خلیج فارس پر از جواهرات ارزشمندی است که هر کدام به تنهایی زیبایی منحصربه‌فردی دارد. جزیره لارک در تنگه هرمز، افسانه‌ای حقیقی در آب‌های خلیج فارس است که گنجینه‌ی این خلیج را کامل کرده است. برای آشنایی با این جواهر خلیج، با سفرزون همراه شوید.

saadatrent

جزیره لارک ، مروارید بکر خلیج

جزیره لارک ، مروارید بکر خلیج
جزیره لارک

در استان هرمزگان، نزدیک بندرعباس و جزیره‌های هرمز و قشم، جزیره‌ای وجود دارد که از کوه‌های آتشفشانی مخروطی ساخته شده است. جزیره لارک چیزی از زیبایی قشم و هرمز کم ندارد، اما چندان شناخته شده و مشهور نیست. این جزیره با خلوتی بکرش، ساکنین محدودی دارد که شغل بیش‌ترشان هم صیادی است. از ویژگی‌های مثبت لارک، طبیعت دست نخورده و ساحل‌های رویایی‌اش است که به‌خصوص در شب، به‌واسطه‌ی نور آبی‌رنگ پلانکتون‌ها، جای دنجی برای شب گذرانی است.

شب‌های کهکشانی جزیره

شب‌های آبی جزیره
عکس از پویان شادپور – منتخب مجله نشنال جئوگرافیک

پلانکتون‌ها  که از دسته‌ی آغازیان هستند، در آب‌‎های جزیره زندگی می‌کنند و تجمع تعداد بالایی از آن‌ها خاصیت خوش‌رنگی دارد. برخورد آب‌های حاوی این پلانکتون‌ها با ساحل یا پاهای رهگذران، انعکاس آبی‌رنگی را پدید می‌آورد. برای تماشای این کهکشان دریایی، باید شانس این را داشته باشید که آب‌هایی آرام و بدون موج منتظرتان باشد. نمایان شدن این فضایی رویایی شما را شگفت‌زده خواهد کرد و حتماً فرصت عکاسی را از دست نخواهید داد.

Flytoday

در سفرزون بیشتر بخوانید: بهترین جاهای دیدنی قشم ؛ از ناز تا هنگام


گنجی در دل تنگه هرمز

گنجی در دل تنگه هرمز
لارک و زیبایی آن در تنگه هرمز

از آن‌جایی که جزیره لارک نزدیک عمان و در تنگه هرمز واقع شده، اهمیت بالایی از نظر جغرافیایی و شرایط منطقه‌ای و مرزی دارد. اهیمت این جزیره باعث شده که در گذشته‌های دور، مستمعره‌ی کشوهایی مثل انگلیس، هلند و پرتغال شود. لارک معادن با ارزشی مثل گوگرد، سنگ آهن، خاک سرخ و نمک را در خود جا داده و به اهیت خود افزوده است.

مردم جزیره لارک در جنوبی‌ترین منطقه‌ ایران، گویشی خاصی از زبان لری دارند که به «کُمرازی» معروف است. جمعیت ساکنین جزیره چندان زیاد نیست و می‌توان گفت در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ خانواده در آن زندگی می‌کنند که ارتباط خوبی با عمان دارند.

از قلعه پرتغالی‌ها تا گورستان خاص جزیره

از قلعه پرتغالی‌ها تا گورستان خاص جزیره
زیبایی مرجان‌های جزیره لارک

دیدنی‌های از تاریخ برگشته در جزیره لارک کم نیستند و از مهم‌ترین بناهای تاریخی آن قلعه پرتغالی‌هاست که عمر آن به زمان صفویه برمی‌گردد. در آن زمان پرتغالی‌ها داخل خلیج فارس، جزیره‌های لارک، قشم و هرمز را در اختیار داشته‌اند و برای همین این قلعه را برای پیاده سازی اهداف خود بنا کردند. بازمانده‌های اقامتگاه‌ها و خانه‌های چند صد ساله‌ی تاریخی از دیگر جاذبه‌های تاریخی جزیره است که در کوه‌های آن دیده می‌شوند. تماشای برج فانوس دریایی و کشتی نیمه غرق شده‌ای که در فاصله چند کیلومتری این فانوس قرار دارد را از دست ندهید. این دو از جذابیت‌های خاص جزیره است که حس خوبی از ساحل‌‌گردی به شما منتقل می‌کند.

بزرگ‌ترین مزیت جزیره لارک ، پایبندی آن به طبیعت بکر و ناب است که در اثر جمعیت کم و ناشناخته ماندن آن حفظ شده است. همین ویژگی، از لارک جزیره‌ای مرموز ساخته که گویی زمان در آن ایستاده است. کم رفت‌وآمد بودن جزیره منجر به شفافیت آب و پاکی سواحل مرجانی آن شده است تا لذت پیاده‌روی کنار ساحل را دوچندان بکند. شفافیت آب به حدی است که می‌توانید تا عمق خاصی، خبری از ساکنین و موجودات دریایی بگیرید و در کنار ساحل دستان‌تان را پر از صدف‌های دریایی و دیگر سوغاتی‌‎های زیبای دریایی بکنید.

از دیگر دیدنی‌های لارک، گورستان این جزیره است. تصویری که از قبرستان دارید، با گورستان جزیره لارک بسیار متفاوت است. بوی خوش قبرستان اولین چیزی است که توجه شما را به خود جلب می‌کند و دلیلش هم اسپند و کندری است که داخل آتشدان‌های سفالی که روی هر قبر وجود دارد، ریخته شده است. این آتشدان‌های سفالی به همراه سنگ قبرهایی که از مرجان دریایی ساخته شده‌اند، یکی از متفاوت‌ترین گورستان‌های ایران را به‌وجود آورده‌اند که فضایی خاص و متفاوت دارد.

پیش به سوی لارک

جزیره لارک
جزیره لارک

اگر قصد رفتن به این سرزمین مرموز و ناشناخته را دارید، نیمه‌ی دوم سال بهترین زمان است و هوای گرم جزیره در پاییز و زمستان مطلوب و معتدل است. باید بدانید که این جزیره امکاناتی برای اقامت گردشگرها ندارد و نمی‌توانید برای ماندن در آن برنامه‌ریزی کنید. بنابراین بهتر است، در مواقعی که مسافر بندرعباس، جزیره هرمز یا قشم هستید، تنها به گشتی در لارک بسنده کنید. از اسکله ذاکری قشم با اتوبوس‌های دریایی یا از طریق قایق‌های دربستی واقع در بندرعباس و جزیره هرمز، می‌توانید خود را به لارک برسانید. فراموش نکنید که قبل از رفتن به جزیره لارک از نبود مانور نظامی در محدوده‌ی استراتژیک تنگه هرمز مطمئن شوید، زیرا در صورت برگزاری این مراسم نظامی، رفت‌‎وآمد به سمت جزیره ممنوع است.

پاییز و زمستان، فرصت خوبی است که چمدان‌هایتان را به قصد سفر به مناطق جنوب ایران ببندید و از جاذبه‌های بکر آن لذت ببرید. به جزیره لارک که رسیدید، حتماً نظر خودتان را در مورد این منطقه‌ی با ارزش ایران با ما در میان بگذارید.