در منطقه‌ی آذربایجان، در استان اردبیل شهر تاریخی مشگین شهر واقع شده که عمر آن به زمان ساسانیان برمی‌گردد. جاهای دیدنی مشگین شهر در شمال غربی کشور، با جاذبه‌های تاریخی و منظره‌های بکر طبیعت، گردشگران را به سمت خود می‌کشاند. تاریخ باستانی این شهر در تغییرات نام آن هم مشهود است و بسیاری نام قدیمی و اصیل آن را «خیاو» یا «خیوو» می‌دانند. در دوره‌هایی از تاریخ اسلام این شهر به میمند معروف بوده و دوره‌های سلجوقیان و اتابکان آن را با نام وراوی می‌شناخته‌اند.

در زمان حمله آلپ ارسلان به گرجستان این شهر به نام یکی از اسیران مسلمان، یعنی بیشکین شهرت یافت و بعدها در اثر تغییرات آوایی محلی به مشگین تبدیل و در نهایت در دوره‌ی رضا شاه، نام مشگین شهر برای آن تثبیت شد. برای رفتن به دل این شهر با سفرزون همراه شوید.

منطقه گردشگری کپز ، طبیعتی خواستنی در جاهای دیدنی مشگین شهر

منطقه گردشگری کپز
منطقه گردشگری کپز

از طبیعت‌های ناب در بین جاهای دیدنی مشگین شهر ، منطقه گردشگری کپز است که در فاصله ۲۰ کیومتری از آن، در مسیر مشگین به اردبیل وجود دارد. چیزی که این منطقه را خواستنی و جذاب می‌کند، آب‌وهوای معتدل و بهاری آن است که نفس کشیدن را لذت‌بخش می‌کند.

اگر کمی مه هم در هوا جریان داشته باشد، منظره‌ای دلفریب و درعین حال هوایی با اکسیژن خالص منتظرتان است. این منطقه با صخره‌های عظیم و با شکوهی مزین شده که زیبایی آن را دو چندان و خاصیت بکر بودن طبیعتش را ملموس‌تر کرده است. در بافت گیاهی کپز باغ‌های میوه‌های جذابی همچون زالزالک و تمشک وجود دارد و در بین حیواناتی که این ناحیه‌ی سرسبز را به‌عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده‌اند، خرس و روباه هم پیدا می‌شود.

پل معلق مشگین شهر ، آدرنالین خالص بر فراز طبیعت

بر فراز پارک جنگلی مشگین، با منظره‌ای از دره‌ای سرسبز و رو به قله‌ی زیبای سبلان، طولانی‌ترین پل معلق خاورمیانه، دلهره‌ی شیرینی را به آدمی منتقل می‌کند، به نحوی که گردش آدرنالین را در رگ‌های خود حس می‌کنید. این پل در ارتفاع ۸۰ متری روی رودخانه خیاوچایی با عرض ۲ متر و طول ۳۶۵ متر بنا شده است.

پل معلقگذر از این پل هیجان بالایی دارد و در قسمتی که سطح آن شیشه‌ای می‌شود، این هیجان به اوج خود می‌رسد. اما اگر می‌خواهید شور و ذوق‌تان به اوج خود برسد، حتماً زیپ لاین را که در فاصله‌ی کمی از پل قرار دارد، تجربه کنید. زیپ لاین برای حرکت در بین دو کوه، به‌وسیله‌ی کابلی محکم و آویزان شدن به آن با وسایلی مجهز، برفراز دره‌ای عظیم طراحی شده است.

زیپ لاین مشگین شهر

ایده‌ی ساخت این پل معلق، متعلق به مهندس گنجعلی بیگ است و شباهت جالبی به پل کاپیلانوی ونکوور در کانادا دارد. پل معلق از ناب‌ترین و پرطرفادارترین جاهای دیدنی مشگین شهر است که در منطقه‌ی گردشگری خیاو تاگیردولی واقع شده و امکانات بی‌نظیر سرگرم کننده‌ای همچون آب سواری و دوچرخه سواری در این مجموعه قرار دارد. این مجموعه گردشگری به نور سبلان هم معروف است.

آدرس پل مشگین شهر روی نقشه گوگل

آرامگاه شیخ حیدر ، برجی بر آمده از دل تاریخ

آرامگاه شیخ حیدر | از جاهای دیدنی مشگین شهر
آرامگاه شیخ حیدر | از جاهای دیدنی مشگین شهر

این آرامگاه به شیخ حیدر، در واقع به پدر شاه اسماعیل اول نسبت داده می‌شود. گفته می‌شود که این بنا در قرن ۷ و ۸ هجری ساخته شده و در دوران صفوی کامل و تزیین شده است. ارتفاع این برج آجری ۱۸ متر است و فضای داخلی‌اش برخلاف نمای مدور بیرونی‌اش، به شکل یک ۱۲ ضلعی در دو طبقه طراحی شده است.  در نمای بیرونی بقعه شیخ حیدر، کاشی‌هایی فیروزه‌ای زیبایی به کاربرده شده که در کنار آیات قرآنی به کاربرده شده در نما، جذابیت برج را کامل کرده است. این آرامگاه تاریخی در خیابان باهنر شمالی شهر جا خوش کرده و از جاهای دیدنی مشگین شهر محسوب می‌شود.

آدرس بقعه شیخ حیدر روی نقشه گوگل

کهنه قلعه مشگین شهر ، تاریخی از ساسانیان بر فراز تپه

کهنه قلعه مشگین شهر
کهنه قلعه مشگین شهر

در میان جاهای دیدنی مشگین شهر جاذبه‌‎ای از تاریخ ساسانیان وجود دارد که هنوز هم زیبایی تاریخی آن دیدنی است. کهنه قلعه مشگین شهر ، بنایی باستانی است و با دیوارهای خشتی روی تپه‌ای بلند خودنمایی می‌کند. این دژ در بخش ورودی مشگین شهر واقع شده و ویژگی معماری آن کنگره، برج‎‌‌های کوچک و پلان ذوزنقه‌ای غیر منظم است. این بنا از ملات گچ و آهک، خشت و سنگ ساخته شده است و همچون دیگر دژهای تاریخی شکوه چشمگیری دارد. در فاصله‌ی ۱۵۰ متری قلعه یک سنگ نبشته ساسانی هم یافت شده که اطلاعاتی تاریخی در مورد بنا می‌دهد.

آدرس کهنه قلعه مشگین شهر روی نقشه گوگل

آبشار گورگور خیاوچای ، عروس دامنه‌های سبلان

آبشار گورگور خیاوچای
عکس از مهدی صادقی راد

جایی در چند کیلومتری جنوب مشگین شهر، روستایی به نام موییل وجود دارد که در جنوب این روستا یکی از دیدنی‌ترین آبشارهای اردبیل، در پناه سبلان افسانه‌ای جا خوش کرده است. آبشار گورگور خیاوچای زیبایی سبلان را به ارث برده و جریان زلال آن از ارتفاعی ۱۲ متری به دریاچه‌ای ۲۰۰ متری می‌پیوندد. حس و حال‌تان در این منطقه فراموش نشدنی خواهد بود و روح‌تان تازه می‌شود. ترکیب بی‌نظیری از بوی خوش طبیعت، صدای آب و قدوقامت الماسی آب زیر نور خورشید، یک تصویر فوق‌العاده در ذهن‌تان می‌سازد. سبلان پر از زیبایی‌های طبیعی فراوانی همچون آب گرم و پیست اسکی است که باعث محبوبیتش در مقاصد گردشگری شده و این آبشار و منطقه‌ی گردشگری پیرامونش، از دیگر جذابیت‌های این کوهستان خوش قدوقامت و سر به فلک کشیده است.

آدرس آبشار گوگور مشگین شهر روی نقشه گوگل

پارک جنگلی مشگین شهر ، رنگ بازی دلفریب طبیعت

پارک جنگلی مشگین شهر
پارک جنگلی مشگین شهر

در بین جاهای دیدنی استان اردبیل همیشه می‌شود طبیعتی خاص پیدا کرد که با وقت گذرانی در آن حسابی حال‌وهوای آدمی نو می‌شود. یکی از این جاذبه‌های خوش‌ رنگ‌ولعاب، پارک جنگلی مشگین شهر است که در حوالی رودخانه خیاو چایی سبز شده است. این نقطه به دلیل نزدیکی به شهر و همچنین وجود امکانات سرگرم کننده‌ای مثل شهربازی، اسکیت و… ، پاتوق گردشگران مشگین شهر است و همیشه پر رونق است. در ورودی جاده‌ی اردبیل به مشگین شهر، مسیر ورودی این پارک واقع شده که تا انتهای میدان سبلان ادامه می‌یابد. در سفر به مشگین شهر حتماً سری به این پارک بزنید و جریان پر شور زندگی را از نو تجربه کنید.

آدرس پارک جنگلی مشگین شهر روی نقشه گوگل

به سراغ دیدنی‌های ناب مشگین شهر بروید تا یک سفر فراموش نشدنی را تجربه کنید. این شهر و حوالی‌اش شگفتی‌های طبیعی و تاریخی جذابی برایتان دارد که ما چند مورد از آن‌ها را معرفی کردیم. بعد از وقت گذرانی در این شهر حتماً از تجربه‌های خوب‌تان برای ما بنویسید. سفرزون منتظر شماست.

4/5 ( 1 نظر )