اکثر مسافران برای یک مسافرت کوتاه مدت، شمال ایران را انتخاب می‌کنند. این مساله مخصوصا در مورد اهالی تهران بیشتر دیده می‌شود زیرا فاصله تهران تا شمال بسیار کوتاه است. اما اکثر مسافران به چه دلیل شمال را انتخاب می‌کنند؟ در حقیقت عمده دلیل سفر به شمال کشور، دیدن دریا و یا مناظر طبیعی و جنگل است. جنگل‌های مختلفی در شمال وجود دارند که در این میان می‌توان به جنگل سیسنگان ، جنگل آب پری، جنگل شیخ موسی، جنگل جوارم و … اشاره کرد. اما متاسفانه معمولا شما برای یک تفریح کوتاه یا باید مناظر طبیعی و جنگل را انتخاب کنید و یا باید به دیدن دریای پر تلاطم بروید. اما واقعا چه لذتی داشت اگر می‌شد دریا و جنگل را کنار هم تجربه کرد؟ با سفرزون همراه باشید تا لذت دیدن دریا و جنگل را کنار هم تجربه کنید!

رزرو بلیط هواپیما

جنگل سیسنگان ، تلاقی دریا و جنگل

در سال ۱۳۴۴ به دستور مهندس آشتیانی پارک جنگلی زیبایی در استان مازندران و در کنار جاده ساحلی نوشهر – محمودآباد ساخته شد. این پارک جنگلی با هدف حفظ گونه‌های خاص گیاهی و حیوانی در کنار جاده ساحلی معروف مازندران ایجاد شد. از آن پس این پارک جنگلی به جنگل سیسنگان شهرت گرفت و امروزه یکی از زیبا‌ترین جنگل‌های کل استان مازندران است.

جنگل سیسنگان
جنگل سیسنگان

اصلا لازم نیست که حتما وارد این جنگل شوید تا از زیبایی آن لذت ببرید. تنها عبور از این جاده ساحلی روح و جان شما را تازه می‌کند. زمانی که به سمت غرب عازم هستید، سمت راست شما ساحلی با شن‌هایی طلایی و در سمت چپ شما جنگلی زیبا و انبوه وجود دارد. در حقیقت چشم شما از دیدن این همه زیبایی غافل می‌ماند و اصلا نمی‌دانید که کجا را باید نگاه کنید!

جنگل سیسنگان
جنگل سیسنگان

ساحل و جنگل سیسنگان

در حقیقت ساحلی که رو به روی جنگل سیسنگان قرار دارد را ساحل سیسنگان نام داده‌اند. جنگل و ساحل در حقیقت تنها به اندازه عرض جاده با یکدیگر فاصله دارند و این تقابل، واقعا مثال زدنی است. البته مورد مشابه چنین حالتی را می‌توان در استان گیلان و جنگل گیسوم مشاهده کرد. انتهای جاده جنگلی گیسوم منتهی به دریا می‌شود. اما واقعا باز هم حالت زیبای جاده ساحلی جنگل سیسنگان را ندارد که در هر سمت شما یک زیبایی طبیعی وجود داشته باشد.

تصور کنید زمانی که در دل جنگل هستید، نسیم دریا به صورت شما می‌وزد. این واقعا حسی وصف نشدنی است که حتما باید آن را تجربه کنید تا متوجه شوید. به دلیل نزدیکی دریا و جنگل، آب و هوای این منطقه بسیار پاک و تقریبا عاری از هرگونه آلودگی است.

استان مازندران ریه‌های تنفسی ایران و جنگل سیسنگان را می‌توان ریه‌های تنفسی استان سرسبز مازندران دانست! حال تصور کنید که چه هوای خارق‌العاده‌ای در اینجا انتظار شما را می‌کشد!

محیط داخل جنگل سیسنگان چطور است؟

خب تا به اینجا وصف زیبایی فضای خارجی جنگل سیسنگان و تقابل آن با دریا را کردیم، اما واقعا داخل جنگل چه خبر است؟! پیش از هرچیز باید بدانید که برای ورود به پارک جنگلی با خودرو باید ورودی بپردازید. در حال حاضر هزینه ورودی حدود هفت هزار تومان است. البته این تنها برای ورود روزانه است و اگر قصد چادر زدن در جنگل را دارید، باید هزینه‌ای مازاد را پرداخت کنید.

جنگل سیسنگان
جنگل سیسنگان

بعد از عبور از درب ورودی، از همان لحظه اول، مات و مبهوت زیبایی این جنگل انبوه خواهید شد. در طی این چهل سال که از تاسیس جنگل سیسنگان می‌گذرد، درختان بسیار قطور شده‌اند و شاخه آنها همچون چتری بر تمام جنگل سایه افکنده‌ است. بوی طبیعت و جنگل شما را سرمست می‌کند و از خنکای سایه درختان لذت خواهید برد.
گشت امنیتی همواره داخل جنگل گشت‌زنی می‌کند تا مشکلی برای مسافران به وجود نیاید.

به همین دلیل حتی اگر با خانواده قصد کمپ شبانه و خوابیدن در جنگل را دارید، نیازی به نگرانی نیست. مکان‌هایی مخصوص چادر زدن وجود دارند که می‌توانید در آنجا با خیال آسوده چادر بزنید و شبی خاطره انگیز را در جنگل سپری کنید. قطعا هیچ خاطره‌ای بهتر از بیدار شدن با صدای پرندگان جنگل نخواهد بود.


برای دریافت راهنمای سفر به مازندران کلیک کنید.


امکانات رفاهی و خدماتی جنگل سیسنگان

بر خلاف برخی جنگل‌های دیگر استان مازندران که کاملا بکر هستند و هیچ گونه وسایل رفاهی و امکانات خدماتی داخل آنها وجود ندارد، جنگل سیسنگان یک مجموعه حفاظت شده و کاملا خانوادگی است. داخل این مجموعه پنج ایستگاه نگهبانی وجود دارد تا امنیت مجموعه را برقرار کنند.

آلاچیق‌ و میز و صندلی‌های سنگی مخصوص بازدیدکنندگان داخل پارک وجود دارد و می‌توانید از آنها استفاده نمایید. البته اگر در فصل پیک همانند تابستان به سیسنگان سفر کنید، یافتن آلاچیق خالی کمی دشوار خواهد بود. از طرف دیگر داخل خود جنگل فروشگاه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آنها خرید کنید.

حتی رستوران‌های کوچکی هم در جنگل هستند که می‌توانید غذای خود را روی میز‌های مخصوص این رستوران ها در دل جنگل میل کنید و پس از آن نیز اگر علاقه داشته باشید یک قلیان میوه‌ای عالی بکشید.

جنگل سیسنگان
جنگل سیسنگان

امکانات رفاهی و تفریحی

از نظر سرویس بهداشتی نیز اصلا جای نگرانی وجود ندارد. در حال حاضر حدود شانزده ساختمان مختلف با سرویس بهداشتی مجزاء داخل پارک وجود دارند. علاوه بر سرویس‌های بهداشتی، مکان‌هایی برای شستشو و آب خوری داخل جنگل تعبیه شده‌اند. در نتیجه اصلا لازم نیست که نگران امکانات رفاهی و خدماتی باشید.

شما می‌توانید یک روز کامل را داخل جنگل سپری کنید بدون اینکه نیاز به چیزی خارج از مجموعه داشته باشید.

حتی اگر نگران تفریح فرزندان خود هستید نیز باید بدانید که زمین مخصوص بازی بچه‌ها داخل پارک وجود دارد که می‌توانید بچه‌های خود را ساعت‌ها در آن قسمت سرگرم کنید. حتی قسمت‌هایی برای بازی بزرگسالان نیز تعبیه شده تا در آنجا بدمینتون و یا والیبال و فوتبال بازی کنید.

چه تفریحاتی را می‌توان داخل جنگل سیسنگان انجام داد؟

در حقیقت هدف اصلی اکثر افرادی که به جنگل سیسنگان می‌آیند، طبیعت گردی و آرامش گرفتن از صدای پرندگان و محیط است. معمولا بهترین تفریح یک باربکیو خانوادگی در دل جنگل خواهد بود. بسیاری ترجیح می‌دهند با خانواده در جنگل کنار هم جمع شوند و بازی‌های مفرحی مثل والیبال، بدمینتون، دوچرخه سواری یا فوتبال را انجام دهند.

جنگل سیسنگان
جنگل سیسنگان

اما تفریح در جنگل سیسنگان تنها محدود به این موارد نیست. شما می‌توانید از ایستگاه‌های مخصوص، موتور‌های چهار چرخ اجاره کرده و در فضای مشخص شده جنگل بگردید. برای راندن این موتورها نیازی به داشتن گواهی‌نامه نیست و به سادگی می‌توانید آن را هدایت کنید.

قطعا یکی از تفریحات هیجان انگیز جنگل سیسنگان را می‌توان همین موتورها دانست.

از طرف دیگر اگر عاشق اسب سواری هستید، می‌توانید اسب کرایه کرده و کمی با آن در جنگل بگردید. حتی اگر طریقه سوارکاری را ندانید هم این کار می‌تواند خاطره‌ای شیرین و شاد را برای شما رقم بزند.

جنگل سیسنگان
جنگل سیسنگان

آیا غیر از چادر زدن روش دیگری برای اقامت در سیسنگان وجود دارد؟

اینکه یک شب را در جنگل بگذرانید واقعا تجربه لذت بخشی خواهد بود. اما بسیاری از افراد که با خانواده سفر می‌کنند، ترجیح می‌دهند که در مکانی با امنیت بیشتر از چادر اقامت کنند. برای این دسته افراد هم سوئیت‌هایی دو تخته و سه تخته وجود دارد که می‌توانند در آن اقامت کنند.

امکانات این سوئیت‌ها فول بوده و سرویس دستشویی و حمام داخل آنها وجود دارد. از نظر سیستم سرمایشی و گرمایشی هم لازم به نگرانی نیست و می‌توانید در آرامش محض استراحت کنید.

کیفیت این سوئیت‌ها مناسب است و برخی از آنها منظره‌ای رو به دریا و یا رو به جنگل دارند. نرخ آنها بر اساس فصل متناوب بوده و از نظر امنیتی کاملا تضمین شده هستند. البته اگر قصد اقامت در این سوئیت‌ها را دارید، باید حتما شناسنامه و کارت شناسایی همراه خودتان داشته باشید.

چه فصلی باید به جنگل سیسنگان سفر کرد؟

جنگل سیسنگان مکانی است که در چهار فصل سال می‌توانید به آنجا بروید و در هر فصل طعمی تازه از زیبایی آن را بچشید. اصلا نمی‌توان گفت که فصل خاصی برای بازدید از سیسنگان وجود دارد. البته با این حال همیشه بیشترین سرسبزی را می‌توانید در فصل اردیبهشت تجربه کنید.

فصل تابستان هوای این منطقه گرم و شرجی خواهد شد و قطعا باید انتظار حضور پشه‌های مزاحم را نیز داشته باشید، اما قطعا برای لذت بردن از ساحل سیسنگان فصل مناسبی خواهد بود.

جنگل سیسنگان
جنگل سیسنگان

زمستان و پاییز نیز زیبایی‌های منحصر به فرد خود را دارند. فصل پاییز فصل رنگ‌هاست و می‌توانید فضایی عاشقانه و بسیار زیبا را داخل جنگل تجربه کنید. حتی زمستان هم با نشستن برف روی شاخه درختان و سوز و سرمای هوا، نوشیدن یک چای داغ در زیر پتو و کنار منقل آتش را لذت بخش‌تر می‌کند. در نتیجه بهتر است حداقل یک بار در هر فصل از این جنگل زیبا بازدید کنید.

جنگل سیسنگان
جنگل سیسنگان

دسترسی به جنگل سیسنگان

موقعیت جنگل سیسنگان روی نقشه گوگل

این جنگل دقیقا در جاده ساحلی نوشهر به محمودآباد قرار دارد. به همین دلیل شما هم از سمت شرق و هم از سمت غرب می‌توانید خودتان را به این جنگل برسانید. اگر به سمت غرب حرکت می‌کنید باید بعد از دیدن ورودی جنگل سیسنگان در اولین دوربرگردان دور بزنید و وارد جنگل شوید. اما اگر به سمت شرق حرکت می‌کنید، ورودی جنگل در سمت راست شما خواهد بود.

نظر شما در مورد جنگل سیسنگان چیست؟ آیا تا به حال از این جنگل دیدن کردید؟ اگر اینطور است، چه فصلی را برای بازدید انتخاب کرده بودید و چه تجربه‌ای داشتید؟ تجربه سفرتان را با ما سهیم شوید!


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های مازندران کلیک کنید.


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تورفیلبند

برای مشاهده‌ی تور فیلبند سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.