سایدا سفر

چقدر به طبیعت‌گردی و دیدن جاهای بکر طبیعت ایران علاقه دارید؟ آیا جزء کسانی هستید که ترجیح می‌دهید یک جای دنج و ناشناخته طبیعت را کشف کنید؟ اگر اینطور است، پس حتما باید با تنگه ارغوان بیشتر آشنا شوید. تنگه ارغوان یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر ایلام به شمار می‌آید که به تازگی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. جالب است بدانید که بر خلاف مناطق طبیعی بکر و زیبای دیگر، دستری به این تنگه زیبا اصلا صعب العبور نیست. این تنگه زیبا در شمال شرقی استان ایلام واقع شده و در مسیر تنگه قوچعلی قرار دارد. اگر قصد سفر به این جاذبه دیدنی را دارید، با سفرزون همراه شوید تا آشنایی کامل با تنگه ارغوان پیدا کنید.

تنگه ارغوان، چشم اندازی بنفش بر فراز ارتفاعات شهر ایلام

گاهی با دیدن طبیعت بکری همانند تنگه ارغوان به این نتیجه می‌رسیم که هنوز هم این زمین جایی برای نفس کشیدن و زندگی کردن دارد. هنوز هم این زمین گنج‌های خود را در مکان‌هایی ناشناخته مخفی کرده تا پای بشر به آنها نرسد. اما با این حال باز هم بشر کنجکاو هر پستو را می‌گردد تا جایی برای نفس کشیدن پیدا کند. واقعا حکایت غریبانه‌ای است که خودمان این طبیعت را آلوده می‌کنیم و از طرفی باز به دنبال فضایی برای نفس کشیدن می‌گردیم.

تنگه ارغوان همان تکه‌ی دنجی است که مادر طبیعت از دست بشر مخفی کرده. در دل کوه‌ها و ارتفاعات شهر ایلام در غرب ایران عزیزمان، تکه‌ای از بهشت نهفته است. تکه‌ای که هنوز هم به ما ثابت می‌کند چشمان ما  ارزش دیدن را دارند. این دره زیبا همانند تابلویی دل‌انگیز است که خداوند با صبر و حوصله تمام و تنها با رنگ ارغوانی به تصویر کشیده.

زیبایی تنگه ارغوان

در حدود یکصد و هفتاد هکتار اراضی سرسبز و بکر دامان کوهستان که پناهگاه گونه‌های در حال انقراض حیوانات و گیاهان مختلفی است. این تنگه چشم‌نواز بر خلاف چیزی که تصور می‌کنید هیچ شباهتی به تنگه‌های دیگر ایران ندارد.

تنگه ارغوان
تنگه ارغوان
تنگه ارغوان
تنگه ارغوان

اصولا زمانی که صحبت از تنگه به میان می‌آید، راه آبی باریک در منظر ما نمایان می‌شود که دو طرف دره را می‌توانید بدون برگرداندن گردن خود در یک خط ببینید. گاها برای عبور از قسمت‌های مختلف تنگه باید شانه خود را کمی کج کنید تا قادر به عبور باشید. اما تنگه ارغوان اصلا اینطور نیست. بلکه کاملا بر خلاف تصور شما یک دره بسیار پهناور است که از بلند‌ترین ارتفاعات آن قسمت قادر به دیدن تمام آن خواهید بود.

دلیل زیبایی طبیعی تنگه ارغوان در چیست؟

همانطور که از نام زیبای این تنگه نمایان است، باید انتظار دیدن درختان ارغوان زیادی را داشته باشید. درخت ارغوان تنها به حالت درختچه رشد می‌کند اما با این حال ارتفاع آن در برخی موارد ممکن است به دوازده متر هم برد. برگ این درختان به رنگ بنفش ارغوانی بوده و هنوز هم نمی‌دانیم که برای توصیف رنگ ارغوانی از نام این درختچه استفاده شده یا به دلیل رنگ برگ آن از اسم ارغوانی استفاده کرده‌اند. به هر حال رنگ برگ این درختان بسیار زیبا است و با دیدن آن جان شما روحی تازه می‌گیرد.

تنگه ارغوان
تنگه ارغوان
تنگه ارغوان
تنگه ارغوان

اما این اصل زیبایی درخت ارغوان نیست. در حقیقت زمانی که این درخت بار دیگر از خشکی و مرگ به حیات می‌رسد، به همین مناسبت شکوفه‌هایی زیبا بر روی هر شاخه به وجود می‌آید. این شکوفه‌ها دسته دسته هستند و هر دسته حدود شش تا هشت شکوفه دارد. دیدن این شکوفه‌های سفید و صورتی واقعی دیدنی هستند. حال تصور کنید که یک دشت بزرگ پوشیده از این درختان زیبا باشد و در فصل بهار همگی با هم شکوفه بزنند. واقعا دیدنی است.

درختان ارغوان این تنگه زیبا

به هر صورت با وجود اینکه درختان ارغوان مهم‌ترین دلیل زیبایی تنگه هستند، اما زیبایی‌های دیگری نیز در این تنگه زیبا وجود دارند. ماه چهار عنصر حیات اصلی داریم، آب، آتش، باد و خاک، هر کس از یک عنصر لذت می‌برد و قطعا کسانی که از وجود آب لذت می‌برند کم نیستند. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال این هستند جایی که برای سفر انتخاب می‌کنند دارای رودخانه، برکه و یا تالابی باشد. خب مگر می‌توان به یک تنگه طبیعی سفر کرد و انتظار دیدن رودخانه را نداشت؟

در دل این تنگه زیبا نهری خروشان و زلال جریان دارد که می‌توانید حتی داخل آن آب تنی کنید. این رودخانه همانند رود کارون داخل دره عشق نیست و  نمی‌توان داخل آن رفتینگ و یا ماهیگیری کرد. اما به هر صورت باعث زیبا‌تر شدن فضای اطراف و خنک‌تر شدن هوا می‌شود. چشمه‌های متعددی از دل کوه‌های اطراف می‌جوشند و در نهایت با شتاب خودشان را به رودخانه می‌رسانند. آب این چشمه‌ها خنک، زلال و قابل شرب است و می‌توانید با خیال راحت از آن آب بنوشید.

تنگه ارغوان
تنگه ارغوان
تنگه ارغوان
تنگه ارغوان

درخت ارغوان، نسلی در حال انقراض

باید بدانید که تنگه ارغوان علاوه بر درختچه‌های ارغوان، گونه‌های دیگر گیاهی همچون گون، بلوط، زالزالک، طویلک، قارچ، دافنه وکیکم را در دل خود جای داده. شاید نام برخی از این گونه‌ها به گوش شما نخورده باشد و دلیل آن این است که این گونه‌ها رو به انقراض هستند. متاسفانه حتی درخ ارغوان این منطقه نیز رو به انقراض است و هنوز کسی برای جلوگیری از آن فکری نکرده. در روزگاران گذشته زیبایی منطقه چندین برابر حالا بود. درختان ارغوان همه جا را گرفته بودند و دو طرف تنگه پوشیده از جنگل‌های درخت بلوط بود. زیبایی حال حاضر تنها جزئی از زیبایی گذشته است که به دست ما رسیده. باشد که ما امانت‌داری خوبی باشیم و به بهترین نحو ان را به نسل‌های بعدی منتقل کنیم.

چه فصلی را برای بازدید از تنگه ارغوان انتخاب کنیم؟

در حقیقت این منطقه چهار فصل است و در هر فصل می‌توانید طعم خاصی از زیبایی آن را بچشید. اما اصولا دلیل سفر اکثر مسافران به این منطقه، دیدن شکوفه درختان ارغوان است. به همین دلیل شاد بهترین زمان برای سفر شما بهار باشد. این درختان زیبا زمانی که هوا کمی گرم شده و از حالت زمستانی خارج شود، شروع به شکوفه زدن می‌کند. در حقیقت زمانی که درجه هوا بیش از پانزده درجه برسد، شکوفه‌های ارغوان از دل چوبی خشک بیرون می‌زنند.

این اتفاق در اوایل بهار می‌افتد و شاید تعجب کنید اگر بدانید که این شکوفه‌ها تنها دو هفته باقی می‌مانند و بعد از دو هفته تبدیل به برگ می‌شوند. انتخاب این دو هفته در طول سال بسیار دشوار است اما باور کنید که ارزش این همه عجله را دارد. دیدن دشتی پوشیده از شکوفه ارغوان چیزی نیست که هر کسی در طول عمر خود ببیند. پس تلاش کنید تنها در اوایل بهار و بعد از اینکه کمی هوا گرم شد سفر خود را شروع کنید.

تنگه ارغوان، چهار فصل زیبایی

البته در تمام مدت فصل بهار آب و هوای این منطقه بسیار عالی و دلنواز است. حقیقتا زمانی که در فصل بهار اینجا کمپ کنید، اصلا دلتان نمی‌خواهد که به خانه خد بازگردید. در اردیبهشت ماه، بارش بیش از هر فصلی است و حجم آب رودخانه افزایش می‌یابد; گرمای هوا یخ روی کوه‌ها را آب می‌کند و تعداد چشم‌های کوهستانی افزایش می‌یابد. افزایش آب چشمه‌ها و بارندگی باعث سرسبزی هرچه بیشتر منطقه خواهد شد. تنها چیزی که در اردیبهشت ماه خواهید دید، یک تابلوی نقاشی از رنگ‌های سبز و بنفش است! در این فصل باید از ته دل نفس کشید و این هوای عالی را وارد ریه‌های خود کرد.

تنگه ارغوان
تنگه ارغوان
تنگه ارغوان
تنگه ارغوان
در سفرزون بخوانید

سایر فصل‌ها در تنگه ارغوان

اما فصل تابستان، این منطقه در فصل تابستان کاملا هوایی متعادل دارد و اصلا گرم نیست. به همین دلیل اگر قصد فرار از گرمای تابستانی را دارید، بهترین گزینه برای سفر شما همین تنگه زیبای ارغوان خواهد بود. پاییز سلطان فصل‌ها و پادشاه رنگ‌هاست. پاییز تنگه ارغوان اما حس غریبانه‌ای دارد. دیگر این بوم نقاشی مملوء از رنگ بنفش و سبز نیست و طبیعت دگر باره رنگ خود را به نارنجی، قرمز و قهوه‌ای تغییر می‌دهد و خود را برای رسیدن زمستان آماده می‌کند.

در فصل زمستان هوای تنگه ارغوان نسبتا سرد است و شاید کودکان و افراد مسن‌تر قادر به تحمل این سرما نباشند. اما با بارش برف روی این همه درخت، منظره‌ای زیبا به وجود خواهد آمد که حتی نمی‌توانید باور کنید. پس بهتر است حداقل یک بار در هر فصل از این تنگه زیبا بازدید کنید. اما اگر تنها قصد دارید یک بار از اینجا بازدید نمایید، اوایل بهار را انتخاب کنید.

آیا در تنگه ارغوان امکانات رفاهی و خدماتی وجود دارند؟

طبیعت این تنگه کاملا بکر است به همین دلیل هیچ ساخت و سازی در اطراف تنگه انجام نشده. در نتیجه اصلا نباید انتظار داشته باشید که یک سوپر مارکت و یا رستوران در این منطقه مشاهده کنید. از این رو باید مجهز سفر کنید و ملزومات خود را همراه بیاورید. حتی یک بطری آب معدنی هم نمی‌توانید در این منطقه بیابید، در نتیجه مواد غذایی، نوشیدنی و لوازم مورد نیاز را حتما در کوله پشتی خود قرار دهید.

چه تجهیزاتی برای سفر به تنگه نیاز است؟

بر خلاف تنگه‌های دیگر همانند تنگه زمان یا تنگه واشی فیروزکوه، برای عبور از این تنگه اصلا لازم نیست که به دل رودخانه بزنید. تنها یک جفت کفش پیاده‌روی برای تمام مدت شما کافیست. نه احتیاجی به لوازم کوهنوردی دارید و نه تجهیزات قایق سواری و ماهی‌گیری، در نتیجه سبک سفر کنید و به جای آن ملزومات خوراکی همراه داشته باشید.

آیا می‌توان در این منطقه کمپ زد؟

کمپ زدن در این منطقه هیچ ممنوعیتی از جانب جنگل‌داری و حفاظت از محیط زیست ندارد. حتی حیواناتی همچون گراز، مار، روباه و یا شغال نیز به ندرت در این منطقه به چشم می‌خورند. اما به هر حال کمپ زدن در طبیعت خطرات خود را به همراه دارد. به همین دلیل ترجیحا اگر گروهی سفر می‌کنید کمپ بزنید. سعی کنید اگر گروه دیگری نیز در منطقه کمپ زده‌اند، نزدیک آنها چادر بزنید تا در صورت بروز مشکلات احتمالی در کنار هم باشید.

چه تفریحاتی می‌توان در تنگه ارغوان انجام داد؟

اصلی‌ترین تفریحی که می‌توانید انجام دهید، دیدن طبیعت بکر و زیبا و لذت بردن از مناظر طبیعی است. بسیاری از افراد اهل هنر، از این منطقه به عنوان یک لوکیشن بسیار مناسب برای عکاسی استفاده می‌کنند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند در این هوای دلپذیر با پیاده‌روی از تمامی مناظر لذت ببرند. بعضی دیگر یک پیک نیک خانوادگی را ترجیح می‌دهند و گروهی دیگر به آب تنی علاقه دارند.

به هر حال تنگه ارغوان برای هر گروه سنی و هر سلیقه‌ای تفریحی منحصر به فرد دارد که از آن لذت ببرید.

نحوه دسترسی به تنگه ارغوان

در ابتدا شما باید خودتان را به استان ایلام برسانید. این تنگه زیبا در سه کیلومتر شمال شرقی شهر ایلام و در مسیر رسیدن به تنگه قوچعلی واقع شده. دره تنگه ارغوان در اصل جزء منطقه دهستان میشخاص شناخته می‌شود که در مسیر ورودی به کرمانشاه واقع شده است. از ایلام تا تنگه ارغوان تنها ۲۰ دقیقه با وسیله نقلیه فاصله است.

خب سفرزونی عزیز، نظر شما چیست؟ آیا قصد سفر به این منطقه را دارید؟ اگر بخواهید از اینجا بازدید کنید، چه کسانی را به عنوان همسفر انتخاب خواهید کرد؟


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های ایلام کلیک کنید.


 


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور ایرانگردی

برای مشاهده‌ی تور ایرانگردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.