سفر به آستارا،‌ شمالی‌ترین شهر استان گیلان در مرز ایران و جمهوری آذربایجان شما را با جنبه‌ی دیگری از سفر به شهرهای شمالی آشنا می‌کند. این‌بار کمی از دریا و حال‌وهوای دریایی فاصله بگیرید و با نگاه سفری تجاری به این شهر سفر کنید. اگر چه آستارا هم از مجاورت با دریای خزر و زیبایی‌هایی دریایی بی‌نصیب نمانده و می‌توان با یک تیر دو نشان زد. پس باید جاهای دیدنی آستارا را بهتر بشناسیم.

اما به‌خاطر هم‌مرز بودن یا کشورهای همسایه شمالی  و بندر تجاری برای ارتباطات اقتصادی، کالاهای روسی و صادراتی در این شهر مرزی بسیار زیاد است. مردم این شهر به کارهای بازرگانی و باغداری، گمرکی به‌خصوص پوشاک مشغول‌اند. قبل از دور‌ه قاجاریه تمام منطقه‌ی ‌آستارا در خاک ایران قرار داشت.

همان‌طور که در روایات و اسناد تاریخی نوشته شده است، بر اساس عهدنامه‌ی ترکمان‌چای بخشی از آستارا به نام آستاراچای به دولت روسیه واگذار شد و رودخانه‌ای که از این منطقه بود مرز بین دو کشور ایران و روسیه شد. این مطلب از سفرزون قرار است به شما بگوید آستارا کجاست و راهنمای شما برای سفر و دیدن جاهای دیدنی آستارا ، شهر بام‌های سفالین ایران باشد. همراه ما بمانید.

جاهای دیدنی آستارا شهری با بام‌های سفالی

جاهای دیدنی آستاراآستارا همیشه یکی از جذاب‌ترین و خاص‌ترین شهرهای شمالی در تاریخ ایران بوده است. خانه‌هایی با سقف‌های سفالی و کوچه‌‌‌ها و فضاهای زیبا و خوش‌آب‌ورنگی که تا همیشه در یاد و ذهن هر مسافر و رهگذری باقی خواهد ماند. اما فقط زیبایی چیزی نیست که بخواهد باعث شود آستارا در ذهن شما همیشه ماندگار شود.

معماری خانه‌های این شهر و مصالح و ابزاری که برای آنها به‌کار برده شده است مثل سقف‌های سفالی، باعث شده فضای خانه در روزهای شرجی و گرم تابستان بسیار خنک و مطلوب باشد.

اگر مسافر آستارا شدید مطمئن باشید فقط دیدن جاهای دیدنی آستارا شما را جلب و راضی نخواهد کرد، بلکه فضای شهری و آب‌وهوای خوش آن در پاییز و بهار هم بسیار خاطره‌انگیز است. آستارا می‌تواند بهترین مقصد شما برای سفر باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی جاهای دیدنی آستارا در ادامه همراه ما باشید.

تالاب بین‌المللی استیل

جاهای دیدنی آستارااولین جایی که در میان دیدنی‌های شهر آستارا توجه هر مسافر و گردشگری را جلب می‌کند، تالاب بین‌المللی استیل است. چهار کیلومتری شهر آستارا و در حاشیه جاده آستارا به تالش می‌توانید تالاب بین‌المللی استیل را ببینید.

این تالاب یکی از زیبا‌ترین و مهم‌ترین مناطق اکوتوریستی استان گیلان است که چشم‌اندازهای متنوع و بی‌نظیر آن زیبایی‌های دوچندانی دارد. یکی از شگفتی‌های این تالاب قرار گرفتن ریشه درختان در آب است و باعث شده همواره درختان این منطقه در پهنای تالاب حرکت کنند و جابه‌جا شوند.

در سفرزون بخوانید :
جاهای دیدنی گیلان ، معرفی بیش از ۵۲ مکان حیرت‌آور استان گیلان

روستای دربند

جاهای دیدنی آستارابعد از تالاب استیل، در سمت جنوب غربی آستارا یکی دیگر از دیدنی‌های خاص و منحصر‌به‌فرد استان گیلان قرار دارد که تحسین و حیرت‌تان را به دنبال خواهد داشت. روستای دربند آستارا جزء‌ زیباترین روستاهای گیلان و حتی ایران است. بهشتی سبز و دیدنی که به‌خاطر همسایگی با تالاب استیل و کوه‌پایه‌های سبز رشته‌کوه البرز، طبیعتی مثال‌زدنی در میان جاهای دیدنی آستارا دارد.

گردنه‌ حیران

جاهای دیدنی آستارا

شاید تا به حال نام گردنه‌ی حیران و وصف زیبایی‌های و شگفتی‌های این منطقه به‌گوش‌تان خورده باشد. گردنه‌ی حیران بهشتی زمینی است که نهر شیرین آق چای (در زبان آذری چای به معنی رود است) یا رود آستارا از داخل آن عبور می‌کند. در این منطقه از هر طرف که بروید، چشمان‌تان جز زیبایی، طراوت و سرسبزی نخواهد دید.

گردنه ی حیران یکی از جاذبه‌های محبوبی است که گردشگران و طبیعت‌گردان عاشق را به خود جذب و همه‌ را سرخوش زیبایی و طبیعت بکر خود می‌کند. درخت‌‌های درهم تنیده، جنگل‌های سبز، ابرهای پنبه‌ای نزدیک به زمین و فرشی رنگارنگ از شکوفه‌های رنگین این گردنه تنها بخشی از زیبایی‌های گردنه‌ حیران و جاهای دیدنی آستارا است.

پارک جنگلی بی‌بی‌یانلو

آستارا آن‌قدر جنگل و فضاهای سبز دارد که از دیدن این شهر هیچ‌وقت پشیمان نخواهید شد اما هر کدام از این مناطق سبز و جنگل‌‌های وسیع ویژگی خاص خود را دارند که نمی‌توان دیدن یکی از آنها را جایگزین دیگر جاهای دیدنی آستارا کرد. جنگل بی بی یانلو هم یکی از همین مناطق است.

انبوه درختان راش، ‌بلوط، توسکا، افرا، گیلاس، فندق، گردو و ممرز پوشش گیاهی این جنگل را تشکیل می‌دهد و جنگلی از خانواده‌ی درخت‌های هیرکانی است. اگر برای کمپ یک روزه در جنگل راهی این مسیر بشوید، هر امکانات رفاهی و مورد نیازی که باید یک پارک جنگلی داشته باشد در این جنگل پیدا خواهید کرد.

قله اسپیناس

جاهای دیدنی آستارا آستارا را جنگل‌ها و روستاهای متعدد شناختیم از رودها و نهرهای آن گفتیم، بیایید گشت‌وگذار در این نگین زمردی را با صحبت از کوه‌ها و قله‌‌های معروف‌اش ادامه دهیم. قله اسپیناس جایی است که آبشار لاتون از آن سرچشمه می‌گیرد و بین آبشار لاتون و تالاب استیل قرار گرفته است.

اگر در برنامه‌ی سفر خود کوه‌نوردی دارید و با تجهیزات کامل و کافی برای یک کوه‌نوردی دوهزارمتری آماده‌اید، پس مقصد شما قله اسپیناس خواهد بود. رفتن به نوک قله این فرصت را به‌شما می‌دهد تا زیبا‌ترین چشم‌انداز گیلان را زیر پای خود داشته باشید و حتی شاهد تابلوی رنگین خلقت و طبیعت زیبای پوشش گیاهی این قله در فصل‌ها و موقعیت‌های مختلف باشید.

آستارا چای

جاهای دیدنی آستارا آستارا چای همان‌جایی است که شما را از دنیایی به دنیای دیگر می‌برد. مرز دریایی ایران و آذربایجان که محل زیست ماهی‌های سفید و آزاد است. اگر سررشته‌ای از ماهیگیری داشته باشید و در فصل‌های مناسب به این منطقه سفر کنید، می‌توانید ماهیگیری کنید، کنار رود بنشینید و با خوردن ماهی‌های کبابی تازه و دودی دلی از عزا در بیاورید.

آبشار لاتون

همان‌طور که پیش از این برای شما گفتیم، آبشار لاتون از قله اسپیناس سرچشمه می‌گیرد و با ارتفاع ۱۰۵ متر، ‌جزء بلندترین و مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است. برای دیدن این آبشار را  ۱۵ کیلومتر در سمت جنوب آستارا حرکت کنید تا به روستای کوته کومه در لیست جاهای دیدنی لوندویل برسید. این روستا هم یک منطقه‌ی توریستی است که در آن استراحت‌گاه و امکاناتی برای مسافران آماده شده.

تله کابین و سورتمه حیران

جاهای دیدنی آستارا سفر به طبیعت و دل جنگل‌های انبوه  همیشه جذابیت و زیبایی‌ های خاص خود را دارد و به‌خصوص اگر این زیبایی را بر فراز بلندی و از یک تله کابین ببینید. تله کابین و سورتمه حیران در جاده‌ی آستارا به اردبیل با یک هزار و ۵۰۰ متر طول و ارتفاع یک هزار و ۷۳۰ متر از سطح دریا ساخته شده. امکانات رفاهی و تفریحی دیگری در این منطقه قرار دارد که برای مسافران و بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده و یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی آستارا است.

مسیر این تله‌کابین از بالای جنگل‌های سبز و رنگین آستارا می‌گذرد و شما را به جنگل فندقلو می‌برد که در آنجا هم امکانات رفاهی متنوعی در نظر گرفته شده است. علاوه بر تله‌کابین، بزرگ‌ترین سورتمه ریلی ایران هم در منطقه گردشگری حیران قرار دارد.

ساحل صدف

جاهای دیدنی آستارا سفر به آستارا را با صحبت از جاهای دیدنی آن مثل کوه، جنگل و روستاهای مختلف شروع کردیم اما مگر می‌شود مسافر شهرهای شمالی ایران بود و به دیدن دریا نرفت؟! توصیه می‌کنیم وقتی مسافر آستارا شدید دیدن ساحل صدف را فراموش نکنید.

ساحل صدف یکی از تمیز‌ترین و پاکیزه‌ترین جاهای دیدنی آستارا است که از نظر امکانات و امنیت کم‌رقیب است و بهترین یاد و خاطره‌ را برای شما از دیدن غروب طلایی و درخشان آفتاب به جا می‌گذارد.

برعکس بسیاری از سواحل شمالی،‌ آب ساحل صدف آستارا بسیار تمیز است و در آن پلاژ‌ها و اتاق‌هایی برای استراحت و شنا به گردشگران سرویس می‌دهند. همچنین امکان نصب و برپایی چادر هم نکته‌ی مثبت این ساحل است.

پناهگاه حیات وحش لوندویل

اجازه بدهید سیر و سیاحت در آستارا را با صحبت از یکی از جاهای دیدنی لوندویل به پایان برسانیم و آن هم جایی نیست جزء پناهگاه حیات وحش لوندویل. این منطقه در سال ۱۳۵۲ در لیست مناطق حفاظت شده‌ی محیط زیست ثبت شد و یکی از زیست‌گاه‌های مهم حیات وحش است.

سخن آخر

همراه شما بودیم تا بگوییم آستارا کجاست، در کدام یک از موقعیت‌‌های جغرافیایی ایران واقع شده و چه اهمیت و دیدنی‌هایی دارد. دیدنی‌های و جذابیت‌‌های آستارا بسیار بیشتر و متنوع‌تر از این چندموردی است که برای شما گفتیم.

آن‌قدر این زیبایی‌ها و جذابیت‌های زیاد و بی‌نظیر است که صحبت از آنها به همین راحتی‌ به پایان نمی‌رسد. اگر دوست‌دار و طرفدار سفر هستید، دیدن آستارا را به هیچ‌وجه از قلم نیندازید. راهی این شهر زیبا شوید و از محیط بکر و روح‌نواز آن لذت ببرید.
شما کدام یک از جاهای دیدنی آستارا را به خوانندگان ما توصیه می‌کنید؟