هلند در شمال غرب اروپا، یکی از زیباترین کشورهای اروپا و قلب امور بین‌المللی دنیاست. شهرت هلند به‌خاطر داشتن دادگاه بین‌المللی لاهه و شهر تاریخی ماستریخت، محل تولد اتحادیه اروپا، آسیاب‌های بادی، لاله ها و کانال‌های آب معروفش است. تحصیل در کشوری خاص و بی‌نظیر مانند هلند می‌تواند فرصتی استثنایی برای هرکس باشد. فرقی نمی‌کند که به خواندن اقتصاد در ماستریخت، مطالعات بین‌الملل در لایدن یا سایر رشته‌ها علاقه داشته باشید، در هر صورت تحصیل در هلند تجربه‌ای متفاوت از زندگی برای شماست؛ دانشجویان هنر، هلند را با هنرمندانی مثل ونگوگ، رامبرانت و ورمیر می‌شناسند. دوستداران تاریخ وقایع آمستردام را به‌خاطر می‌آورند و به موزه آن فرانک می‌روند و دانشجویان حقوق به لاهه می‌روند و آن‌جا با حقایق تکان‌دهنده‌ی تاریخ حقوق بین‌الملل چشم در چشم می‌شوند.

محبوبیت این کشور به حدی است که در سال تحصیلی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ بیش از ۹۰ هزار دانشجو از کشورهایی مانند آلمان، چین، بلژیک، ایتالیا، تحصیل در هلند را انتخاب کرده‌اند، پس شما نیز می‌توانید یکی از آن‌ها باشید. با سفرزون همراه باشید تا ما به شما بگوییم کدام دانشگاه های هلند بررای تحصیل مناسب‌اند و چقدر هزینه برای این کار باید صرف کنید.

دانشگاه‌های هلند ، بهترین‌های اروپا

مهاجرت و تحصیل در هلند یکی از تجربه‌های متفاوت زندگی‌تان خواهد شد
مهاجرت و تحصیل در هلند یکی از تجربه‌های متفاوت زندگی‌تان خواهد شد

بسیاری از دانشگاه‌های هلند تحصیلات در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در رده‌بندی دانشگاه‌های QS تمامی دانشگاه های هلند در بین ۳۵۰ دانشگاه برتر هستند و ۸ عدد از آن‌ها رتبه‌ای بهتر از ۱۵۰ دارند. دانشگاه های آمستردام، دلف، لایدن، اوترخت و دانشگاه گرونیگن به ترتیب بهترین جایگاه‌ها را کسب کرده‌اند و از این نظر در میان دانشگاه های اروپا برجسته‌اند.

بلیط هواپیما

دانشگاه تکنولوژی دلف ، بر لبه‌ی تکنولوژی هوا و فضا

Delft ، دانشگاهی متفاوت و مدرن کشور هلند
Delft ، دانشگاهی متفاوت و مدرن کشور هلند

دلف یکی از پیش‌روترین دانشگاه های دنیا در زمینه مهندسی است. شهرت این دانشگاه به‌‌خاطر پیدا کردن راه‌حل‌های تکنولوژیکی است که ما را در مسیر پیشرفت قرار داده‌. قدمت دانشگاه دلف به ۱۷۰ سال پیش می‌رسد. برنامه‌های درسی دانشگاه در ۱۶ رشته کارشناسی و بیش از ۳۵ رشته کارشناسی ارشد در حوزه‌های علوم، مهندسی و طراحی امکان تحصیل را برای شما فراهم می‌کنند.

کلیه کلاس‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند و در حال حاضر در مقطع کارشناسی دو رشته مهندسی هوا و فضا و علوم زمین‌شناسی کاربردی به زبان انگلیسی هستند. شهر دلف محیطی بسیار دوست داشتنی دارد و دارای جمعیت دانشجویی زیاد است که زندگی را برای شما آسان‌تر می‌کند. خوابگاه دانشگاه دلف هم تمامی امکانات رفاهی، ورزشی، آموزشی و سرگرمی را در محیطی امن و آرام در اختیارتان قرار می‌دهد. فضایی که کم‌تر در خاورمیانه یا آسیا می‌توان نمونه‌ی آن را پیدا کرد.

دانشگاه آمستردام ، شهری از کتاب و امکانات ویژه اقامت

amsterdam university ، دانشگاه آمستردام امکانات ویژه‌ای برای اقامت دانشجویان فراهم است
amsterdam university ، دانشگاه آمستردام امکانات ویژه‌ای برای اقامت دانشجویان فراهم است

این دانشگاه مرکزی تحقیقاتی و بین‌المللی است که درست در قلب شهر آمستردام قرار دارد. دانشگاه آمستردام یکی از بهترین دانشگاه های اروپا است که بیش از ۱۵۰ دوره آموزشی به زبان انگلیسی در آن برپا می‌شود. آمستردام دانشگاهی مدرن با تاریخی غنی‌ست و قدمت آن به سال ۱۶۳۲ میلادی برمی‌گردد. دانشکده های آمستردام عبارتند از علوم انسانی، علوم اجتماعی و رفتاری، اقتصاد و تجارت، حقوق، علوم، پزشکی و دندانپزشکی هستند. دانشجویان از بهترین شرایط آموزشی از مقطع کارشناسی تا مقطع دکتری و بالاتر بهره‌مند هستند.

با گرفتن مدرک دانشگاه آمستردام آینده‌ی پژوهشی و شغلی شما تضمین خواهد بود. این دانشگاه هرساله تعدادی مجموعه اقامتی مبله در آمستردام و حومه آن برای دانشجویان خارجی رزرو می‌کند. علاوه بر این شما می‌توانید از حمایت دانشگاه برای یافتن خانه شخصی هم بهره‌مند شوید. دانشگاه آمستردام در ۲۰ نقطه از شهر کتابخانه دارد که آرشیوی بزرگ از کتاب‌ها را در خود جای داده‌اند و محلی عالی برای مطالعه دانشجویان نیز فراهم می‌کنند.

دانشگاه لایدن ، دانشگاه نوبلیست‌ها

leiden university ، دانشگاهی زیبا و پرطرفدار در هلند
leiden university ، دانشگاهی زیبا و پرطرفدار در هلند

دانشگاه لایدن در سال ۱۵۷۵ میلادی تاسیس شد و امروز ۱۲ دوره‌ی آموزشی در مقطع کارشناسی و ۷۸ برنامه آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد دارد که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. لایدن ۷ دانشکده دارد که عبارتند از دانشکده های باستان شناسی، علوم اجتماعی و رفتاری، ریاضی و علوم طبیعی، مدیریت و امور جهانی، علوم پزشکی، علوم انسانی و حقوق. در حال حاضر حدود ۴ هزار دانشجوی خارجی از بیش از ۱۲۱ کشور دنیا در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

لایدن شهری دانشجویی، آرام و زیباست و خوابگاه دانشگاه در فاصله یک دقیقه‌ای از آن قرار دارد که با قطار قابل دسترسی است. با تحصیل در این مرکز آموزشی با سابقه و مدرن می‌توانید پا جای پای ۱۵ برنده جایزه نوبل که در دانشگاه لایدن فعالیت داشته‌اند، بگذارید.

دانشگاه گرونیگن ، زندگی در شهر خاموش نشدنی

groningen university ، گزینه‌ای هیجان‌انگیز برای تحصیل در هلند
groningen university ، گزینه‌ای هیجان‌انگیز برای تحصیل در هلند

این دانشگاه جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیاست و آموزشی باکیفیت در محیطی بین‌المللی برای‌تان فراهم می‌کند. شهر دانشجویی گرونیگن جوان‌ترین شهر هلند است که هیچ‌گاه خاموش نمی‌شود! قدمت دانشگاه گرونیگن به سال ۱۶۱۴ میلادی برمی‌گردد. امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد و دکتری در دانشکده‌ های اقتصاد و تجارت، علوم رفتاری و اجتماعی، الهیات و مطالعات دینی، هنر، علوم پزشکی، حقوق، علوم فضایی، فلسفه و علوم و مهندسی برای شما وجود دارد.

دانشجویان گرونیگن در شهر و میان مردم محلی زندگی می‌کنند و این دانشگاه هیچ خوابگاهی در اختیار شما قرار نمی‌دهد. دانشگاه گرونیگن برای اسکان دانشجویان خارجی تمهیدات خوبی در نظر گرفته و بیش از ۱۵۵۰ اتاق مبله شده را رزرو کرده است که قیمت پایینی دارند. با ثبت‌نام در این دانشگاه تحصیل و زندگی را در بالاترین سطحش تجربه خواهید کرد.

دانشگاه اوترخت ، دانشگاه شاد هلند

utrecht university ، معروف و قدیمی
utrecht university ، معروف و قدیمی

اوترخت یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های هلند است که دانشکده های علوم انسانی، علوم اجتماعی و رفتاری، حقوق، اقتصاد و حکومت، علوم زمین، دارو و دامپزشکی دارد. ۶ دوره آموزشی به زبان انگلیسی برای مقطع کارشناسی و بیش از ۹۰ دوره آموزشی برای مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه برگزار می‌شود. این دانشگاه در شهر قدیمی اوترخت قرار دارد و اکثر ساکنان آن به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. اوترخت جزو ۵ شهر شاد برای زندگی کردن است، پس در آن‌جا با ذهن شادی که به‌دست می‌آورید، می‌توانید آینده‌ای بهتر برای خودتان بسازید!

هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان غیر اروپایی سالانه بین ۶ تا ۲۰ هزار دلار است
هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان غیر اروپایی سالانه بین ۶ تا ۲۰ هزار دلار است

هزینه تحصیل در هلند به ملیت، سن و رشته‌ی تحصیلی که انتخاب کرده‌اید بستگی دارد و مقدار آن توسط دولت هلند تعیین شده است. برای مثال هزینه دانشگاهی هلنی برای شهروندان اروپایی سالانه حدود ۱۹۵۰ یورو است در حالی که برای دانشجویان غیر اروپایی در مقطع کارشناسی سالانه بین ۶ تا ۱۵ هزار دلار و در مقطع کارشناسی ارشد ۸ تا ۲۰ هزار دلار خواهد بود.

هزینه‌های جانبی زندگی در هلند ماهانه در حدود ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو برآورد می‌شود. البته در بسیاری از مکان‌ها مانند موزه‌ها، سینماها، باشگاه‌ها و رستوران‌ها می‌توانید از تخفیف دانشجویی استفاده کنید. با تمامی این اوصاف تحصیل در هلند در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است.

بورس تحصیلی در هلند

بورس تحصیلی در هلند
بورس تحصیلی در هلند

دولت هلند سیستمی مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل، بیمه درمانی و هزینه‌های زندگی دانشجویان زیر ۳۰ سالی که در دوره‌های آموزشی دانشگاه های این کشور پذیرفته می‌شوند، در نظر گرفته است. برای استفاده از این بورس‌ها شما باید یا ملیت هلندی داشته باشید یا یک مجوز اقامتی که حقوقی برابر با اتباع هلندی برای‌تان ایجاد کند.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت: https://www.studyinholland.nl/scholarships/find-a-scholarship از بورس های تحصیلی در هلند مطلع شوید و با توجه به رشته درسی و مقطعی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، بورس مورد نظرتان را دریافت کنید. برای کسب اطلاعات دقیق درباره شرایط بورسیه بهتر است با واحد بین‌الملل دانشگاهی که در آن پذیرش شده‌اید تماس بگیرید.

ویزای تحصیلی هلند

در هلند یکسال پس از فراغت از تحصیل می‌توانید به‌دنبال کار باشید
در هلند یکسال پس از فراغت از تحصیل می‌توانید به‌دنبال کار باشید

دانشجویان خارجی می‌توانند برای مدتی که قصد تحصیل در هلند را دارند، درخواست ویزا دهند. علاوه بر این امکان درخواست ویزای یکساله پس از فارغ التحصیلی برای افرادی که در جست‌وجوی کار هستند، وجود دارد. پس از آن‌که درخواست پذیرش شما برای دانشگاه مقصد پذیرفته شد، باید اثبات کنید که امکان پرداخت هزینه‌های اقامت و تحصیل در هلند را خواهید داشت.

برای دریافت ویزای دانشجویی هلند به مدارک زیر نیز نیاز دارید: کپی پاسپورت و کارت شناسایی مسافرتی و اجازه‌ی اقامت تحصیلی در هلند و هزینه‌ای برای انجام مراحل اداری.

کار همزمان با تحصیل در هلند

در هلند می‌توانید همزمان با تحصیل مجوز کار را نیز دریافت کنید
در هلند می‌توانید همزمان با تحصیل مجوز کار را نیز دریافت کنید

با داشتن ویزای تحصیلی می‌توانید تا ۱۰ ساعت در هفته یا در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست که به ماه‌های کار شهرت دارند در این کشور کار کنید. در هر دو شیوه کارفرما باید مجوز کار شما را از دولت دریافت کند. اگر همزمان با تحصیل و به‌عنوان کارآموز فعالیت می‌کنید، نیازی به مجوز کار ندارید، اما باید قرارداد کارآموزی با دانشگاه یا دانشکده خود امضاء کنید.

نکاتی که بهتر است بدانید

– در هلند تعداد دوچرخه‌ها بیش‌تر از انسان‌هاست و بسیاری از شهرها برای دوچرخه‌سواری طراحی شده‌اند، پس قبل از هر چیز دوچرخه‌ای برای خود تهیه کنید.

– تقریبا تمامی مردم هلند با زبان انگلیسی آشنایی دارند، اما در صورت امکان قدری نیز به زبان هلندی مسلط شوید.

– هلندی‌ها بسیار روراست و رک هستند که گاهی ممکن است به شکلی نامودبانه بروز کند. اگر این شرایط پیش آمد خونسرد باشید و سعی کنید خود را از مکالمه ایجاد شده خارج کنید. علاوه بر این صداقت نیز در بین هلندی‌ها شدیدا با ارزش است.