خراسان رضوی شهرهای بزرگ مهمی در دل خود جا داده است که خاصیت گردشگری بالایی دارد. نیشابور یکی از شهرهای بزرگ این استان است که دیدنی‌های آن رنگ و بویی از تاریخ و فرهنگ دارد. در کنار سرمایه‌های طبیعی ارزشمندی همچون معدن فیروزه، این شهر غنای بالایی در گنجینه‌های ادبی و فرهنگی همچون خیام نیز دارد. برای آشنایی با جاهای دیدنی نیشابور با سفرزون همراه شوید.

آرامگاه عطار نیشابوری ، خالق منطق الطیر در جاهای دیدنی نیشابور

آرامگاه عطار نیشابوری
آرامگاه عطار نیشابوری

شیخ فرید الدین عطار از شاعران بزرگ ایرانی است که خالق آثار بزرگی همچون منطق الطیر و تذکره اولیا است. آرامگاه وی در خیابان عرفان نیشابور، در باغی سرسبز قرار دارد. در همسایگی مقبره‌ی گنبدی وی، آرامگاه کمال الملک، نقاش بی‌نظیر ایران واقع شده است. ساخت آرامگاه عطار به قرن هفتم هجری برمی‌گردد که آغازگر آن قاضی یحیی بن ساعد بود. در نهایت در قرن نهم هجری، آرامگاه شاعر توسط امیر علی شیرنوایی، مشاور سلطان حسین بایقرا تبدیل به بنایی باشکوه شد. معماری این بنا به همراه گنبد کاشی‌کاری شده‌اش در میان فضای سرسبز باغ جلوه‌خاصی دارد و رنگ‌های لاجوردی، سبز، زرد و سفید کاشی‌ها در میان طبیعت باغ، رخ جذابی را از جاهای دیدنی نیشابور به نمایش می‌گذارد.

آدرس آرامگاه عطار نیشابوری روی نقشه گوگل

آرامگاه خیام نیشابوری ، گنجینه‌ای ادبی در باغی خوش‌رنگ‌ولعاب

آرامگاه خیام
آرامگاه خیام

حکیم عمر خیام نیشابوری فقط سرمایه‌ی شعر و ادبیات فارسی نیست. این مرد بزرگ ایرانی، لقب «ریاض‌دان» و «ستاره شناس» را هم به خود اختصاص داده است. ذوق هنری «مهندس هوشنگ سیحون» در طراحی آرامگاه زیبای وی مشهود است. سیحون طراحی جذابی را از ترکیب علوم هندسه و مثلثات، برای این مقبره پیاده کرده که جاذبه‌ی فوق‌العاده‌ای در جاهای دیدنی نیشابور دارد. این آرامگاه داخل باغی خوش‌رنگ‌وبو است که مقبره امامزاده محروق در آن قرار گرفته است. کتابخانه، موزه و مهمانخانه در این باغ دیدنی وجود دارد که می‌توانید در کنار بازدید از مقبره شاعر خوش ذوق ایران، از امکانات آن‌ها استفاده کنید. برای رفتن به باغ خیام باید خودتان را به میدان فضل نیشابور برسانید و سپس به بلوار شهدا بروید.

آدرس آرامگاه خیام روی نقشه گوگل

خرید بلیط هواپیما تهران مشهد
رزرو هتل داخلی

آسمان نمای خیام ، صحنه‌ی نمایش ستارگان در نیشابور

آسمان نمای خیام
آسمان نمای خیام

نزدیگ آرامگاه خیام، ساختمان وسیع و گنبدی شکلی را می‌بینید که قرار است جایی برای لذت از پدیده‌های آسمان شب باشد. این بنا به افلاک نمای خیام مشهور است و در سال ۷۷ ساخت آن شروع شده و هنوز نیمه کاره مانده است. این مجتمع پژوهشی پس از اتمام، یکی از پتانسیل‌های قوی برای جاهای دیدنی نیشابور خواهد شد.

آدرس افلاک نمای خیام روی نقشه گوگل

مقبره کمال الملک ، نبض رنگ و بوم در نیشابور

آرامگاه کمال الملک
آرامگاه نقاش خوش ذوق ایران

«محمد غفاری»، نقاش معاصر ایران، که به نام کمال الملک لقب گرفته است، در خاک نیشابور آرام گرفته است. مقبره‌ی با شکوه وی در نزدیکی آرامگاه عطار، جلوه‌ی خاصی از هنر معماری سنتی ایران را نشان می‌دهد که طرح‌ها و قوس‌های هندسی منحصربه‌فرد آن همچون نقاشی‌های استاد چشمگیر و دلربا است. طراح خلاق این بنا مهندس هوشنگ سیحون بوده و در این طراحی آن، از معیارهای معماری ایرانی، مثل دیگر کارهای خود استفاده کرده است. برای دیدن این بنا باید خیابان عرفان بروید و در کنار دیدار از آرامگاه عطار، سری به خانه‌ی ابدی نقاش پرآوازه ایران هم بزنید.

آدرس آرامگاه کمال الملک روی نقشه گوگل


در سفرزون بیشتر بخوانید: خرید سوغات مشهد ؛ از زعفران تا فیروزه


عمارت امین  اسلامی ، زیبایی تاریخی در سرسبزی باغ

عمارت امین اسلامی
عمارت امین اسلامی

ساخت این بنا به دوره‌ی پهلوی برمی‌گردد و سبک معماری این دوره در طراحی آن مشهود است. عمارت امین اسلامی داخل باغی با شکوه واقع شده که زیبایی و جلوه‌ی عمارت را دو چندان کرده است. این باغ پر از درختان کاج، شمشاد، توت و گردو است و که به شیوه‌ی زیبای باغ‌های ایرانی آرایش شده است. این بنا متعلق به ابوالحسن امین اسلامی بوده و محوطه‌ی آن امروزه به بوستانی در مرکز شهر نیشابور تبدیل شده است. برای رفتن به این پارک خوش‌آب‌وهوا باید به خیابان امام خمینی، نزدیک باغ ملی بروید.

دهکده چوبی ، تفرجگاهی مزین به هنر

دهکده چوبی نیشابور
مسجد دهکده چوبی نیشابور

دهکده چوبی نیشابور توسط «مهندس حمید مجتهدی» ساخته شده است و یکی از جاهای دیدنی نیشابور است که جاذبه‌ای منحصر به فرد در ایران دارد. تمام سازه‌های این روستا از چوب است و تضادی جذاب با ساختمان‌های سنگ وسیمانی شهر دارد که خود از نقطه‌های قوت روستا است. در دل دهکده‌ی افسانه‌ای مسجد چوبی بی‌نظیری بنا شده که زیبایی هنر معماری را با فضای عرفانی پیوند داده است. این مسجد اولین مسجد چوبی ایران است و در برابر صدمات موریانه و زلزله ۸ ریشتری بسیار مقاوم است. این روستای چوبی فرصت نابی برای گذران وقت در یک مکان رویایی است و نباید از دستش داد. برای رفتن به این دهکده توریستی، باید به انتهای بلوار شهدای نیشابور بروید و سپس وارد جاده تقی آباد طلایی شوید.

آدرس دهکده چوبی روی نقشه گوگل

روستای بوژان ، افسانه‌ای پلکانی در دامنه‌های بینالود

روستای بوژان نیشابور
روستای بوژان نیشابور

در نزدیکی شهر نیشابور، در دل دامنه‌های رشته‌ کوه‌های بینالود، جواهری رنگارنگ از طبیعت وجود دارد. روستای بوژان پر از درخت‌های خوش رنگ باغ‌ها، آبشار و فضاهای سبز به‌واسطه‌ی حضور جریان‌های آبی دارد که در کنار بافت پلکانی خانه‌های آن، نمای بی‌نظیر و افسانه‌ای در میان جاهای دیدنی نیشابور به‌وجود آورده است. ارتفاعات این روستا به گل‌های خوش‌رنگ‌وبو گیاهان مختلفی با خاصیت دارویی مزین شده است. این روستا سرزمین رویایی در شیبی ملایم است که نگاه گردشگرهار و به خود جذب می‌کند. در این روستا کوه‌پیمایی کنید و از زیبایی طبیعت لذت ببرید.

آدرس روستای بوژان روی نقشه گوگل

دره هفت غار نیشابور ، ییلاق پر رمز و راز نیشابور

دره هفت غار نیشابور
دره هفت غار نیشابور

در میان جاهای دیدنی نیشابور، مکانی وجود دارد که زیبایی ساده و در عین حال خاصی از جنس طبیعت دارد. دره هفت غار از ییلاق‌های پر طرفدار نیشابور است که صخره‌های سرخ رنگی دارد یکی از دلرباترین طبیعت‌هایی است که در بهار و تابستان خواهان بسیار دارد. برای رفتن به سمت چشمه‌ای که در این نواحی وجود دارد باید از مسیر پر رمز و راز هفت غار، در دل سرسبزی بگذرید. در میان راه آبشاهای فراوانی وجود دارد که از بارش‌های این منطقه متولد شده‌اند و زیبایی با صفایی به این هفت تنگه داد‌ه‌اند.

باغ قدمگاه ، اعتقادی به رنگ مذهب در سرسبزی باغ

باغ قدمگاه نیشابور
باغ قدمگاه نیشابور

در دامنه‌های جنوبی کوه بینالود، در دلی باغی با صفا، بنایی مذهبی وجود دارد که ساختش از پیدایش سنگی بزرگ در این ناحیه ناشی می‌شود. در این سنگ رد پایی مشهود است که به امام رضا نسبت داده شده است و مردم معتقدند زمانی که ایشان از مدینه به سمت مرو حرکت می‌کردند، این مکان برای توقفگاه وی بوده است. زیبایی باغ قدمگاه وصف ناپذیر است و حال و هوایی مثل سایر باغ‌های بهشتی ایران دارد. این باغ در ۲۴ کیلومتری شهر نیشابور است و جای فوق‌العاده‌ای برای خلوت عرفانی است.

آدرس باغ قدمگاه روی نقشه گوگل

کاروانسرای شاه عباسی نیشابور

کاروانسرای شاه عباسی نیشابور
کاروانسرای شاه عباسی نیشابور

یکی از جاهی دیدنی نیشابور ، کاروانسرای شاه عباس صفوی است که مثل سایر کاروانسراهای متعلق به دوره صفویه، معماری سنتی باشکوهی از سبک این دوره در ایران را دارد. امروزه کاروانسرا به موزه تبدیل شده، اما در دوره‌های قاجار و پهلوی به ترتیب به‌عنوان نوانخانه و شهربانی استفاده شده است. این کاوانسرا در خیابان امام خمینی واقع شده که پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به آن بزنید.

آدرس کاوانسرای شاه عباسی نیشابور روی نقشه گوگل

آبشارهای باصفای نیشابور

آبشارهای نیشابور
آبشارهای نیشابور

نیشابور از لحاظ جذابیت‌های طبیعی، همچون جاذبه‌های تاریخی‌اش، غنی و خوش‌رنگ‌ولعاب است.دو آبشار بار و گرینه ، جذابیت و تنوع جاهای دیدنی نیشابور را دوچندان کرده است. آبشار بار در شهر بار، جایی در میان رشته کوه‌های بینالود قرار گرفته و در میان باغ‌های باصفای منطقه، قابی زیبا از طبیعت به‌وجود آورده است. آبشار گرینه هم چیزی از جذابیت آبشار بار کم ندارد، در چهل کیلومتری شمال شرق نیشابور و شش کیلومتری روستای گرینه، رنگ با صفایی به طبیعت سبز این ناحیه بخشیده است.

جاهای دیدنی نیشابور تمامی ندارد و هر گوشه‌اش جذابیت برای دیدن و وقت گذرانی دارد. اگر به این شهر سفر کردید، نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.