تفلیس بزرگ‌ترین شهر گرجستان است که دو طرف رودخانه‌ی «کورا» واقع شده و جمعیتش نزدیک ۱٫۵ میلیون نفر است. این شهر در قرن پنجم پایه‌گذاری و از آن زمان، نزدیک ۲۹ بار بازسازی شده، اما بخش‌های قدیمی شهر، با کوچه‌های باریک و ساختمان‌های کج و معوجش دست‌نخورده باقی‌مانده‌اند؛ این بخش‌ها از توریستی‌ترین جاهای دیدنی تفلیس به‌حساب می‌آیند.

قسمت جدیدتر پایتخت، با معماری مدرن، چهره‌ای تازه‌ به خود گرفته؛ البته هنوز مثل سایر پایتخت‌های بزرگ جهان، مراکز خرید بزرگ و مجللی ندارد، اما تفلیس شما را به گونه‌ای جذب می‌کند که هیچ پایتخت دیگری در جهان نمی‌تواند این‌گونه به وجدتان بیاورد. برای تجربه‌ی چند کار هیجان انگیز در تفلیس، با سفرزون همراه شوید.

۱- در محله‌های قدیمی گشت‌وگذار کنید.

قسمت قدیمی تفلیس در سال‌های اخیر بسیار تغییر کرده و از جذاب‌ترین جاهای دیدنی تفلیس به‌حساب می‌آید. مغازه‌های هنر محلی و مسافرخانه‌های کوچک را پیدا کنید و در کوچه‌ها و خیابان‌های فرعی، بدون توجه به عقربه‌ی ساعت‌تان، گردش کنید.

۲- حمام گوگرد یادتان نرود!

حمام‌های گوگرد مشهور تفلیس، در «آبانوتوبانی»، قسمت قدیمی شهر، قرار گرفته‌اند. حمام‌های گوگرد برای چند ساعت استراحت، به‌خصوص در ماه‌های سرد سال، حسابی می‌چسبند. بیش‌تر حمام‌ها هر روز هفته و ۲۴ ساعته سرویس می‌دهند و قیمت‌شان برای اتاق خصوصی، از ۳۰ لاری تا ۱۰۰ لاری متفاوت است. امکانات اتاق‌ها هم با توجه به قیمت‌شان متفاوت است. اتاق‌های عمومی به قیمت ۳ لاری هم پیدا می‌شوند. اتاق‌های گران‌تر حمام آب داغ، آب سرد و سونای خصوصی دارند، اما اتاق‌های ارزان، با ظاهری که شما را به یاد «شوروی سابق» می‌اندازد، تنها به یک حمام آب داغ و دوش آب سرد یا داغ بسنده می‌کنند. حمام‌های گوگرد نقش مهمی در تاریخ شهر تفلیس ایفا می‌کنند؛ کلمه‌ی تفلیس ریشه‌ی گرجستانی، به معنی «مکان گرم» دارد.

۳- کلیسای جامع تثلیث مقدس (Holy Trinity Cathedral) از جاهای دیدنی تفلیس

در تفلیس هیچ‌وقت دنبال کلیسا نمی‌گردید؛ همیشه یک کلیسا نزدیک شما وجود دارد. کلیساها اصلی‌ترین جاهای دیدنی تفلیس هستند. معروف‌ترین آن‌ها «کلیسای جامع تثلیث مقدس» (Holy Trinity Cathedral) یا آن‌طور که محلی‌ها از آن یاد می‌کنند، «Sameba» است. ساخت این کلیسا سال ۲۰۰۴ پایان یافت، به همین دلیل به اندازه‌ی سایر کلیساهای تفلیس تاریخی نیست، اما به‌دلیل معماری و ارتفاعش مهم است.

این بنا با ارتفاع ۵/۹۷ متری، سومین کلیسای بلند «ارتدوکس»، در کل دنیاست. دو کلیسای اول، کلیسای «سنت اسحاق» در «سنپترزبورگ» و «مسیح ناجی» در «مسکو» قرار دارند.

۴- منظره‌ی عالی متاتسمیندا Mtatsminda را شکار کنید.

این پارک در بلندترین نقطه‌ی تفلیس، روی کوه هم‌نامش، «متاتسمیندا»، قرار دارد. چرخ و فلک این شهربازی کوچک، عنوان بلندترین نقطه‌ی تفلیس را از کوه متاتیسمندا گرفته و به‌نام خود زده. در این شهربازی رستوران‌ها و کلوپ‌های تفریحی کوچک با منظره‌ی چشمگیر شهر، لذت پارک‌گردی‌تان را دوچندان می‌کند. این پارک، کل شهر را زیر پای‌تان می‌آورد و پاتوق معرکه‌ای برای زوج‌های عاشق است؛ چیزی از جنس بام تهران خودمان!

۵- غذاهای محلی را امتحان کنید.

کاچاپوری

بهترین و رایج‌ترین غذای گرجستان که به‌عنوان «غذای ملی» از آن یاد می‌شود، «کاچاپوری» نام دارد. این غذا از یک نان نرم که وسطش پنیر مذاب و روی پنیر تخم مرغ قرار دارد، درست می‌شود. قسمت‌های مختلف گرجستان، سبک‌های متفاوتی از کاچاپوری درست می‌کنند. در مرکز گرجستان، کاچاپوری را شبیه پیتزا و پیراشکی‌ و در غرب با پنیر بیشتری آماده می‌کنند. در شرق هم، یک تخم‌مرغ پخته روی کاچاپوری اضافه می‌کنند و در کنارش کره قرار می‌دهند.

در غذاهای گرجستان مثل بیش‌تر کشورهای شوروی سابق، گوشت پای ثابت به‌حساب می‌آید، اما اگر سری به غذاخوری‌های این کشور بزنید، غذاهای باب دندان گیاه‌خوارها را هم پیدا می‌کنید، به‌تازگی در تفلیس هم کافه‌ای مخصوص گیاه‌خواری افتتاح شده است.

 

۶- با تله‌کابین، مهمان مادر گرجستان (Mother Georgia) شوید.

مجسمه‌ی «مادر گرجستان» (Mother Georgia) از هنرمندانه‌ترین جاهای دیدنی تفلیس است که روی تپه‌های «سولولاکی»، با نمایی از کل شهر قرار گرفته. اگر اهل پیاده‌روی هستید، مسیر معرکه‌ای پیش‌روی‌تان است، اما اگر اهل هیجان و لذت از ارتفاع هستید، با تله‌کابین، مهمان مادر گرجستان شوید.

0/5 ( 0 نظر )