سایدا سفر

جاهای دیدنی لاهیجان بسیار هستند . ما در این مطلب سعی کرده ایم که شما را با لاهیجان و جاهای دیدنی آن آشنا کنیم .لاهیجان معروف به عروس شهرهای گیلان دارای چشم اندازها و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبا می‌باشد که همجواری شهر با یکی از زیباترین کوه‌های منطقه و دسترسی آسان به آن با چشم اندازهای کوهپایه‌ای شامل باغ‌های سرسبز چای و مزارع برنج و چشمه‌های متعدد آن در سطح ملی در بخش گردشگری سرآمد است.

یکی از شهرهای دیدنی با جاذبه‌های گردشگری فراوان در استان گیلان است که در شمال دیلمان قرار گرفته است. منطقه لاهیجان از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می‌شود. این شهر در یک ناحیه کوهپایه‌ای قرار گرفته است. لاهیجان پوشیده از بوته‌های چای و بوی خوش بهار نارنج است که هر مسافر و حتی رهگذری را مست و شیدا می‌کند. همین طور این شهر با قدمتی ۸۰۰ ساله، پر از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی است که تمام این زیبایی‌ها مسافران زیادی را به سمت خود می‌کشانند. در این مقاله سفرزون با برخی از این جاذبه‌های طبیعی آشنا می‌شویم.‌

۱. شیطان کوه ، یک جای خاص در میان جاهای دیدنی لاهیجان

یکی از جاهای دیدنی لاهیجان کوهی است در شرق شهر لاهیجان و در استان گیلان به نام شیطان کوه که از زیباترین کوه آبشارهای ایران است. در گذشته به این منطقه شاه‌نشین کوه می‌گفتند و برکه‌ای که ۲۰۰ متر عرض و ۷۰ متر طول داشت در جلوی آن بود که برای انبار کردن آب در امر آبیاری از آن استفاده می‌شد.یکی از مناطق دیدنی و معروف شهر لاهیجان، محوطه دیدنی و تفریحی شیطان کوه است. این کوه در واقع محلی برای جمع‌آوری آب مورد نیاز آبیاری مزارع بوده است. امروز برکه به دریاچه‌ای مصنوعی تبدیل شده که در میان آن جزیره‌ای وجود دارد و عمارت کوچکی در این جزیره خودنمایی می‌کند. این منطقه به دلیل وجود تله کابین، شهربازی، رستوران و امکانات دیگر تفریحی یکی از مهم‌ترین مراکز گردشی این منطقه است.

شیطان کوه | از مکان های دیدنی لاهیجان
شیطان کوه | از مکان های دیدنی لاهیجان

۲. آبشار زیبای شیطان کوه

در دل شیطان کوه آبشاری مصنوعی ایجاد شده که آب آن از همین دریاچه که به استخر لاهیجان معروف است، تأمین می‌شود. منطقه خوش آب و هوایی که با آبشار و دریاچه‌ای به همین نام، گردشگر پذیرترین نقطه لاهیجان به حساب می‌آید .غاری قدیمی بین دو کوه وجود دارد که بر اثر گذشت زمان الآن تخریب شده یا این‌گونه اعلام شده و ورودی هایش مسدود است این کوه رو شیخان و بزرگان برای تفریح و شکار مورد استفاده قرار میدادند. از غار برای رفتن به کوه مجاور استفاده میکردند ولی اجازه برای عموم از استفاده از این کوه داده نمیشد و مردم اطلاعی از وجود غار هم نداشتند. صداهایی هم که شنیده میشد صدایی بود که از انعکاس صدای باد و یا عبور و مرور بوده که شنیده میشده. به مرور زمان شیخان کوه با توجه به داستان‌هایی که مردم برای یکدیگر تعریف میکردند به شیطان کوه تغییر یافت.

جاهای دیدنی لاهیجان
آبشار زیبای شیطان کوه

۳. تالاب سوستان ، تالابی زیبا در استان گلستان

از جاهای دیدنی لاهیجان و استان گیلان میتوان به تالاب ها که جلوه ی خاصی به این استان بخشیده اند نام برد .همچنین مکان های گردشگری زیبایی برای طبیعت دوستان هستند که با استقبال گردشگران مواجه می شوند، تالاب سوستان نمونه ای بارز از این تالاب ها است.سوستان یکی از روستا های دهستان لیل در بخش مرکزی شهرستان لاهیجان است که به خاطر تالابی که در نزدیکی این روستا معروف است.  تالاب سوستان داری مناظر زیبا و بکری است و راه دسترسی به آن نیز هموار و راحت می باشد.

این مزیت باعث شده تا طبیعت دوستان و گردشگران استقبال جالبی از تالاب کنند و به تماشای زیبای های آن نشسته و از این همه زیبایی لذت ببرند.برای رفتن به تالاب سوستان چندین مسیر وجود دارد که کوتاهترین مسیر از میدان دانشگاه آزاد در شهر لاهیجان به سمت روستای سوستان است. همچنین مسیر میدان تربیت به سمت روستای سوستان نیز مناسب است. در طول مسیربا مناظر طبیعی و بی نظیری روبرو میشوید که اشتیاق دیدن تالاب را دو چندان می کند.در هنگام سفر به شهر سرسبز لاهیجان حتما از تالاب سوستان هم دیدن کنید چرا که این تالاب واقعا ارزش تماشا دارد.

تالاب سوستان
تالاب سوستان

۴. بام سبز لاهیجان ، برج بلند طبیعت

بام سبز یکی از بهترین جاهای دیدنی لاهیجان در استان گیلان است. اگر از پای شیطان کوه حدود هزار پله بالا بروید به بام سبز لاهیجان می‌رسید . فضایی مسطح که در مسیر بالای شیطان کوه واقع شده و به بام سبز لاهیجان شهرت یافته است. وجود آب و هوای معتدل و پاک و چشم‌اندازهایی زیبا از شهر لاهیجان و طبیعت شمال باعث شده تا مسئولان شهری هم امکانات ویژه‌ای را برای راحتی و رفاه مسافران و گردشگران این منطقه در نظر بگیرند. حدود هزار پله سیمانی از بام سبز تا پای کوه است که این، یکی از شورانگیزترین مسیرهای منتهی به بام سبز است. در کنار بام هم طرح تله‌کابین بام سبز لاهیجان به عنوان نخستین تله‌کابین گیلان در سال ۱۳۸۴ احداث شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.بام لاهیجان به وسیله تله‌ کابین احرار از بام سبز تا قله تاج‌خروس وصل شده است.

بام سبز لاهیجان | جاهای دیدنی لاهیجان
بام سبز لاهیجان

۵. استخر لاهیجان ، همسایه شمشادها

در بخش شرقی لاهیجان و در پایین قله‌ای سرسبز و پوشیده از شمشاد به نام شیطان کوه ، استخری بزرگ به وسعت ۱۷ هکتار و عمقی در حدود ۴ متر قرار دارد که در گذشته مخزن آبی برای آبیاری مزارع برنج بوده است و از جاهای دیدنی لاهیجان به حساب می آید .این استخر توسط آب‌های جاری شده از کوه تغذیه می‌شد. در وسط استخر جزیره زیبایی وجود دارد (در گذشته به آن «میان پشته» گفته می‌شد) که به وسیله یک پل سیمانی طویل، به حاشیه جنوبی استخر متصل شده است. طول حاشیه این استخر نزدیک به ۲ کیلومتر بوده که در کنار بلواری زیبا قرار دارد و دور تا دور استخر را احاطه کرده و از مراکز دیدنی و تفریحی مهم لاهیجان و با بازدید از این استخر در میان جاهای دیدنی لاهیجان با یک تیر چند نشان می‌زنید.

استخر لاهیجان | جاهای دیدنی لاهیجان
استخر لاهیجان | جاهای دیدنی لاهیجان

۶. تالاب بین‌المللی امیر کلایه

تالاب بین‌المللی امیر کلایه یکی دیگر از تالاب‌های دیدنی و زیبای استان گیلان است که با وسعتی معادل ۱۲۳۰ هکتار و عمق متوسط ۱٫۸۵ متر در ناحیه شمالی لاهیجان واقع شده است. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این تالاب در مقایسه با دیگر تالاب‌های استان گیلان، این است که این تالاب از معدود محیط‌های تالابی آب شیرین است که به فاصله یک کیلومتری دریا قرار دارد. پسته دریایی که در زبان محلی به آن ثعله به اقلی می‌گویند یکی از گیاهان زیبایی است که در این تالاب می‌روید و محصول آن لاله تالابی است.

این گونه گیاهی با کلاهک سبز رنگ و دانه‌های کوچک به رنگ سبز دارای خاصیت‌های دارویی و درمانی است و در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر زیبایی‌های طبیعی تالاب، نیلوفر آبی سفید است، این تالاب در زمستان‌ها محل گذر هزاران پرنده مهاجر و همچنین زیستگاه ۱۱ گونه از انواع ماهیان است. دسترسی به این تالاب در حال حاضر از طریق جاده کنار گذر چمخاله به کیاشهر امکان‌پذیر است.َ

تالاب بین‌المللی امیر کلایه
تالاب بین‌المللی امیر کلایه

۷. شیخانبر ، میدان مشقی تاریخی

شیخانبر از جاهای دیدنی لاهیجان است که بر کمرکش کوه سرسبز  امتداد یافته و پوشیده از درخت است. این منطقه در عهد پادشاهان صفویه به بهانه زیارت مرقد جد مادریشان شیخ زاهد بسیار مورد توجه بوده است. آثار و خرابه‌های بناهای آجری اطراف مقبره شیخ زاهد و چشمه‌های زلال آب مبین این مسئله است. همچنین وجود سنگ‌های بسیار بزرگ در شاه خانی ور در منطقه‌ی عمر سنگ  بیانگر آن است که این منطقه میدان مشق سپاهیان آن دوران بوده است.

 

شیخانبر | از دیدنی های لاهیجان
شیخانبر | از دیدنی های لاهیجان

۸. تله‌کابین لاهیجان ، بر فراز طبیعت

تله‌کابین لاهیجان دو ایستگاه دارد که ایستگاه اول بام سبز و ایستگاه دوم تاج خروس است. این تله کابین از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب کار می‌کند و به طور میانگین در هر ساعت هزارنفر را جابه‌جا می‌کند. این مجموعه ۳۶ کابین ۶ نفره دارد که ۲۰ دقیقه‌ای مسافت رفت و برگشت ایستگاه اول تا دوم را طی می‌کند. اگر سوار این تله‌کابین بشوید می‌توانید از یک طرف مزارع سرسبز چای و از یک طرف شهر زیبای لاهیجان و شیطان کوه را ببینید.

تله‌کابین لاهیجان
تله‌کابین لاهیجان

۹. پارک جنگلی میر صفا ، گوشه دنج لاهیجان

پارک جنگلی میر صفا یکی از جاهای دیدنی لاهیجان برای گردشگران است وهمواره پذیرای گردشگران است. این مکان با درختان سر به فلک کشیده و با آلاچیق های دنج خود در هر فصل به یک شکل در می‌آید و جایی بسیار خوب برای استراحت و گشت وگذار است.

پارک جنگلی میر صفا
پارک جنگلی میر صفا

پل خشتی لاهیجان ، میراث کیاییان

این پل که از آثار به جا مانده قرن ۹ قمری (دوره کیاییان) است، و شما با دیدن آن می‌توانید در زمان سفر کنید .در منتهی الیه محله پردسر و در فاصله ۵۰۰ متری بقعه حاجی دان روی رودخانه سیم رود یا سیم جو قرار گرفته است. پل خشتی لاهیجان دارای ۵ چشمه است و در زمان قاجاریه مرمت شده است. چشمه میانی از چشمه‌های دیگر بزرگتر بوده و طاق چشمه‌ها هلالی است و بلندی لبه طاق چشمه میانی از سطح آب به ۴ متر می‌رسد.

طول این پل ۵۰ متر و عرض آن ۴/۵ متر و ارتفاع آن ۱۱ متر است. پل دارای دو دهانه بزرگ با طاق جناقی است. در قسمت پایه میانی پل، سیل برگردان وجود دارد. پل دارای یک سطح عابر رو مسطح و دو سطح شیب‌دار جانبی است که با سنگ قلوه سنگ فرش شده است. مصالح بنا آجر قرمز رنگ، آهک و ساروج است.پل خشتی لاهیجان در سال ۱۳۵۵ توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره ۱۴۳۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. شما وقتی از روی این پل قدم بزنید حس آدمی را خواهید داشت که صدو پنجاه سال پیش از روی این پل رد شده است و حتما مانند او خیره ی طبیعت می‌مانید و از این اثر کهن در میان جاهای دیدنی لاهیجان لذت خواهید برد.

پل خشتی لاهیجان
پل خشتی لاهیجان

۱۰. روستای چی چی نی کوتی

روستای چی چی نی کوتی از جمله جاهای دیدنی لاهیجان واقع در استان گیلان است که مناظر بی نظیر و آب و هوای مطبوع آن موجب شده سالانه بسیاری از گردشگران و مسافران، این روستا را در لیست سفرهای تفریحی خود بگنجانند و از آن دیدن نمایند. با گشت و گذار و گردش در جنگل و دشت های سر سبز، بکر و کوهپایه ای این روستا می توانید از طبیعت بی نظیر آن لذت ببرید، طبیعتی که هنوز از دست درازی انسان ها در امان مانده است و به همین دلیل هنوز گونه های متعدد جانوری در آن به چشم می خورند.

با وجود شکارهای غیرمجاز و بی رویه شکارچیان غیرقانونی، این روستا همچنان از گزند شکارچیان در امان مانده است و در آن، گونه های جانوری همچون خرس قهوه‌ای، شغال، روباه، کفتار و نوعی خوک خاکستری در حال زیستن می باشند.

روستای چی چی نی کوتی
روستای چی چی نی کوتی

گیاهان خاص روستای چی چی نی کوتی

روستای چی چی نی کوتی علاوه بر گونه های جانوری متنوع، دارای گونه های گیاهی غنی نیز می باشد که از جمله آنها می توان به نوعی تمشک وحشی که در پایان فصل بهار و آغاز فصل تابستان می روید، اشاره کرد . نام عجیب روستای چی چی نی کوتی به معنای لانه گنجشک می باشد.

از جمله دیگر مناطقی که می توانید علاوه بر طبیعت زیبا و گونه های جانوری و گیاهی در اطراف این روستا و در میان جاهای دیدنی لاهیجان مشاهده نمایید، مزارع سبز چای هستند.

روستای چی چی نی کوتی در تمام فصول سال، زیبایی منحصر به فرد خود را دارد اما بهترین زمان برای گشت و گذار در طبیعت آن از اواسط فصل بهار و تا اواسط فصل پاییز می باشد.

برای دسترسی به روستای چی چی نی کوتی می بایست به استان گیلان، شهرستان لاهیجان سفر کنید و از لاهیجان مسیر جاده کوی زمانی بوجایه سادات‌ محله را به طرف روستای چوشل، سپس روستای آزارستان طی کنید تا به روستای چی چی نی کوتی برسید.

اگر از تهران و بوسیله اتومبیل شخصی خود به این روستا سفر می کنید می بایست مسیری ۳۳۰ کیلومتری از تهران را طی کنید و با عبور از شهرهای کرج، قزوین و رودبار به رشت و در نهایت در فاصله‌ی ۴۲ کیلومتری شرقی به لاهیجان برسید و پس از عبور از روستاهای نام برده شده به روستای چی چی نی کوتی برسید و از این روستا در میان جاهای دیدنی لاهیجان، یک خاطره‌ی خوب برای خود ثبت کنید.

۱۱. بقعه چهارپادشاه ، یک اثر ملی

یکی از جاهای دیدنی لاهیجان که حتما باید از آن دیدن کرد مسجد چهار پادشاهان یا چهار پادشاه یا بقعه چهارپادشاه است . یکی از آثار تاریخی شهر لاهیجان و مدفن چهار تن از شاهان کیایی بیه پیش است. این مکان از آثار تاریخی مهم کشور ماست که متاسفانه کمتر به آن توجه شده است و ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این مکان دیدن کنید . این اثر با شماره ۳۲۲ در تاریخ ۱۳۱۷/۰۸/۲۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این مسجد در ابتدای خیابان کاشف و روبروی مسجد جامع شهر لاهیجان و حمام گلشن قرار دارد.

این محل در ابتدا مرقد سید خور کیا (مقتول در سال ۶۴۷ ه‍. ق) بود و بقعه‌ای برای او ساخته شد که متصل به مسجد است و پس از آن سید علی کیا سال ۷۹۱ یعنی ۴۴ سال بعد رحلت کرد و در طرف چپ آن حجره، حجره‌ای دیگر ساختند و وی را در آن به خاک سپردند. پس از آن ۳۸ سال بعد رضا کیا پسر سید علی کیا را در کنار پدرش دفن کردند و چون در همان روز سید رضی کیا پادشاه گیلان رحلت کرده بود وی را در همان حجره دفن کردند.

بقعه چهارپادشاه
بقعه چهارپادشاه

۱۲. آرامگاه کاشف السلطنه و موزه تاریخ چای ایران

یکی دیگر از جاهی دیدنی لاهیجان آرامگاه کاشف السلطنه است .وقتی از چای ایرانی صحبت می‌کنیم نمی توانیم لاهیجان را نادیده بگیریم زیرا لاهیجان پایتخت چای ناب ایرانی است. انتقال چای ابتدا از جاده ابریشم توسط چینی ها انجام می شد و به تدریج کشت و تولید آن در هندوستان رونق یافت و از راههای بازرگانی جنوب به ایران نیز وارد می شد. برای اینکه کشت و مصرف چای در همه طبقات عمومی شود سختی ها و محدودیت های زیادی کشیده شد تا سرانجام حاج محمد میرزا قوانلو ملقب به کاشف السلطنه به تشویق مظفرالدین شاه به این امر همت گمارد.

این مقبره در حال حاضر یکی از دیدنی های شهر است که در کنار موزه تاریخ چای قرر دارد. این موزه در سال ۱۳۷۵ به همت سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۷۶۹ ثبت وتبدیل به موزه شد. این موزه از صبح ساعت ۸ تا ۶ غروب بغیر از دوشنبه ها برای بازدیدعموم باز است.

آرامگاه کاشف السلطنه و موزه تاریخ چای ایران
آرامگاه کاشف السلطنه و موزه تاریخ چای ایران

۱۳. بقعه تاریخی شیخ زاهد گیلانی

بقعه تاریخی شیخ زاهد گیلانی، پیکر پاک یکی از علما و عرفای معروف این خطه را در آغوش خود گرفته است. این بقعه در میان جنگل و مزارع چای لاهیجان قرار گرفته و به همین خاطر یکی از زیباترین جاهای دیدنی لاهیجان محسوب می‌شود. بقعه شیخ زاهد گیلانی در کمال سادگی و بدون هر گونه آلایش و زرق و برق اضافی ساخته شده و تار و پود آن از تیرهای چوبی تشکیل شده‌اند. به همین خاطر از همان لحظه‌ای که ظاهر این بقعه را می‌بینید، حس آرامش خاصی را در قلب خود احساس خواهید کرد. آرامشی از جنس سادگی، انگار که این بقعه آینه‌ای از زندگی خود شیخ زاهد گیلانی است. گنبد این بقعه با کاشی‌های لاجوردی مزین شده و ظاهری بسیار آرامش بخش و زیبا به منطقه بخشیده است. بر اساس اسناد تاریخی، قدمت این بقعه به حدود ۲۰۰ سال پیش باز می‌گردد. اما گفتنی است که هنوز برخی از افراد اعتقاد دارند که پیکر پاک شیخ زاهد گیلانی نه در اینجا، بلکه در روستای سیاه رود به خاک سپرده شده است.

آدرس بقعه تاریخی شیخ زاهد گیلانی: گیلان، لاهیجان، روستای شیخانور

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

بقعه تاریخی شیخ زاهد گیلانی
بقعه تاریخی شیخ زاهد گیلانی

۱۴. بازار سنتی لاهیجان

قطعا همه ما بارها و بارها تصاویر زیبایی از بازارهای سنتی خطه سرسبز شمال و مخصوصا گیلان را در تلویزیون و ویدئو‌های مختلف دیده‌ایم. بازارهای سنتی لاهیجان را بی‌شک باید زیباترین تصویری دانست که می‌توان از فرهنگ این مردم زنده دل مشاهده کرد. بازار سنتی لاهیجان یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی این شهر محسوب می‌شود که حتما باید از آن دیدن فرمایید. مردم محلی در کنار بساط‌ خود ایستاده‌اند و شما را با مهمان نوازی تمام به داخل مغازه دعوت می‌کنند. این بازار همانند زندگی مردم همین شهر، بسیار بی‌آلایش و دور از زرق و برق است. همیشه بوی ماهی و سبزی تازه بازار را پر می‌کند. کسبه این بازار را اکثرا افراد قدیمی تشکیل می‌دهند یعنی کسانی که از طلوع آفتاب کرکره مغازه خود را بالا می‌دهند و تا غروب برای کسب روزی حلال تلاش می‌کنند. در بازار سنتی لاهیجان می‌توان جریان زندگی را احساس کرد. در ضمن فراموش نکنید که می‌توانید تازه‌ترین محصولات کشاورزی و همچنین ماهی را از این بازار تهیه کنید!

آدرس بازار سنتی لاهیجان: لاهیجان، میدان چهارپادشاهان، خیابان کاشف شرقی

ساعت بازدید: هشت صبح تا هشت شب

هزینه بازدید: رایگان

بازار سنتی لاهیجان | جاهای دیدنی لاهیجان
بازار سنتی لاهیجان

۱۵. تالاب بین المللی امیرکلایه لاهیجان

استان گیلان و شهر لاهیجان مملوء از جاذبه‌های گردشگری مختلف است. در جای جای این خطه سرسبز، مادر طبیعت ما را به گونه‌ای خاص شگفت زده می‌کند و باید مات و مبهوت به نظاره مناظر طبیعی بنشینیم. تالاب بین المللی امیر کلایه یکی از زیباترین جاهای دیدنی لاهیجان محسوب می‌شود که حدود هزار و ۲۳۰ هکتار وسعت دارد. عمق این تالاب به ۱٫۸۵ متر می‌رسد و در شمال لاهیجان قرار گرفته است. باید بدانید این تالاب در یک کیلومتری دریای خزر واقع شده و جزء معدود تالاب‌های آب شیرین تمام ایران محسوب می‌شود. یکی از نکاتی که این تالاب را تبدیل به یکی از منحصر به فردترین تالاب‌های ایران کرده، پوشش گیاهی آن است. گونه خاص گیاهی به نام پسته دریایی که در زبان محلی به آن ثعله می‌گویند، روی این تالاب رشد می‌کند و از آن لاله تالابی بیرون می‌آید. در کنار پسته‌های دریایی، نیلوفرهای آبی سفید رنگ نیز خود نمایی می‌کنند و مناظر بی‌نظیر و خیره کننده‌ای را خلق خواهند کرد.

آدرس تالاب بین المللی امیرکلایه لاهیجان: گیلان، ناحیه شمالی لاهیجان، دهستان شیرجوپشت، بخش رودبنه

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

تالاب بین المللی امیرکلایه لاهیجان | جاهای دیدنی لاهیجان
تالاب بین المللی امیرکلایه لاهیجان

۱۶. منطقه شیخانبر

منطقه شیخانبر نام منطقه‌ای نیمه کوهستانی در استان گیلان است که همه ساله گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. باید بدانید که مقبره شیخ زاهد گیلانی که یکی از جاهای دیدنی لاهیجان محسوب می‌شود، در همین منطقه قرار دارد. گفتنی است که شیخ زاهد گیلانی جد یکی از پادشاهان دوره صفویه بود و به همین خاطر پادشاه تردد زیادی به این منطقه انجام می‌داد. از این رو، این منطقه آباد شده و دارای اماکن تاریخی بسیار زیادی است. اما از قدمت باستانی این منطقه که بگذریم، باید به طبیعت بکر، زیبا و نیمه کوهستانی آن اشاره کنیم. منطقه شیخانبر در قسمت کوهپایه کوهستان واقع شده و از آب و هوای بسیار مطبوعی برخوردار است. به لطف چشمه‌های جوشان آب شیرین منطقه، پوشش گیاهی متنوع و سرسبزی در اطراف به وجود آمده است که در کنار هم یکی از زیباترین مناظر طبیعی تمام استان گیلان را می‌سازند. اگر به دنبال مسیر سرسبزی برای پیاده روی و طبیعت گردی هستید، بهتر است سری به منطقه شیخانبر بزنید.

آدرس منطقه شیخانبر: گیلان، لاهیجان، ۳ کیلومتری سمت راست جاده لاهیجان به لنگرود

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

منطقه شیخانبر
منطقه شیخانبر

۱۷. مسجد اکبریه لاهیجان

مسجد اکبریه را  به جرات می‌توان یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی لاهیجان دانست که قدمت آن به دوران قاجار و زمان سلطنت فتحعلی شاه باز می‌گردد. حاج علی اکبر لاهیجانی، نام فردی بود که بانی شد تا این مسجد ساخته شود. به همین خاطر است که این مسجد را با نام مسجد اکبریه می‌شناسند. این بنا از جنس آجر ساخته شده و ظاهری بسیار بی آلایش و ساده دارد. مسجد اکبریه در دو طبقه بنا شده و هر طبقه آن دارای هشت ستون میانی است. قسمت‌های عمده‌ای از این مسجد با چوب ساخته شده و سه درب بزرگ چوبی در آن قرار دارد که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرند. همچنین این مسجد به کاشی کاری‌های زیبایی مزین شده که با خط زیبای نستعلیق روی آن عباراتی نوشته‌ شده است. گچ کاری‌های داخل مسجد واقعا دیدنی هستند و شما را به یاد مساجد تاریخی ایرانی می‌اندازند.

آدرس مسجد اکبریه لاهیجان: گابنه

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۱۷ عصر

هزینه بازدید: رایگان

مسجد اکبریه لاهیجان
مسجد اکبریه لاهیجان

مسجد جامع لاهیجان

در ضلع شمال غربی میدان چهار پادشاه لاهیجان، مسجدی قدیمی قرار دارد که قدمت آن به قرن چهارم هجری قمری باز می‌گردد! این مسجد بر یکی از آتشکده‌های قدیمی زرتشت بنا شده و جزء مهم‌ترین مساجد و همچنین جاهای دیدنی لاهیجان محسوب می‌شود که قدمت تاریخی زیادی دارد. گفتنی است که سلطان محمد کیا، در مراسم عید قربان سال ۸۹۳ هجری قمری، در این مسجد نماز گزارده است. این مسجد در مرور زمان تغییرات بسیار زیادی را متحمل شده و بارها و بارها آن را مورد بازسازی و مرمت قرار داده‌اند. با وجود اینکه بنای اصلی مسجد جامع لاهیجان در دوره کیاییان ساخته شده است، اما در کنار سر درب ورودی آن، بر روی سنگ مرمری بزرگ، فرمانی از سلطان حسین صفوی نقش بسته که بازدید از آن اکیدا توصیه می‌شود.

آدرس مسجد جامع لاهیجان: گیلان، لاهیجان، میدان چهار پادشاه یا همان وحدت

ساعت بازدید: ساعات نمازهای صبح، ظهر و عشاء

هزینه بازدید: رایگان

مسجد جامع لاهیجان | جاهای دیدنی لاهیجان
مسجد جامع لاهیجان

۱۸. حمام گلشن لاهیجان

حمام گلشن یادگاری از دوران قاجار است. این حمام تاریخی و زیبا در محله میدان لاهیجان قرار دارد. این حمام دقیقاً رو‌به‌رو مسجد جامع لاهیجان و همچنین بقعه چهارپادشاهان واقع شده است. به همین خاطر می‌توانید یک تیر و سه نشان بزنید و در طول یک روز از هر سه دیدن کنید. قدمت این حمام تاریخی به دوران فتحعلی شاه قاجار باز می‌گردد. در آن دوران این حمام دارای خزینه‌ها و همچنین حوضچه‌های آب متعدد بود. متأسفانه امروزه اکثر آن‌ها از بین رفته و فقط نیمی از آن‌ها باقی مانده‌اند. این حمام یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی لاهیجان است و در سال ۱۳۳۴ آن را در فهرست آثار ملی ایران قرار دادند. خوشبختانه هنوز هم بخش‌های بسیاری از آن سالم است و بازدید از آن می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد.

آدرس: لاهیجان، خیابان کاشف غربی

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۱۹. پل خشتی پاشاکی

پل خشتی پاشاکی نیز جزو یادگار دوران قاجار است. این پل در بالامحله و روستای پاشاکی قرار دارد. برای دسترسی به آن باید خودتان را به دهستان لفمجان برسانید. این پل از جنس سنگ و ساروج ساخته شده است و روی رودخانه قرار دارد. در گذشته مردم این منطقه برای عبور از رودخانه دچار مشکل بودند. به همین خاطر اقدام به ساخت این پل کردند. این پل پس بعد بیش از ۱۰۰ سال هنوز هم پابرجا باقی مانده تا یادمان نرود چه روزگاری سختی را از سر گذراندیم. همچنین لازم به ذکر است که پل خشتی پاشاکی در میان طبیعت بکر و تماشایی قرار دارد. پس هم فال است هم تماشا.

آدرس: لاهیجان، بخش مرکزی، دهستان لفمجان، روستای پاشاکی، بالامحله

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۲۰. تله کابین احرار لاهیجان

مگر می‌شود کسی از تله کابین خوشش نیاید؟! تله کابین احرار یکی از زیباترین جاهای دیدنی لاهیجان محسوب می‌شود. این تله کابین در نزدیکی شیطان کوه قرار دارد و در کنار بام سبز لاهیجان واقع شده است. ایستگاه اول تله کابین در بام سبز و ایستگاه دوم در تاج خروس توقف می‌کند. جاهای دیدنی لاهیجان به‌حدی زیبا و تماشایی هستند که باید از بالا آن‌ها را دید. گاهی زمانی که از پایین و روی زمین به زیبایی طبیعت نگاه می‌کنیم، متوجه اوج هنر طبیعت نخواهیم شد. پس چه بهتر که همانند پرندگان کمی بالاتر برویم تا این نقاشی خداوند را بهتر نظاره کنیم.

آدرس: استان گیلان، لاهیجان، بام سبز

ساعت بازدید: همه‌روزه از ساعت ۸ الی ۱۹

هزینه بازدید: رایگان

۲۱. پل کیسم

پل کیسم یکی دیگر از پل‌های خشتی تاریخی و جاهای دیدنی لاهیجان است. این پل را کمتر کسی می‌شناسد. در حقیقت مسافران ماجراجویی که برای دیدن روستای کیسم عازم آستانه اشرفیه می‌شوند، چشمشان به این پل قدیمی نیز خواهد افتاد. این پل ۲۱ متر طول، ۲۵ متر عرض و ۷۰متر ارتفاع دارد. پل کسیم دهانه‌ای با طاق جناغی دارد. قدمت این پل به حدود ۴۰۰ سال پیش و دوران صفویه باز می‌گردد. جالب است بدانید که پل کسیم هنوز ظاهری نسبتاً سالم دارد و این باعث تعجب تاریخ‌شناسان است. بازدید از این پل و گرفتن عکس یادگاری از آن حتماً توصیه می‌شود.

آدرس: استان گیلان، آستانه اشرفیه، روستای کیسم

ساعت بازدید: ۲۴ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۲۲. آرامگاه قادر نبی

آرامگاه قادر نبی یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان است. البته این آرامگاه را باید جزو جاهای دیدنی کمتر شناخته‌شده لاهیجان دانست. آرامگاه قادر نبی در فاصله ۶۷ کیلومتری لاهیجان و در مسیر دیلمان – آسیابر واقع شده است. برای دسترسی به این آرامگاه باید خودتان را به دهکده بابا ولی دیلمان برسانید. این آرامگاه را مردم محلی با نام آرامگاه قادر پیغمبر نیز شهرت دارد. درباره این آرامگاه مطالب خاصی وجود ندارد. به همین خاطر نسب قادر نبی و اینکه واقعاً چه کسی در آن مدفون است هنوز هم مشخص نیست. با این حال، آرامگاه قادر نبی برای بسیاری از مردم اهمیت دارد و مورد احترام قرار می‌گیرد.

آدرس: استان گیلان، ۶۷ کیلومتری شهرستان لاهیجان در مسیر دیلمان به آسیابر

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: ۵۰هزار تومان

۲۳. زیپ لاین لاهیجان

مگر هیجانی بهتر از زیپ لاین وجود دارد؟! زیپ لاین یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحاتی است که می‌توان تجربه کرد. در زیپ لاین از بالای ارتفاعات به یک کابل وصل می‌شوید و با سرعت به‌سمت پایین سر می‌خورید! حال تصور کنید که از فراز بام سبز لاهیجان و در شیطان کوه، سوار بر زیپ لاین شوید و از ارتفاع ۱۰۰۰متری به‌سمت پایین بیایید! این تجربه به یکی از خاطرات فراموش‌نشدنی شما تبدیل خواهد شد. همچنین در بخش زیپ لاین لاهیجان نیز چندین و چند رستوران و کافه مختلف حضور دارند. پس می‌توانید حسابی از تفریح در این منطقه لذت ببرید.

آدرس: استان گیلان، لاهیجان، خیابان کارگر، میدان کاشف، جاده طلای سبز، بام سبز

ساعت بازدید: همه‌روزه از ساعت ۸ الی ۱۹

هزینه بازدید: ۱۵۰هزار تومان

 

اگر به شهر زیبای لاهیجان سفر کرده‌اید و خاطره‌ای از این شهر زیبا دارید برای ما بنویسید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های لاهیجان کلیک کنید.