در این روزهای گرانی دلار و ارز، کسانی که برای برای سفرهای خارجی برنامه‌ریزی می‌کنند، دنبال مقاصد ارزان‌تر و در دسترس‌تری هستند. به همین دلیل، این روزها کشورهای همسایه‌ی ایران بیش از پیش طرفدار دارند. یکی از این کشورهای خیلی جذاب کشور تاجیکستان است و جاهای دیدنی تاجیکستان در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند.

تاجیکستان از جنبه‌های بسیاری یک مقصد مطلوب برای مسافران ایرانی به شمار می‌رود: نه تنها مسافت ما تا تاجیکستان بسیار کوتاه است، بلکه از نظر فرهنگی پیوندهای ناگسستی بین ما و آن‌ها برقرار است، در استحکام این پیوندها همین بس که بگوئیم تاجیکی‌ها به زبان فارسی صحبت می‌کنند.

اما این فرهنگ آشنا، آنقدرها هم آشنا نیست که دیگر چیزی برای کشف نداشته باشد. برعکس، جاهای دیدنی تاجیکستان بکر و زیبا هستند، تاجیکی‌ها بسیار مهمان‌نواز و علاقمند به ایرانی‌ها و فرهنگ ایرانی هستند و فرهنگ و تمدن تاجیکی بسیار غنی‌ است. با وجود همه‌ی این‌ها، بی‌شک سفر به تاجیکستان یکی از به یاد ماندنی‌ترین سفرهای هر ایرانی خواهد بود.

به همین دلایل، این‌بار در سفرزون درباره‌ی جاهای دیدنی تاجیکستان می‌نویسیم. این مطلب را از دست ندهید.

جاهای دیدنی تاجیکستان برای طبیعت‌گردان

اگر به طبیعت گردی علاقه دارید، تاجیکستان حتما جایی برای شما دارد. از بهترین جاهای دیدنی تاجیکستان برای طبیعت گردان باید به دریاچه علاء‌الدین و دالان واخان اشاره کرد.

دریاچه‌ی علاءالدین

دریاچه علاء‌الدین
دریاچه علاء‌الدین

این دریاچه در دره‌ای به همین نام قرار دارد. علاءالدین دریاچه‌ای وسیع، بسیار بسیار آبی و با منظره‌ای بی‌نظیر است. از ویژگی‌های خاص این درباچه آب همیشه ختک و بدون ماهی‌اش است. همین ویژگی‌ها آن را به بهترین مکان برای آب‌تنی‌های تابستانی و بهاره تبدیل کرده است. اطراف این دره را جنگل‌های تنک و بسیار بانشاط و سرسبزی را پوشانده‌اند. این جنگل‌ها چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای به دریاچه بخشیده‌اند و آن را مکان مناسبی برای مسافرت‌های آرامش‌بخش در پائیز و زمستان تبدیل کرده است.

کوهستان فان و دریاچه‌ی اسکندرکول: یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی تاجیکستان این کوهستان زیبا است. این کوهستان در حدفاصل سمرقند و دوشنبه قرار دارد. هرساله تعداد بسیار زیادی از کوهنوردان حرفه‌ای و اماتور و صخره‌نوردان راهی این کوهستان می‌شوند تا تعطیلات خود را آن‌جا سپری کنند. در دامنه‌ی این کوه‌ها دریاچه‌‌ی بسیار زیبا اسکندرکول واقع شده است و آن را بهترین مکان برای گذران تعطیلات خانوادگی تبدیل کرده است. وجود انواع حیوانات وحشی، از خرگوش تا پلنگ، این منطقه را به مکانی رویایی برای دوستداران حیات وحش بدل ساخته است. مسافران بین‌المللی برای رفتن به این کوهستان نیازی به کسب مجوز ندارند.

دالان واخان

دالان واخان - جاهای دیدنی تاجیکستان
دالان واخان

این دره‌ی عریض و طویل در مناطق مرزی بدخشان قرار دارد و قسمت‌هایی از آن در کشور افعانستان پیش رفته است. راسته کوه‌های هندوکش از این دالان قابل مشاهده و منظره‌ای بسیار نفس‌گیر به آن بخشیده‌ است. در اطراف دالان واخان چشمه‌های اب گرم بسیار مشهوری وجود دارند. همچنین، بازارهای افغان در مناطق مرزی گسترده شده‌اند و کالاهایی بسیار جذابی را به مسافران عرضه می‌کنند. تنوع طبیعی و فرهنگی این منطقه به قدری بالاست که عکاسان بسیاری هوس سفر به آن منطقه و عکاسی از آن را در سر دارند.

آن‌ها که به تاریخ و فرهنگ علاقه دارند کجا بروند

اهل تاریخ و فرهنگ هستید؟ تاجیکستان حتما چیزهای جالبی از تاریخ و فرهنگ برای شما دارد. به تئاتر اپرا و قلعه حصار حتما سر بزنید و لذت ببرید.

تئاتر اپرا و باله تاجیکستان

تئاتر اپرا و باله تاجیکستان
تئاتر اپرا و باله تاجیکستان

این تالار به دلیل معماری داخلی زیبا و منحصربفردش در تمام دنیا شهره است. در این مجموعه رقص باله، اپرا و تئاتر در سالن‌های مختلف به نمایش در می‌آید. فضای بیرونی ساختمان محوطه‌سازی بسیار زیبایی دارد. آب‌نماها، باغچه‌ها و فواره‌های درخشانی فضای خارجی را زینت بخشیده‌اند و آن را به محیطی جذاب  برای گپ و گفت علاقمندان به هنرهای نمایشی تبدیل کرده است. مردم تاجیکستان بسیار علاقمند به هنر و فرهنگ هستند، بنابراین این سالن از شلوع‌ترین مراکز در شهر دوشنبه به حساب می‌آید.

نمای ۳۶۰ درجه سالن باله تاجیکستان روی نقشه گوگل


در سفرزون بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی آذربایجان که نباید از دست دهید


قلعه حصار

قلعه حصار
قلعه حصار

در دره‌ی حصار، قلعه‌ی باشکوهی قرار دارد. اغراق‌امیز نیست اگر بگوییم این قلعه به نحوی نماینده‌ی از فرهنگ و تمدن تاجیکستان است. آن در غرب دوشنبه قرار دارد و از قدیمی‌ترین اماکن تاریخی و جاهای دیدنی تاجیکستان است و تاریخ آن به حدود سه هزار سال قبل برمی‌گردد. اما تاریخ بنای امروزی قلعه به قرن  هفدهم میلادی می‌رسد. این بنا در کل آسیای مرکزی یگانه است و هرساله تعداد زیادی توریست داخلی و خارجی را به سمت خود می‌کشد.

 علاقمندان به گردش‌های شهری کجا را انتخاب کنند

اگر به شهرگردی علاقه دارید حتما تاجیکستان می‌تواند جای جالبی باشد. شهر دوشنبه و شهر مورغاب را باید از جاهای دیدنی تاجیکستان به حساب آورد.

شهر دوشنبه

شهر زیبای دوشنبه
شهر زیبای دوشنبه

پایتخت تاجیکستان بزرگترین شهر این کشور نیز است. بلندترین خیابان این شهر خیابان رودکی نام دارد و به نوعی مهم‌ترین خیابان کل کشور هم به حساب می‌آید. تمامی ساختمان‌های اداری و فرهنگی تاجیکستان در دو سوی این خیابان چیده شده‌اند. معماری این شهر مخلوطی از معماری سنتی تاجیکی، معماری ایرانی و معماری کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی است. بله! هنوز که هنوز است نشانه‌های بسیاری از حکومت شوروی در گوشه و کنار این شهر به چشم می‌خورد. علاوه بر آن‌ها، ساختمان‌های با رنگ‌های درخشان به سبک معماری نئوکلاسیک از دیگر جاذبه‌های این شهر زنده و تپنده به شمار می‌روند.

شهر مورغاب

اسب‌ها در دشت‌های وسیع مورغاب می‌رقصند
اسب‌ها در دشت‌های وسیع مورغاب می‌رقصند
دشت‌های زیبای مورغاب
دشت‌های زیبای مورغاب
طبیعت زیبای مورغاب
طبیعت زیبای مورغاب
فستیوال‌های مردمی مورغاب
فستیوال‌های مردمی مورغاب

مورغاب در مناطق مرتفع کوه‌ای پامیر ساخته شده است. این شهر مرتفع‌ترین شهر تاجیکستان است. به دلیل همین ارتفاع، تابستان‌های مورغاب بسیار گرم و سوزان و زمستان‌ها خیلی سردی و کولاک است. زندگی جاری در آن منطقه چندان به زندگی مدرنی که ما در شهرهای بزرگ می‌شناسیم شباهت ندارد.  جمعیت آن متشکل از بومی‌های پامیر و قرقیز است. اختلاط این دو فرهنگ، این شهر را به مرکزی با فرهنگی غنی و پویا بدل کرده است. بازار محلی این شهر از جمله دیدنی‌ترین جاهای تاجیکستان به حساب می‌آید و می‌توانید خاص‌ترین صنایع دسنی منطقه را آن‌جا با قیمت‌های بسیار خوب پیدا کنید. همچنین گشت و گذار در میان بورت‌ها، نوعی خیمه سنتی مدرو، بسیار جذاب و خاطره‌انگیز خواهد بود. در دشت‌های وسیع منطقه هنوز بومیان به شکل سنتی گله‌هایشان را به چرا می‌برند.

آدرس منطقه مورغاب تاجیکستان روی نقشه گوگل