فصل پاییز فصل طبیعت‌گردی است و جنگل راش یکی از بهترین مقصد‌های طبیعت‌گردی در ایران است. می‌خواهیم در این مقاله از سفرزون، بیشتر با این جنگل جذاب و منحصر به فرد آشنا شویم.

جنگل راش کجاست؟

جنگل راش یک مکان ساختمانی نیست که بتوان به سادگی آدرس آن را داد. اگر از سمت فیروزکوه به سواد کوه نزدیک شوید و مسیر روستای سنگده را پیش بگیرید، با یکی از زیباترین و جذاب‌ترین جنگل‌های ایران رو به رو می‌شوید. بگذارید دقیق‌تر آدرس جنگل راش را به شما بدهیم. در محور فیروزکوه بین شهرک صنعتی شورمست و قبل از پل سفید خروجی وجود دارد که شما را به لمرز و بعد به فلورد هدایت می کند.

با ادامه این مسیر به وزملا و درزیکلا راهنمایی می‌شوید که در انتهای آن روستای سنگده وجود دارد. جاده این روستا خاکی است و شما را به جنگل راش می‌رساند. البته در جای جای مسیر برای این‌که گم نشوید، بهتر است از راهنمایی اهالی و محلی‌هایی که می‌بینید غافل نشوید. از طرف قائم شهر که بیایید، حدودا دو ساعتی در راه هستید. قهوه‌خانه عمو رنجبر در مسیر منتهی به جنگل راش میزبان شما خواهد بود.

نمای ۳۶۰ درجه جنگل راش

چرا این جنگل منحصر به فرد است؟

جنگل راش، همانطور که از نامش بر می آید جنگل درختان راش است، راش درختی کمیاب و عجیب است. این درخت گاهی تا ۳۵ متر ارتفاع می‌گیرد قطرش به یک و نیم متر می‌رسد و تا ۲۰۰ سال عمر می‌کند. شاخ و برگ آن بسیار فراوان است؛ به گونه‌ای که در فصل پاییز شدیدا رنگ می‌گیرند و در رنگ‌های مختلف، به زمین می‌ریزند. ریشه‌های این درخت سطحی است و شما به راحتی می‌توانید رد ریشه‌های درخت‌هایش را بر روی زمین مشاهده کنید. البته در جنگل راش درخت‌های دیگری چون افرا و توسکا نیز دیده می‌شود.

جنگل راش یه جاذبه چهار فصل
جنگل راش یه جاذبه چهار فصل

بهترین زمان برای سفر جنگل راش

جنگل راش سوادکوه تقریبا در ارتفاع بلندی واقع شده است و آب و هوایش در زمره آب و هوای کوهستانی قرار می‌گیرد. بهترین فصل سفر به آن، فصل بهار و تابستان به شمار نمی‌آید، بلکه در فصل پاییز است که جذاب‌ترین منظره‌ها را در آن می‌توانید ببینید. آب و هوای کلی جنگل سرد است و این ممکن است در فصل زمستان اذیت‌کننده باشد.

آدرس جنگل راش روی نقشه گوگل

پنج کاری که می توانید در جنگل راش از انجام دادن‌شان لذت ببرید

 • دوچرخه‌سواری

در این جنگل امکان دوچرخه‌سواری وجود دارد ولی متاسفانه محلی برای اجاره دوچرخه وجود ندارد. اگر حوصله بردن دوچرخه تا جنگل راش را دارید، د مطمئن باشید که ضرر نخواهید کرد و از این کار لذت بی‌نهایتی خواهید برد.

 • عکاسی طبیعت

لازم نیست عکاس خوبی باشید، عکاسی شما در جنگل راش قطعا موفقیت‌آمیز خواهد بود؛ چرا که جنگل مملوء از سوژه‌های عجیب و غریب برای ثبت است.

 • جوج زدن!

اگر می‌خواهید ناهاری را با خانواده میل کنید، جنگل راش یکی از گزینه‌های خوب است. در این جنگل نگران آفتاب نباشید، چرا که جنگل برای‌تان چتر جذابی خواهد بود.

 • دیدن آبشار اوبن

اگر راهنمای خوبی داشته باشید، می‌توانید به سادگی به آبشار اوبن برسید و یکی از زیباترین آبشارهای جنگلی در ایران را ببینید. این آبشار یک آبشار کاملا طبیعی است.

 • جنگل نوردی

اگر به پیاده‌روی‌های بلند مدت عادت داشته باشید، جنگل‌نوردی در جنگل راش برای‌تان لذت‌بخش خواهد بود. تنفس هوای صد در صد طبیعی که بوی خاک، درخت و آب در آن حس می‌شود، معجونی برای ریه‌هایتان خواهد بود.

جنگل راش و چند جاذبه کناری

دریاچه شورمست فاصله چندانی با جنگل راش ندارد، از طرفی دیگر روستای آلاشت که به روستای بهشتی مشهور است، در نزدیکی جنگل راش قرار دارد.

تذکر در مورد جنگل راش

اگر اولین باری است که می‌خواهید به جنگل بروید، بهتر است که تنها نباشید و حتما با جمعی همراه باشید تا خطر سفر به جنگل برای شما کم شود.

جنگل راش همان‌طور که گفته شد در ارتفاع‌ قرار دارد، پس اگر مشکل قلبی خاصی دارید، پیشنهاد می‌شود به این جنگل نروید، چرا که سخت می‌توانید کمکی دریافت کنید.

نکاتی که لازم است در بازدید جنگل راش در نظر بگیرید

 • کمپ زدن در جنگل آداب خاص خود را دارد در ادامه چند مورد را به صورت تیتروار به شما می‌گوییم:
 • حتما مواد غذایی فاسد نشدنی همراه خود داشته باشید، چرا که گرسنگی خبر نمی‌کند.
 • جنگل نوردی کفش مناسب می‌خواهد، با هر کفشی نمی‌شود به جنگل رفت!
 • یک پتو در زیر چادر خود فرش کنید، همین پتو دمای چادر را به طرز عجیبی بالا می‌برد.
 • حتما کیسه خواب همراه خود داشته باشید.
 • برای رفتن به دستشویی، به دستمال کاغذی بیشتر از آب نیاز دارید، لذا دستمال کاغذی با خود حمل ببرید.
 • مراقب باشید آتش را کامل خاموش کنید، چرا که آتش به طرز عجیبی در میان برگ‌های درخت راش گر می‌گیرد.
 • یک بسته قرص مسکن نیز همراه خود داشته باشید تا در صورت احساس هرگونه درد، التیام‌بخش موقتی برای شما باشد.
 • اگر باران در جنگل شروع شد، سریع چادر را برپا کرده در عین حال چندین چوب خشک را در داخل آن مخفی کنید، چرا که بعد از آن، سرمای عجیبی را تجربه خواهید کرد و نیاز به روشن کردن آتش خواهید داشت.
 • سخن پایانی در مورد جنگل راش

جنگل راش یکی از زیباترین جنگل‌های ایران است که در پاییز همچون مداد رنگی، رنگ‌های متنوعی به خود می‌گیرد. با اینکه رسیدن به آن کمی سخت است، ولی قطعا ارزش‌ش را دارد و بعد از رفتن به آنجا، لحظات خوشی در این جنگل خواهید داشت که قطعا در ذهن‌تان باقی می‌ماند.

سفرزون از شما خواهش دارد که به جنگل آسیب نرسانید و بر روی تنه‌ درختان حکاکی نکنید، همچنین موقع خارج شدن از جنگل، حواس‌تان باشد آشغال‌های خود را کامل جمع کنید و در جای مناسبی بیرون از جنگل قرار دهید.

همراهان همیشگی سفرزون، آیا این مطلب برای‌تان مفید بود؟ برای رفتن به جنگل آماده‌اید؟ اگر به این جنگل سفر کرده‌اید، چه چیز جالبی توجه شما را به خودش جلب کرده است؟ نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.