سایدا سفر

این روزها بحث مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور بسیار داغ است و دانشجویان نه تنها برای تحصیل در مقاطع فوق‌لیسانس و دکترا مهاجرت می‌کنند، بلکه بسیاری برای مقطع لیسانس و حتی گذراندن دوره‌ی دبیرستان به‌دنبال مراکز خوب و معتبر می‌گردند. اگر شما هم به‌دنبال کشوری خوب برای ادامه‌ی تحصیل هستید، حتما این مطلب سفرزون را با دقت مطالعه کنید و از تحصیل در ترکیه بیش‌تر بدانید.

در سال‌های اخیر، ترکیه به‌عنوان یک گزینه‌ی مناسب برای ادامه‌ تحصیل برای دانشجویان از سراسر دنیا مطرح شده است. طبق آمار رسمی، از سال ۲۰۰۵ تابه‌حال، شمار دانشجویان خارجی در ترکیه ۲ برابر شده است. جالب است بدانید، در سال تحصیلی گذشته ۳۰ هزار دانشجو از سراسر دنیا برای تحصیل در ترکیه به آن‌ کشور مهاجرت کردند.

چرا ترکیه؟

تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور
تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور

برای ادامه تحصیل همیشه آلمان، آمریکا، انگلستان و فرانسه جزو کشورهای پرطرفدار میان دانشجویان ایرانی به‌حساب می‌آمدند و کم‌تر کسی ترکیه را هم به‌عنوان یک گزینه‌ی جذاب برای ادامه‌ی تحصیل می‌شناسد، اما تحصیل در ترکیه تفاوت چندانی با تحصیل در کشورهایی که اسم‌شان را بردیم، ندارد. زیرا کیفیت آموزشی و تنوع رشته‌ها در ترکیه بسیار نزدیک به آن کشورهاست.

علت محبوبیت پیدا کردن دانشگاه های ترکیه را می‌توان در ارائه خدمات تحصیلی نسبتا ارزان و باکیفیت و نیز پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی، مسکن، بیمه درمانی و هزینه‌های سفر در برخی موارد دانست. کشور ترکیه مقصدی توریستی نیز هست و در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۴۰ میلیون گردشگر از آن دیدن کردند و دولت ترکیه قصد دارد تعداد دانشجویان خارجی در کشور را نیز تا سال ۲۰۱۸ میلادی به ۱۰۰ هزار نفر در سال افزایش دهد. به این ترتیب شانس درس خواندن در ترکیه برای دانشجویان خارجی رو به افزایش است.

تحصیل در نزدیک‌ترین کشور به ایران

تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور ۱
چرا ترکیه انتخاب خوبی برای ادامه‌ی تحصیل است؟

کشور ترکیه همسایه‌ی ماست. روابط میان ۲ کشور دوستانه است. این روابط دوستانه در حدی است که ایرانی‌ها برای سفر به ترکیه نیاز به اخذ ویزا ندارند. هردوی این‌ها جزو ویژگی‌های بسیار مهم برای در نظر گرفتن ترکیه به‌عنوان یک گزینه‌ی جذاب برای ادامه‌ی تحصیل است.

اگر در ترکیه تحصیل کنید به‌راحتی می‌توانید بارها و بارها برای دیدار خانواده‌ها‌ی‌تان به ایران برگردید یا آن‌ها می‌توانند پیش شما بیایند. این ویژگی را بگذارید در کنار بلیط‌های ارزان قیمت، امنیت ترکیه و راه‌هایش. پس این مجموعه، ادامه تحصیل در ترکیه را به یک گزینه‌ی مطلوب برای ایرانی‌ها بدل می‌کند.

امکان تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور ۲
در ترکیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی مهیا است

در بسیاری از دانشگاه های ترکیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد، البته در تمام آن‌ها دوره‌های آموزش زبان انگلیسی توسط دانشگاه ارائه می‌شود. این دوره‌ها با قیمت‌های بسیار مقرون به‌صرفه، کیفیت بالا و برخورداری از معلمان انگلیسی زبان از استاندارد بسیار خوبی برخوردارند.

همچنین، برای آذری زبان‌ها نیز فرصت تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی ترکیه و به زبان ترکی وجود دارد. از آن‌جا که زبان آذری و ترکی بسیار نزدیک به یکدیگرند، دو زبانه‌شدن برای یک آذری زبان اصلا کاری سختی نیست. علاوه بر این‌که، دوره‌های آموزش زبان ترکی در سراسر ترکیه و با جدیدترین متدهای اموزش زبان ارائه می‌شوند.

شرایط اقامت و هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور ۳
هزینه‌ی خوابگاه در ترکیه بین ۳۰ تا ۳۰۰ دلار است

تمامی دانشگاه ها در ترکیه خوابگاه‌های دانشجویی در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند. علاوه بر خوابگاه‌های دانشگاه‌ها، دولت نیز خوابگاه‌های دانشجویی مستقلی را عرضه می‌کند. معمولا تمامی خوابگاه‌ها آشپزخانه برای آشپزی، کافه تریا و کترینگ دارند. هزینه‌ی اقامت در این خوابگاه‌ها با توجه به امکانات از ۳۰ دلار تا ۳۰۰ دلار در ماه متغیر است. اگر دوست ندارید در خوابگاه بمانید می‌توانید به‌راحتی خانه اجاره کنید. هزینه‌ی اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی در ترکیه بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه است.

خرج و مخارج یک زندگی دانشجویی جمع‌و‌جور در ترکیه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه متغیر است. البته، این هزینه در شهرهای بزرگی مانند استانبول گران‌تر از شهرهای کوچک است. برای خرید کتاب و مایحتاج تحصیلی هم ماهیانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار باید کنار بگذارید. تمامی این ارقام در مقایسه با تحصیل در اروپا و آمریکای شمالی بسیار اندک‌اند.

حمل‌و‌نقل، درمان و کتابخانه آسان و در دسترس

تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور ۴
در ترکیه دانشجویان برای حمل‌ونقل از تخفیف برخوردارند

برای دانشجویان در ترکیه مبلغی به‌عنوان تخفیف برای حمل‌و‌نقل در نظر گرفته می‌شود. این کسر هزینه چه برای سفرهای داخل شهری و چه برای سفرهای بین شهری لحاظ می‌شود. در ضمن، حمل‌و‌نقل عمومی در ترکیه بسیار راحت و در دسترس است.

تقریبا تمام دانشگاه‌ها در ترکیه مجهز به مراکز درمانی هستند. اما این مراکز به هیچ‌وجه به مجهزی بیمارستان‌ها نیستند. به دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه‌‌ی تحصیل در ترکیه را دارند، اکیدا توصیه می‌شود که از طریق یک شرکت بیمه‌ی معتبر خود را بیمه کنند، زیرا تمامی هزینه‌های بیمارستان و درمان به‌عهده‌ی خود آن‌هاست.

تمام دانشگاه‌های ترکیه مجهز به کتابخانه‌های غنی هستند. بیش‌تر کتاب‌های موجود در کتابخانه‌ها به زبان ترکی هستند. اما در بعضی دانشگاه‌ها، از جمله: دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه هاسپت، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه سابانچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه بوسفور کتابخانه‌هایی با کتاب‌هایی به زبان انگلیسی وجود دارند. در هر صورت، شما به‌راحتی قادر خواهید بود با کارت دانشجویی بین‌المللی به کتابخانه‌های آنلاین متصل شوید و از خدمات آن‌ها استفاده کنید.

شباهت و تنوع فرهنگی

تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور ۵
خو گرفتن به زندگی در ترکیه کار آسانی است

نزدیکی فرهنگ و رسوم میان ایران و ترکیه، ترکیه را به کشوری ایده‌آل برای ادامه‌ی تحصیل تبدیل می‌کند. ایرانیان بسیار زیادی یا در ترکیه مشغول به تحصیل‌اند یا آن‌جا کار می‌کنند. به‌دلیل همین دو نکته، به‌راحتی می‌توانید به زندگی در ترکیه خو بگیرید و در صورت بروز مشکلی هموطنان بسیاری هستند که شما را کمک و راهنمایی کنند. علاوه بر این‌ها، دانشجویان بین‌المللی بسیاری از سراسر نقاط دنیا در این کشور درس می‌خوانند. بنابراین، در دانشگاه‌های ترکیه فضای چند فرهنگی و بسیار با نشاط وجود دارد. شما می‌توانید از این فرصتت برای آشنایی با فرهنگ‌های دیگر و پیدا کردن دوستانی از ملیت‌های گوناگون استفاده کنید.

۳ دانشگاه انگلیسی زبان در استانبول

این روزها، دانشجویان ایرانی بسیاری هم برای ادامه‌ی تحصیل سراغ ترکیه را می‌گیرند. برای آن‌ها از میان تمامی شهرهای ترکیه، تحصیل و اقامت در استانبول جذاب‌تر است. به همین دلیل، در ادامه‌ی این مطلب ۳ دانشگاه انگلیسی زبان در استانبول را معرفی می‌کنیم. ادامه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

دانشگاه بیلگی استانبول ؛ بهترین دانشگاه ترکیه

تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور۶
دانشگاه بیلگی در میان دانشگاه‌های جهان رنکینگ بالایی دارد

دانشگاه بیلگی بالاترین رنکینگ را میان دانشگاه های ترکیه دارد. این دانشگاه خصوصی است و برای تحصیل در آن باید شهریه پرداخت کنید. دانشگاه بیلگی عضو شبکه‌ی دانشگاه‌های بین‌المللیِ لوریت، انجمن دانشگاه‌های اروپایی و انجمن بین‌المللی دانشگاه‌ها است، بنابراین متعهد به انجام همکاری‌های بین‌المللی در جهت پذیرش دانشجویان و تضمین کیفیت است. نکته‌ی جالب دیگر درباره‌ی کیفیت آموزش در این دانشگاه، توافق همکاری این دانشگاه با دانشگاه باسابقه‌ی لیورپول است.

اگر بخواهیم درباره‌ی زندگی دانشجویی در این دانشگاه بگوییم گفتنی‌های جذاب بسیار است و به‌راحتی نمی‌شود آن را در یکی دو جمله خلاصه کرد، اما خیلی اجمالی می‌توان گفت این دانشگاه محیطی بسیار پویا و خاص دارد. همین ویژگی، دلیل دیگری‌ست تا دانشجویان بین‌المللی برای ورود به آن سر و دست بشکنند.

دانشگاه بیلگی ۳ دپارتمان اصلی دارد: «اقتصاد و علوم مدیریتی»، «علم و هنر» و «مهندسی». برای ورود به این دانشگاه رقابت زیاد است و اجازه‌ی تحصیل در آن چندان راحت به‌دست نمی‌آید. برای پذیرش در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی هستند نمره‌ی تافل اینترنتی ۷۵ مورد نیاز است. البته این دانشگاه آزمون‌های کمبریج را هم قبول می‌کند. برای کسانی هم که موفق به اخذ مدرک یا نمره‌ی زبان مورد نظر نشده‌اند، در خود دانشگاه کلاس‌های زبان انگلیسی مختلف وجود دارد و تا قبل از شروع ترم باید در آن‌ها شرکت کنند. مهلت ارسال مدارک برای تحصیل در ترم پائیز هم تا آخر آگوست است. این دانشگاه تنها یک‌بار در سال دانشجو می‌گیرد.

دانشگاه سابانجی، دانشگاهِ جهان برای دانشجویان ترکیه

تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور۷
سابانجی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه است

دانشگاه سابانجی دانشگاه تازه تاسیسی است و می‌تواند مورد علاقه‌ی کسانی باشد که به تحصیل در ترکیه فکر می‌کنند. در کنفرانسی علمی-فنی که در سال ۱۹۹۶ برگزار شد، جرقه‌ی راه‌اندازی این دانشگاه زده شد. مهم‌ترین خروجی این کنفرانس ساخت «دانشگاهی جهانی» بود و دقیقا این همان ایده‌ای ‌است که در دانشگاه سابانجی پی گرفته شد. با این‌حال، سابانجی یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه است. از زمان بدو تاسیس، نخبگان علمی و رهبران صنعتی بزرگ کنار هم جمع شدن و نه تنها هزینه‌ی ساخت و راه‌اندازی دانشگاه را تامین کردند، بلکه پشتوانه‌ی علمی و فنی قوی را پایه گذاشتند. یکی از اصول اولیه این دانشگاه آزادی بیان و عقیده برای استادان و دانشجویان است.

از همه‌ی آنچه گفته شد این‌طور بر‌می‌آید که این دانشگاه یکی از بهترین گزینه‌های برای کسانی‌ست که نه تنها قصد ادامه‌ تحصیل در ترکیه را دارند، بلکه به‌دنبال کسب تجربه‌های جدید و خاص هستند. این دانشگاه‌ها رشته‌های تحصیلی را زیر عنوان ۴ دانشکده ارائه می‌دهد. آن‌ها دانشکده‌ی مهندسی و علوم طبیعی، دانشکده‌ی هنر و علوم اجتماعی، دانشکده‌ی مدیریت و دانشکده‌ی زبان هستند. زمان تحویل مدارک برای مقطع لیسانس، تا اول فوریه و یک‌بار هم در آگوست است. شرایط بررسی مدارک داشتن معدل بالای ۱۴ و مدرک زبان‌ انگلیسی است. این دانشگاه مدرک تافل و امتحانات کمبریج را قبول می‌کند. حداقل نمره‌ی تافل اینترنتی مورد پذیرش ۸۰ است.

برای مقطع فوق‌لیسانس هر دانشکده شرایط و زمان ارسال مدارک مختص به خود را دارد. همچنین این شرایط از یک رشته به رشته‌ی دیگر در یک دانشکده هم می‌تواند متفاوت باشد. همچنین بورس‌، تخفیف و کمک هزینه‌های مختلف در این دانشگاه ارائه می‌شود. با مراجعه به سایت دانشگاه می‌توانید اطلاعات جامع و کاملی را به‌دست آورید.

دانشگاه کوچ ، دانشگاهی کامل برای تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور۸
مدرک زبان مورد تایید در دانشگاه کوچ، تافل و کمبریج است

دانشگاه کوچ در ۳۰ کیلومتری شمال استانبول قرار دارد. کوچ دانشگاهی خصوصی و غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۹۳ میلادی تاسیس شد. اساس این دانشگاه بر پژوهش و تحقیق است. در این دانشگاه لیست جامعی از رشته‌های زیرمجموعه‌‌ علوم انسانی، علوم اجتماعی، اقتصاد، علوم اداری، حقوق، مهندسی و پرستاری و پزشکی ارائه می‌شود. بیش از ۹۵ درصد رشته‌ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی هستند. زمان ازائه‌ی مدارک تا اواسط آگوست و سرعت عمل در بررسی مدارک بسیار بالاست و در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ می‌دهند. مدرک تاقل و امتحانات کمبریج مورد تائید این دانشگاه هستند و حداقل نمره‌ی تافل اینترنتی مورد تائید ۸۰ است.

تعداد دانشجویان خارجی که ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند از سال ۲۰۰۶ میلادی ۲ برابر شده و در سال تحصیلی ۲۰۱۵- ۲۰۱۶ حدود ۴۸ هزار دانشجوی خارجی در این کشور به تحصیل مشغول بوده‌اند.