به گزارش سفرزون، با سقوط آزاد قیمت دلار در بازار ارز قیمت بلیط هواپیما کاهش شدید پیدا کرد. امروز (۱۰ مهرماه ۱۳۷۹) قیمت پرواز تهران استانبول تقریبا نصف شد تا صنعت گردشگری پس از یک دوره کوتاه رکود دوباره به روزهای پیش رو امیدوار شود.

قیمت بلیط هواپیما نصف شد

سقوط قیمت دلار باعث نصف شدن قیمت بلیط هواپیما شد
سقوط قیمت دلار باعث نصف شدن قیمت بلیط هواپیما شد

با روند نزولی دلار طی هفته جاری که از روز یکشنبه (۸ مهرماه) آغاز شد، کم‌کم شاهد تغییر قیمت‌ها در بازار گردشگری هستیم و قیمت بلیط هواپیما هم طی ۲ روز اخیر اندکی فروکش کرد تا این‌که در ساعات اولیه امروز (۱۰ مهرماه) افت شدید خود را نشان داد. افت قیمت بلیط ابتدا خودش را در پروازهای داخلی ظاهر کرد و پشت سر آن قیمت بلیط هواپیما خارجی هم کاهش پیدا کرد.

قیمت بلیط هواپیما داخلی پس از اوج گرفتن قیمت ارز در ماه‌های قبل افزایش شدید پیدا کرد و باعث رکود شدید در صنعت گردشگری شد. برای مثال قیمت سفر هوایی تهران تبریز که تا هفته گذشته نزدیک به ۳۵۰ هزار تومان بود به قیمت جالب ۱۵۰ هزار تومان نزدیک شد.

رکوردشکنی قیمت پرواز تهران استانبول در روزهای سقوط قیمت دلار

بلیط هواپیما تهران استانبول در تاریخ 11 مهرماه
بلیط هواپیما تهران استانبول در تاریخ ۱۱ مهرماه

بر این اساس قیمت بلیط تهران استانبول که در هفته گذشته با رقم‌هایی مثل ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شروع می‌شد، امروز در سایت سفرزون با قیمت باور نکردنی ۶۷۰ هزار تومان آغاز شد و کف قیمت را نزدیک به نصف کاهش داد. این کاهش قیمت رکوردشکنی تازه به‌حساب می‌آید و فضا را برای تسهیل در سفرهای خارجی پس از یک دوره کوتاه رکود آماده می‌کند.

آیا قیمت بلیط هواپیما با سقوط دلار بازهم کاهش می‌یابد؟

اگرچه هنوز برای قضاوت در این زمینه زود است، اما کارشناسان احتمال می‌دهند روند کاهش قیمت بلیط هواپیما با کاهش قیمت دلار ادامه‌ پیدا کند و روزهای خوبی را برای صنعت گردشگری داخلی و بین‌المللی رقم بزند. اگرچه التهاب کاهش شدید یا افزایش یکباره، هردو برای این صنعت مثل سم عمل می‌کند و باعث رکود در آن می‌شود. یکی از دلایل مهم دیگری که برای کاهش قیمت‌‌ها ذکر شده، موضوع شروع فصل مدارس و کاهش سفرهای داخلی و بین‌المللی است، اما تاثیر این امر نمی‌تواند به اندازه میزان کاهش این روزها باشد.