جاده چالوس ، یک جاده قدیمی سرسبز و دوست داشتنی برای اکثر ساکنین ایران است. برای بیشتر ایران، این جاده، حکم جاده ابریشم را دارد، با این تفاوت که به جای رفت‌وآمد در آن برای تجارت از غرب به شرق، سفر و شادی از شمال به جنوب و سایر قسمت‌های ایران به ارمغان می‌آورد. باید گفت که جاده چالوس معروف‌ترین جاده ایران است. این جاده به دلیل زیبایی و تنوع خاص و پیچ‌وخم‌های کوهستانی‌اش، هم از حیث هیجان و چشم‌نوازی و هم از حیث خطر، منحصربه‌فرد است. تونل‌های زیاد، راندن کنار دره‌ها، شیب‌ها و پیچ‌های ۱۸۰ درجه و سرسبزی و آبشار کوچک کوهی بین‌راه، همه از ویژگی‌های جاده چالوس هستند. برای گشت و گذار در این مسیر همراه سفرزون باشید.

جاده ۵۹؛ پر پیچ و خم و جذاب

جاده چالوس
جاده چالوس

نام اصلی جاده چالوس به صورت رسمی، جاده ۵۹ است. شروع جاده از شهر کرج است و تا مرزن‌آباد به صورت دوبانده و پس از آن به صورت اتوبان، تا شهر چالوس ادامه پیدا می‌کند. کل مسیر جاده ۱۶۳ کیلومتر است. اما این ۱۶۳ کیلومتر برای بسیاری، از خاطره‌های بی‌شماری پر شده است. شمال ایران به دلیل سرسبزی و نزدیکی به دریا، در کشور ما، که کشوری خشک است، همواره به خاطر تفاوت اقلیمی مورد توجه بوده است. آب و هوای معتدل و مناظر متعدد و مکان‌های تفریحی، شمال ایران را هم‌پای گردشگران داخلی و خارجی، در رشد زیاد امکانات گردشگری سهیم کرده است.

نمای ۳۶۰ درجه جاده چالوس

جاده شمال، جاده چالوس، حتی در فیلم‌های قبل از انقلاب و بعد از انقلاب هم مورد توجه بوده است. این پیوستگی با دل مردم، موجب شده است که جاده چالوس در هر کیلومتر خود خاطره‌ای را جا داده باشد. از فیلم همسفر تا درباره الی، شمال، یکی از نشان‌های راحتی و خوشی جاده چالوس و شمال بوده است. همین مسائل سبب شده که با اینکه این جاده، از جمله جاده‌های پرخطر کشور است و رانندگی در آن سخت‌تر و پر حادثه‌تر، مردم دست از آن نکشند.

دیدنی‌های جاده چالوس

جاده چالوس
سد کرج

در مسیر شاید بسیاری از جاهای خاص وجود داشته باشند که تا اسمشان می‌آید، تصویر آن را در ذهنمان خواهیم آورد. سد امیرکبیر یا سد کرج، از آن جمله است. از دیدنی‌های دیگر جاده چالوس می‌توان به هتل گچسر اشاره کرد که خودش یک بنای تاریخی است. تاریخچه آن به دوره پهلوی اول برمی‌گردد. از دیگر قسمت‌های خاطره‌انگیز جاده چالوس، تونل کندوان است. تونل کندوان بلندترین تونل جاده است. این تونل به معنی عبور شما از مرز بلندترین قسمت جاده روی رشته‌کوه البرز و سرازیر شدن به سمت شمال را نوید می‌دهد.

جاده چالوس
هتل گچسر

بعد از تونل، می‌توانید ماشین را در کنار جاده پارک کنید و اندکی استراحت به خودتان بدهید. در این حین خوردن آش در هوای معمولاً سرد کندوان، همیشه دل‌انگیز بوده‌است. رستوران‌های سیاه‌بیشه و همینطور رستوران پرخاطره همسفر که قسمت‌هایی از فیلم همسفر در اینجا فیلم‌برداری شده است، هم محیط جذابی برای خوردن یک غذای خوب است و هم خاطره‌ها را پشت هم سوار می‌کند.

جاده چالوس | از زیباترین جاده‌های ایران
جاده چالوس | از زیباترین جاده‌های ایران

روستاهای جاده چالوس؛ طبیعت و زیبایی بکر

در مسیر جاده، تعداد زیادی روستا قرار دارد. این روستاها هرکدام به نحوی می‌توانند، خشی از سفر شما را به خود اختصاص دهند. این را از این نظر می‌گویم که جاذبه‌های هرکدام از روستاها متعدد هستند و نامکشوف.

روستای مورود

در ۳۲ کیلومتری جاده چالوس قرار دارد. آبشار چهارصد تنور در مسیر این روستا قرار دارد. در کنار این آبشار می‌توانید در نزدیکی روستا- اگر در ماه اردیبهشت سفر می‌کنید-به دیدن دامنه کوه‌های پوشیده از لاله بروید.

رزرو هتل داخلی

روستای شهرستانک

این روستا در سمت راست جاده و در کیلومتر ۵۰ جاده چالوس قرار دارد. در روستای شهرستانک می‌توانید به دیدن کاخ ناصری، قلعه دزبند و کوچه‌باغ‌های بسیار زیبای روستا بروید.

سایر روستاهای مسیر

این دو روستا در میان چندین روستای بین مسیر کرج-چالوس متنوع‌ترین فضاهای گردشگری را دارا بودند. اما در میان سایر روستاها مثل حسنکدر،پل‌خواب و آسارا،جاهای دیگری هم برای سیاحت پیدا می‌شوند.

آدرس و موقعیت جاده چالوس روی نقشه گوگل

5/5 ( 1 نظر )