در مجله‌ی سفرزون تصمیم گرفتیم برای تمامی کسانی که آرزوی دیدن شیرها را در دل دارند، پنج پارک ملی بزرگ آفریقا که در آن‌ها شانس تماشای یک شیر وجود دارد را معرفی کنیم. با خواندن این مطلب یک قدم به آرزوی‌تان نزدیک می‌شوید. این شما و این جاهای دیدنی آفریقا برای آنان که حیات وحش را دوست دارند.

رویای تماشای شیرها در جاهای دیدنی آفریقا

شاید تماشای شیر با آن هیبت و عظمت و شکوه آرزوی هر فردی باشد. بیش‌تر کسانی که انقدر خوشبخت بوده‌اند که بتوانند یک شیر را از نزدیک ببیند، کاملا اعتراف می‌کنند که میان لذت تماشای یک شیر از نزدیک و دیدن فیلم آن‌ها از صفحه‌ی تلویزیون فاصله‌ی زیادی وجود دارد. اگر شما هم در زمره‌ی افرادی هستید که آرزوی چشم در چشم شدن با یک شیر را دارید پس حتما یک سفر به آفریقا ترتیب دهید. قطعا در بیشتر پارک‌های جنگلی آفریقا برای تماشای شیرها هیچ مشکلی نخواهید داشت و می‌توانید ساعت‌ها در زیبایی و شکوه آن‌ها غرق شوید. اگر هم خوش‌شانس باشید می‌توانید لحظه‌ی شگرف شکار یک حیوان نگون‌بخت توسط شیرها را از نزدیک ببیند.

۱- همراه شدن در کوچ بزرگِ پارک جنگلی ماسایی مارا- کنیا

Masai Mara در کنیا یکی از بهترین جاهای دیدنی آفریقا است
Masai Mara در کنیا یکی از بهترین جاهای دیدنی آفریقا است

از اواخر اردیبهشت، فصل مهاجرت بزرگ حیات وحش آفریقا شروع می‌شود و تا اوایل آبان ادامه دارد. این فصل بهترین زمان برای سفر به حیات وحش آفریقا، علی‌الخصوص پارک جنگلی ماسایی مارا، است. اما اگر در این بازه‌ی زمانی هم امکان سفر به آفریقا برایتان فراهم نشد، هیچ نگران نباشید. همیشه در ماسایی مارا این فرصت را خواهید داشت که با گله‌های پر تعداد شیرها روبرو شوید. نکته‌ی خیلی جذاب دیگرِ این سفر، نزدیکی پارک جنگلی آمبوسلی به ماسایی مارا است. در این پارک جنگلی، در حالی که رشته‌کوه‌های سر به فلک‌کشیده‌ی کلیمانجارو را همیشه در زاویه دید خود دارید، می‌توانید گونه‌های جذاب حیات وحش آفریقا را در حال زندگی و در اکوسیستم واقعی خود تماشا کنید.

۲- بزرگ‌ترین زیستگاه شیرهای آفریقا: پارک جنگلی سرنگتی- تانزانیا

Serengeti در تانزانیا پر است از زیبایی‌های خیره‌کننده
Serengeti در تانزانیا پر است از زیبایی‌های خیره‌کننده

جمعیت شیرها در این پارک پیش از ۳ هزار قلاده است. طبیعت این منطقه در میان جاهای دیدنی آفریقا ، به طرز اعجاب‌انگیزی زیباست. جلگه‌های بدون درخت که در باد موج می‌خورند و صخره‌های کوچکی که از گوشه و کنار بیرون زده‌اند کیفیتی تحسین برانگیز به این منطقه بخشیده‌اند که در هیچ جای دیگر دنیا نمونه‌اش نیست. اگر در طول این جلگه‌ها حرکت کنید، گله‌های بزرگ حیوانات وحشی را در حال استراحت و چرا می‌ببیند. اگر اقبال به شما روی خوش نشان دهد، می‌توانید لحظه‌ی شکار یک چهارپا توسط یک شیر زیبا را شکار کنید. دفعه‌ی آخری که من به سرنگتی سفر کرده بودم، یک شیر از ماشین ما به عنوان استتار هنگامی که در کمین یک گله گورخور بود استفاده کرد. یکی از ویژگی‌های متمایز شیرهای این منطقه داشتن یال‌های کوتاه‌تر نسبت به سایر شیرهای آفریقایی است.

۳- سافاری در منطقه‌ی کروگر بزرگ- آفریقای جنوبی

Greater Kruger Area دشتی پهناور در آفریقا که باید از نزدیک ببینید
Greater Kruger Area دشتی پهناور در آفریقا که باید از نزدیک ببینید

دقیقا مانند ماسایی مارا، در کروگر بزرگ بهترین انتخاب سافاری خصوصی با یک تک ماشین و زدن به قلب طبیعت وحشی آفریقاست. بهترین تورلیدرهای افریقا در این منطقه همراه شما هستند تا یک دل سیر از تماشای شیرها حظ ببرید. بهترین سفر به این منطقه زمانی محقق می‌شود که زمان کافی در اختیار داشته باشید تا بتوانید دو سه شب در طبیعت وحشیِ وحشی آفریقا شب‌مانی داشته باشید. همچنین این منطقه به داشتن شیرهای سفید هم شهرت دارد، اما خیلی اصرار نداشته باشید یکی از آن‌ها را ببیند، زیرا متاسفانه به علت شکار بی‌رویه این گونه درحال انقراض است و تعدادشان به صورت نگران‌کننده‌ای کاهش پیدا کرده است.

۴- تنوع بی‌نظیر پستانداران و پرندگان در دلتای اوکاوانگو- بوتساوانا

Okavango Delta, Botswana
Okavango Delta, Botswana

در مرکز کویر کالاهاری بوتساوانا، آبراهه‌های کم‌نظیری شکل گرفته‌اند. به یمن این آبراهه‌ها مجموعه‌ی فوق‌العاده‌ای از انواع پستانداران و پرندگان در این منطقه زیست می‌کنند. بهترین زمان برای سفر به منطقه، ماه‌های خشک، از اواخر اردیبهشت تا اوایل آبان به طول می‌انجامند، است. در این ماه‌ها پوشش گیاهی بسیار پراکنده است و این امکان را به ما می‌دهند که شیرهایی که در گله‌های بزرگ حرکت می‌کنند را بتوانیم ببینیم.

اما اگر بعد از این دیدن این منطقه، برنامه سفر خود را طوری نچینید که حتما سری هم به منطقه‌ی ساووتی/لینیاتی بزنید، نیمی از عمرتان به فنا می‌رود. حیات وحش این منطقه تکمیل کننده‌ی موزه‌ی حیات وحش اوکاوانگو است.

۵- قدم زدن در میان شیرها در پارک جنگلی لوانگوا جنوبی- زیمباوه

South Luangwa National Park یکی از بهترین موقعیت‌های برای دیدن شیرها
South Luangwa National Park یکی از بهترین موقعیت‌های برای دیدن شیرها

بهتان قول می‌دهم اگر به این منطقه سفر کنید، از بس شیر ببیند حوصله‌تان سر برود. این سرزمین در میان جاهای دیدنی آفریقا ، یک جورهایی قلمرو بلامنازع شیرها به حساب می‌آید. نکته استثنای این منطقه این است که شما می‌توانید در آن کمپ بزنید و اگر کمی زبر و زرنگ و سحرخیر باشد، می‌توانید در منطقه پیاده‌روی کنید و با پاهای خودتان به گله‌ی شیرها نزدیک شوید.

پارک جنگلی کافیو فقط به اندازه یک پرواز کوتاه با لوانگوا فاصله دارد. شیرهای بوسانگا که بومی این منطقه هستند، بسیار بزرگ‌تر از سایر شیرهای آفریقایی هستند. هیبت عظیم آن‌ها حقیقتا رعشه به تن انسان می‌اندازد. مطمئن باشید هر  قدر هم هزینه کنید، هرگز از سفر به این منطقه پشیمان نمی‌شوید.