شناخت ایرلاین های ایرانی و تهیه بلیط با قیمت کمتر به شما در مدیریت هزینه‌های سفرتان کمک می‌کند. در تمام دنیا، بنا به شرایط کاریِ برخی از ایرلاین‌ها، امکان فروش بلیط‌ها با قیمتی مقرون‌به‌صرفه‌تر از سوی آنها وجود دارد. اما در ایران چه ایرلاین‌هایی بلیط را ارزان‌تر می‌فروشند؟ با آنها آشنا هستید؟

ایرلاین‌های ارزان‌قیمت ایرانی را می‌شناسید؟

برخی از ایرلاین‌ها به‌واسطه فروش زیاد یا کم‌کردن از خدماتی مانند پذیرایی می‌توانند بلیط را با قیمت ارزان‌تری به مسافران بفروشند. گاهی هم میزان بار مجاز برای حمل با هواپیما کمتر از ایرلاین‌های دیگر است. در نتیجه، امکان این به‌وجود می‌آید که هزینه بلیط با رقم کمتری نسبت به شرکت‌های دیگر اعلام شود.

باید بدانید که ارزان‌تر بودن بلیت هواپیما در بعضی از ایرلاین‌ها به معنای پایین‌بودن کیفیت پرواز با آنها نیست. در ایران هم برخی از ایرلاین‌ها بلیط را با قیمت مناسب‌تری به‌فروش می‌رسانند. برای مثال، امکان خرید بلیط ارزان‌تر از شرکت‌های زیر وجود دارد:

 • شرکت هوایی سپهران؛
 • ایرلاین تابان؛
 • شرکت هوایی کاسپین؛
 • قشم‌ایر؛
 • کیش‌ایر؛
 • ایران‌ایر؛
 • ماهان‌ایر؛
 • ایرلاین آتا؛
 • زاگرس؛
 • آسمان؛
 • پارس‌ایر؛
 • چابهار.

ایرلاین های ایرانی و تهیه بلیط هواپیما از شرکت های داخلی

۱. شرکت هوایی سپهران

شرکت هوایی سپهران

سپهران از شرکت‌های هوایی ایرانی است که سابقه آن‌چنان زیادی ندارد. با این حال، در مدت حضورش توانسته مسافران زیادی را به‌سمت خود جلب کند. یکی از دلایل این استقبال، ریشه در قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه پروازهای آن دارد. هواپیماهای این شرکت به مقاصد شهرهایی مانند اصفهان، تبریز، شیراز، کیش و قشم پرواز می‌کنند.

۲. ایرلاین تابان

تابان از حوالی سال‌های ۱۳۸۴ تاکنون فعالیت می‌کند. این ایرلاین هم در دسته شرکت‌هایی قرار می‌گیرد که بلیت پرواز داخلی را با نرخی مناسب‌تر به مشتریان می‌فروشند. ایرلاین تابان ۵ هواپیمای مختلف دارد که به شهرهایی مانند مشهد، کیش، قشم، شیراز، چابهار و اهواز پرواز می‌کنند. این شرکت پروازهای خارجی هم دارد. هواپیماهای تابان به بغداد و نجف هم می‌روند.

ظرفیت هواپیماهای ایرلاین تابان زیاد است و پروازهای پرشماری را انجام می‌دهند. این موضوع دلیلی است که به شرکت اجازه پایین‌آوردن قیمت‌ها را می‌دهد. به‌عبارت دیگر، مدیران تابان می‌توانند به‌واسطه تقاضای بالایی که برای بلیط سفرهایشان وجود دارد، قیمت را کمی متعادل‌تر کنند.

۳. شرکت هوایی کاسپین

تعداد پرواز هواپیماهای شرکت کاسپین هم در هفته پرشمار است. به‌واسطه تقاضای بالای بلیط برای سفر با هواپیماهای این شرکت، امکان کمترکردن هزینه به‌وجود می‌آید. سابقه فعالیت کاسپین به دهه ۷۰ شمسی می‌رسد و برای سفر به نقاط مختلف می‌توانید از خدمات آن بهره‌مند شوید.

۴. قشم ایر

قیمت بلیط‌ پروازهای قشم ایر هم ارزان‌تر از متوسط بازار است. این شرکت بلیط‌های چارتری هم برای سفر به نقاط مختلف ارائه می‌کند. در نتیجه، امکان تهیه بلیط‌هایی با هزینه معقول و ارزان‌تر هم به‌وجود می‌آید. بلیط‌های چارتری حتما ارزان‌تر از انواع دیگر بلیط نیستند اما گاهی در نزدیکی پرواز، ظرفیت هواپیما پر نمی‌شود و قیمت بلیط‌ها کم می‌شود تا هواپیما به‌طور کامل پُر شود.

۵. کیش ایر

ایرلاین کیش ایر هم بلیط سفرهای هوایی را در طیفی مقرون‌به‌صرفه در اختیار مسافران قرار می‌دهد. یکی از دلایل این موضوع، کلاس پروازی سفرهای کیش ایر است. بیشتر پروازهای کیش ایر در کلاس اکونومی یا همان اقتصادی انجام می‌شوند و از همین روی، قیمت بلیط‌ها هم کمتر از متوسط بازار اعلام می‌شود.

۶. ایران ایر

ایران ایر

این شرکت هوایی سابقه زیادی در میان ایرلاین‌های ایرانی دارد. تعداد زیاد پروازها و استقبال بالایی که از پروازهای ایران ایر وجود دارد، راه را برای مدیریت قیمت بلیط و کاهش آن برای مسافران باز می‌گذارد.

۷. ماهان ایر

ماهان ایر از معروف‌ترین شرکت‌های هواپیمایی ایران است. این شرکت فعالیت خود را از سال‌های دهه ۷۰ شروع کرده و تعداد هواپیماهای زیادی دارد. حدود ۴۰ فروند هواپیمای این شرکت در مسیرهای مختلف پرواز می‌کنند. بالابودن شمار مشتریان ماهان ایر از جمله دلایلی است که به آن اجازه تعدیل‌کردن قیمت بلیط مقاصد مختلف را می‌دهد.

۸. آتا

آتا هم از اواخر سال‌های دهه ۸۰ شمسی شروع به کار کرده است. هواپیماهای آتا به نقاط مختلف کشور پرواز می‌کنند و در مسیرهای خارجی هم فعالیت دارند. پرتعدادبودن پروازهای این ایرلاین از دلایلی است که امکان کاهش قیمت بلیط برای مسافران را مقدور می‌کند.

۹. زاگرس

زاگرس هم از ایرلاین‌هایی است که فعالیت خود را در دهه ۸۰ شمسی شروع کرده است. تعداد سفرهای این شرکت هواپیمایی هم زیاد است و به همین دلیل، می‌تواند قیمت بلیط پروازها را دلیل پایین بیاورد.

۱۰. آسمان

آسمان پروازهایی به مقاصد شهرهای داخلی و خارجی پرشماری دارد. با هواپیماهای این ایرلاین می‌توانید به ۴۰ شهر داخلی و حدود ۱۳ شهر خارجی پرواز کنید. پروازهای پرتعداد هواپیماهای این شرکت هم امکان تعدیل قیمت بلیط برای مسافران را فراهم می‌کنند.

۱۱. پارس‌ایر

پارس‌ایر از شرکت‌های نوپا است و قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای برای سفرهایش در نظر می‌گیرد. سابقه این شرکت آن‌چنان طولانی نیست و از سال ۱۳۹۴ مشغول به فعالیت است. برای تهیه بلیط هواپیما با قیمتی مناسب، نام این ایرلاین را هم در خاطر داشته باشید.

۱۲. چابهار

برای مدیریت هزینه‌های تهیه بلیط می‌توانید به خرید بلیط از ایرلاین چابهار هم نیم‌نگاهی داشته باشید. این شرکت هواپیمایی در سال‌های پایانی دهه ۷۰ شمسی مشغول به فعالیت شد. چابهار با ۵ فروند هواپیما کار می‌کند که ظرفیت‌هایی بالای ۱۰۰ نفر دارند. بالابودن ظرفیت پروازهای این ایرلاین، شمار مسافران را بالا می‌برد. افزایش تقاضا هم دست شرکت را برای کاهش قیمت بلیط‌ها باز می‌کند.

در آخر 

رزرو بلیط هواپیما از شرکت های داخلی با قیمت‌گذاری‌های ارزان‌تر به شما کمک می‌کند که هزینه‌های سفرتان را بهتر مدیریت کنید. پایین‌بودن قیمت بلیط ایرلاین‌ها به‌معنای کم‌بودن کیفیت پرواز و سفر نیست. همان‌طور که گفته شد، دلایل مختلفی می‌توانند در کاهش قیمت‌ها نقش داشته باشند. به‌جز انتخاب ایرلاین‌های ارزان‌تر می‌توانید با انتخاب بلیط در زمان‌های مناسب یا استفاده از روش‌هایی مانند خرید با تخفیف اینترنتی، هزینه تهیه بلیط را پایین بیاورید.