جزیره هرمز … یاقوتی گرانبها بر سینه خلیج فارس…جزیره ای فرازمینی که در آن آبی دریا و سرخی خاک در هم می آمیزند و تصاویری ماورایی می آفرینند. دریای آرام و سواحل دلفریبش، کوه های رنگی و دره های چموشش، شب های پرستاره و غروب های اصیلش، همه و همه از هرمز جزیره ای باورنکردنی ساخته اند. جزیره ای که آنقدر جاذبه های زمینی شگفت دارد که آن را بهشت زمین شناسان لقب داده اند. اگر این جزیره را از نزدیک ندیده اید یا قصد تماشای آن را هم ندارید، سفرزون قصد دارد در این مطلب نظر شما را عوض کند! پس با ما همراه باشید.

همه چیز درباره جزیره هرمز

هرمز از جزایر استان هرمزگان است و با فاصله ۸ کیلومتری اش تا بندرعباس نزدیک ترین جزیره به این شهر به حساب می آید. پس در هرجای ایران که هستید کافی است با قطار یا هواپیما به بندرعباس رفته و از آنجا با لنج یا قایق های اسکله ۴۰ دقیقه ای خود را به هرمز برسانید. در راه رسیدن به هرمز از جزیره قشم هم عبور می کنید. البته هرمز نسبت به همسایه های بزرگترش نظیر قشم و کیش طبیعت بکرتر و جاذبه های دست نخورده تری دارد و به همین جهت هم تجربه متفاوت تری است.

جزیره هرمز را کی ببینیم؟

جزیره هرمز
جزیره هرمز

بهترین فصل سفر به هرمز نیمه دوم سال است. در بهار و تابستان هوا به شدت گرم و شرجی است اما هرمز، پاییز و زمستان های معتدل و خنکی دارد و همین امر این جزیره شگفت انگیز را به یکی از مقصدهای اصلی گردشگران در فصول سرد سال تبدیل کرده است.

هرمز و زیبایی‌های سحرانگیزش

خود جزیره هرمز یک جاذبه گردشگری است و لازم نیست برای پیدا کردن جاهای دیدنی اش به خودتان زحمت دهید. در همان مسیر قشم به سمت هرمز کوه هایی به رنگ زرد، سفید و قرمز خودنمایی می کند و هرچه به جزیره نزدیک تر می شوید دامنه تنوع این رنگ ها گسترده تر می شود. تا جایی که اوج این تنوع رنگ را در دره رنگین کمان به چشم خواهید دید. جایی که با برداشتن مشتی خاک می توانید تنوعی بالغ بر ۲۵ تا ۱۰۰ رنگ مختلف را در میان دستانتان حس کنید. از صورتی و بنفش و قرمز گرفته تا قهوه ای و کرم و گلبهی.

عمر هرمز را تا حدود ۶۰ میلیون سال نیز تخمین زده اند. طبقات رسوبی و آتشفشانی سطح جزیره، هرمز را به عنوان یک معجزه زمین شناسی به جهانیان شناسانده. طبقات نمکی به صورت تپه هایی قسمت اعظم جزیره را پوشانده اند و لقب گنبد نمکی خلیج فارس را برای هرمز رقم زده اند. جنس تپه ها اغلب از نمک خوراکی است و به آن ها کوه های خوراکی هم می گویند. در بین آن ها کوه سرخی وجود دارد که خاکش خوراکی است و “گِلَک” نامیده می شود و محلی های آنجا از آن به عنوان ادویه در طبخ غذا و تهیه ترشی و مربا استفاده می کنند. حتی استخراج و صدور این خاک سرخ منبع درآمد مهمی برای اهالی هرمز است.

خاک جزیره هرمز ، نعمتی رنگارنگ

جزیره هرمز
چشم انداز زیبای جزیره هرمز

خاک نمکی هرمز اگرچه باعث شده اهالی جزیره از نعمت آب شیرین محروم باشند و آب شرب خود را از بندرعباس تأمین کنند، اما در عوض توانسته اند جاذبه های توریستی فراوانی خلق کنند. دره سکوت یکی از مکان های مشهوری است که بخشی از جاذبه های نمکی هرمز را در دل خود دارد. الهه فیروزه‌‌ای یک گنبد نمکی‌ست که با آب باران صیقل خورده و به زیبایی سر برافراشته است. در کف دره نیز، رودخانه فصلی نمکی با رنگ‌های طلایی و نارنجی جریان دارد. برای هیجان بیشتر می توانید سری هم به غار مراقبه بزنید که البته پیمودن آن به احتیاط و تجهیزات نیاز دارد.

در جزیره هرمز دره ای وجود دارد که به دره مجسمه ها مشهور است. برای گردشگرانی که ذهنی آزاد و تخیلی رها دارند گشت و گذار در میان تندیس های خیال انگیز و توهم زا یک ماجراجویی تمام عیار است. به ویژه آن که پایان دره به پرتگاهی با ارتفاع ۴۰ متری ختم می شود و در نمای رو به رو تا چشم کار می کند آبیِ دریاست.

قلعه پرتغالی‌ها ، مرموز با هزار داستان و روایت

جزیره هرمز
قلعه پرتغالی ها | جزیره هرمز

اما اگر از راهنماهای محلی سراغ جاذبه های تاریخی هرمز را بگیرید، بی برو برگرد شما را به قلعه پرتغالی ها می برند. وقتی که حدود نیم قرن پیش، آلبوکرک سردار پرتغالی برای سلطه بر خلیج فارس، تنگه هرمز را به اشغال درآورد باور داشت که هر کشوری که سه منطقه استراتژیک مالاگا، عدن و هرمز را در اختیار داشته باشد بر تجارت دنیا حاکم خواهد بود. همین باعث شده که در عمده جزایر این تنگه آثار حضور نظامی پرتغالی ها به وضوح دیده شود.

اما در این میان قلعه پرتغالی ها با وجود تخریب هایی که در دوران مختلف متحمل شده، به عنوان بزرگترین دژ استعماری که در طول تاریخ ایران بنا شده است، خودنمایی می کند. قلعه چند برج نگهبانی به ارتفاع حدود ۱۲  متر داشته و قطر دیوارهای مستحکم آن در بعضی قسمت‌ها به ۳/۵ متر می‌رسد. این دژ مستحکم، کلیسا، آب‌انبار، زندان و سیاه‌چال، نوش‌خانه و تالار سخنرانی هم دارد و در شمالی ترین نقطه اش توپ های زنگ زده پرتغالی هنوز هم دریا را نشانه رفته اند.

شاید از هنر محیطی یا هنر زمینی چیزهایی شنیده باشید. بر روی یکی از سواحل جزیره هرمز فرش خاکی بزرگی پهن است که توسط هنرمندان هنر زمینی از خاک های رنگارنگ موجود در خود جزیره بافته یا به عبارت بهتر ساخته می شود و از دیگر جاهای دیدنی هرمز است.

در هرمز کجا اقامت کنیم؟

در هرمز خبری از هتل ها و مراکز خرید نیست. اگر قصد اقامت دارید یا باید در خانه محلی ها بمانید، یا در زیر آسمان پرستاره. اگر حرفه ایِ سفر باشید کمپ زدن در هرمز و ماندن کنار دریا فراموش نشدنی خواهد بود. اگر هم به خانه محلی ها می روید، از آن ها سراغ نان های محلی نظیر تموشی و بالاتابه را بگیرید که از خوراکی های بی بدیل هرمز اند. قلیه ماهی هم از غذاهای پرطرفدار آنجاست که می توانید آن را با ماهی ای که خودتان صید کردید میل کنید.

سفر به هرمز تجربه یکسر متفاوتی است. می توانید تا مدت ها آلبوم خاطراتتان را با عکس هایش پر کنید و با یاد غروب های دل انگیز و آسمان نیلی اش، به انتظار تجربه دوباره اش بمانید.

3/5 ( 2 نظر )