وین شهری‌ست که به جهان والتز بسیار زیبا، شیرینی‌ها و شکلات‌های خوشمزه و بزرگ‌ترین آهنگسازان کلاسیک را بخشیده است. این شهر بین سال‌های ۱۰۵ تا ۲۰۱۷ بهترین مقصد گردشگری در جهان بود و پیاپی به مشتاقان گردشگری توصیه شده حداقل برای یک‌بار هم شده به آن سربزنند.  سفرزون در این مقاله معروف‌ترین جاهای دیدنی وین را به شما معرفی می‌کند تا اگر روزی عازم این دیدنی‌ترین شهر اروپا شدید، همه‌ی جاهای دیدنی وین را بشناسید و به آن سربزنید.

  1. وینر راتهاوس: نماد شهر وین

Wiener Rathaus تصویری از زیبایی معماری و بوروکراسی حکومتی در وین اتریش
Wiener Rathaus تصویری از زیبایی معماری و بوروکراسی حکومتی در وین اتریش

این ساختمان برخلاف آن‌چه از اسمش پیداست جایی برای خوردن سوسیس دودی نیست، هرچند رستورانی عالی برای خوردن غذاهای ویتنامی در نزدیکی آن قرار دارد. وینر واتهاوس ساختمان شهرداری و محل فرمانداری ایالت وین است. این بنای گوتیک در دهه ۱۸۸۰ میلادی ساخته شده و در بالای آن مجسمه‌ای از راتوزمان که نماد شهر وین است قرار دارد. وینر زاتهاوس در حال حاضر بازسازی می‌شود و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۳ میلادی پروژه بازسازی آن به طول بینجامد.

  1. باشگاه سوارکاری اسپانیایی: نمایشی جادویی

Spanish Riding School مدرسه عالی اسب‌ها و اسب‌سوارهای اروپایی
Spanish Riding School مدرسه عالی اسب‌ها و اسب‌سوارهای اروپایی

مدرسه اسپانیایی سوارکاری یک باشگاه سنتی برای اسب‌های لیپیزان است و اجراهای عمومی در مدرسه زمستانی سوارکاری در هافبورگ برگزار می‌کند. باشگاه سوارکاری به این اجراها، نمایش‌های کلاسیک می‌گوید، اما تماشاگران می‌توانند آن را سحر و جادو بنامند. این باشگاه اسب‌ها را به این شیوه برای ۴۰۰ سال است، پرورش می‌دهد. ۶۸ راس نریان که اجدادشان اسپانیایی بوده‌اند از سال ۱۷۳۵ میلادی در مدرسه زمستانی سوارکاری آموزش دیده و به اجرا پرداخته‌اند. اسب‌ها و سوارکاران هر ۲ تحت تمرین‌های ویژه‌ای قرار می‌گیرند که سال‌ها طول می‌کشد.

  1. گرابن: قدم زدن اطراف دیوارهای تاریخی شهر

خیابان Graven یکی از جاهای دیدنی وین اتریش
خیابان Graven یکی از جاهای دیدنی وین اتریش

گرابن یکی از مشهورترین خیابان‌ها در مرکز وین است. واژه گرابن در زبان آلمانی به معنی خندق است و پیشینه‌اش به اردوگاه قدیمی رومی که در پایتخت اتریش قرار داشته بازمی‌گردد. در آن دوران شهر وین با دیوارهایی در اطرافش احاطه شده بود که در کنارشان خندقی کنده بودند. بعدها این خندق پر شد و یکی از اولین خیابان‌های مسکونی در وین را به‌وجود آورد.

در ابتدا صنعتگران در خانه‌هایی چوبی در خیابان گرابن زندگی می‌کردند، اما بعدها این خیابان به بازار تبدیل شد و در نهایت محلی برای سکونت طبقه ممتاز شهر شد. امروز گرابن خیابانی با فروشگاه‌های لوکس است که بسیاری از مغازه‌های تخصصی مانند «وین پورزلان» در آن قرار دارند.

  1. کلیسای جامع سنت استفن: سرگذشت شهر را در محراب‌ها بشنوید

St Stephen's Cathedral تلألو معماری ناب اروپایی در آسمان وین
St Stephen’s Cathedral تلألو معماری ناب اروپایی در آسمان وین

کلیسای جامع سنت استفن به استفانزدم نیز شهرت دارد. این کلیسا در قرن ۱۲ میلادی و به‌عنوان کلیسایی محلی احداث شد. امروز این ساختمان کلیسای خانگی اسقف اعظم کاتولیک در وین است. این کلیسا در جنگ جهانی دوم ویران شد، اما پس از جنگ و در دوره‌ای هفت ساله و در حالی که مراسم عبادی روزانه در آن برگزار می‌شد، مجددا بازسازی شد. کلیسای جامع که ارتفاع بلندی نیز دارد یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی وین است. سقف حیرت‌انگیز آن با ۲۳۰ هزار کاشی براق پوشیده شده است. کلیسای جامع بیش از ۱۸ محراب دارد که همگی در دوره‌های متفاوت تاریخی ساخته شده‌اند و آثار هنری با ارزشی را شامل می‌شوند.

  1. بورگارتن: تکه‌ای از انگلستان در اتریش

Burggarten ملاقات با معماری اتریشی در عصر یک روز تابستانی
Burggarten ملاقات با معماری اتریشی در عصر یک روز تابستانی

بورگارتن یک باغ سلطنتی در وین است و به‌دلیل الگو‌برداری از باغ‌های انگلیسی به بخشی از خاک انگلستان در وین شباهت دارد. بورگارتن باغ حیاط حاکمان هافزبورگ بوده و در گذشته یکی از حاکمان اتریش به‌نام «کایزر فرانز دوم» در باغ کار می‌کرد و امروز بورگارتن به محلی دلپذیر برای غذا خوردن در فضای آزاد در روزهایی که هوا خوب باشد، تبدیل شده است. یک تندیس یادبود از آهنگساز مشهور اتریشی، موتزارت، را می‌توان در گوشه‌ای از باغ یافت. پالمنهاوس که گلخانه‌ای شیشه‌ای پر از درختان نخل است در بخش شمالی باغ قرار دارد. بازدیدکنندگان می‌توانند در قسمت شرقی پالمنهاوس که اشمتلرلینگهاوس نام دارد پروانه‌های استوایی و حتی خفاش‌ها را ببینند.

  1. رینگشتراسا: گذرگاهی میان سبک‌های معماری

Ringstrasse قدم زدن روی سنگفرش‌ها در طول زمان
Ringstrasse قدم زدن روی سنگفرش‌ها در طول زمان

رینگشتراسا جاده‌ای با طول بیش از ۵ کیلومتر در اطراف شهر وین است. در حاشیه‌ی این جاده که به‌دستور پادشاه فرانز جوزف در اواسط قرن ۱۹ میلادی احداث شده بسیاری از ساختمان‌های مهم شهر وین مانند کاخ‌ها، موزه‌ها و خانه‌های باشکوه قرار گرفته‌اند. از جمله ساختمان‌های کنار جاده می‌توان به ساختمان اپرای ایالتی، موزه تاریخ طبیعی، ساختمان شهرداری و بورس اوراق بهادار وین اشاره کرد. در ساخت این ساختمان‌ها سبک‌های گوناگون معماری به‌کار رفته و همگی جزو شاهکارهای معماری محسوب می‌شوند. ساخت رینگشتراسا در سال ۱۸۵۷ میلادی شروع شد و خیابان در سال ۱۸۶۵ افتتاح شد.

  1. مجموعه بلودیر: آرامش در دل کاخ‌های شهر

Belvedere Complex تجمل به سبک روکوکویی فرانسوی
Belvedere Complex تجمل به سبک روکوکویی فرانسوی

بلودیر بخشی جدایی ناپذیر از جاذبه‌های تاریخی شهر وین است که از چند کاخ و یک نارنجستان قدیمی تشکیل شده که قدمت آن به قرن ۱۷ میلادی باز می‌گردد. این مجموعه دارای کاخ‌های باروک در قسمت بالایی و پایینی بلودیر است. استبل‌ها و نارنجستان کاخ همگی به سبک پارک‌های باروک طراحی شده‌اند و از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی وین به‌حساب می‌آیند. شاهزاده «یوجین ساووی» این کاخ را به‌عنوان خانه تابستانی خود ساخت. در زمان انقلاب فرانسه این کاخ‌ها منزلی برای خانواده سلطنتی فرانسه که از کشورشان فرار کرده بودند، شد. بلودیر در طول شب و با روشن شدن نورپردازی‌هایش نمایی حیرت‌انگیز دارد و منظره‌ای تماشایی به شهر وین می‌بخشد.

  1. هاندرتواسرهاوس: عجیب‌ترین آپارتمانی که تابه‌حال دیده‌اید

Hundertwasserhaus زندگی طبقه‌ی متوسط به رنگ‌های مختلف برای سلیقه‌های مختلف
Hundertwasserhaus زندگی طبقه‌ی متوسط به رنگ‌های مختلف برای سلیقه‌های مختلف

هاندرتواسرهاوس آپارتمانی رنگارنگ در نزدیکی مرکز شهر وین در محله‌ی لندشتراسا است. این ساختمان به‌نام هنرمند اتریشی «فریدینزرای هوندرتواسر» نامگذاری شده که طرح اولیه بنا را در قرن ۲۰ ایجاد کرد و توسط معمار معروف کراوینا طراحی شد. هر کدام از ۵۲ واحد آپارتمانی ساختمان دارای رنگی خاص هستند. بعضی از واحدها از محدوده ساختمان بیرون زده‌اند، چندین درخت سقف ساختمان را پوشانده‌اند و درختانی بیش‌تر در دیگر واحدها رشد می‌کنند که شاخه‌های‌شان از پنجره‌ها خارج شده است. کار ساخت این بنای نوآورانه در سال ۱۹۸۵ میلادی به پایان رسید. امروزه این ساختمان عضوی جدایی‌ناپذیری از میراث فرهنگی شهر وین است.

  1. کاخ سلطنتی هافبورگ: منزل پادشاهان

Hofburg Imperial Palace کاخ باقی‌مانده از دوران سلطنت و جایی مورد علاقه آدولف هیتلر
Hofburg Imperial Palace کاخ باقی‌مانده از دوران سلطنت و جایی مورد علاقه آدولف هیتلر

کاخ سلطنتی هافبورگ از زمان ساخته شدن در قرن ۱۳ میلادی نقشی حیاتی در زمینه اداره کشور اتریش بر عهده داشته است. این ساختمان منزلگاه برخی از قدرتمندترین پادشاهی‌های اروپا از جمله هافزبورگ‌ها، حاکمان روم مقدس و پادشاهی‌های اتریش-مجارستان و البته محل سخنرانی هیتلر بوده است. آدولف هیتلر زمانی که اتریش را به خاک آلمان ضمیمه کرد در این مکان برای مردم سخنرانی کرد و این سخنرانی شروعی بود برای آغاز جنگ جهانی دوم.

این ساختمان امروز موزه و محل اقامت رئیس‌جمهور اتریش است. قسمت‌ها و تالارهای گوناگون ساختمان در قرن‌های مختلف و به‌وسیله خانواده‌های سلطنتی گوناگون ساخته شد، اما از میان آن‌ها تنها ۳ بخش آپارتمان‌های سلطنتی، موزه سیسی که به الیزابت همسر پادشاه فرانتز جوزف اهدا شده و مجموعه نقره‌ای که کلکسیونی از اشیای خانگی سلطنتی است، برای بازدید عمومی آزاد هستند.

  1. قصر شانبرون: یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی وین

Schonbrunn Palace قصر زیبای از ناب‌ترین طراحی و معماری وینی
Schonbrunn Palace قصر زیبای از ناب‌ترین طراحی و معماری وینی

قصر ۱۴۴۱ اتاقی شانبرون از نظر عظمت با کاخ ورسای قابل مقایسه و یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی وین است. ساختمان قصر بین سال‌های ۱۶۹۶ و ۱۷۱۲ میلادی به‌دستور پادشاه لئوپولد اول ساخته شد و توسط ماریا ترسا به کاخ سلطنتی تابستانی تبدیل شد. پارک این قصر جاذبه‌های زیادی مانند باغ پریوی، قدیمی‌ترین باغ‌وحش دنیا، یک هزارتو و مارپیچ حلزونی و گلوریت که خانه‌ای تابستانی مرمری در بالای تپه‌ای ۶۰ متری‌ست را داراست.