زمانی که در مورد استان لرستان صحبت می‌کنیم، محال است کسی در دل خود آن را «بهشت ایران» خطاب نکند. امروز هم قصد داریم تا شما را به این بهشت زمینی زیبا ببریم. اما اینبار باید خودتان را برای آشنایی با یک تکه گم شده از زیبایی‌های استان لرستان آماده کنید. تکه‌ای که قطعا کمتر کسی حتی یک بار هم نام آن را شنیده باشد. جاذبه‌های طبیعی و دیدنی لرستان آنقدر زیاد و متنوع است، که شاید برای دیدن همه آنها، باید یک سفر دو ماهه ترتیب دهید. اکثر کسانی که به قصد دیدن جاذبه‌های طبیعی لرستان سفر می‌کنند، تنها چند جاذبه را گلچین کرده و از آنها بازدید به عمل می‌آورند. اما اگر اهل ایران‌گردی هستید، بهتر است این بار تنگه کول پیر را نیز در برنامه سفر خود قرار دهید. با سفرزون همراه باشید تا این جاذبه حیرت آور را بهتر بشناسید.

 

تنگه کول پیر ، نامی آشنا برای عشایر منطقه

تنگه کول پیر
تنگه کول پیر ، نامی آشنا برای عشایر منطقه

قطعا اکثر ما شناختی در مورد تنگه کول پیر نداریم. اما این اصلا در مورد عشایر منطقه صدق نمی‌کند. عشایر در فصل سفر خود، به ناچار باید از این تنگه زیبا و دیدنی عبور کنند. عبور از این تنگه برای آنها جنبه تفریح ندارد بلکه به خاطر یافتن مراتع سرسبز، ناچار به عبور از آن هستند. آنها در فصل بارندگی، ناگزیر باید از تنگه کول پیر عبور کنند. در این فصل آب در تنگه به حدی بالا می‌آید که حتی اسب و قاطر به سختی از آن عبور می‌کنند. آب در فصل بارش تا حدود سر و گردن اسب بالا می‌آید و عشایر تنها سوار بر حیوانات می‌توانند از تنگه عبور کنند.

شاید برای ما گردشگران، دیدن این مناظر بسیار جالب و دیدنی باشد، اما برای عشایر این بخشی از زندگی است. البته که بخش سختی از زندگی آنها نیز محسوب می‌شود. سالیان سال است که عشایر از این تنگه برای عبور و کوچ خود استفاده می‌کنند و ما خبری از آن نداریم. اما امروزه ما هم می‌توانیم جا پای این عشایر عزیز گذاشته و از طبیعت بکر کشورمان بیش از این لذت ببریم.


برای دریافت راهنمای سفر به لرستان کلیک کنید.


سفر به تنگه کول پیر ، سفر به یک سیاره دیگر

سفر به تنگه کول پیر ، سفر به یک سیاره دیگر

متاسفانه بسیاری از ما تصور می‌کنیم که همه چیز در خارج از کشور بهتر است. به همین ترتیب، تصور غالب بر این است که حتی جاذبه‌های دیدنی خارج از کشور، به کشور خودمان ارجحیت دارند. اما این کاملا اشتباه است. شاید اگر تصاویر برخی از جاذبه‌های زیبای ایران را به شما نشان دهند، تصور کنید که این اماکن به خارج از کشور تعلق دارند. این موضوع دقیقا در مورد تنگه کول پیر نیز صادق است. حتی با دیدن تصاویر آن، هر گردشگری ترغیب می‌شود که حداقل یک بار این مناظر دیدنی و طبیعی را از نزدیک شاهد باشد.

در ایران و حتی در خود استان لرستان نیز تنگه‌های زیادی وجود دارند. تنگه‌هایی که هر کدام ظاهری منحصر به فرد داشته و به نوعی خاص می‌توان از آن ها لذت برد. اما در میان این همه زیبایی و شگفتی، تنگه کول پیر تمام قد ایستاده و عظمت و ابهت خود را به رخ بازدید کنندگان می‌کشد. کافیست پای صحبت افرادی بنشینید که از این تنگه بازدید کرده‌اند. همه آنها بدون استثنا چنین بیان خواهند کرد که با قدم گذاشتن در تنگه کول پیر، انگار که از زمین خارج شدیم و پا در سیاره‌ای جدید گذاشته‌ایم.

تنگه کول پیر ، تنگه عجایب

تنگه کول پیر ، تنگه عجایب

الحق والانصاف که تنگه عجایب نامی درخور این مکان است. این تنگه آنقدر ارتفاع زیادی دارد، که انگار وارد یک دره عمیق شده‌اید. جنس سنگ‌های تنگه کول پیر شبیه به سنگ‌های گرانیت مشکی بزرگ است. صدای ریزش آب از آبشارِ انتهای تنگه، در تمام طول مسیر طنین انداز است. آبی خنک از زیر پای شما عبور می‌کند و خستگی را از جان شما می‌زداید.

بوی رطوب و هوایی کوهستانی شما را مست خود می‌کند. تنگه‌ کول پیر حدود دو و نیم کیلومتر طول دارد. اما آنقدر عبور از این مسیر لذت‌بخش است که کمتر کسی در میانه راه از خستگی می‌ماند و هیچ کس، چشم به انتهای راه نمی‌دوزد، بلکه همه از طول مسیر لذت می‌برد. خنکای آب، سکوت محض و حضور در جایی بکر که انگار به این کره خاکی تعلق ندارد.

ارتفاع دیواره‌های این تنگه در برخی نقاط به بیش از ۵۰ متر می‌رسد. درست همینجاست که متوجه می‌شویم ما جزئی کوچک از این طبیعت بزرگ هستیم. هر بار که سر خود را در طول مسیر به سوی آسمان بلند می‌کنید، مات و مبهوت ابهت این تنگه زیبا خواهید شد. در طول مسیر، عرض تنگه به اندازه عرض شانه یک انسان بالغ خواهد رسید. این یعنی اگر کسی بخواهد از آن قسمت تنگه عبور کند، فرد دیگری قادر نیست تا از رو به رو رد شود. این واقعا حسی خاص را به شما القاء خواهد کرد.

امکانات رفاهی، خدماتی و اقامتی در اطراف تنگه کول پیر

همانطور که می‌دانید، خبری از هیچ‌گونه امکانات رفاهی، خدماتی و اقامتی در این منطقه نیست. البته این موضوع جای امیدواری دارد. این یعنی هنوز پای انسان‌های سودجو به این بخش از طبیعت بکر باز نشده است و خبری از مغازه‌ و رستوران‌های جور واجور نیست. اگر در میانه راه تشنه، گرسنه و یا خسته شدید، نمی‌توانید از یک مغازه چیزی بخرید. همچنین خبری از سرویس بهداشتی و نمازخانه نیز در مسیر نیست. در ضمن هیچ پریز برقی نیز وجود ندارد. پس با شارژ کامل به اینجا بروید!

چه فصلی را برای بازدید از تنگه کول پیر انتخاب کنیم؟

چه فصلی را برای بازدید از تنگه کول پیر انتخاب کنیم؟

لرستان به صورت کلی یک استان کوهستانی و سرد محسوب می‌شود. به همین دلیل منطقی به نظر می‌رسد که در ماه‌های سرد سال، اصلا نباید به فکر چنین سفری افتاد. اما هوای تنگه کول پیر به دلیل کوهستانی بودن و جریان داشتن آب در میان آن، همیشه چند درجه‌ای از خرم آباد و لرستان نیز سرد‌تر است. به همین دلیل معمولا تنها تابستان را برای بازدید از آن باید انتخاب کرد.

با وجود اینکه بهار هوایی معتدل دارد و می‌توانید غرق در زیبایی‌های طبیعی منطقه شوید، اما بارش زیاد اجازه عبور را به شما نمی‌دهد. در فصل بهار اصلا بازدید از تنگه کول پیر توصیه نمی‌شود. عشایر در این فصل کوچ می‌کنند و عبور از تنگه بسیار دشوار خواهد بود. از اواخر شهریور ماه نیز این بارش به همراه سرمای هوا آغاز می‌شود. به همین دلیل تنها زمان مناسب برای بازدید از تنگه کول پیر، از اواخر خرداد تا اواسط شهریور ماه خواهد بود. بهتر است زمان دیگری را برای بازدید خود انتخاب نکنید، زیرا واقعا برای بازدیدکنندگان آماتور بسیار خطرناک خواهد بود.

چه امکانات، تجهیزات و مهارت‌هایی را باید برای بازدید از تنگه کول پیر داشته باشیم؟

تنگه کول پیر
امکانات رفاهی، خدماتی و اقامتی در اطراف تنگه کول پیر

پیش از هر چیز، همانطور که اشاره کردیم، خبری از امکانات رفاهی و خدماتی در طول مسیر نیست. به همین دلیل مهم‌تر از هر چیز دیگر، باید به اندازه مصرف‌تان، آب و مواد غذایی همراه بیاورید. پیاده روی در این مسیر شما را به اندازه کافی خسته می‌کند. پس بهتر است بار خود را بیش از حد سنگین نکنید. یک بطری آب معدنی ۱/۵ لیتری و چند لقمه کالباس یا سالاد الویه گزینه مناسبی خواهند بود.

در حین پیاده‌روی قطعا حسابی خیس خواهید شد. به همین دلیل بهتر است یک دست لباس اضافه همراه خود داشته باشید. این لباس اضافه را می‌توانید پیش از شروع مسیر داخل ماشین عوض کنید یا پس از تمام شدن گردش خود، لباس تازه بپوشید. معمولا بهتر است تا لباسی راحتی به همراه شلوارک و کلاه نقاب دار بر تن کنید تا خیسی پارچه باعث استخوان درد شما نشود و در انتها، لباس اول خود را بپوشید.

برای پیمودن دو و نیم کیلومتر، ترجیحا باید کتانی ورزشی بپوشید. اما اگر کفش کتانی شما خیلی گران قیمت است، باید بدانید که ممکن است آب به آن آسیب برساند. پس یک کفش پیاده روی ارزان قیمت همراه خود داشته باشید تا از خرابی آن ناراحت نشوید. در ضمن باید بدانید که از مسیر سنگی عبور می‌کنید، پس قطر کف کفش شما باید به حدی باشد که پای شما را اذیت نکند.

برای پیاده‌روی در مسیر، نیاز به آمادگی جسمانی بالایی خواهید داشت. اما اگر بخواهید، می‌توانید با تجهیزات مخصوص، فقط کمی در اطراف تنگه کوه‌نوردی کنید.

دسترسی به تنگه کول پیر

تنگه کول پیر در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرق شهر خرم آباد قرار دارد. برای دسترسی به این تنگه زیبا، از دو مبداء مختلف می‌توانید حرکت کنید. اگر با وسیله نقلیه شخصی خودتان قصد سفر دارید، باید ابتدا به خرم آباد بروید. البته اگر سفر با قطار را دوست داشته باشید، می‌توانید از قطار هم برای رسیدن به تنگه کول پیر استفاده کنید.

آدرس تنگه کول پیر روی نقشه گوگل

مسیر اول – استفاده از وسیله نقلیه شخصی – شروع از خرم آباد

مبدا مسیر را خرم آباد در نظر می‌گیریم. از خرم آباد باید به بزرگراه پل زال وارد شوید. در مسیر از چند تونل مختلف عبور خواهید کرد. تونل سوم را که پشت سر گذاشتید، به یک دور برگردان خواهید رسید. پس از آنکه دور برگردان را دور زدید، حدود ۳۰۰ متر جلوتر بروید تا ورودی روستای چشمک را ببینید. به روستای چشمک که رسیدید، از مسیر سمت راست، باید وارد جاده روستای سیرم و لاون شوید. همینطور این جاده را پشت سر بگذارید تا به روستای لاون برسید. از آنجا هم کافیست که سراغ تنگه کول پیر را بگیرید تا محلیان شما را هدایت کنند.

مسیر دوم – استفاده از قطار – مبدا درود

پیاده‌روی این مسیر بسیار بیشتر از مسیر اول است. برای شروع باید سوار قطار شوید تا از درود به ایستگاه تنگ ۷ برسید. همان زمان که از ایستگاه قطار خارج شوید، یک رودخانه زیبا را در کنار خود خواهید دید. این رودخانه سزار نام دارد. باید حدود پنج کیلومتر را در خلاف جهت جریان آب پیاده بروید تا به پل سیرم برسید. در مسیر حتی باید از یک تونل عبور کنید. پس اگر به تونل رسیدید، تصور نکنید که مسیر اشتباه است. پس از پل سیرم، از مسیر خط راه آهن جدا خواهید شد. همینطور ادامه دهید تا وارد دره‌ای در سمت چپ خود و جاده سد بختیاری شوید. از اینجا تا روستای لاون تنها سه کیلومتر راه باقی می‌ماند. از روستای لاون نیز مسیر با راه اول یکسان خواهد بود.

سخن آخر با سفرزونی‌های عزیز

باید بدانید که این مسیر برای کسانی که آمادگی جسمانی ندارند، اصلا مناسب نیست. همچنین افراد کهنسال و کودکان را به هیچ وجه همراه خودتان نیاورید. پیمودن این مسیر برای کودکان و کهنسالان می‌تواند بسیار سخت و خطرناک باشد. هیچ نیروی امدادی در طول مسیر حضور ندارد و همچنین در هیچ نقطه ای از این مسیر نمی‌توانید استراحت کنید. در برخی از قسمت‌های تنگه کول پیر، حتی آرام راه رفتن یا استراحتی کوتاه، می‌تواند مسیر را به صورت کامل مسدود کند. پس بدترین شرایط را در نظر بگیرید تا خستگی طی کردن این مسیر طولانی بر تن شما نماند.

همچنین به یاد داشته باشید که احتمال خیس شدن وسایل شما خیلی زیاد است. به همین دلیل ترجیحا وسایل حساسی مثل دوربین، موبایل و یا اسکناس های خود را داخل کیسه‌های زیپ کیپ قرار دهید. برای احتیاط بیشتر می‌توانید دو کیسه را درون هم قرار دهید تا رطوبت به آنها نرسد. در ضمن همراه داشتن وسایل کمک‌های اولیه ساده مثل باند و ضد عفونی کننده هم توصیه می‌شود.

در نهایت باید گفت که بهتر است به صورت انفرادی اقدام به این سفر نکنید. حتما همراه تور و یا دوستان خود سفر کنید تا دچار مشکل نشوید. در ضمن حتما در ساعات ابتدایی صبح گردش خود را آغاز نمایید و تا پیش از غروب از تنگه کول پیر خارج شوید.

خب سفرزونی عزیز، به نظر شما آیا این همه سختی و مشقت به دیدن چنین جاذبه‌هایی می‌ارزد؟ نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که ما عاشق شنیدن نظرات شما هستیم!


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های لرستان کلیک کنید.