جایی در جنوب شرقی دریای مازندران، منطقه‌ی گلوگاه قرار گرفته که پیشینه‌ی تاریخی پر باری دارد و در آن نشانه‌هایی برای ادراک قدمتش یافت می‌شود. این ناحیه در دوره‌ی اسلامی با نام کبود و نامیه شناخته می‌شده است و متاسفانه بعد از حمله‌ی تلخ مغول‌ها، این شهر با ویرانی‌های عظیمی روبه‌رو شده و اقوام آن پراکنده شدند. خرابه‌ها و اشیای یافت شده در این منطقه قدمت این شهر را به سال ۱۲۵۴ برمی‌گرداند و وجود خندق کلباد در شرق گلوگاه، تپه گراودین در شمال غربی و بقایای جاده شاه عباسی در جنوب آن، ارزش تاریخی این منطقه از مازندران را نشان می‌دهد. اهالی گلوگاه به اقوام کلبادی، طبری، گلو و عمرانلو تقسیم می‌شوند و سایر افراد این منطقه مهاجرینی هستند که ساکن آن شده‌اند. برای سفر به جاهای دیدنی گلوگاه با سفرزون همراه شوید.

جاهای دیدنی گلوگاه ، بازمانده‌های تاریخی در دل طبیعت

آدرس گلوگاه روی نقشه گوگل

توسکا چشمه ، طبیعتی ناب در بین جاهای دیدنی گلوگاه

عکس از معصومه یاری
عکس از معصومه یاری

یکی از جاهای دیدنی گلوگاه که طبیعت آن بسیار خواستنی است، منطقه‌ی توسکا چشمه است که در قسمت جنوبی شهر و حد فاصل دامغان و دریای آرام گلوگاه قرار گرفته است. چشمه‌ی زلال و درختان خوش نقش‌ونگار توسکا، زینت‌بخش این منطقه هستند که هرساله در فصل‌های بهار و تابستان، مسافران بسیاری که بیش‌تر از گلستان و استان خراسان هستند، راهی این منطقه می‌شوند. خنکی ناب توسکا چشمه یکی از دلایلی است که گلوگاه را در هوای گرم تابستان پر رونق کرده است.

آدرس توسکا چشمه روی نقشه گوگل

آغوز دره ، روستایی تماشایی در گلوگاه

روستای آغوز دره یکی از بکرترین و دلنشین از جاهای دیدنی گلوگاه است که در این شهرستان، جایی در حدود ۴۵ کیلومتری شهر گلوگاه واقع شده است. یکی از زیبایی‌های جذاب این روستا، وفور درختان گردویی است که در اطراف دره‌‎ای رو به این روستا جا خوش کرده‌اند و منظره‌ی فوق‌العاده‌ای به آن بخشیده‌اند. این زیبایی حاصل از درخت‌های گردو را نام روستا هم به ارث برده و به همین دلیل به آن آغوز دره می‌گویند. مردم با صفای آغوز دره با دامداری، کشاورزی، باغداری و قالی بافی روزگار می‌گذرانند و سپری کردن تعطیلات در کنار این اهالی دلنشین خواهد بود. این روستا از امکانات اولیه‌ای همجون آب، برق، مدرسه، مخابرات، خانه بهداشت و جاده‌ی معقول برخوردار است که این مهم خود از ویژگی‌های این روستا محسوب می‌شود.

آدرس آغوز دره روی نقشه گوگل


در سفرزون بیشتر بخوانید: غذاهای محلی گیلان ، تجربه شکم گردی در بام سبز ایران


روستای نیالا و حال‌وهوای خاص این روستا

روستای نیالا - عکس از ابولفضل وکیلی
عکس از ابولفضل وکیلی

در توابع بخش مرکزی شهرستان گلوگاه، در دل دهستان توسکا چشمه، روستای نیلا قرار دارد که به دلیل قبرستانی در آن وجود دارد، این روستا اهمیت تاریخی و باستانی دارد. قدمت گورستان نیالا به سده‌ی ۱۰ و ۱۱ ه.ق برمی‌گردد و حال‌وهوای غریبی به روستا داده است. این روستای کوهستانی آب‌وهوای مطلوبی دارد و در چندین کیلومتری رودخانه نکا قرار گرفته و به همین دلیل آب این منطقه از این رودخانه تأمین می‌شود. اهالی روستا با کشاورزی، گله داری و کرباس بافی روزگار می‌گذارنند و برنج، غلات و لبنیات این روستا محبوب است.

آدرس روستای نیالا روی نقشه گوگل

ساحل دریای آرام گلوگاه ، آرامشی در حوالی شهر

عکس از ایمان فضلعلی
عکس از ایمان فضلعلی

در نزدیک‌های گلوگاه، با فاصله‌ی تقریبی ۵ کیلومتر از آن، ساحل دریای آرام به‌عنوان یک جاذبه‌ی تفریحی خودنمایی می‌کند. اسم دریای آرام از حضور آب‌های بدون امواج دریای خزر در شهرستان گلوگاه الهام گرفته شده است و نشان از آن دارد که دریای خزر در گلوگاه، این شرقی‌ترین نقطه‌ی مازندران، آرام‌ترین رفتار ممکن را دارد و چندان خبری از موج‌های بزرگ نیست. ناگفته نماند که متاسفانه در سال‌های اخیر آب دریای آرام کم شده و ساحل آن تا حدود ۴۰۰ متر عقب نشینی کرده است.

مجموعه‌ی اقامتی توریستی دریای آرام در این منطقه و در نزدیکی خلیج گرگان، انتخاب معرکه‌ای برای وقت گذرانی در حوالی مرکز شهر است. در این مکان فرصت بسیاری دارید که از منظره‌های ناب و سرسبز جنگلی و آرامش ساحلی لذت ببرید.

آدرس دریای آرام گلوگاه روی نقشه گوگل

پیش به سوی گلوگاه

پیش به سوی گلوگاه

گلوگاه در موقعیت جغرافیایی جنوب شرقی دریای مازندران و در رشته کوه‌های شمالی البرز واقع شده و فاصله‌ی آن از بهشهر حدود ۳۰ کیلومتر است. اگر قصد سفر به جاهای دیدنی گلوگاه را دارید، بهتر است که در فصل زمستان به این منطقه نروید و بیش‌تر در بهار و تابستان و پاییز این شهر را به‌عنوان مقصد خود انتخاب کنید. این منطقه‌‌ی شمالی در چهار فصل سال، تصویر مهیج و زیبایی از طبیعت به شما نشان می‌‌دهد و شکوه خود را از دست نمی‌دهد، اما در زمستان به دلیل سرمای این منطقه، سفر به آن کمی سخت خواهد بود. در صورت سفر به گلوگاه حتماً از دیده‌ها و مناطق تفریحی آن برای ما بنویسید، سفرزون منتظر نظرات شما در مورد این شهر شمالی است.