علی آباد کتول یکی از جاهای دیدنی شمال ایران است. علی آباد مرکز شهرستانی با همین نام، واقع در استان سرسبز گلستان است. آب‌وهوای این شهرستان در مقایسه با بسیاری از شهرهای دیگر ایران، به‌مراتب بهتر است. در این شهرستان می‌توانیم شاهد جاذبه‌های دیدنی طبیعی اعم از آبشارها، مناطق کوهستانی و چشمه‌های جوشان باشیم. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تمام جاهای دیدنی علی آباد کتول آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با جاهای دیدنی علی آباد کتول

خوب همان طور که انتظار دارید، امروز قصد داریم تا با هم سری به علی آباد کتول بزنیم. علی آباد کتول همان طور که اشاره کردیم، یکی از زیباترین شهرهای شمالی کشور محسوب می‌شود. در این شهر جاذبه‌های دیدنی بسیار بکر و تماشایی جا خوش کرده‌اند. در این مقاله با ما همراه باشید تا پرده از تمام زیبایی‌های این شهر سرسبز برداریم.

آبشار کبودوال

جاهای دیدنی علی آباد کتولآبشار کبودوال یکی از مدعیان اساسی زیباترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود. بسیاری از گردشگران و طبیعت‌گردان، این آبشار را به‌عنوان زیباترین آبشار ایران می‌شناسند. البته زمانی که چشمتان به جمال این آبشار ۱،۷۸۰ متری روشن شود، شما مهر تاییدی بر این ادعا خواهید زد. این آبشار یکی از زیباترین جاهای دیدنی علی آباد کتول محسوب می‌شود. آبشار کبودوال، تنها آبشار خزه‌ای در ایران است. این آبشار از سقوط آزاد تماشایی رودخانه زرین گل به وجود می‌آید.

آب این رودخانه خروشان نیز از چشمه‌هایی که در ارتفاعات واقع شده‌اند، سرچشمه می‌گیرد. آب این آبشار عظیم و باابهت، از فراز کوه‌ها به پایین می‌ریزد و دریاچه‌ای تماشایی را به وجود می‌آورد. آب این دریاچه به زلالی اشک چشم است و از دور کمی سبز‌رنگ دیده می‌شود. شنا و آب‌تنی در این حوضچه، یکی از مهم‌ترین تفریحاتی است که می‌توانید در کبودوال تجربه کنید.

آبشار کبودوال در مسیر سقوط خود، رطوبت هوا را به‌مراتب افزایش می‌دهد. همین مسئله باعث شده تا بر روی تمام سنگ‌های اطراف آبشار، خزه بسته شود. این خزه‌ها در تمامی فصل‌های سال دیده می‌شوند. حضور این خزه‌ها در کنار پوشش گیاهی سرسبز منطقه و آب زلال و صدای شرشر آبشار، ترکیبی وصف‌نشدنی را به وجود می‌آورد. برای دسترسی به این آبشار، باید خودتان را به جنوب علی آباد کتول و پارک کبودوال برسانید. دسترسی به این پارک نسبتاً ساده است. البته باید کمی پیاده‌روی رد طبیعت را به جان بخرید. در نزدیکی آبشار کبودوال، انواع امکانات رفاهی و خدماتی نیز تعبیه شده است.

آدرس: استان گلستان، ۵ کیلومتری جنوب شهرستان علی آباد کتول

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

بهترین زمان بازدید: بهار

هزینه بازدید: رایگان

در سفرزون بخوانید :
جاهای دیدنی شمال ، جاهایی که حتما یک بار در طول عمر خود باید ببینید

آبشار چلی

جاهای دیدنی علی آباد کتولدر دل شهرستان علی آباد کتول، روستایی با نام چلی وجود دارد. با کمی ماجراجویی می‌توانید خودتان را به این روستا برسانید. این روستا به دو بخش بالا ده و پایین ده یا همان سفلی و علیا تقسیم می‌شود. آبشار چلی، در اطراف روستای چلی سفلی واقع شده است. این آبشار یکی دیگر از آبشارهای زیبای ایران محسوب می‌شود. آبشار چلی را می‌توان یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی علی آباد کتول دانست. ارتفاع این آبشار ۶۰ متر است و حدود ۱،۱۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

این آبشار تا روستای چلی حدود ۱ کیلومتر فاصله دارد. این یعنی باید ۱ کیلومتر پیاده‌روی در دل جنگل و شیب ملایم را به جان بخرید. دسترسی به این آبشار نسبتآً ساده است. مسیر پیاده‌روی شیب تندی ندارد و می‌توانید حین قدم‌زدن در طبیعت، از مناظر بی‌بدیل لذت ببرید.

این آبشار از دل کوهستانی سنگی با فشار به بیرون پرتاب می‌شود. به همین خاطر آب آبشار چلی سفید رنگ است. این آب فشار بسیاری دارد. در زیر این آبشار، حوضچه‌ای نسبتاً کوچک به وجود آمده است. اگر می‌خواهید تمام خستگی و فشار زندگی را از خاطر خود پاک کنید، بهتر است کمی زیر فشار آب سرد آبشار چلی بایستید. محققان ثابت کرده‌اند که این کار کمک بسیاری به آرامش اعصاب بدن می‌کند و برای سلامتی مفید است.

آدرس: استان گلستان، علی آباد کتول، روستای چلی سفلی

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

بهترین زمان بازدید: بهار

هزینه بازدید: رایگان

آبشار آلامن

جاهای دیدنی علی آباد کتولعلی آباد کتول را با نام «سرزمین آبشارهای رؤیایی» نیز می‌شناسند. در این شهرستان شما می‌توانید شاهد آبشارهایی متعدد باشید. آبشار آلامن یا همان اوترنه، یکی دیگر از جاهای دیدن علی آباد کتول محسوب می‌شود .این آبشار در غرب روستایی با همین نام قرار دارد. برای دسترسی به این آبشار، باید از دل جنگل کبودوال عبور کنید. این آبشار حدود ۷ متر ارتفاع دارد و از دل صخره‌ای سنگی به پایین می‌ریزد.

آبشار آلامن ظاهری بسیار زیبا و تماشایی دارد. این آبشار از دور در بین درختان سرسبز مخفی نگه داشته شده است. فقط همینطور که به آن نزدیک می‌شوید، از صدای شرشر آب و برخورد قطرات آب به روی صورت خود، متوجه نزدیکی به این آبشار می‌شوید. آبشار آلامن یکی از محبوب‌ترین آبشارهای ایران در بین ورزشکاران است.

افرادی که به صخره‌نوردی علاقه‌مند هستند، مهارت خودشان را در صعود بر فراز این آبشار به چالش می‌کشند. صعود بر فراز این آبشار می‌تواند بسیار دشوار باشد. لازم به ذکر است بر روی سنگ‌های اطراف آبشار معمولاً خزه بسته است. به همین خاطر سنگ‌ها لغزنده هستند و احتمال سقوط را افزایش می‌دهند. پس اگر شما نیز قصد صعود به این آبشار را دارید، حتماً لوازم و تجهیزات ایمنی به همراه داشته باشید.

آدرس: استان گلستان، علی آباد کتول، روستای الامن

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

بهترین زمان بازدید: بهار

هزینه بازدید: رایگان

در سفرزون بخوانید :
جاهای دیدنی گرگان ، جاذبه‌هایی به رنگ بهشت

پارک جنگلی کبودوال

جاهای دیدنی علی آباد کتولپارک جنگلی کبودوال همان مکانی است که باید از آن برای دسترسی به آبشار زیبای کبودوال عبور کنید. پس اگر قصد بازدید از آبشار کبودوال را دارید، خواسته یا ناخواسته از این پارک جنگلی تماشایی نیز عبور خواهید کرد. این پارک جنگلی در ۳ کیلومتری جنوب علی آباد کتول واقع شده است.

در حقیقت می‌توان این پارک جنگلی را یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی علی آباد کتول دانست. این پارک جنگلی رؤیایی، ۲،۳۰۰ متر طول و ۷۶۰ متر عرض دارد. مساحت کل این جنگل به حدود ۱۰۹ هکتار می‌رسد. برای دسترسی به این پارک جنگلی تماشایی، باید از کمربندی شهر علی آباد کتول به‌سمت دانشگاه آزاد بروید. در طول مسیر با تابلوهای راهنما، وارد مسیر منتهی به جنگل خواهید شد.

جنگل‌نوردی و پیاده‌روی در این پارک جنگلی می‌تواند یکی از لذت‌بخش‌ترین خاطرات شما در سفر به علی آباد کتول باشد. برای دسترسی به آبشار کبودوال، باید حدود ۲۰ دقیقه در این جنگل پیاده‌روی کنید. البته می‌توانید ساعت‌ها با پای پیاده از بخش‌های مختلف این پارک جنگلی زیبا دیدن کنید. پوشش گیاهی پارک جنگلی کبودوال، بسیار انبوه و سرسبز است. وجود چشمه‌های آب متعدد و رودهای جاری، رطوبت هوای منطقه را افزایش داده است.

به همین خاطر بر روی سنگ‌ها درختان می‌توانید شاهد حضور خزه‌های سرسبز باشید. در این پارک جنگلی انواع امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی برای مسافران تعبیه شده است. همچنین از نظر حضور حیوانات درنده این جنگل، یک پارک جنگلی امن برای تفریحات خانوادگی محسوب می‌شود.

آدرس: استان گلستان، ۳ کیلومتری جنوب علی آباد کتول

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

بهترین زمان بازدید: بهار

هزینه بازدید: رایگان

دریاچه سد زرین گل

زرین گل نام یکی از رودخانه‌های مهم استان گلستان است. این رودخانه به نوبه خود یکی از جاهای دیدنی علی آباد کتول محسوب می‌شود. رود زرین گل، از چشمه‌های حاضر در مناطق کوهستانی نزدیک به علی آباد کتول جان می‌گیرد. این رودخانه در مسیر خود، آبشار زیبای کبودوال را به طبیعت هدیه می‌دهد.

در نهایت مسیر خود را به‌سمت جنوب ادامه می‌دهد. در مسیر این رودخانه، سدی خاکی نصب شده است. این سد را برای تأمین آب شرب و کشاورزی مردم منطقه به وجود آورده‌اند. این سد علاوه‌بر تأمین آب منطقه، منظره‌ای زیبا را نیز به وجود آورده است. در حقیقت این سد خاکی، اکوسیستمی خاص را در منطقه به وجود آورده. در این منطقه پرندگان بسیاری مشغول زندگی هستند. پس اگر به پرنده‌نگری علاقه‌مند هستید، می‌توانید سری به این سد بزنید.

سد دریاچه زرین گل یا همان سد کبودوال، حدود ۱۷ میلیون مترمکعب حجم دارد. برای دسترسی به این سد، باید به ۱٫۵ کیلومتری جنوب علی آباد کتول بروید. این سد در بخش میانی جاده علی آباد کتول به آبشار کبودوال قرار دارد.

آدرس: استان گلستان، ۱٫۵ کیلومتری جنوب علی آباد کتول

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

بهترین زمان بازدید: بهار

هزینه بازدید: رایگان

در سفرزون بخوانید :
دیدنی های گلستان ، تماشای رخ دلفریب طبیعت

تپه باستانی چینو

تپه باستانی چینو یکی از جاهای دیدنی کمتر شناخته‌شده علی آباد کتول محسوب می‌شود. این تپه در ۱۶ کیلومتری جنوب‌شرق علی آباد کتول واقع شده است. این تپه باستانی و سرسبز حدود ۳ هکتار وسعت دارد. شاید برای شما این سؤال به وجود آمده باشد که چرا این تپه را یک تپه باستانی می‌دانند؟ در حقیقت طی حفاری‌های انجام شده در منطقه، آثاری به دست آمد که قدمت این تپه را به بیش از ۷هزار سال قبل نسبت می‌دهد.

این یعنی می‌توان این منطقه را یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی در ایران دانست. حتی آثاری از سکونت انسان متعلق به دوران اشکانی و ساسانی نیز در این منطقه یافت شده است.

بر اساس یافته‌های اخیر، گویا یک قلعه قدیمی در این منطقه قرار داشته. هنوز هم اطلاعات خاصی درباره افرادی که در این منطقه زندگی می‌کردند، در دست نیست؛ اما این منطقه از نظر تاریخی و طبیعی یکی از جاهای دیدنی مهم علی آباد کتول محسوب می‌شود. زمانی که از تصاویر ماهواره‌ای به این تپه نگاه کنید، متوجه می‌شوید که انگار این تپه از بخش‌های دیگر روستای چینو مرتفع‌تر و متفاوت‌تر است. همین مسئله این جاذبه را به یک جاذبه منحصر‌به‌فرد تبدیل می‌کند.

آدرس: استان گلستان، ۱۶ کیلومتری جنوب شرق علی آباد کتول، روستای چینو

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

بهترین زمان بازدید: بهار

هزینه بازدید: رایگان

 موزه تاریخ طبیعی کبودوال

موزی تاریخ طبیعی کبودوال یکی از جاهای دیدنی علی آباد کتول است که حتماً باید از آن بازدید کنید. این موزه در سال ۱۳۸۲ در شهرستان علی آباد کتول افتتاح شد. هدف از ساخت این موزه، آشنایی هر چه بیشتر علاقه‌مندان به تاریخ طبیعی، با طبیعت این منطقه بود. در این موزه از ۶ دیوارما استفاده شده است. این دیوارما‌ها، انواع زیستگاه‌های خشکی، آبی، کوهستانی، استپی و تالابی را به نمایش می‌گذارند.

همچنین این موزه شامل دو غرفه پرندگان، دو غرفه هرباریوم شامل نمونه‌های گیاهی، دو غرفه حشرات، یک غرفه پستانداران، یک غرفه کانی‌ها، یک غرفه صدها و یک غرفه خزندگان است. لازم به ذکر است که این موزه تاریخ طبیعی در دل جنگل کبودوال قرار دارد. به همین خاطر برای بازدید از آن لازم نیست مسیری جداگانه را پشت سر بگذارید. می‌توانید بازدید از جنگل کبودوال، آبشار کبودوال و موزه تاریخ طبیعی را در برنامه یک روز بگنجانید. به این ترتیب می‌توانید یک تیر و چند نشان را به‌صورت همزمان بزنید.

آدرس: استان گلستان، چهار کیلومتری شرق علی آباد کتول، جنگل کبودوال

ساعت بازدید: ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر

بهترین زمان بازدید: بهار

هزینه بازدید: ۵هزار تومان به ازای هر نفر

 موزه مردم شناسی علی آباد کتول

جاهای دیدنی علی آباد کتولهمان طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، بر اساس یافته‌های باستان‌شناسی، قدمت این منطقه به حدود ۷هزار سال قبل باز می‌گردد. این یعنی حتی پیش از دوران هخامنشیان، تمدنی در این منطقه جریان داشته. پس می‌توان گفت که فرهنگ این منطقه، فرهنگی بسیار غنی و باستانی است.

به همین خاطر در سال ۱۳۸۷، برای اولین بار موزه مردم‌شناسی شهرستان علی آباد کتول در خانه‌ای با مساحت ۴۰۰ مترمربع بنا شد. در این موزه مردم‌شناسی می‌توانید با فرهنگ مردم بومی منطقه بیشتر آشنا شوید.

این موزه شامل بخش‌های متفاوت و متنوعی است. در بخش پوشاک می‌توانید از پیش‌جامه، پوشش زنان کتولی، جلیقه، کلاه شهری، شال پشمی، روسری، ته سری چارقد، پیراهن، تن‌پوش مردان کتولی، ساق‌بند و سایر البسه مخصوص مردم بومی کتول را مشاهده کنید. در بخشی دیگر آثار هنری مردم علی آباد کتول به چشم می‌خورد.

در بخشی دیگر مراسم، سنت‌ها و آیین‌های مردم منطقه و همچنین سنت‌های ازدواج در علی آباد به نمایش گذاشته شده است. برای نمایش تمامی این‌ها از مجسمه‌های مومی باکیفیت استفاده کرده‌اند. بازدید از این موزه می‌تواند برای گردشگران جذابیت بسیاری داشته باشد.

آدرس: استان گلستان، علی آباد کتول، بلوار امام رضا (ع)، فردوس۲۰، شهرک فرمانداری

ساعت بازدید: ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر

بهترین زمان بازدید: بهار

هزینه بازدید: ۴هزار تومان به ازای هر نفر

سایت پروازی ریگ چشمه

منطقه علی آباد کتول منطقه‌ای بکر، طبیعی و بسیار تماشایی است. گشت‌وگذار در جنگل کبودوال تا تماشای آبشارهای مختلف می‌تواند بسیار جذاب باشد؛ اما در سایت پروازی ریگ چشمه شما می‌توانید حس پرواز را تجربه کنید. تصور کنید همراه با پاراگلایدر و تاپ‌لند، تا ارتفاع حدود ۸۰۰ متری اوج بگیرید. باد لای موهای شما می‌وزد. خنکی هوا را احساس می‌کنید. کمی ترس وجودتان را فرا می‌گیرد و چشمان خود را برای چند لحظه می‌بندید؛ اما کنجکاوی به شما اجازه نمی‌دهد چشمان خو درا بسته نگه دارید. هیجان سر تا پای شما جریان پیدا می‌کند. از دیدن مناظر طبیعی سیر نمی‌شوید. انگار که از اینجا به خداوند نیز نزدیک‌تر هستید.

این سایت پروازی یکی از جاهای دیدنی علی آباد کتول محسوب می‌شود و در روستایی با نام ریگ چشمه قرار دارد. در انتهای مسیر پرواز، از پارک جنگلی تنگه چهل چای عبور خواهید کرد.

لحظاتی که در حال پرواز هستید را تا آخر عمر فراموش نخواهید کرد. این تجربه یکی از منحصر‌به‌فردترین تجربیات است که می‌توانید در طول زندگی خود داشته باشید. البته لازم به ذکر است که پرواز در روزهای بارانی و طوفانی انجام نمی‌شود.

آدرس: استان گلستان، علی آباد کتول، روستای ریگ چشمه

ساعت بازدید: ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر

بهترین زمان بازدید: بهار

هزینه بازدید: بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان متغییر

شغال تپه

شغال تپه آخرین مورد در لیست جاهای دیدنی علی آباد کتول است که به شما معرفی می‌کنیم. این تپه در ۲۰۰ متری جنوب‌غرب میدان مرکزی شهرستان علی آباد کتول واقع شده است. در حقیقت این تپه قدیمی‌ترین یادگار حضور بشر در این شهر به شمار می‌آید. این تپه ظاهری بیضی‌شکل دارد. این ناحیه با ۶۰ متر طول و ۵۰ متر عرض، دارای مساحتی بالغ بر ۳هزار مترمربع است. ارتفاع این تپه به حدود ۴ متر می‌رسد. بر روی این تپه، اثاری سفالینه قرمز ‌رنگ، سفال مخصوص پخت و پز، سفالینه‌های لعبادار و انواع وسایل زندگی متعلق به دوران ساسانی کشف شده است.

همچنین برخی از آثار کشف‌شده، به دوران اسلام تعلق دارند. این یعنی از دوران ساسانی تا دوران اسلامی، این منطقه محل سکونت اقوام ایرانی و قومی متمدن بوده است. این تپه یکی از آثار ملی ایران محسوب می‌شود. بازدید از این تپه می‌تواند برای گردشگران بسیار جذاب و هیجان‌انگیز باشد.

شما بنویسید…

خب دوستان عزیز و همراهان سفرزون، نظر شما درباره جاهای دیدنی علی آباد کتول چیست؟ آیا تا کنون از این منطقه دیدن کرده‌اید؟ به نظر شما زیباترین جاذبه گردشگری علی آباد کتول کدام است؟ اگر تجربه‌ای درباره حضور در این مناطق را دارید، حتماً تجربیات خود را با ما و سایر همراهان به اشتراک بگذارید. در ضمن، آیا به نظر شما مکانی دیدنی در علی آباد کتول وجود دارد که از این لیست جا مانده باشد؟ آن را به ما و سایر همراهان معرفی کنید. به این ترتیب با کمک هم می‌توانیم این لیست را تکمیل کنیم. به یاد داشته باشید بی‌صبرانه منتظر دیدن نظرات و تجربیات شما عزیزان همراه هستیم.