جاهای دیدنی آذربایجان کم نیستند و در این مقاله مهم‌ترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم. آذربایجان؛ کشوری است در منطقه‌ی قفقاز، جایی که شرق و غرب (اروپای شرقی و آسیای غربی) به هم پیوند می‌خورند. انتظار این برخورد را در دیدارتان از آذربایجان داشته باشید؛ چون چیزهای زیادی برای لذت بردن کشف خواهید کرد. همجواری با دریای خزر، مناطق ساحلی با آب‌وهوای نسبتا مرطوب نزدیک به آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای را خواهید یافت.

سفرزون شما را به دیدن کشور آتش «یانار داغ» می‌برد، جایی‌ که آتش همیشه در نزدیک باکو روشن است! پدیده‌ای شگفت که به‌واسطه خروج گاز طبیعی رخ می‌دهد. شهرهای کوهپایه‌ای بسیاری را در آذربایجان خواهید یافت، شهرهایی با مسجدها و مناره‌های زیبا، آن هم درکنار یکی از جالب‌ترین معماری‌های مدرن دنیا که در برج‌های «شعله‌ی باکو»، آن را مشاهده خواهید کرد.

جاهای دیدنی باکو

جاهای دیدنی آذربایجان | نمایی از شهر قدیم و جدید باکو
جاهای دیدنی آذربایجان | نمایی از شهر قدیم و جدید باکو

باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، کنار دریای خزر و به‌طرز جالبی ترکیبی از شهر قدیمی «ایچری» شهر (Icheri sheher) و آسمان‌خراش‌های مدرن است که بسیاری از آن‌ها با صفحه‌های ال‌سی‌دی پوشانده شده‌اند، می‌توانید تصور کنید که نورها در شب، شما را مفتون خود خواهند کرد. اگر قصد سفر به باکو را دارید، برج‌های شعله را که یکی از جاهای دیدنی آذربایجان است که نباید از دست بدهید. برج‌هایی با سطحی از ال‌سی‌دی که شهر را رنگارنگ و بی نهایت زیبا می‌کنند و در شب در ذهن شما ماندگار خواهند شد.

باکو پر از شگفتی برای توریست‌های علاقه‌مند از سراسر دنیاست. برای مثال موزه‌ی هنرهای معاصر یکی دیگر از جاهای دیدنی باکوست. جایی که می‌توانید نزدیک به ۹۰۰ اثر از هنرمندان منطقه را در آن ببینید و برای کسانی که به فرهنگ مدرن علاقه‌مندند بسیار ارزشمند است. «تزه بازار» (Teze bazar) هم می‌تواند مقصد بعدی شما باشد. آن‌جا به پنیر‌ها و فلفل‌هایش معروف است که هم خوش‌بوست و هم ارزش امتحان کردن دارد. اگر هیچ‌کدام از این دو را نخواستید می‌توانید یک کباب درجه یک در یکی از رستوران خوب باکو نوش جان کنید؛ پس منتظر اتفاق‌های جالب در آذربایجان باشید.

شهر قدیم (Icheri seher) از جاهای دیدنی آذربایجان

جاهای دیدنی آذربایجان | کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر قدیم باکو
جاهای دیدنی آذربایجان | کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر قدیم باکو

همان‌طور که گفته شد یکی از جاهای دیدنی آذربایجان ، شهر قدیم باکو است. در مرکز باکو، منطقه‌ای با معماری بی‌نظیر و برج‌های متعلق به سده‌ی دوازدهم میلادی قرار دارد که بخشی از شهر قدیمی باکو به‌حساب می‌آید. این منطقه با دیوار محصور شده است. آن‌جا می‌توانید به دیدن کاخ «شیروان‌ شاه» (Shirvanshah) بروید که قدمتش به سده‌ی ۱۳ میلادی برمی‌گردد. شهر قدیم نه تنها به‌دلیل معماری خاصش، بلکه به‌ علت آن‌که می‌توانید صنایع دستی درجه یکی را آن‌جا پیدا کنید، دیدنی است. مثلا سرامیک‌های تزئینی و فرش‌های سنتی آذربایجان که بسیار زیبا و پررنگ و لعاب است را آن‌جا می‌توانید پیدا کنید. این‌جا سوغاتی‌های خوبی پیدا می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم پس از خرید سوغاتی یک عکس از نمای نزدیکی از شهر قدیمی و نمای دوری از برج‌های شعله که از آن‌جا هم زیبایی خود را نشان می‌دهند، بگیرید.

پارک ملی آبشرون (Absheron National Park)

جاهای دیدنی آذربایجان | نمایی از پارک ملی آبشرون
جاهای دیدنی آذربایجان | نمایی از پارک ملی آبشرون

پارک ملی «آبشرون» یکی از جاهای دیدنی آذربایجان است که طرفداران زیادی دارد و در منطقه «عزیزبه‌یو» (Azizbeyov) قرار گرفته. این پارک ۷۸۳ هکتار از طبیعت آذربایجان را پیش چشم شما قرار می‌دهد. طبیعت و حیوانات در منطقه‌ای محافظت شده و دست نخورده. اگر از عاشقان طبیعت هستید حتما به پارک سر بزنید و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن لذت ببرید.

آتشفشان گاراسو (Garasu Volcano)

جاهای دیدنی آذربایجان | گل‌فشان‌های گاراسو
جاهای دیدنی آذربایجان | گل‌فشان‌های گاراسو

بسیاری از کسانی که به آذربایجان سفر می‌کنند نمی‌دانند که این کشور چیزی در حدود ۳۵۰ «گل‌فشان» درون خود دارد! گل‌فشان یک پدیده‌ی طبیعی بی‌نظیر است و یکی از عجیب‌ترین جاهای دیدنی‌ آذربایجان به‌حساب می‌آید. گل‌فشان، گل سردی است که از زمین به‌صورت چشمه به سطح می‌آید و شکل‌های عجیب‌و‌غریب، زیبا و منظمی را اطراف خود به‌وجود می‌آورد. در یکی از بهترین آن‌ها، گل‌فشان «گاراسو» است. این گل‌فشان حدود هزار متر گل به هوا پرتاب می‌کند! کسانی که گاراسو را می‌بینند، آن را شبیه کره ماه توصیف می‌کنند. حدود ۳۵۰ گل‌فشان در جمهوری آذربایجان قرار دارد. سابقه این گل‌فشان‌ها به ۲۵ میلیون سال قبل باز می‌گردد.

حمام نفت (Naftalan Oil resort)

حمام نفت تسکین‌دهنده‌ی بیماری‌های عضلانی و استخوانی
حمام نفت تسکین‌دهنده‌ی بیماری‌های عضلانی و استخوانی

در جمهوری آذربایجان می‌توانید حمام نفت بگیرید! Naftalan Oil Resort  نام جایی‌ست که با حمام نفت، توریست‌ها را به‌سوی سلامتی می‌برد! حمام نفت، برای از میان بردن دردهای مزمن توصیه شده و طرفدارهای زیادی در سراسر دنیا دارد. حتما به این مکان سر بزیند و برای یک‌بار هم شده حمام نفت را امتحان کنید. شاید شما هم یکی از طرفدارانش شدید.

گوبوستان (Gobustan)

گوبوستان، محل کشف سنگ‌نگاره‌های پیش از تاریخ
گوبوستان، محل کشف سنگ‌نگاره‌های پیش از تاریخ

«گوبوستان» از مهم‌ترین جاهای دیدنی آذربایجان است. حکاکی‌های انسانی روی صخره که به عصر نوسنگی باز می‌گردد. این مکان به «استون هنج» آذربایجان معروف است و جزو تعداد معدودی از بازمانده‌های شاخص دوران قبل از تاریخ به‌شمار می‌رود. این نقاشی‌های روی صخره نشان‌دهنده‌ی وجود تمدن پیش از تاریخ در منطقه‌ی آذربایجان است. تعداد این نقاشی‌ها به عدد خارق‌العاده  ۶ هزار نزدیک است که چیزی حدود ۵۳۷ هکتار را در بر می‌گیرند!

نبران (Nabran)

نبران | پارک آبی باکو
نبران | پارک آبی باکو

نبران پارکی آبی است که با باکو ۳ ساعت فاصله دارد. در آن‌جا می‌توانید از استخر، آبشار و فضاهای درجه یک برای تفریح‌هایی مثل رستوران و مراکز تفریحی زیاد، لذت ببرید. در تابستان می‌توانید از آفتاب و هوای بی‌نظیرش هم استفاده کنید و زندگی شبانه را درون آن تجربه کنید.

شهر شکی (sheki city)

جاهای دیدنی آذربایجان | شهر شکی
جاهای دیدنی آذربایجان | شهر شکی

این یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی آذربایجان و قدیمی‌ترین سکونتگاه‌ها در منطقه‌ی قفقاز است که قدمتش به ۲ هزار ۵۰۰ سال قبل می‌رسد. شهر «شکی» روی جاده‌ی ابریشم است و تولید ابریشم هم دارد! اگر به شکی بروید با طبیعتی بدون مثال و خانه‌هایی بسیار زیبا مواجه خواهید شد. توصیه ما این‌ است که دیدن قصر «خان‌های شکی» را از دست ندهید. قصری با نقاشی‌های دیواری و پنجره‌های منقوش.

بهترین زمان سفر به آذربایجان

بهترین زمان سفر به آذربایجان اواسط فصل بهار و پاییز است.
بهترین زمان سفر به آذربایجان اواسط فصل بهار و پاییز است.

بهترین زمان سفر برای دیدار از جاهای دیدنی آذربایجان ۲ آپریل (۱۳ فروردین) تا ۱۷ ژوئن (۲۸ خرداد) است. در نیمه دوم سال بهترین زمان سفر را ۳ سپتامبر (۱۲ شهریور) تا ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) دانسته‌اند. اگر دوست دارید سفر به آذربایجان را با یک تور جانانه تجربه کنید به سایت سفرزون مراجعه کنید یا با تلفن ۸۷۱۲۰۰۰-۰۲۱ با ما تماس بگیرید.