هلند برای قرن‌ها مرکز هنر و علم اروپا بوده و این موضوع را می‌توان در بازدید از موزه‌هایش به راحتی متوجه شد. این کشور سعی کرده سنت و مدرنیته را با یکدیگر ادغام کند و برای همین شما می‌توانید آسیاب‌های بادی و مزارع لاله را در کنار ساختمان‌هایی با معماری مدرن و مردم مترقی هلند توامان مشاهده کنید. برای دیدن تمام جاهای دیدنی هلند هیچ وقت به اندازه کافی زمان در اختیار نخواهید داشت اما با مطالعه این نوشتار سفرزون می‌توانید بهترین مقصد برای بازدید را انتخاب کنید.

کانال‌های آبی در میان جاهای دیدنی هلند

جاهای دیدنی هلند - کانالهای هلند
عبور از زیر پل‌های تاریخی فراوان شهر دلف تجربه‌ای بسیار خاص خواهد بود

شبکه کانال‌های آبی هلند یکی از مشهورترین جاذبه‌های اصلی و نمادهای این کشور است که حاشیه‌اش پر از گونه‌های گیاهی و جانوری است و تعداد زیادی پل روی آن‌ها ساخته شده است. این آبراه‌ها در ابتدا برای جابجایی کالا ساخته شده‌اند و امروزه از نظر شهرت در کنار کفش‌های چوبی و لاله‌های هلندی قرار دارند. با گذشتن از این کانال‌ها که شهرها را به یکدیگر پیوند می‌دهند تجربه‌ای خاص از گشت‌وگذار در هلند بدست خواهید آورد. شهر آمستردام ۱۶۵ کانال دارد که قایق سواری در آن‌ها شما را در تاریخ و فرهنگش غرق می‌کند.

دلف و کانال‌های زیبایش

دلف از شهرهای فوق‌العاده زیبایی است که گشت در کانال‌های آبی‌اش پر است از منظره‌های دیدنی. عبور از زیر پل‌های تاریخی فراوان شهر دلف تجربه‌ای بسیار خاص خواهد بود. عصر هنگام و با روشن شدن چراغ رستوران‌ها و کافه‌های اطراف این آبراهه‌ها زیبایی مناظر دوچندان می‌شود. ماه‌های تیر و مرداد بخاطر حاکم شدن آب‌وهوایی عالی در کشور هلند بهترین زمان برای بازدید از این کانال‌ها اسرارآمیز است.

دلف از شهرهای فوق‌العاده زیبایی است که گشت در کانال‌های آبی‌اش پر است از منظره‌های دیدنی

بازدید از میراث هنری آمستردام

جاهای دیدنی هلند - موزه ریکس
موزه رایکز یا موزه ملی آمستردام | یک جای ارزشمند برای تماشا

رامبرانت، ون‌گوگ، ورمیر و فرنز هالس (Frans Hals) همگی روزگاری در خیابان‌های آمستردام قدم زده‌اند. از موزه‌هایی که آثار تاریخی مردمان هلند با قدمت ۸۰۰ سال را در خود نگهداری می‌کنند گرفته تا آثار هنرمندان معاصر را همگی می‌توان در آمستردام پیدا کرد. در میدان موزه آمستردام می‌توانید به موزه رایکز بروید که بیش از ۵۰۰۰ اثر هنری را در ۲۵۰ اتاق خودش جای داده و برخی از آثار هلندی با قدمت ۸۰۰ سال در کنار تابلو نایت واچ (The Night Watch) رامبرانت در آن نگهداری می‌شود. موزه ون‌گوگ هم یکی از بهترین گالری‌های دنیاست و بزرگترین مجموعه آثار این نقاش بزرگ را در خودش جای داده است. بازدید از آمستردام در تمام ایام سال پر از ماجراجویی خواهد بود اما برای بازدید دقیق‌تر موزه‌ها بهتر است از سفر در ماه‌های شلوغ تیر و مرداد اجتناب کنید.

هلند سرزمین آسیاب‌های بادی

جاهای دیدنی هلند - آسیابهای بادی
هلند | سرزمین آسیاب‌های بادی

آسیاب‌های بادی هلند به مانند کانال‌هایش سمبل تاریخی این کشور است و تصور مناظر سنتی هلندی بدون وجود آسیاب بادی تقریبا غیرممکن است. این آسیاب‌ها چشم هر توریستی را به خود خیره می‌کند و از بهترین جاهای دیدنی هلند است. امروزه از ده هزار آسیاب بادی‌ای که زمانی فعالیت‌های گوناگون صنعتی و روزمره را انجام می‌دادند تنها هزار عدد باقی مانده است. هلندی‌ها یک روز ملی را نیز برای بزرگداشت آسیاب‌های بادی خود نام‌گذاری کرده‌اند. بازدید آسیاب‌های بادی جزو اساسی‌ترین برنامه‌های سفر هر گردشگری به هلند است.

هلندی‌ها یک روز ملی را نیز برای بزرگداشت آسیاب‌های بادی خود نام‌گذاری کرده‌اند

مجموعه کلیساهای چوبی زانس چنس

زانس چنس (Zaanse Schans) که در ۱۵ کیلومتری شمال آمستردام قرار دارد مجموعه‌ای از کلبه‌های چوبی و آسیاب‌های بادی را در خود جای داده که از سراسر کشور و برای نمایش به آن‌جا منتقل شده‌اند. در این موزه می‌توانید با ظاهر خانه‌های دهکده‌های تاریخی هلند و شیوه زندگی در آن‌ها آشنا شوید. اگر می‌خواهید آسیاب‌های بادی را در مکان اصلی خود ببینید به کیندردیک (Kinderdijk) در کنار رودخانه نورد (River Noord) و نزدیکی نوتردام بروید و از ۱۹ آسیاب بادی زیبایش که قدمتشان به قرن هفدهم باز می‌گردد دیدن کنید. روز ملی آسیاب بادی در اواسط ماه اردیبهشت است و بهترین زمان برای بازدید از این سازه‌های جذاب نیز همان موقع است.


در سفرزون بخوانید: اقامت در هلند ، شرایط و جزییات از اقامت تحصیلی تا اقامت کاری


حیات‌وحش بی‌نظیر درست در کنار تمدن انسانی

جاهای دیدنی هلند - پارک ملی هوگ ولو
پارک ملی هوگ ولوو | هم‌نشینی طبیعت و انسان

با این‌که کشور هلند تراکم جمعیتی بالایی دارد اما تعداد زیادی پارک ملی و مناطق جنگلی بکر را نیز در خودش جای داده که با پای پیاده، با دوچرخه و یا سوار بر اسب می‌توان از آن‌ها بازدید کرد. این پارک‌های بکر زیبا از جاهای دیدنی هلند هستند. جنگل آمستردام با داشتن ۵۰ کیلومتر مسیر پیاده‌روی و وسعتی سه برابر سنترال پارک نیویورک محیطی مملو از خشخاش وحشی، قارچ جنگلی، سنجاب، مار علفی و گاوهای درشت‌هیکل است. پارک ملی هوگ ولو (Hoge Veluwe) نیز با داشتن وسعت ۱۴۰۰۰ هکتاری و پوشیده از درختان جنگلی‌اش، محل زندگی چند گونه پرنده و گوزن است و مکانی فوق‌العاده زیبا برای برنامه‌ریزی سفری یکروزه. بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه‌های طبیعی و فرار از شلوغی شهرها بین ماه‌های تیر و شهریور است.

 به خانه لاله‌‌ها خوش آمدید

جاهای دیدنی هلند - لاله های هلندی
هلند سرزمین لاله‌هاست

در هرجای دنیا با شنیدن نام لاله نام هلند نیز در ذهن نقش می‌بندد. از قرن هفدهم و با سرمایه‌گذاری گسترده هلندی‌ها در زمینه انواع پیاز گل، عشق آن‌ها به لاله‌ها آغاز شد. هرساله در ماه مارس و با شکوفا شدن لاله‌ها سرزمین هلند رنگارنگ می‌شود. با بازدید از هلند در فصل بهار و بین ماه‌های مارس تا می می‌توانید از مزارع متعدد لاله و موزه لاله‌اش دیدن کنید. کوکنهاف (Keukenhof) که به باغ اروپا شهرت دارد پارکی شامل میلیون‌ها شاخه از انواع گوناگون لاله است. این باغ درست خارج از شهر لیز (Lisse) واقع شده و بزرگترین باغ عمومی دنیاست که ۸۰۰ نوع گل لاله در آن رشد می‌کند. نوردوراسپادر (Noordoorstpolder) نیز خانه اکثر مزارع لاله هلند است و تا چشم کار می‌کند زمین‌هایش پوشیده از این گل‌های زیبا هستند و یکی از بیادماندنی‌ترین جاهای دیدنی هلند را شکل می‌دهند.

معماری شهر هگ شما را شگفت‌زده خواهد کرد

جاهای دیدنی هلند - کلیسای ریدرزال بیننهوف
کلیسای ریدرزال بیننهوف هلند

تمامی شهرهای هلند زیبا هستند و بازدید از آن‌ها را شدیدا توصیه می‌کنم اما شهر هگ (Hague) جاییست که قبل از دیگر شهرها باید ببینید. این شهر با آن‌که پایتخت هلند نیست اما محل استقرار کابینه هلند، دادگاه مرکزی، شورای حکومتی و دادگاه بین‌المللی سازمان ملل می‌باشد. این شهر پر است از رستوران‌ها، کافه‌ها و کلیساهایی است که قدمتشان به چندین قرن می‌رسد.

هگ پر است از رستوران‌ها، کافه‌ها و کلیساهایی است که قدمتشان به چندین قرن می‌رسد

کلیسای گروت کرک

یکی از کلیساهای هگ، گروت کرک (Grote Kerk) نام دارد که به زبان هلندی به معنای کلیسای بزرگ است و قدمتش به قرن سیزدهم باز می‌گردد. بسیاری از پادشاهان هلند در این کلیسا غسل داده شده‌اند و بلندترین برج ناقوس را در میان کلیساهای کشور دارا است. یکی دیگر از نقاط دیدنی شهر هگ بیننهوف (Binnenhof) است که از گروهی ساختمان در کنار ساحل رودخانه تشکیل شده و معماری زیبا و چشم‌نواز آن‌ها که به قرن هفتم تعلق دارد چشم هر بازدید کننده را خیره می‌کند. در هر زمانی از سال می‌توان از زیبایی شهر هگ که یکی از بهترین جاهای دیدنی هلند می‌باشد لذت برد، اما بهترین زمان برای بازدید ماه سپتامبر و همزمان با برگزاری مراسم باشکوه بازگشایی پارلمان است.

شهربازی‌های هلند را از دست ندهید

جاهای دیدنی هلند - پارک سرگرمی افتلینگ
افتلینگ بزرگ‌ترین شهربازی هلند

هلندی‌ها عاشق هیجان و ترس هستند و بازدید از شهربازی‌هایشان این موضوع را کاملا ثابت می‌کند. شهربازی‌های هلند از بهترین جاهای دیدنی هلند است. تعداد زیادی شهربازی در این کشور وجود دارد که از نظر وسعت و نوع وسایل تفریحی با یکدیگر تفاوت دارند. بیشتر این پارک‌ها در خارج شهر قرار دارند که همین موضوع سفری جذاب و یکروزه را شکل می‌دهد. افتلینگ (Efteling) بزرگ‌ترین شهربازی هلند و یکی از قدیمی‌ترین‌ها در جهان است که قدمتش به سال ۱۹۵۲ باز می‌گردد. افتلینگ مقصدی عالی برای ترتیب دادن سفری یک‌روزه همراه با خانواده است.

یک ماکت از کشور هلند

مادورادام (Madurodam) نیز همانند ماکتی از کشور هلند و با ظاهری شبیه به شهر هگ بنا شده که نمونه‌ای مشابه از جاذبه‌های مشهور کشور هلند در مقیاس ۱:۲۵ را در خودش جای داده است. از میان این نمونه‌ها می‌توان به موزه رایکز (Rijksmuseum)، ساختمان‌های سنتی حاشیه آبراه‌ها، مزارع لاله و غیره اشاره کرد. بعلاوه درآمد حاصل از این شهربازی به خیریه‌های محلی اختصاص داده می‌شود. فصل یهار و تابستان و بین ماه‌های می و سپتامبر بهترین زمان برای بازدید از شهربازی‌های هلند است.

نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های هلندی 

جاهای دیدنی هلند - خوراکی های هلندی
موزه پنیر | یک جای دیدنی در هلند

پیدا کردن غذاهای خوشمزه و لذیذ هلندی در هرکجای این کشور بسیار ساده است. از تنقلات گرفته تا وافل چسبناک و لذیذ و یا شاه‌ماهی پخته شده عالی‌اش همه و همه را حتما باید امتحان کنید. هلند یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان پنیر در دنیاست که محصولاتش شهرتی جهانی دارند. با بازدید از موزه پنیر در آلکمار می‌توانید با تاریخچه پنیر هلندی و انواع آن آشنا شوید. فراموش نکنید که طعم نوشیدنی‌های هلندی را امتحان کنید. یادتان باشد که برای شکم خود حسابی وقت بگذارید اما بدانید که امتحان تمامی خوراکی‌های هلندی نیاز به زمان دارد!