شهر جهرم، از شهرهای استان فارس است که در ۱۷۰ کیلومتری جنوب شهر شیراز واقع شده است. شاید جاذبه‌های گردشگری شیراز که از شهرتی جهانی برخوردار است باعث شود مناطقی چون جهرم و زیبایی‌هایش، برای علاقمندان به سفر از قلم بیوفتد. اما باید بگوییم جهرم شهری باستانی است که از غنای تاریخی خاصی برخوردار است. علاوه بر این، طبیعت این شهر هم مثال‌زدنی است. در ادامه قصد داریم به معرفی جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی جهرم بپردازیم. با سفرزون همراه شوید:

 

شهر جهرم

درباره نام جهرم دو فرض وجود دارد: عده‌ای می‌گویند نام قدیم جهرم «گهرم» به معنای «جای گرم» بوده است. برخی نیز «کهرام» را نام قدیمی جهرم می‌دانند؛ کهرام نام سردار هخامنشی بود که این شهر را احداث کرد. آنچه مشخص است این است که قدمت این شهر به دوران هخامنشی و پادشاهی اردشیر اول برمی‌گردد؛ چناچه فردوسی، شاعر نامی ایران، چندین بار به نام جهرم اشاره کرده است. بنابراین اگر قصد عزیمت به این شهر باستانی را دارید خود را آماده مواجهه با بناهایی با قدمت دو هزار ساله کنید.

آتشکده قدمگاه؛ معبد آناهیتا

آتشکده‌ها در هر جایی از ایران چیزی از روح ایران باستان را در خود دارند و شناسنامه هویت تاریخی، مذهبی و فرهنگی ایرانیان به شمار می‌روند. یکی از این آتشکده‌ها، «آتشکده قدمگاه» در جنوب شهر جهرم است. قدمت این آتشکده به دوران ساسانیان بازمی‌گردد. جنس آتشکده از سنگ و خشت است. این مکان یکی از معابد آناهیتا و مخصوص زنان بوده است. این بنای دیدنی بر روی یک تپه واقع شده است و چشم هر گردشگری را به سوی خود جلب می‌کند. ناگفته نماند که سازمان میراث فرهنگی در سال‌های اخیر در دو مرحله اقدام به مرمت و بازسازی این آتشکده کرده است؛ ولی روح باستانی آن همچنان حفظ شده است.

جاهای دیدنی جهرم
آتشکده قدمگاه

چهارطاقی آتشکده قطبآباد؛ دوهزارسال بی گزند

یکی دیگر از این آتشکده‌های دیدنی آتشکده قطب‌آباد است. این بنا نیز متعلق به دوره ساسانیان است و در ۲۰ کیلومتری قطب‌آباد جهرم به زاهد فسا قرار دارد. با گذشت حدود دو هزارسال این بنا ساختار چهارطاقی و گنبد خود را حفظ کرده است و بر بلندای تپه خودنمایی می‌کند.

چهارطاقی آتشکده قطب آباد
چهارطاقی آتشکده قطب آباد

مدرسه علمیه خان؛ از جاهای دیدنی جهرم

تاریخ جهرم با ساسانیان پایان نمی‌‌یابد. در هر دوره تاریخی شاهد بناهای زیبایی بودیم که در زمان خودش بیشتر حالتی کاربردی داشته و با گذشت زمان تبدیل به جاذبه‌ گردشگری شده است. یکی از این جاهای دیدنی جهرم « مدرسه علمیه خان » است که در غرب شهر جهرم واقع شده و متعلق به دوران صفویه است. این بنا توسط فردی به نام حاج محمد حسن خان تأسیس شده است. مصالح به کار رفته در مدرسه علمیه خشت، آجر، گل، سنگ و گچ است. بنا شامل ۲۰ حجره است. گچ‌بری‌ها و مقرنس‌های به‌کار رفته در طاق‌ها و گنبد‌های حجره‌ها و شبستان‌ها شکوه و زیبایی خاصی به مدرسه بخشیده است. در حیاط این مدرسه شاهد نخل‌های بلندبالایی هستیم که نشانه طبیعت گرم جهرم است و مدرسه علمیه خان را تبدیل به مدرسه‌ای منحصر به فرد کرده است.

جاهای دیدنی جهرم
مدرسه علمیه خان

مسجد جامع جهرم؛ دارالمؤمنین

مردم جهرم مردمی مذهبی و دین‌دار هستند؛ چنانچه این شهر را دارالمؤمنین می‌نامند. در این میان شاهد بناهای مذهبی فراوانی در جهرم هستیم. اما مهمترین بنای مذهبی جهرم مسجد جامع جهرم است. مسجد جامع جهرم از بناهای تاریخی و مذهبی این شهر است و زمان ساخت آن به دوران صفویه برمی‌گردد. بخش بیشتر بنا با گذشت زمان از میان رفته و تنها شبستان جنوبی این مسجد بر جای مانده و قابل استفاده نمازگزاران و عبادت‌کنندگان است.

مسجد جامع جهرم
مسجد جامع جهرم

پل گچی اسفل؛ از صفویه تا به امروز

بر روی رودخانه سیمکان، در روستای اسفل، شاهد پلی زیبا و قدیمی خواهید بود که معماری حساب‌شده و چشم‌نوازی دارد و از جاهای دیدنی جهرم به شمار می‌رود. زمان احداث این پل به دوران صفویه برمیگردد و معمار آن شخصی به نام «خواجه عبدالصمد دوزه‌ای سیمکانی» است. مصالح به کار رفته در ساختمان این پل زیبا سنگ و ساروج است.

پل گچی اسفل
پل گچی اسفل

بازار زندیه؛ از جاهای دیدنی جهرم

کمتر کسی است که از بازار وکیل شیراز دیدن نکرده و از زیبایی آن لذت نبرده باشد. حال اگر نگاهی به بازار زندیه جهرم بیندازید متوجه شباهت فراوان آن با بازار وکیل شیراز خواهید شد؛ از این رو این بازار را خواهر دوقلوی بازار وکیل می‌نامند. این بازار سرپوشیده متعلق به اواخر دوره زندیه است. علاوه بر زیبایی تاریخی، بازار زندیه جهرم امروزه هم به عنوان مرکز خرید مورد استفاده گردش‌گران و خریداران قرار می‌‌گیرد. داخل بازار کاروانسرا، مسجد و حمام ساخته شده است. معماری زیبای بازار را می‌توان در شکل صلیبی و گنبد زیبای آن مشاهده نمود. این گنبد از نمونه‌های باشکوه طاق‌زنی در معماری سنتی ایرانی است.

جاهای دیدنی جهرم
بازار زندیه

دروازه پیر شبیب؛ دالان تاریخ

اگر عازم جهرم شدید حتما سری به دروازه پیر شبیب بزنید؛ یکی از دالان‌های تاریخی و از جاهای دیدنی جهرم. این بنا به دروازه پیر شبیب معروف است و در دوره قاجار احداث شده است. کنده‌کاری‌ها، گچ‌بری‌ها و نقش و نگارهای هنر ایرانی زیبایی و شکوه خاصی به این دالان بخشیده است. در این دالان گردشگران می‌توانند شاهد مقرنس‌کاری‌ها و عرقچین‌های ظریف و زیبا باشند. متأسفانه امروزه شاهد دیوارنوشته‌ها و یادگاری‌هایی هستیم که روی دیوارهای این دالان نوشته شده و از شکوه آن کاسته است. با این حال این دروازه که در کوی دشتاب، واقع در بلوار انقلاب جهرم حضور دارد مکانی دیدنی برای علاقمندان آثار تاریخی، بخصوص آثار متعلق به دوره قاجار است.

دروازه پیر شبیب
دروازه پیر شبیب

بقعه شیخ خلیفه

بقعه شیخ خلیفه
بقعه شیخ خلیفه

اگر گذرتان به جهرم افتاد، بد نیست سری هم به روستای زیبا و تاریخی «جزه» بزنید. در میان زیبایی طبیعی و تاریخی این روستا بقعه شیخ خلیفه بیشتر از همه به چشم می‌آید. این بقعه پا به پای درختان سرو سر به آسمان ساییده است، تا جایی که ارتفاع ورودی بقعه ۱۹ متر است و بالای آن با گچ‌بری‌های ظریف و زیبا تزیین شده است.

 

غار سنگتراشان (سنگ شکن)؛ دسترنج دیدنی جهرم

زیبایی‌های تاریخی جهرم منحصر به مساجد و بازارها نمی‌شود. در میان بناهای مختلف، یکی از جذاب‌ترین مکان های گردشگری و جاهای دیدنی جهرم، غار سنگ‌تراشان یا غار سنگ شکن است. نکته جالب در مورد غار سنگ‌تراشان این است که تمام فضای غار حاصل دسترنج معماران و حجاران توانمند جهرمی در ۳۵۰ سال گذشته است. معمارانی که با مهارت برای استواری غار و جلوگیری از فروریختن آن ستون‌های سنگی زیبایی در جای جای غار ساخته‌اند و همین امر زیبایی امروزی غار را دو چندان کرده است. این غار بزرگترین غار ساخته دست بشر به شمار می‌رود. سنگ‌تراشان از این غار برای برداشت سنگ آهک استفاده می‌کرده‌اند. غار سنگ‌تراشان در جنوب شرقی جهرم واقع شده است.

غار سنگتراشان
غار سنگتراشان

غار شفق؛ هزارتوی جهرم

یکی دیگر از غارهای جهرم، غار شفق است. این غار بر خلاف غار سنگ تراشان طبیعی است و دارای ساختاری تونل مانند و طبقاتی است. از ویژگی‌های این غار وجود خفاش‌هایی بزرگ در آن است. این خفاش‌ها در عین حال که جاذبه‌ای طبیعی برای گردشگران به حساب می‌آیند، ممکن است خطراتی نیز به همراه داشته باشند؛ بنابراین همراه داشتن راهنمای مجرب توصیه می‌شود.

جاهای دیدنی جهرم
غار شفق

آبشار مروارید خفر؛ نقاشی ژاپنی

حالا که گذرمان به جهرم زیبا افتاده است بی‌انصافی است اگر به ذکر بناهای تاریخی این شهر بسنده کرده و چشم بر جاذبه‌های طبیعی و فرح‌بخش جهرم که از دیگر جاهای دیدنی جهرم هستند ببندیم. آبشار مروارید خفر یکی از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی شهر جهرم محسوب می‌شود که در تمام فصول سال پذیرای گردشگران و علاقمندان به طبیعت است. جاذبه این آبشار در فصل زمستان دو چندان می‌شود؛ چرا که دارای چشمه آب گرم است و در زمستان بخاری از آن بلند می‌شود و جلوه‌ای رؤیایی به آبشار می‌بخشد و همانند نقاشی‌های اسرارآمیز ژاپنی می‌شود. آب این چشمه شیرین و آشامیدنی است. انواع ماهی و خرچنگ در آن زیست می‌کنند.

جاهای دیدنی جهرم
آبشار مروارید خفر

سوغات جهرم؛ تا نخوری ندانی

کافی است سری به بازار جهرم بزنید تا بلافاصله با سوغات این شهر آشنا شوید. خرمای جهرم از به‌نام‌ترین خرماهای ایران است. لیمو و آبلیموی جهرم هم گزینه مناسبی برای خرید سوغاتی به شمار می‌روند. در کنار این خوراکی‌های با کیفیت صنایع دستی جهرم نیز پرآوازه هستند. حصیرهای بافته شده از برگ نخل یکی از این صنایع دستی معروف این شهر است. قالی جهرم هم طرفداران زیادی در بین گردشگران دارد.

سوغات جهرم
سوغات جهرم
سوغات جهرم
سوغات جهرم

اقامتگاهای جهرم؛ بعد دیدن جاهای دیدنی جهرم

حتما تا الان از خود پرسیده‌اید که در صورت سفر به این شهر و طی بازدید از جاهای دیدنی جهرم، مناسب‌ترین اقامتگا‌ه‌ها برای استراحت کدام هستند. یکی از مناسب‌ترین هتل‌ها برای اقامت شما هتل پاسارگاد جهرم است. این هتل شامل دو بخش واحد‌های هتل و واحدهای آپارتمانی است ودر میدان چمران شهر جهرم واقع شده است.

هتل پاسارگاد
هتل پاسارگاد

خب سفرزونی عزیز، آیا بعد از خواندن این مطب، برای رفتن به جهرم مشتاق شدید؟ به نظرتان این شهر ارزش یک سفر چند روزه را دارد؟ اگر شما به این شهر سفر کنید، ترجیح می‌دهید از کدام مکان‌ دیدنی‌اش دیدن کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های فارس کلیک کنید.