بنادر یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی در هر کشور هستند. جایی که می‌توان هم از نظر اقتصادی و هم گردشگری اهمیت بالایی داشته باشند. سرزمین پهناور ما به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه‌ی خود، هم در شما کشور و هم در بخش‌های جنوبی بندرهای بسیاری را در خود جای داده است. هرچند بسیاری از بنادر ایران به سبب تغییر شرایط اقلیمی از رونق افتاده‌اند اما هنوز تعدادی از آن‌ها می‌توانند علاوه بر رونق اقتصادی، جایی برای گردشگری باشند. با سفرزون همراه این بنادر زیبای باشید.

مهم‌ترین بنادر ایران کدامند؟

بنادر ایران

شاید با شنیدن بندر ابتدا نام معروف‌ترین بنادر ایران به ذهنتان خطور کنید. اما بهتر است بدانید که تعداد بنادر ایران کم نیستند. در این مطلب به معرفی بخشی از آن‌ها که پررونق‌تر هستند می‌پردازیم. فراموش نکنید که بندرها، چشم‌اندازهایی دیدنی و زیبا دارند. پس از دیدن آن‌ها در سفرهای خود غافل نشوید.

بندر عباس ، پر رونق‌ترین بندر ایران

حتما نام بندر عباس برای شما آن‌قدر آشناست که نیازی به معرفی چندان ندارد. این بندر یکی از بزرگ‌ترین بنادر ایران است که به بخش‌های مختلفی تقسیم بندی شده است. موقعیت مناسب این بندر، امکان ارتباط با مرزهای آبی دیگر را فراهم کرده و این عبور و مرورها بندر عباس را به یکی از قطب‌های ویژه‌ی اقتصادی در زمینه‌های فلزات، کشتی‌سازی و صادرات تبدیل کرده است.

بلیط هواپیما

در سفرزون بخوانید: راهنمای سفر به بندرعباس


بندر شهید رجایی ، بندری در دل بندر عباس

بنادر ایران
بندر شهید رجایی | بندری در دل بندر عباس

یکی از مهم‌ترین بندرهای بندر عباس است که به تنهایی حدود ۵۵ درصد از سهم صادرات و واردات کشور را به عهده دارد. این بندر حدود ۲۰ کیلومتر با بندر عباس فاصله دارد و بسیاری از انتقالات از طربق آن صورت می‌گیرد. با ایستادن روی سکوهای کنار بندر منظره‌ای زیبا و پر رفت و آمد از کشتی‌های باربری و اسکله‌های به هم پیوسته را می‌بینید که برای عکاسی هم چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای به شما می‌دهد. بندر شهید رجایی در رتبه بندی بنادر سال ۲۰۱۳ از نظر شاخص‌های کیفی و اقتصادی رتبه ۵۹ام را کسب کرده است.

بندر بوشهر ، حمل و نقل در شهر ساحلی قدیمی

می‌توان گفت بندر بوشهر از نظر وسعت و اهمیت در رتبه‌ای پایین‌تر از بندر عباس قرار دارد. با این وجود نمی‌توان حمل و نقل کالاها و عبور و مرور در اسکله‌ها را در این بندر نادیده گرفت. بیشترین حمل و نقل کالاها در بندر بوشهر به کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس صورت می‌گیرد و حجم این انتقال چندان زیاد نیست. عمق آب در لنگرگاه‌های خارجی این بندر به ۱۵ متر می‌رسد. اگر مسافر شهر بوشهر هستید سری به اسکله‌ی بندر بزنید و از تماشای رفت و آمد کشتی‌ها لذت ببرید.

بندر امام خمینی ، دومین بندر بزرگ ایران

مهم‌ترین بنادر ایران، بندرهای استان خوزستان هستند. بندر امام خمینی دومین بندر بزرگ ایران است. این بندر در ماهشهر قرار گرفته و چند سالی است  که نامش در رتبه‌ی بهترین بندرهای ایران دیده می‌شود. این اسکله‌ی تجاری حدود ۷ کیلومتر طول دارد و می‌تواند سالانه سی میلیون تن کالا را پذیرش کند. یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این بندر، دسترسی مناسب آن به عراق، ترکیه و اروپای شرقی است و به این جهت بسیاری از بار صادرات را به دوش می‌کشد.

رزرو هتل داخلی

بندر چابهار ، بندری با طبیعت افسونگر

بندر زیبای اقتصادی بهترین تعبیری است که می‌توان به بندر چابهار نسبت داد. این بندر یکی از زیباترین بنادر ایران است که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. موقعیت جغرافیایی بندر چابهار به گونه‌ای است که تزانریت کالاها به بنادر حوزه خلیج فارس، افغانستان و آسیای میانه را به عهده دارد. چابهار را بهشت گمشده‌ی ایران می‌دانند و این صفت را می‌توان به اسکله‌های بندرش نیز نسبت داد. غروب‌های اسکله و ترکیب آن با عبور و مرور کشتی‌ها می‌تواند تصاویری بی نظیر را پیش چشمان شما به نمایش درآورد.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی چابهار ؛ تماشای پیدایش زمین در قلب تاریخ


بندر خرمشهر ، مجاور با اروندرود

بندر خرمشهر در جنوب غربی جلگه‌ی خوزستان قرار گرفته و از مهم‌ترین بنادر ایران به حساب می‌آید. مجاورت این بندر با اروندرود باعث شده تا مسیر اصلی مبادلات تجاری میان عراق و کویت باشد. همچنین نزدیکی این منطقه با پالایشگاه آبادان و صنایع فولاد خوزستان موقعیت اقتصادی بسیار خوبی را در این بندر ایجاد کرده است. در بخش‌هایی از اسکله‌ی بندر خرمشهر استقرار کشتی‌های قدیمی باعث ایجاد مناظر بسیار زیبایی شده است. علاوه بر آن مدتی است که گردشگری دریایی در بندر خرمشهر رواج پیدا کرده و در حال کسب محبوبیت در میان گردشگران ایرانی است.

بندر گواتر ، دورترین نقطه ایران

بنادر ایران
بندر گواتر

درست در آخرین نقطه‌ی مرزی با با کشور پاکستان، بندری زیبا و پر از شگفتی به نام بندر گواتر قرار گرفته است. این بندر اگرچه از نظر اقتصادی رشد و اهمیت چندانی نداشته است، اما یکی از بکرترین و منحصربه فردترین بنادر ایران است. به دلیل مجاورت این منطقه با جنگل‌های حرا، بندر گواتر در میان مناطق محافظت شده‌ی محیط زیست قرار گرفته است.

بندر سیراف ، آلبومی از خاطرات گذشته

تاریخ حمل و نقل آبی ایران را که مرور کنید حتما با نام سیراف برخورد خواهید کرد. بندری که در گذشته یکی از پر رونق‌ترین بنادر بوشهر بود و علاوه بر موقعیت استراتژیک اقتصادی، به دلیل معماری منحصر به فرد و بافت شهری متفاوت در شمار مهم‌ترین بنادر ایران به حساب می‌آمد. این بندر در جریان زلزله‌ای در سال ۶۷ تخریب شد و رونق اقتصادی نیز پس از آن از بندر سیراف رخت بربست. امروزه کشتی‌های باربری این منطقه تنها برای عبور و مرور میان جزیره‌های حاشیه خلیج فارس به کاربرده می‌شوند.

نگاهی به بنادر شمالی ایران

تنها جنوب ایران نیست که مسئولیت مل و نقل‌های آبی کشور را به عهده دارد. در شهرهای شمالی نیز می‌توان بنادری پررونق و البته زیبا را یافت که جایگزینی برای آن‌ها وجود ندارد.

بندر انزلی ، بزرگ‌ترین بندر خزر

بندر انزلی | از بنادر شمالی ایران
بندر انزلی | از بنادر شمالی ایران

در تعریف از رونق اقتصادی منطقه‌ی بندر انزلی همین بس که می‌توان آن را پنجمین مرز فعال ایران دانست. این ادعا را می‌توانید با گذراندن نیمی از روز در حاشیه‌ی اسکله به خوبی متوجه شوید. عبور و مرور کشتی‌ها یکی پس از دیگری، جنب و جوش بسیاری را در اسکله ایجاد کرده است. بلوار اسکله نیز به دلیل همین شور و زیبایی، یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری بندر انزلی به حساب می‌آید.

این بندر راه ارتباطی مناسبی برای بنادر کشورهای روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و باکو است.


در سفرزون بخوانید: دیدنی های بندر انزلی ، بهشت کوچک اروپایی در ایران


بندر نوشهر ، بندر معتبر مازندران

بندر نوشهر | از مهمترین بنادر ایران
بندر نوشهر | از مهمترین بنادر ایران

استان مازندران هم در داشتن بندر بی نصیب نبوده و یکی از بنادر پر رونق شمالی را به خود اختصاص داده است. بیش از ۷۰ سال است که بندر نوشهر با جابجایی قطعات و آهن آلات تاسیس شد و امروزه پذیرای ۵۰۰ فروند کشتی از کشورهای مجاور در سال است. ۱۱ اسکله با خدمات مناسب در این بندر قرار دارد و یکی از زیباترین چشم‌اندازها را می‌توانید در آن ببینید.

هرچند که بنادر بیشتر جنبه‌ی تجاری دارند، اما سفر به این بندرها می‌تواند شما را با بخشی از مهم‌ترین زیبایی‌های ایران آشنا کند. اگر تا به حال این عبور و مرور زیبا و لذت بخش را دیده‌اید سفرزون را شریک خاطرات خوب کنید.