چقدر به طبیعت‌گردی حرفه‌ای علاقه دارید؟ طبیعت بکر را ترجیح می‌دهید یا مکانی شلوغ و پر سر و صدا برای صرف کبابی خانوادگی!؟ از آبشار‌های مختلف و تنگه‌های صعب العبور ایران چه می‌دانید؟ آیا نام تنگه رغز به گوش شما خورده؟ با سفرزون همراه باشید تا با عروس تنگه‌های ایران آشنا شوید!

آشنایی با تنگه رغز

تنگه رغز در استان فارس واقع شده. قطعا اگر اهل سفر باشید، با شنیدن نام تنگه به یاد تنگه زمان یا تنگه واشی می‌افتید و تصوری آنچنانی در ذهنتان شکل می‌گیرد. البته این تصور اشتباه نیست و تنگه رغز نیز شباهت زیادی به تنگه زمان و تنگه واشی دارد. البته این شباهت تنها در مورد فاصله کم بین دو دیواره کوه و جاری بودن آب در میانه تنگه است و اصلا از نظر زیبایی و مناظر طبیعی و حتی محل عبور نمی‌توان این تنگه را با هیچ تنگه دیگری در ایران مقایسه کرد. اصلا بی‌خود نیست که نام این تنگه را عروس تنگه‌های ایران قرار داده اند.

تنگه زغر
تنگه رغز از نمای بالا

با جاذبه‌های طبیعی تنگه رغز بیشتر آشنا شوید

تنگه رغز -۵
تنگه رغز -۵
تنگه رغز -۴
تنگه رغز -۴
تنگه رغز - ۱
تنگه رغز - ۱

آب جاری شده در این تنگه از چشمه‌های طبیعی نشات گرفته و بسیار خنک و گوارا است. زلالی این آب به حدی است که اگر از بالا به تنگه نگاه کنید، انگار که آبی وجود ندارد و کاملا کف تنگه مشخص است. ماهی‌های این منطقه بسیار جسور هستند و از نزدیکی به انسان‌ها هراسی ندارند! تصور کنید که در آبی خنک و زلال قدم برمی‌دارید در حالی که ماهی‌هایی زیبا در اطراف پای شما حلقه زده‌اند!

از همه این موارد که بگذریم، به آبشار‌های زیبای تنگه رغز می‌رسیم. شاید تعجب کنید اگر بدانید که در تنگه رغز حدود شصت و چهار آبشار کوچک و بزرگ وجود دارد! این آبشار‌ها واقعا دیدنی هستند و زبان از وصف زیبایی آنها قاصر است. شاید در ابتدا تصور کنید که قطعا با این تعداد زیاد آبشار، همگی باید آبشار‌های کوچکی باشند. کوچک‌ترین آبشار یادگار نام داشته و دارای چهار متر ارتفاع است در حالی که بزرگ‌ترین آبشار آذرخش نام داشته و حدود شصت و چهار متر ارتفاع دارد!

در هر قسمت از این تنگه یک حوضچه طبیعی وجود دارد که می‌توانید تنی به آب زنید و حسابی گرد و خاک سفر را از تن خود بشویید. مناظر این تنگه بسیار زیبا هستند و هیچ گاه آنها را فراموش نخواهید کرد.


برای دریافت راهنمای سفر به شیراز کلیک کنید.


چه زمانی باید از تنگه رغز بازدید کنیم؟

تنگه زغر
تنگه رغز

قطعا وجود این همه آبشار و چشمه طبیعی هوای منطقه را سرد کرده‌اند. به همین دلیل بهتر است تنها شش ماه اول سال را برای سفر به استان فارس و بازدید از این تنگه انتخاب کنید. البته با این حال بهترین زمان سفر از اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل شهریور ماه است که هم حجم بارش زیاد و هم هوا نسبتا گرم است.

البته در زمانی که بارندگی بسیار زیاد باشد، بهتر است به این منطقه سفر نکنید. بارندگی سیل‌آسا ممکن است باعث بالا آمدن آب تنگه شود و برای شما مشکل ایجاد کند. به همین دلیل پیش از سفر، حتما وضعیت آب و هوا را بررسی نمایید.

آیا هر کسی می‌تواند از این تنگه زیبا بازدید کند؟

تنگه زغر
تنگه رغز

مهم‌ترین مزیت تنگه رغز در بکر بودن آن است و دلیل بکر بودن را می‌توان صعب العبور بودن تنگه دانست. در حقیقت یک فرد معمولی و یا دچار محدودیت حرکتی به هیچ وجه نمی‌تواند از تنگه بازدید کند. این واقعا تاسف بار است اما چاره‌ای نیست. در حقیقت دو مسیر برای رسیدن به تنگه وجود دارد.

در اولین مسیر حدود چهار ساعت باید کوهنوردی حرفه‌ای انجام دهید تا به تنگه برسید. مسیر دوم از گردنه دراگویه آغاز می‌شود. برای پیمودن این مسیر بهتر است از محلی‌ها کمک بگیرید تا شما را با وسایل نقلیه‌ای مثل نیسان به نزدیک‌ترین فاصله از تنگه برسانند. از آنجا به بعد هم مسیر کوهستانی شده و باید حدود یک ساعت و نیم پیاده‌روی کنید تا به تنگه برسید.

البته باید بدانید که با رسیدن به این قسمت تا حدودی می‌توانید بدون نیاز به مهارت کوه نوردی، از چند حوضچه دیدن کنید. اما زمانی که به آبشار بیست و سه متری برسید، دیگر نیاز به وسایل کوهنوردی پیدا خواهید کرد.

چه وسایلی باید همراه خود ببریم؟

برای بازدید و تور کامل تنگه رغز ، باید وسایل کامل کوهنوردی را همراه داشته باشید. از طناب و قلاب گرفته تا کفش و عصای مخصوص کوه‌نوردی را باید همراه داشته باشید. شما باید مسیر‌های طولانی را داخل آب بپیمایید، در نتیجه بهتر است وسایل گران‌قیمت دیجیتالی همراه نداشته باشید.

البته اگر برای ثبت زیبایی‌های این تنگه قصد همراه آوردن دوربین عکاسی و یا تلفن همراه را دارید، بهتر است آن را در چند کیسه زیپ کیپ قرار دهید و در هر لایه کمی نمک بریزید تا جاذب آب باشند. به این طریق احتمال آسیب رسیدن به وسایل شما حداقل می‌شود.

یک فلاکس چای داغ و چند لقمه نان و پنیر حتما همراه خود ببرید. چون در میانه راه قطعا گرسنه خواهید شد. شما می‌توانید مستقیما از آب داخل تنگه بنوشید اما، به دلیل تردد انسان داخل این آب‌ها، ترجیحا بهتر است از سرچشمه، آب بنوشید. معمولا توصیه می‌شود که وسایل کمک های اولیه نیز همراه داشته باشید تا در صورت بروز حادثه، از آمادگی لازم برخودار باشید.

چطور به تنگه رغز برویم؟

آدرس تنگه رغز روی نقشه گوگل

اگر آمادگی بدنی کامل داشته و مهارت کوه‌نوردی دارید، پس باید بدانید که چطور خودتان را به این تنگه زیبا برسانید. تنگه رغز در استان فارس و نزدیکی شهر داراب قرار دارد. در بیست و پنج کیلومتری جاده داراب به فسا باید جاده‌ای را انتخاب کنیم که به سمت روستای حسن آباد می‌رود. از آنجا دیگر مسیر رسیدن به تنگه رغز کاملا مشخص خواهد بود.

برای بازدید از این تنگه زیبا بهتر است تنها نباشید. این مکان گردشگری مثل سایر مکان‌های دیگر نیست و در طول سال افراد زیادی را داخل آن مشاهده نخواهید کرد. به همین دلیل معمولا حتی کوه‌نوردان متخصص نیز به صورت گروهی از عروس تنگه‌های فارس دیدن می‌کنند. حادثه خبر نمی‌کند پس اصلا خودتان را به خطر نیاندازید.

آیا شما تابحال به تنگه رغز سفر کرده‌اید؟ چه تجربه‌ای داشتید؟ چقدر عبور از این تنگه دشوار بود؟ اگر تا به حال تجربه این سفر را نداشته اید، قصد رفتن به آنجا را دارید؟ تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید!


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های شیراز کلیک کنید.