوم زمین شناسی ایران، میزبان سنگواره‌ها و شهاب‌سنگ‌ها

موزه علوم زمین‌شناسی ایران در سال ۱۳۳۸ و همزمان با تأسیس سازمان زمین‌شناسی ایران، آغاز به کار کرد. این موزه، یک موزه‌ی تخصصی در حوزه‌ی زمین‌شناسی و محل نگهداری انواع کانی‌ها، سنگ‌ها، سنگواره‌ها و ابزار و اشیاء قدیمی مربوط به حفاری و معدنکاری؛ شامل۲۰۰۰ نمونه کانی، ۴۰۰ نمونه سنگ و بیشتر از ۱۲۰۰ نمونه سنگواره، از داخل و خارج کشور است.

در ساختمان موزه، بخش‌های ویژه‌ای مربوط به فسیل‌(سنگواره)های دوران اول تا چهارم زمین‌شناسی، فسیل‌های ردپا و تخم دایناسور، آثار استخوانی بسیار قدیمی و بخش‌های مربوط به شهاب‌سنگ‌ها نیز وجود دارد. این موزه برای علاقه‌مندان به زمین‌شناسی یکی از جذاب‌ترین موزه های تهران است.

آدرس موزه علوم زمین شناسی ایران روی نقشه گوگل

موزه زمان (تماشاگه زمان)، مروری بر سیر تحول ساعت

موزه زمان تهران، یکی از خانه‌های به جا مانده از زمان محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار است. این بنای ۷۰۰ مترمربعی، درون محوطه‌ی زیبایی به مساحت ۶۰۰ هزار متر مربع، در شمال تهران واقع شده است. در این موزه، که نخستین موزه‌ی ساعت در ایران است؛ اشیاء مربوط به سنجش زمان نگهداری می‌شود. از انواع ساعت‌هایی که در آن به نمایش گذاشته شده است، می‌توان به ساعت‌های مکانیکی وزنه‌ای و کوکی، انواع ساعت‌های جیبی و مچی که برخی از آن‌ها متعلق به افراد مشهور است و تقویم‌های ساده و باستانی از سراسر دنیا اشاره کرد.

در فضای بیرونی موزه تماشاگه زمان نیز ماکت ساعت‌های اولیه نظیر ساعت شنی، طنابی، ساعت شمعی، روغنی، آبی و آفتابی وجود دارد. این موزه با داشتن محوطه‌ی بیرونی سرسبز، معماری زیبای ساختمان آن و نیز مجموعه‌ی گرانبهایی که در آن نگهداری می‌شود، بسیار جالب توجه است و با وجود کافی‌شاپی که در فضای زیبای بیرونی آن وجود دارد، حتماً از وقت گذراندن در آن لذت خواهید برد.

آدرس موزه زمان روی نقشه گوگل

موزه بانک ملی، دریچه‌ای به تاریخ بانکداری

بانک ملی ایران در سال ۱۳۰۷ به منظور ارائه‌ی خدمات مالی و بانکی به مردم تأسیس شد. این بانک به عنوان یک نهاد مهم و تأثیرگذار در تاریخ کشور، مجموعه‌ای ارزشمند و گرانبها از اشیاء تاریخی و هنری را به شکل موزه گردآوری کرده است. احداث ساختمانِ موزه بانک ملی که تا سال ۹۶، به عنوان ساختمان صندوق پس‌انداز بانک ملی ایران شناخته می‌شد؛ در سال ۱۳۱۲ آغاز شد و در ۱۳۱۵ به بهره‌برداری رسید.

این موزه یکی از خاص‌ترین موزه های تهران بوده که معماری آن آمیزه‌ای از معماری ایرانی دوران هخامنشی و معماری اروپایی است که طراح آن یکی از اتباع آلمانی به نام هنریش بود و اجرای این طرح توسط حاج حسین معمار صورت گرفت. تبدیل این بنا به موزه، امکان نمایش مجموعه‌ای از اشیاء تاریخی و فرهنگی گرانبها و فاخر شامل تابلوهای مینیاتور، خوشنویسی، نقاشی و فرش؛ نقاشی‌های مدرن و کلاسیک؛ اشیاء قیمتی و قدیمی که از طرف بانک‌ها یا اشخاص معروف اهدا شده و ابزارهای تاریخی و قدیمی بانکداری را فراهم کرده است. پیش از این، موزه‌ی بانک ملی در عمارت تاریخی سردار اسعد که یکی از بناهای زیبای دوران قاجار است، استقرار داشت. در سفر به تهران بازدید از این موزه‌ی جذاب را از یاد نبرید.

آدرس موزه بانک ملی روی نقشه گوگل

موزه مقدم، خانه‌ای قاجاری با رنگ‌های چشم‌نواز

موزه مقدم دانشگاه تهران یا خانه‌ی مقدم، یکی از خانه‌های بسیار زیبا و مجللی است که از زمان قاجار به جا مانده، که صاحب آن شخصی به نام محمد تقی خان احتساب الملک از درباریان قاجار بوده است. پس از او پسر کوچکش دکتر محسن مقدم و همسر فرانسوی‌ او سلما، در این خانه زندگی ‌می‌کردند. دکتر مقدم یکی از اساتید برجسته‌ی باستان‌شناسی دانشگاه تهران و از بنیانگذاران دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود.

موزه مقدم | از موزه های تهران
موزه مقدم | از موزه های تهران

این زوج خوش ذوق، در کنار فعالیت‌های علمی، به جمع‌آوری اشیاء تاریخی و فرهنگی نظیر کاشی‌ها، سنگ‌های تراشیده شده، سفال، شیشه، تابلو نقاشی و … پرداختند. استاد مقدم به دلیل علاقه‌ی بسیار زیادی که به فرهنگ، تاریخ و هنر داشت، خانه‌ی پدری‌اش را در سال ۱۳۵۱ وقف دانشگاه تهران کرد. همسر وی، پس از فوت ایشان، این خانه را به صورت کامل در سال ۱۳۶۹ به دانشگاه تهران واگذار نمود. موزه‌ی زیبای مقدم، با رنگ‌های شاد و چشم‌نوازی که دارد یکی از بی‌نظیرترین موزه های تهران است که امیدواریم شما نیز از دیدن آن لذت ببرید.

آدرس موزه مقدم روی نقشه گوگل


برای دریافت راهنمای سفر به تهران کلیک کنید.


 

موزه خودرو

موزه خودروی تهران که در میدان آزادی، جاده مخصوص کرج واقع شده است در فضایی به مساحت ۲۲ هزار مترمربع و در سال ۱۳۸۲ تأسیس شد. این موزه اولین و بزرگترین موزه‌ی خودرو در ایران است که در حال حاضر شامل ۴۵ خودروی لوکس و کلاسیک از برندهای معتبر دنیا (از ابتدای ورود خودرو به ایران در زمان مظفرالدین شاه)، ۲ کالسکه و ۳ موتورسیکلت است.

از جالب‌ترین خودروهای این موزه، یکی از اولین نمونه‌های بنز است که خود کارخانه‌ی بنز هم نمونه‌ای از آن را ندارد. همچنین کالسکه‌ای که ناصرالدین شاه در آن به قتل رسید را نیز می‌توانید در این موزه ببینید. پیشنهاد می‌کنیم که برای دیدن این مجموعه‌ی بی‌نظیر، حتماً سری به این موزه بزنید.

آدرس موزه خودرو تهران روی نقشه گوگل

 


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور تهران گردی

برای مشاهده‌ی تورهای تهران گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.