سایدا سفر

می گویند آدمها به مفهوم زیبایی روز به روز وابسته می شوند چرا که زیبایی همیشه قدمی از آنها جلو تر است. در اینجا می خواهیم مکانی زیبا را به شما معرفی کنیم که خود مصداق زیبایی است. در مورد جنگل دالخانی حرف میزنیم. جنگلی که که نه تنها مصداق زیبایی است بلکه می تواند مصداق موفقیت طبیعت در این دنیا به شمار برود. معرفی جنگل دالخانی را در سفرزون آغاز می کنیم با این توصیه که اگر جای زیباتری از اینجا می شناسید حتما به ما معرفی کنید.

کلیات اولیه در مورد جنگل دالخانی

جنگل دالخانی یکی از جنگل هایی است که لقب دالان بهشت را یدک می کشد. این جنگل تنها سی کیلومتر با رامسر فاصله دارد و مزیت های بیشماری می توان برای آن شمرد. همانند دیگر مکان های شمال، نام هر مکان با نام یک روستا گره خورده است، جنگل دالخانی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نامش به روستای دالخانی یا دالیخانی بر می گردد. این روستا در جنوب شرقی رامسر قرار دارد و فاصله اش همانطور که گفته شد حدودا سی کیلومتر از رامسر است. این جنگل هشتصد متر از سطح دریا ارتفاع دارد و پیوند نزدیکی با سیر جنگل های انبوه رامسر دارد.

 

 

 

آدرس جنگل دالخانی روی نقشه گوگل

 

چرا باید به جنگل دالخانی رفت؟

شما باید به جنگل دالیخانی یا دالخانی بروید، چرا که این جنگل یکی از زیباترین و بکترین جنگل های شمال ایران است. هوایش عموما مطبوع است گرچه شاید در تابستان کمی شرجی روی اعصابتان برود. بهترین نحوه رفتن به این جنگل این است که صبح زود به جنگل بروید. بیشتر روزها مه غلیظی جنگل جنگل را می پوشاند که صحنه های رویایی همین مه به وجود می آورد. جاده این جنگل در دو طرف محاصره شده با درخت است و قشنگ سفر به بهشت را برایتان باز سازی می کند.

کلبه ها و آلاچیق ها کنار جاده بسیارند که می توانید ناهار خود را به آنجا ببرید ولی واقعیتش این است این جاها را پیشنهاد نمی کنیم، پیک نیک تان را به دل جنگل ببرید، جنگل با شما حرف بسیار دارد. دکه های بیشماری در مسیر خود می بینید که دو چیز را پیشنهاد می کنیم حتما از آنها بگیرید، یک عسل و دو ماهی. عسلی که می خرید عسل واقعی است و بسیار با آن چیزی که از فروشگاه ها می خرید تفاوت دارد. خرید ماهی را انجام بدهید تا خود را در دل جنگل به یک ماهی دودی مهمان کنید.


در سفرزون بخوانید: شهمیرزاد سمنان ، نقطه‌ی وصل کویر و جنگل


جنگل دالخانی کارکنان بسیاری دارد که مسئول نظافت جنگل هستند، برای همین است این جنگل ورودی ناچیزی از شما می گیرد تا جنگل همچنان تمیز باشد. در جنگل دالیخانی تنوع درخت ها بسیار بالا است، بلوط ازگیل، فندق و زرشک درختهایی هستند که شما احتمالا آنها را ببنید. قبل از سفر پیشنهاد می کنم دوره کوتاهی از درخت نگاری را مشاهده کنید و با خود جنگل بردارید.

جنگل گردی

برای اینکه جنگل پیمایی کنید باید وارد جاده جنت که شده اید در روستای گالش ماشین تان را پارک کنید، در روستای گالش محله پیاده روی را از کنار رودخانه را شروع کنید. بعد وارد جنگل شوید به سمت غرب حرکت کنید به جویبار کوچکی که رسیدید به سمت بالا مسیرتان را ادامه دهید تا به جاده برگردید. البته این راهنمایی کوچکی که ما گفتیم حتما از ذهن تان خواهد رفت چرا که آنقدر زیبایی در این جنگل می بینید که هیچ حرفی در ذهن یادتان نمی آید. لطفا از راهنما کمک بگیرید و تحت هیچ شرایطی دل به جنگل نزنید، سرگردانی در این جنگل یکی از اتفاق های شایع است.

بهترین زمان سفر به جنگل دالخانی

جنگل دالخانی تقریبا چهار فصل است پیشنهاد نمی کنیم در تابستان به آن سر بزنید، شرجی در جنگل مورد کلافه کننده ای است. این جنگل پاییز جدی و زمستان جدی تر دارد. در سفر در این دو فصل حتما لباس کافی و خوب با خود ببرید.

یک پرانتز باز

اگر هدفتان واقعا جنگل گردی باشد، کفش مناسب بپوشید، کفشی که کف صاف نداشته باشد و اگر گل به آن چسبید بتوان با آن راه رفت. آب آشامیدنی و خوراکی سبک با خود ببرید. قطب نما و جی پی اس داشته باشید! ( احتمالا می خواهید روی گوشی هایتان حساب کنید ولی باید به شما بگوییم خبری از آنتن گوشی و اینجور چیزها نیست). داشتن بارانی و کاور برای کوله پشتی در فصلی که احتمال بارندگی دارد عاقلانه است.

موردی که حتما با خود همراه داشته باشید پماد ضد حشره است. جنگل دالخانی یک جنگل واقعی است و همه چیز در آن پیدا می شود لطفا وسایل را جدی بگیرید چرا که جنگل گردی بدون وسایل همانند با چشمان بسته رفتن به جبهه است.

جنگل دالخانی در دل خود زیبایی هدیه می دهد

در جنگل دالخانی می توانید به ییلاق های سبز و معروف رامسر برسید. اولین روستا گرسماسر یا گرسمه است، هوایش بسیار خوب است و چشم انداز کوچکی به رامسر و تنکابن دارد. روستای جواهرده رامسر که آن را همینجا در سفر زون معرفی کردیم از جاهایی دیگری است که می توانید مسیر خود را به سمت آن کج کنید. ییلاق جنت رودبار در انتهای جاده دالخانی است که به کانون گل گاو زبان ایران معروف شده است.

همه چیز در این قسمت طعم یک چیز برگر مک دونالد آمریکایی می دهد، طعمی بی نظیر و بدون تکرار! مه جنگل شما را محاصره می کند. شما دوست داری ببینی ولی چیزی نمی بینی. می خواهی اتفاق تازه ای رقم بزنی ولی نمی دانی اتفاق چیست. مه از شما می خواهد عاشقانه تر با دنیا رفتار کنید. شما در آن لحظات ولی طبیعت را عشق اول و آخر خود انتخاب می کنید.

رزرو هتل داخلی

اکراسر و گلین ییلاق‌های دیگری در حوالی جنگل دالخانی هستند که می توانید راهتان را به سمت آنها کج کنید. جذاب ترین بخش نزدیک جنگل دالخانی اما سد میجران است. اول جاده جنگل، باید مسیر شستا را پی بگیرید. رسیدن به سد واقعا بلد بودن می خواهد و به سادگی نیست.

ولی اگر از ما بپرسید آیا ارزشش را دارد باید به شما بگوییم که قطعا! شک نکنید جواب ما مثبت است. بدون شک ارزش دیدن دارد. قلعه مارکوه هم در اطراف جنگل دالخانی است می توانید به آن سر بزنید. قلعه ای بالاتر از هرجا! قلعه ای که به شما دید جذابی کادو می دهد.

سخن اقامتی سفر زون با شما

اقامت در این جنگل بسیار شدنی است چرا که چندین کلبه در خود جنگل برای اجاره دادن هستند در اطراف این جنگل ویلا هایی وجود دارد که می توانید یکی دو شب در آنها بمانید ولی در هر صورت کمپ کردن در این جنگل چیزی  است که به سادگی به دست نمی آید و در زیر هیچ سقف ویلایی نمی توانید آن را حس کنید.

سخن پایانی

جنگل دالخانی بسیار زیبا است و می تواند شما را تا ابد به جنگل معتاد کند، این جنگل واقعا در مقایسه با دیگر جنگل های ایرانی کمی جلوتر است گرچه نباید این گزاره را فراموش کرد که تجربه و زیبایی غیر قابل مقایسه است سعی کنید از زیبایی این جنگل لذت ببرید و آن را با هیچ جایی مقایسه نکنید چرا که در این مسابقه جنگل دالخانی برنده است و فقط وقت شما گرفته می شود.

نمای ۳۶۰ درجه جنگل دالخانی روی نقشه گوگل

لطفا نظرتان را در مورد سفر به جنگل دالخانی با ما و خوانندگان این مطلب در میان بگذارید، آیا زیبایی که در مورد ان صحبت کردیم بیشتر از این است؟