یزد را با کویرها و گرما و معماری بی‌نظیرش می‌شناسند. این زیباترین شهر خشتی جهان، قدر آب را هم خوب بلد است. با سفرزون همراه باشید تا سری کوتاه به یک دریاچه مصنوعی اطراف یزد بزنیم. نشانه‌ای برای قیمت آب، در دل کویر.  در قلب کویر یزد، دریاچه‌ای کوچک خودنمایی می‌کند که این بار هنر دست انسان است.  تالاب پساب یزد، از رها سازی آب‌های تصفیه خانه فاضلاب این شهر در کویر به وجود آمده است. وجود این تالاب، میان ماسه‌های روان کویر، صحنه‌ای زیبا ساخته است. طول تالاب ۳ کیلومتر، عرض آن در بیشترین حالت ۱ کیلومتر بوده و ۱۱۴۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. پوشش گیاهی اطراف تالاب، دسته‌های بزرگ نی است.

تالاب پساب

تالاب یزد میان سرزمینی با فقر آب زیاد خودنمایی می‌کند، و تبدیل به آبشخور حیات وحش کویر شده است. این تالاب، مقصدی موقت برای پرندگان مهاجر زمستانی هم هست. از آب تالاب، برای آبیاری کمربند سبز شهر یزد نیز استفاده می‌شود. اجرای موفق این کمربند می‌تواند مشکل گرد و غبار و هرز رفتن بارندگی‌کم این منطقه را تا حد حل کند.

تالاب پساب

تالاب پساب یزد به تازگی تبدیل به یک مقصد گردشگری شده است. بسیاری از  علاقمندان به کویر، برای شب‌مانی و لذت بردن از آسمان زیبای یزد به کنار این دریاچه می‌آیند. هرچند برای رسیدن به دریاچه بهتر است از ماشین‌های صحرانوردی و آفرود استفاده کنید.

تالاب پساب
تالاب پساب

بهترین زمان و لوازم سفر به تالاب پساب یزد

برای سفر به یزد، دیدن این تالاب و کویر نوردی اطراف آن، بهتر است از اواخر آبان تا روزهای اول بهار را انتخاب کنید. هرچند یزد در بهار هم گرم است، اما به لطف آب، اطراف تالاب خنک‌تر است. به همین خاطر این تالاب می‌تواند انتخاب مقصدتان را راحت‌تر کند.

عینک آفتابی، آب، کرم ضدآفتاب، زیر انداز، سایبان و  صندل‌ برای راه رفتن در ماسه‌های کویر از وسایل ضروری است. یک دست لباس اضافی برای غلت خوردن میان ماسه و آب را فراموش نکنید.  اگر قرار است شب را کنار تالاب بمانید، پتوی مسافرتی و چادر مناسب و غذای کافی را حتما در وسایل سفرتان لحاظ کنید.

آیا شما به تالاب پساب یزد رفته‌اید یا سوالی در مورد آن دارید؟ خواندن ایده‌ها و سوالات شما، همسفری را برای ما شیرین‌تر می‌کند.