جاهای دیدنی صربستان بی‌شمارند. در صربستان می‌توانید به‌دنبال دیدن زیباترین‌ها باشید. این کشور پر از جاذبه‌های جادویی است. مکان های گردشگری صربستان چشم‌انتظار کشف شما هستند. جاذبه‌هایی که می‌توانید با آن‌ها سلفی بگیرید و به عنوان یادگاری یک سفرِ جذاب پیش خودتان نگه دارید. صربستان کشوری جادویی است. جاهای دیدنی صربستان بسیار زیادند و یکی از یکی زیباتر. پس از سفر به این کشور شاید باز‌هم دل‌تان بخواهد که به آن‌جا برگردید; سفرزون دوازده تا از جاهای دیدنی صربستان را برای‌تان ردیف کرده تا در سفر خود حتما به جاهای گردشگری صربستان سر بزنید.

در حال بارگزاری

مکان های گردشگری صربستان بسیار زیاد هستند; پیش از این‌که به سراغ مطلب سفرزونی ما بروید، در ویدئوی بالا بعضی از جاذبه های زیبا و جاهای گردشگری صربستان را ببینید و لذت ببرید.

کاله مگدان؛ یک جای رمانتیک

مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری بلگراد یا حتی صربستان پارک «کاله مگدان» است
مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری بلگراد یا حتی صربستان پارک «کاله مگدان» است

کجا بهتر از «بلگراد» برای شروع؟ این شهر زیبا و درخشان از نظر هیچ مسافری دور نمی‌ماند. مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری بلگراد و صربستان پارک «کاله مگدان» است. کاله‌مگدان از بهترین جاهای دیدنی صربستان است. دورِ پارک کاله مگدان، قلعه‌ی معروفی قرار دارد که توریست‌ها علاقه‌ی زیادی به دیدنِ آن دارند. این‌جا رمانتیک‌ترین جای صربستان است و هیچ سفری به پایتخت صربستان بدون دیدن این پارک کامل نیست. کمترین کاری که می‌توانید در این پارک انجام دهید آن است که روی یک صندلی بنشینید و از تماشای محیط اطراف لذت ببرید، اما یک کار جالب دیگر هم می‌توانید در این پارک انجام دهید؛ در این پارک از موزه‌ی ارتش دیدن کنید و با تاریخ صربستان بیشتر آشنا شوید. یک مثلِ معروف هست که می‌گوید: در بلگراد همه‌ی راه‌ها به کاله مگدان ختم می‌شود!

کلیسای سنت‌ساوا ، شکوه یک شهر رویایی

شکوه معماری کلیسای سنت ساوا خیره‌کننده است
شکوه معماری کلیسای سنت ساوا خیره‌کننده است

وقتی صحبت از معماری صربستان به میان می‌آید، نمی‌توان از کلیسای «سنت‌ساوا» گذشت. منظره‌ی این کلیسا بر تمام شهر احاطه دارد. این کلیسا در جایی ساخته شده که بقایای پیکرِ «ساوا»ی مقدس را آتش زدند. سنت‌ساوا دومین کلیسای بزرگ ارتدوکس جهان است. رفتن به سنت‌ساوا در میان جاهای دیدنی صربستان نوعی مرور تاریخ است.

ساوای مقدس مؤسس کلیسای ارتدوکسی صربستان در قرون وسطی و بنیان‌گذار اولین قانون کشور بود. وزیر اعظم عثمانی در سال ۱۵۹۵ بعد از حمله به بلگراد دستور داد بقایای پیکر سنت ساوا را آتش بزنند. این کار برای شکستن روحیه‌‌ی مردم این کشور بود. در بلگراد، از هر مسیری که بگذرید این کلیسای زیبا پیش چشمِ شماست و شکوه یک شهر رویایی را به رخ می‌کشد!

خانه‌‌ی درینا؛ از عجیب‌ترین جاهای دیدنی صربستان

خانه‌ای کوچک که بر بستر رودخانه‌ی درینا قرار دارد
خانه‌ای کوچک که بر بستر رودخانه‌ی درینا قرار دارد

اگر کلیسای سنت‌ساوا را نمونه‌ی یک معماری باشکوه در نظر بگیریم، خانه‌ی «درینا» را در میان جاهای دیدنی صربستان، می‌توان تجسم نوعی معماری خلوت دانست؛ رودخانه‌ی درینا از معروف‌ترین رودخانه‌های اروپا است. طبیعت اطراف این رودخانه‌ بسیار زیبا است. خانه‌ی کوچک درینا در سال ۱۹۶۹ ساخته شده است. در این سال یک گروه شناگر جوان برای لذت بردن از طبیعت رویایی اطراف درینا و شنا در رودخانه‌ی آن، به این منطقه رفتند. این گروهِ شناگر، می‌خواستند برای خودشان دست به ساخت جایی برای استراحت بزنند؛ همین موضوع باعث شد که این خانه را بسازند. این‌طور بود که یک جاذبه‌ی گردشگری جذاب دیگر هم به رودخانه‌ی درینا اضافه شد. اگر می‌خواهید این خانه‌ی زیبا را ببینید، همین حالا تصمیم خودتان را برای سفر به صربستان قطعی کنید. 

صومعه‌ی استادِنیکا ، شکوه یک معماری

در این صومعه نقاشی‌های عجیب‌وغریب و پر از رنگ‌های خاص دیده می‌شود
در این صومعه نقاشی‌های عجیب‌وغریب و پر از رنگ‌های خاص دیده می‌شود

نمی‌توان صومعه را از جاهای دیدنی صربستان جدا کرد. بسیاری از آن‌ها را می‌توان چه از نظر معنوی و چه معماری به خاطر سپرد. «استادِنیکا» بهترین صومعه‌ی این کشور است. کلیساهایی که با سنگ‌مرمر سفید ساخته شده‌اند شکوه و تاثیرگذاریِ بیشتری دارند. استادِنیکا هم یک معماری باشکوه دارد که برآمده از همین سنگ‌مرمرهای سفید است. در کنار این معماری باشکوه، این صومعه‌ی بسیار هم خاص هست. در این صومعه نقاشی‌های عجیب‌وغریب و پر از رنگ‌های خاص دیده می‌شود که شما را حسابی شگفت‌زده می‌کند. این‌جا می‌توانید یک تجربه‌ی متفاوت به دست بیاورید و یک یادگاری خوب به زندگی‌تان اضافه کنید.

تالار شهر سابوتیکا ، نمونه‌ای از معماری مدرن صربستان

در سابوتیکا به مدد معماری ساختمان‌هایش به ابتدای قرن بیستم می‌روید
در سابوتیکا به مدد معماری ساختمان‌هایش به ابتدای قرن بیستم می‌روید

شاید خیلی‌ها شهر «سابوتیکا» را دست‌کم بگیرند، اما این کم‌لطفی به این شهر است. تالار شهر سابوتیکا بهترین نمونه‌ی معماری مدرن این کشور است. این سازه در ابتدای قرن بیستم ساخته شده و نشان از توجه به جزئیات دارد. شهر سابوتیکا با مجارستان هم‌مرز است و همین موضوع به آن حال‌وهوای چندفرهنگی داده است. در سابوتیکا به مدد معماری ساختمان‌هایش به ابتدای قرن بیستم می‌روید. تالار شهر هم از گروه همین سبک‌های معماری است. سفر به سابوتیکا می‌تواند نوعی سفر در زمان هم باشد!

مزار تیتو؛ یک جاذبه‌ی تاریخی

مزار تیتو | در بلگراد است و به آن «خانه‌ی گل‌»ها می‌گویند
مزار تیتو | در بلگراد است و به آن «خانه‌ی گل‌»ها می‌گویند

می‌خواهیم دوباره به پایتخت برگردیم. صربستان قرن بیستم یادآورد مردی است به نام «تیتو». کسی که بخش بزرگی از زندگی خود را صرف حکومت بر یوگسلاوی کرد. او رئیس جمهور یوگسلاوی بود و در نیمه‌های حکومت خود بر یوگسلاوی از شوروی فاصله گرفت. تیتو سعی کرد رویکرد خاص خود را در اداره‌ی کشور داشته باشد. او دولت خود را پس از جنگ جهانی دوم تأسیس کرد. تیتو این دولت را یک دولت «کمونیست» نامید، اما از شوروی کمونیستی مستقل بود. او سپس یکی از رهبران «جنبش غیرمتعهدها» شد. تیتو که از کُروات‌ها بود در سال‌های جنگ جهانی دوم با نیروهای آلمانی نبرد «پارتیزانی» کرد. اندکی پس از مرگ او، یوگسلاوی دچار فروپاشی سیاسی شد. مزار تیتو در بلگراد است و به آن «خانه‌ی گل‌»ها می‌گویند. مزاری آرام، خوش‌عطر و خوش آب‌ورنگ!

دره‌ی درداپ ، از زیباترین جاهای دیدنی صربستان

دره‌ی درداپ | دل طبیعت صربستان خود را به رُخ می‌کشد
دره‌ی درداپ | دل طبیعت صربستان خود را به رُخ می‌کشد

دره‌ی «درداپ» بیش از آن‌که یک دره باشد، یک رودخانه است. این‌جا هم بخش دیگری از جاهای دیدنی صربستان است که از دل طبیعت آن خود را به رُخ می‌کشد. دره‌ی درداپ را اغلب مرزی می‌دانند ساخته‌ی خدایان. این دره، از اجتماع چهار دره تشکیل شده است. به این دره‌ها گاه «دروازه‌ی آهنی» هم گفته می‌شود؛ چراکه ورودی جنوبی کوه‌های کارپات (Carpathian) هستند. رنگ آبی، رنگِ غالبِ تابلوی زیبای طبیعتِ درداپ است. دو کوه صخره‌ای اسرارآمیز در دو طرف این تنگه قرار دارد که شبیه به چهره‌ی دو انسان غمگین‌اند. درداپ پر از شگفتی است و هیجان زیادی در این دره‌ی زیبای صربستان، منتظر شما است.

برج جمجمه؛ ترسناک و تاریخی

برج «جمجمه» در شهر «نیس» قرار دارد
برج «جمجمه» در شهر «نیس» قرار دارد

برج «جمجمه» در شهر «نیس» است. این برج در صربستان یک خاطره‌ی ملموس از کشتار حکومت دوره‌ی عثمانی است. ۹۵۲ جمجمه این برج را ساخته‌ بودند. تعداد این جمجمه‌ها امروز کمتر از ۶۰ عدد است. تماشای این برج به عنوان یکی از جاهای دیدنی صربستان لبخند به لب شما نمی‌آورد، اما به هر حال تاریخ معمولا کم‌تر آدم را شاد می‌کند!

سرخوشی در تنگه‌ی اُواک

تنگه‌ی «اُواک» | یکی از تاثیرگذارترین تصویرهای طبیعی صربستان
تنگه‌ی «اُواک» | یکی از تاثیرگذارترین تصویرهای طبیعی صربستان

صربستان سرشار از طبیعت تاثیرگذار و دل‌پذیر است. تنگه‌ی «اُواک» یکی از تاثیرگذارترین تصویرهای طبیعی این کشور را در ذهن شما ثبت می‌کند. این‌جا ساخته شده برای ایجاد کردن یک خاطره‌ی خوب در میان جاهای دیدنی صربستان. در اُواک تصویرهایی بکر و دره‌هایی جذاب و رودخانه‌هایی پر پیچ‌وخم خواهید دید. تنگه‌ی اُواک بخشی از جاهای دیدنی صربستان است که در آن تصویرهایی می‌بینید که برای همیشه در ذهن شما ثبت می‌شود. سرخوشی بهترین توضیف برای حس‌وحالی است که بعد از تماشای تنگه‌ی اُواک وجود شما را در برمی‌گیرد.

جاوولیا واروس ، جای عجیب در مکان های گردشگری صربستان

جاوولیا واروس | عجیب‌ترین جا در میان جاذبه‌های گردشگری صربستان است
جاوولیا واروس | عجیب‌ترین جا در میان جاذبه‌های گردشگری صربستان است

«جاوولیا واروس» مجموعه‌ای از ۱۰ سنگ با شکل‌های خاص است. این‌جا عجیب‌ترین جا در میان جاهای دیدنی صربستان است. به این‌جا «شهر شیطان» هم می‌گویند. بعضی از افسانه‌های محلی معتقدند که شهر شیطان از اشک کسانی به‌وجود آماده که به یک جادوگر خیانت کرده‌اند یا حضور شیطان را انکار کرده‌اند. برخی دیگر از این افسانه‌ها هم بر این باور هستند که این سنگ‌ها افرادی بوده‌اند که در یک جشن عروسی شرکت کرده‌اند و شیطان آن‌ها را تبدیل به سنگ کرده است هرچند این داستان‌های اسطوره‌ای از شیوه‌ی خلقت این مکان خیالی هستند، اما نمی‌توان انکار کرد که این مکان جایی است بی‌همتا. جایی شبیه جاوولیا واروس در کل قاره‌ی اروپا هم نیست، چه برسد به خودِ صربستان! پس در بازدید از جاهای دیدنی صربستان ، این‌جا را فراموش نکنید.

شهرگردی در خیابان میهایلوا از جاهای گردشگری صربستان

خیابان میهایلوا | جایی زیبا برای شهرگردی
خیابان میهایلوا | جایی زیبا برای شهرگردی

اگر از آن دسته افرادی هستید که دل‌تان می‌خواهد کمی در شهر گشت بزنید خیابان «میهایلوا» مناسب شماست؛ این‌جا اصلی‌ترین خیابان ویژه‌ی پیاده‌گردی در بلگراد است. در این خیابان زیبا، می‌توانید از کافه‌هایی جذاب و دیدنی، غذاهای محلی صربستان و مراکز خرید دلپذیر لذت ببرید. خیابان میهایلوا قدیمی‌ترین و ارزشمند‌ترین نقطه‌ی بلگراد است؛ این خیابان نام میهایلوا اُبرونویچ سوم، شاهزاده‌ی صربستان را بر خود دارد.

«نووی ساد»؛ شهر محبوب دوست‌دارانِ موسیقی

شهرت شهر نووی ساد به جشنواره‌های موسیقی آن است
شهرت شهر نووی ساد به جشنواره‌های موسیقی آن است

اگر اهل موسیقی باشید شاید در سفر به صربستان، «نووی ساد» انتخاب مناسبی باشد؛

این شهر زیبا در ساحل رود «دانوب»، یکی از بهترین سواحل رودخانه‌ای را در میان جاهای دیدنی صربستان دارد; نووی ساد دومین شهر بزرگ صربستان است; شهرت این شهر به جشنواره‌های موسیقی آن است. این جشنواره‌ها هر سال در قلعه‌ی «پترووارادین» برگزار می‌شود و هزاران نفر را از سراسر اروپا به سوی خود می‌کشاند; اما اگر از این موضوع هم بگذریم، نووی ساد، فضای شهری خارق‌العاده‌ای هم دارد; اگر اهل شهرگردی باشید در نوی ساد حتما به شما خوش می‌گذرد و یک جای خاص را در میان جاهای دیدنی صربستان می‌بینید.

ده تصویر زیبا از صربستان که شما را برای دیدن این کشور بی‌تاب می‌کند