بر هیچ‌کس پوشیده نیست که استان گیلان دارای زیبایی‌های بیشماری است. از طرف دیگر استان اردبیل نیز چیزی از این زیبایی‌ها کم ندارد. زیبایی‌های طبیعی که چشم هر کس را به خود خیره نگه می‌دارد. حال تصور کنید که در مرز بین این دو استان سرسبز و زیبا چه می‌گذرد؟ جالب است بدانید که جنگلی با نام جنگل فندقلو ، دقیقا در مرز بین استان اردبیل و استان گیلان واقع شده. این یعنی قسمتی از آن طبق نقشه در استان گیلان و قسمت دیگری از آن در استان اردبیل قرار دارد. البته بخش اعظم آن در استان اردبیل قرار دارد و اکثرا آن را متعلق به این استان می‌دانند. اما واقعا به نظر شما در این جنگل سحرآمیز چه چیزی می‌گذرد؟ با سفرزون همراه باشید تا جنگل فندقلو را بهتر بشناسید.

رزرو بلیط هواپیما

جنگل فندقلو ، معنای واقعی سرسبزی در نزدیکی اردبیل

منطقه اردبیل یک منطقه کوهستانی سرد است. جنگل فندقلو قسمتی از سردی هوا را به ارث برده و سرسبزی گیلان را با خود یدک می‌کشد. این دو عامل باعث شده تا جنگل فندقلو تبدیل به یک جنگل با گونه‌های گیاهی متنوع شود. اصلا شاید پیش از هرچیز از خودتان بپرسید که چرا نام این جنگل را جنگل فندقلو گذاشته‌اند؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است. در این منطقه درختان متنوع مختلفی وجود دارند که در میان آنها بیش از همه درخت فندق به چشم می‌خورد!

جنگل فندقلو
جنگل فندقلو در نزدیکی نمین

دیدنی‌های جنگل فندقلو بیشمار است. از گشت و گذار در جنگل گرفته تا دیدن دشت‌ها بابونه، این جنگل هر لحظه برای شما یک شگفتی به همراه دارد. با وجود اینکه قسمتی از جنگل فندقلو به استان گیلان تعلق دارد، اما حقیقتا به استان اردبیل نزدیک‌تر است. از این رو اگر به ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل سفر کنید، جنگل فندقلو را خواهید دید.

جنگل فندقلو با شانزده هزار هکتار وسعت، در ۱۰ کیلومتر شهر نمین قرار دارد. جالب است بدانید که دلیل نام‌گذاری این شهر، رطوبت همیشگی شهر و وجه تسمیه آن “نمناک” است. شما می‌توانید ساعت‌ها در این جنگل وسیع، زیبا و دیدنی سرگرم باشید و از تفریحات مختلف لذت ببرید.


برای دریافت راهنمای سفر به اردبیل کلیک کنید.


چرا باید به جنگل فندقلو بیاییم؟

خب با بالا رفتن هزینه‌های سفر، اولین سوالی که در ذهن ما نقش می‌بندد همین خواهد بود. واقعا چرا باید به جنگل فندقلو بیاییم؟ در درجه اول باید گفت که این جنگل در ۲۵ کیلومتری اردبیل واقع شده و نیازی نیست تا مسافت طول و درازی را بپیمایید. به نوع می‌‌‍‌توان گفت که دسترسی به این جنگل بسیار ساده است و در نتیجه ارزش دیدن را حتما خواهد داشت. از طرف دیگر علاوه بر مناظر طبیعی دیدنی، تفریحات بیشماری وجود دارند که می‌توانید در این منطقه انجام دهید.

به همین دلیل بهتر است دیدنی‌های جنگل فندقلو را به دو بخش جاذبه‌های دیدنی طبیعی و تفریحات مختلف تقسیم کنیم.

جاذبه‌های طبیعی جنگل فندقلو

  • دشت‌های سفید پوش از گل‌های بابونه

جنگل فندقلو

قطعا خداوند هیچ نعمتی را در حق این منطقه زیبا دریق نکرده. زمانی که در اواخر اردیبهشت ماه یا اوایل خرداد به این منطقه زیبا سفر کنید، از دور تصور می‌کنید که زمین پوشیده از برف است. کمی که پیش‌تر می‌آیید، خواهید دید که اطراف شما را دشت‌های پوشیده از گل‌های بابونه فراگرفته‌اند.

این منطقه را به گل‌های بابونه می‌شناسند. گیاهی که در طب سنتی کاربرد بسیاری دارد و در عطاری‌های مختلف می‌توانید گیاه خشک شده آن را خریداری نمایید. در فصل بهار و اواخر خرداد، ارتفاع این گل‌ها به حدود نیم متر نیز می‌رسد. قطعا چنین منظره‌ای در هیچ کجای ایران نمی‌توانید ببینید. تا چشم کار می‌کند گل‌های بابونه و زیبایی محض که چشمان شما را به خود خیره می‌کند.

جنگل فندقلو

یکی از جاذبه‌های دیدنی این منطقه، جشنواره بابونه است. این جشنواره ۲۴ یا ۲۵ خرداد ماه هر سال برگزار می‌شود. در این جشنواره شما می‌توانید از مناظر طبیعی لذت ببرید و در مورد این گیاه درمانی اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر به بوم‌گردی و غرق شدن در فرهنگ یک منطقه بومی علاقه دارید، بهترین راه همین جشنواره خواهد بود. پس در صورتی که قصد سفر به این منطقه را دارید، بهتر است حتما این تاریخ را برای سفر خود انتخاب کنید.

  • حوضچه آب گرم میشه سوئی
میشه سویی

آبشاری کوچک آب گرم درون حوضچه‌ای سنگی می‌ریزد و باعث تکمیل این همه زیبایی می‌شود. اصلا مگر می‌شود به شهر‌های نزدیک تبریز و اردبیل سفر کرد و انتظار چشمه‌های آب گرم را نداشت. آب گرم میشه سوئی یا همان علی داشی، یک حوضچه آب گرم معروف در این منطقه است.

حتی در فصل‌های سرد سال نیز شما می‌توانید از گرمی این حوضچه طبیعی لذت ببرید. مناظر اطراف میشه سوئی واقعا دیدنی و زیبا است و هر بازدیدکننده‌ای را مات و مبهوت خود می‌کند.

  • مناظر طبیعی دیدنی اطراف

زیبایی‌های جنگل فندقلو تنها محدود به حوضچه آب گرم و دشت‌های بابونه نمی‌شود. تا چشم کار می‌کند، همه جا درختان انبوه و در هم تنیده وجود دارند که بر زمین سایه افکنده‌اند. درختانی همچون سیب جنگلی، ازگیل، بوته‌های توت فرنگی و درختان فندق، همه و همه به همراه گیاهان نادر دیگر در این منطقه کوهستانی زندگی می‌کنند.

هوای خنک کوهستانی در همه فصل‌های سال صورت شما را نوازش می‌دهد. اکسیژن خالص را می‌توان در این منطقه تنفس کرد. ریه‌های خود را با تمام وجود از این هوای دلپذیر پر و خالی کنید. الحق که انسان حق دارد در این منطقه زیبا مد هوش و دیوانه شود. همه چیز دقیقا مشابه توصیف بهشت است.

جاذبه‌های تفریحی جنگل فندقلو

  • تله کابین

تله کابین حیران

اگر اهل تله کابین سواری باشید، قطعا نام تله کابین حیران به گوش شما خورده. این تله کابین را به جرات می‌توان یکی از استانداردترین تله کابین‌های ایران دانست. تله کابین حیران حدود ۱۷۵۲ طول دارد. در این خط تله کابین سی کابین شش نفره وجود دارد که همگی آنها مشغول به کار هستند. به همین دلیل در هر ساعت ۱۳۵۰ نفر می‌توانند از آن استفاده کنند.

شما می‌توانید از نزدیکی گردنه حیران سوار بر تله کابین شوید و حدود ۲ کیلومتر از مناطق سرسبز و دیدنی این محدوده را از ارتفاع بالا ببینید. اگر از فضای کوچک تله کابین هراس دارید و یا از صندلی‌های قدیمی آن لذت نمی‌برید، می‌توانید یک تله کابین VIP سوار شوید که دارای صندلی‌های چرم، یخچال و مواد غذایی برای پذیرایی است.

این تله کابین دیدنی و مشهور از روی جنگل فندقلو نیز عبور می‌کند. در نتیجه شما می‌توانید از ارتفاع بالا جنگل فندقلو، گردنه حیران، کوه‌های جمهوری آذربایجان و همچنین دریای خزر را ببینید. تقریبا می‌توان گفت که هیچ تله کابین چنین تجربه‌ای را برای شما رقم نمی‌زند.

برای استفاده از این تله کابین باید بیست و پنج هزار تومان پرداخت کنید. بهتر است پیش از مراجعه به تله کابین حیران، با شماره تلفن همراه ۰۹۱۱۱۸۲۶۰۱۵ تماس بگیرید و از باز یا بسته بودن مجموعه اطلاع حاصل فرمایید. به صورت کلی تله کابین حیران از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب آماده خدمت رسانی به بازدیدکنندگان عزیز خواهد بود.

  • پیاده روی

قطعا یکی از تفریحاتی که در هر یک از مناطق طبیعی می‌توان انجام داد، پیاده روی است. شما می‌توانید در مراتع سرسبز و دیدنی و لا به لای درختان انبوه جنگل فندقلو قدم بزنید. تور‌های مختلفی نیز در همین راستا برگزار می‌شوند. جالب است بدانید که شما می‌توانید در تور‌های پیاده روی جنگل فندقلو نام‌نویسی کنید و منطقه را حسابی کاوش کنید.

مسیر‌های پیاده‌روی مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید با توجه به آمادگی جسمانی خودتان یکی از این مسیر‌ها را انتخاب کنید. حتی اگر از نظر آمادگی جسمانی خیلی در سطح بالایی قرار نداشته باشید، می‌توانید در دشت‌های مسطح و زیبای انباشته از گل پیاده روی کنید. برای این کار بهتر است از صبح خیلی زود به جنگل مراجعه کنید تا پیش از ظهر پیاده روی شما به پایان برسد.

  • کوه پیمایی

جنگل فندقلو
کوهپیمایی جنگل فندقلو

همانطور که اشاره کردیم، این جنگل در منطقه کوهستانی قرار دارد. خوشبختانه منطقه کوهستانی باعث صعب العبور شدن مسیر دسترسی به جنگل نشده، اما در عین حال فضایی را برای عاشقان کوه‌پیمایی ایجاد کرده که می‌توانند به شیوه خودشان از این طبیعت بکر و دیدنی لذت ببرند.

اگر اهل کوه پیمایی هستید، پیش از سفر به این منطقه، وسایل خود را همراه بیاورید. با کمی کوه پیمایی و فتح نزدیک‌ترین قلعه، نمای زیبایی را زیر پاهای خود خواهید دید. از یک سمت نمای دریای خزر، از سمت دیگر نمای جنگل فندقلو و مراتع اطراف و از سوی دیگر می‌توانید حتی تا کوه‌‌های جمهوری آذربایجان را نیز مشاهده کنید.

تجربه این کوه پیمای تا سالیان سال در یاد شما خواهد ماند. گروه‌های زیادی هستند که برای فتح قله‌های اطراف با یکدیگر همسفر می‌شوند. با وجود اینکه مسیر فتح قلعه خیلی هم کوهستانی و خطرناک نیست، اما با این وجود بهتر است به صورت گروهی اقدام به کوه پیمایی کنید.

  • دوچرخه سواری

دوچرخه سواری در جنگل فندقلو

یکی از تفریحات جذابی که می‌توانید در این منطقه داشته باشید، قطعا و بدون شک دوچرخه سواری است. اگر یک دوچرخه مخصوص زمین‌های ناهمواره در اختیار دارید، چه جایی بهتر از این دوچرخه سواری در دل طبیعت جنگل فندقلو؟ شما می‌توانید در دشت‌های مسطح اطراف جنگل و از میان گل‌های بهاری عبور کنید و همینطور رکاب بزنید تا به خود جنگل برسید.

تجربه دوچرخه سواری در بین دشت‌های اطراف جنگل فندقلو واقعا تجربه‌ای منحصر به فرد است که هرکسی آن را نمی‌تواند درک کند. پس اگر در صدد برنامه ریزی سفری به جنگل فندقلو هستید، دوچرخه مخصوص خود را فراموش نکنید.

  • پیست اسکی روی چمن

اسکی روی چمن

اسکی روی چمن یکی از مفرح‌ترین ورزش‌های حال حاضر به شمار می‌آید. خوشبختانه برای این ورزش محبوب، پیستی در ارتفاع ۱۷۰۰ متری و در همین محدوده ساخته شده که با استاندارد‌های جهانی نیز تطابق دارد. اگر به این ورزش علاقه دارید، می‌توانید با مراجعه به پیست اسکی روی چمن فندقلو ، حسابی ورزش کنید و از آب و هوای کوهستانی و مناظر دیدنی اینجا نیز لذت ببرید.

اکثر ورزشکاران اردبیل و شهر‌های اطراف برای اسکی روی چمن به همین پیست مراجعه می‌کنند. پس لازم نیست نگران وضعیت آن باشید. متاسفانه پیست‌های اسکی روی چمن در هر شهری یافت نمی‌شود. پس اگر با شنیدن این مساله خوشحال می‌شوید، باید در سفر به جنگل فندقلو ، چوب اسکی‌های خودتان را همراه بیاورید!

  • کمپ زدن در دشت‌های اطراف

جنگل فندقلو
کمپ زدن در جنگل فندقلو

معمولا کسانی که عاشق طبیعت‌گردی هستند، ترجیح می‌دهند حداقل در سفر خود یک شب را کمپ بزنند. کمپ زدن و اقامت شبانه در بسیاری از مناطق طبیعی دشوار بوده و خطرناک است. اما در مورد جنگل فندقلو اینطور نیست. شما می‌توانید در دشت‌های اطراف به راحتی چادر بزنید و از اقامت در دل طبیعت بکر و هوای کوهستانی لذت ببرید.

تصور کنید چه لذتی دارد که با صدای پرندگان و منظره گل‌های بابونه صبح از خواب بیدار شوید؟ البته بهتر است در هر فصل از سال هم که هست، تجهیزات گرمایشی کافی همراه خودتان داشته باشید. به علاوه اینکه برای کمپ زدن بهتر است تنها نباشید و به صورت گروهی سفر کنید.

چه فصلی را برای سفر به جنگل فندقلو انتخاب کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم، در اواخر فصل اردیبهشت تا اواخر خرداد می‌توانید شاهد رشد گل‌های بابونه و دشت‌های بهشتی آن باشید. به صورت کلی فصل بهار را می‌توان بهترین فصل برای بازدید از جنگل فندقلو دانست. در این فصل هوا بسیار مطبوع است و مست بوی گل‌های بهاری خواهید شد.

از طرف دیگر اگر قصد دارید تا از هوای گرم تابستان فرار کنید، جنگل فندقلو گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. هوا در فصل تابستان نیز خنک و لذت‌بخش است. البته در این فصل آفتاب به صورت مستقیم می‌تابد و ممکن است کمی شما را آزار دهد.

زمستان جنگل فندقلو

در فصل پاییز هوا رو به خنکی می‌رود. تقریبا از اواسط پاییز به بعد، بازدید از جنگل فندقلو بسیار دشوار خواهد شد و کمتر توریستی را می‌توان در منطقه دید. فصل زمستان نیز این مراتع پوشیده از برف می‌شود. البته پاییز و زمستان نیز زیبایی‌های منحصر به فرد خود را دارند اما قطعا برای اکثر افراد دچار مشکل می‌کنند و به صورت کلی بازدید از جنگل فندقلو در این فصل توصیه نمی‌شود.

به چه تجهیزات یا مهارتی برای بازدید از جنگل فندقلو نیاز داریم؟

برای بازدید از جنگل فندقلو نیاز به تجهیزات و یا مهارت خاصی نخواهید داشت. البته این شما هستید که تصمیم می‌گیرد چطور از این منطقه لذت ببرید. اگر قصد پیاده روی، کوه پیمایی یا دوچرخه سواری را دارید، باید تجهیزات مرتبط را همراه بیاورید.

در حقیقت شما می‌توانید تنها از مسیر و طبیعت بکر اطراف لذت ببرید و حتی پیاده روی هم نکنید. اما اگر قصد انجام فعالیت‌های ورزشی را دارید، باید کفش و لباس مناسب را حتما همراه خود بیاورید. اما در هر مورد، دوربین را نباید فراموش کنید. ثبت لحظات شما در این طبیعت زیبا و دیدنی از هر چیزی ارزش بیشتری خواهد داشت.

وضعیت امکانات رفاهی و خدماتی اطراف جنگل

خوشبختانه با تلاش تیم حفاظت از محیط زیست، هنوز مجموعه‌های خدماتی و رفاهی در این منطقه ایجاد نشده‌اند. با این وجود یک مجموعه کوچک که دارای شیرآب، سرویس بهداشتی و نمازخانه است، در این مکان ساخته شده. در نتیجه از نظر دسترسی به سرویس بهداشتی و نمازخانه نیازی به نگرانی نیست.

نمای ۳۶۰ درجه از جنگل فندقلو

اما فروشگاه‌ها یا رستورانی در این مکان به چشم نمی‌خورد. در نتیجه آب و غذای کافی همراه خود داشته باشید تا در حین مسیر دچار مشکل نشوید.

اقامت در جنگل فندقلو

برخی از افراد کمپ زدن و اقامت در جنگل را ترجیح می‌دهند. این در حالی است که برخی دیگر با خانواده سفر می‌کنند و نه می‌توانند از اقامت در جنگل دست بردارند و نه می‌توانند شبی را در چادر سپری کنند. خوشبختانه این دسته افراد می‌توانند به یک مجموعه اقامتی کوچک در دل جنگل مراجعه کنند. این مجموعه چند اتاق کوچک در اختیار دارد که می‌تواند به شما کرایه دهد. در نتیجه اگر چنین قصدی دارید، مدارکتان را همراه ببرید.

دشت‌های بابونه جنگل فندقلو

از طرفی حتی اگر به دنبال یک مکان ایمن برای کمپ زدن هستید نیز می‌توانید در کنار همین مکان اقامتی کمپ بزنید. علاوه بر اینکه از نظر ایمنی خاطراتان آسوده خواهد بود، دسترسی به شیر آب، سرویس بهداشتی و نمازخانه نیز خواهید داشت. البته باید در نظر داشته باشید که حتی در تابستان نیز جنگل فندقلو شب‌های سردی دارد. پس کیسه خواب، پتو و از این قبیل وسایل همراه داشته باشید.

دسترسی به جنگل فندقلو

آدرس جنگل فندقلو روی نقشه گوگل

اگر مسیر گردنه حیران را می‌شناسید، دسترسی به جنگل فندقلو برای شما کار دشواری نخواهد بود. زمانی به گردنه حیران رسیدید، می‌توانید به دنبال تابلوی ورودی روستای گیلده بگردید. همین مسیر را که ادامه دهید، به جنگل فندقلو خواهیدرسید.

مسیری دیگر برای دسترسی به جنگل فندقلو وجود دارد. این مسیر آسفالته بوده و خیلی ساده شما را به سمت جنگل هدایت می‌کند. البته شما باید از سمت اردبیل عازم جنگل باشید. زمانی که که از اردبیل به سمت آستارا در حرکت باشید، به شهر نمین خواهید رسید. پیش از اینکه به شهر نمین برسید، تابلوی راهنمایی نصب شده که شما را به سمت جنگل فندقلو هدایت می‌کند.

صحبتی با سفرزونی‌های عزیز

گاهی معرفی مناطق دیدنی و طبیعی، ظلم بزرگی در حق آنهاست. بسیاری گردشگردان در این مناطق زباله می‌ریزند و یا آتش‌های کنترل نشده درست می‌کنند. این مناطق طبیعی آخرین امید حیات ما انسان‌ها هستند. بدون وجود آنها قطعا ما دچار مشکل خواهید شد.

درخت ازگیل جنگل فندقلو

در جنگل فندقلو نیز مارال‌های زیبایی آزاد شده‌اند که جزء گونه‌های کم‌یاب به شمار می‌آیند. بهتر است با حیوانات، گیاهان و به صورت کلی طبیعت بهتر برخورد کنید و این امانت را به نسل بعدی برسانیم.

خب سفرزونی عزیز، نظر شما در مورد جنگل فندقلو چیه؟ آیا تا به حال از اینجا بازدید کردی؟ اگر اینطوره، تجربه سفر خودت رو برای ما بنویس. فراموش نکنید که ما عاشق خوندن تجربیات و نظرات شما هستیم.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های اردبیل کلیک کنید.


بگرد، بخند، زندگی کن