یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های توریست‌هایی که در فصل پیش‌رو به روسیه سفر می‌کنند، کیفیت و هزینه‌ی حمل و نقل عمومی در روسیه است. این موضوع در هر سفر توریستی به کشورهای دیگر نیز مورد نیاز است. روسیه و شهرهایش که شهرت جهانی دارند چند سالی است یکی از مقصدهای محبوب‌ گردشگران ایرانی هستند. تمام گردشگران برای برنامه‌ریزی سفرشان دوست دارند بدانند باید چقدر برای حمل‌ونقل شهری در روسیه باید کنار بگذارند و کدام وسایل نقلیه ارزان‌تر و دردسترس‌تر است.

حمل و نقل عمومی در روسیه گشت‌وگذار‌ ارزان و راحت ۱
با دانستن جزییات حمل و نقل عمومی در روسیه سفر راحتی را در جام جهانی تجربه کنید

خیر خوب برای گردشگران این است که سیستم حمل‌ونقل عمومی در روسیه یکی از کارآمدترین، دقیق‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین سیستم‌های حمل‌ونقل دنیاست. حمل‌و‌نقل شهری در روسیه شامل اتوبوس، ترولی باس، ترام و مارتروشکاس یا مینی بوس است که شبکه حمل‌ونقل عمومی کاملی را تشکیل می‌دهد و روزانه چند میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کنند و حتی در شهرهای کوچک هم رفت‌وآمد کار چندان سختی نیست. در این مطلب مجله‌ی سفرزون از حمل‌و‌نقل عمومی در روسیه و نکته‌ها و ریزه‌کاری‌هایش برایتان می‌گوییم.

هر آنچه باید درباره‌ی حمل و نقل عمومی در روسیه بدانید

حمل و نقل عمومی در روسیه گشت‌وگذار‌ ارزان و راحت ۳
برای گشت و گذار در روسیه مسیر و نوع وسایل نقلیه‌ی خود را از قبل مشخص کنید

سیستم حمل و نقل عمومی در روسیه بسیار مقرون‌به‌صرفه است و قطارها سر ساعت و به موقع حرکت می‌کنند. شبکه‌ی حمل و نقل عمومی در مسکو و سن پترزبورگ بسیار گسترده است و حتی گشت و گذار در شهرهای کوچک هم کار بسیار آسانی است. روسیه کشور وسیعی است و فاصله‌ی بین شهرها در آن بسیار زیاد است؛ با این‌حال حتی اگر بار اولتان باشد که به روسیه می‌روید، با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در روسیه می‌توانید خودتان به مقصد دلخواه‌تان بروید. نکته‌ی مهم آن است که مسیرتان را از قبل برنامه‌ریزی کنید.

حمل‌و‌نقل عمومی در مسکو و سن‌پترزبورگ

حمل و نقل عمومی در روسیه گشت‌وگذار‌ ارزان و راحت ۴
استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر، بسیار ارزان تمام می‌شود

یکی از راه‌های ارزان سفر کردن در روسیه که کشوری گران محسوب می‌شود، استفاده از حمل‌ونقل عمومی شهری است.  حمل‌ونقل عمومی در روسیه ارزان و منظم است و مشهور است متروی مسکو حتی یک دقیقه هم تأخیر ندارد و می‌توان ساعت‌ را با آن تنظیم کرد. ساعت کار وسایل نقلیه عمومی از ۵:۳۰ صبح تا ۱ بامداد است. ایستگاه‌های اتوبوس با علامت A، اتوبوس برقی با علامت T و تراموا با علامت Tp مشخص می‌شوند.


در سفرزون بخوانید: راهنمای سفر به سن‌ پترزبورگ ، ونیز شمالی


متروی مسکو

مترو رایج‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل عمومی در روسیه و به خصوص مسکو است. ایستگاه‌های متروی مسکو به دلیل زیبایی و طراحی منحصربه‌فردشان شهرت جهانی دارند و از جاهای دیدنی این شهر محسوب می‌شوند. تهیه‌ی یک نقشۀ متروی مناسب که رنگ‌ خطوط یازده گانه‌ی مترو روی آن مشخص باشد، اسم ایستگاه‌ها به دو زبان روسی و انگلیسی و شماره‌ی هر خط روی آن نوشته شده باشد، از ملزومات استفاده از مترو است. داخل واگن اسم ایستگاه‌ها هنگام توقف به روسی اعلام می‌شود و اگر کمی دقت کنید می‌توانید اسامی را اسامی انگلیسی‌شان تطبیق دهید. فاصله زمانی حرکت قطارها حدود ۳ دقیقه است که آخر شب و صبح زود به ۷ دقیقه می‌رسد.

حمل و نقل عمومی در روسیه گشت‌وگذار‌ ارزان و راحت ۶
دو تا از ایستگاه‌های معروف مسکو ساخته‌ی الکسی دوشکین در دهه‌ی ۳۰ میلادی است

برای پیدا کردن ایستگاه‌های مترو در شهر دنبال حرف M  قرمز رنگ که علامت این ایستگاه‌هاست بگردید. کیوسک‌ فروش بلیت به روسی KACCA نوشته می‌شود. قیمت بلیط یک‌طرفه‌ی مترو ۵۵ روبل است اما اگر قصد دارید بیش از یک بار از مترو استفاده کنید بهتر است کارت‌های هوشمند خریداری کنید که مخصوص استفاده‌ی نامحدود از سیستم حمل‌ونقل عمومی در روسیه است و در هزینه‌هایتان هم صرفه جویی می‌شود. کارت‌های‌ هوشمند ۱ روزه که اعتبار آن ۲۴ ساعت پس از فعال‌سازی است ۲۱۰ روبل، ۳ روزه ۴۰۰ روبل و هفت‌روزه ۸۰۰ روبل قیمت دارند.

اگر می‌خواهید بیش‌تر درباره‌ی روسیه بدانید، به مطالب مربوط به سفر به روسیه در مجله‌ی سفرزون سر بزنید.

متروی سن‌پترزبورگ

متروی این شهرکه یکی از عمیق‌ترین متروهای جهان است کمتر از متروی مسکو شهرت دارد نمی‌رسد اما زیبایی‌ خاصی دارد که بازدید از آن، به‌خصوص ایستگاه‌های Mayakovskaya،Dostoyevskaya و Admiralteyskaya را پیشنهاد می‌کنیم. قاعده‌ی کلی استفاده از متروی سن‌پترزبورگ از قواعد حمل و نقل عمومی در روسیه پیروی می‌کند و مشابه متروی مسکو است. متروی سن پترزبورگ پنج خط و ۶۷ ایستگاه فعال دارد و ساعت کارش از از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب است. برای استفاده از مترو می‌توانید از کارت‌های اعتباری و یا بلیط‌های تک سفره استفاده کنید. قیمت بلیت تک سفره حدود ۴۵ روبل است.

حمل و نقل عمومی در روسیه گشت‌وگذار‌ ارزان و راحت ۵
ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ بسیار زیبا و دیدنی هستند

در سفرزون بخوانید: بهترین غذاهای سن پترزبورگ و طعم خوش روسی


 سیستم اتوبوس‌رانی و ترام

بعد از مترو، اتوبوس رایج‌ترین و محبوب‌ترین وسیله نقلیه‌ی عمومی است. زمان‌بندی حرکت اتوبوس‌ها را می‌توانید در ایستگاه‌ها چک کنید و بلیت را هم از کیوسک‌های نزدیک ایستگاه، ایستگاه‌های مترو و یا از رانندگان اتوبوس‌ها بخرید. ولی دقت کنید که رانندگان عادت ندارند بقیه پول را پس بدهند، پس برای اینکه کرایه‌ی اضافی پرداخت نکنید سعی کنید بلیت را قبل از سوار شدن به اتوبوس تهیه کنید.

حمل و نقل عمومی در روسیه گشت‌وگذار‌ ارزان و راحت ۷
زمان‌بندی حرکت اتوبوس‌ها را می‌توانید در ایستگاه‌ها چک کنید

تراموا هم از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در روسیه است به خصوص شهر سن‌پترزبورگ که  به شهر ترامواها هم مشهور است.  هزینه‌ی استفاده از این وسایل نقلیه‌ آرام‌ و دلپذیر ۳۰ روبل است که می‌توانید آن را از راننده، ایستگاه مترو و کیوسک‌های نزدیک ایستگاه می‌توان تهیه کنید.

مارتروشکا یا مینی‌بوس‌ها که ۱۵ تا ۲۰ مسافر را در خود جای می‌دهند وسیله‌ی نقلیه‌ی سریعی هستند که در همه‌ی جای شهر وجود دارند. اما بهتر است گردشگران از مینی‌بوس‌هایی که خطوط آبی روی سقف دارند استفاده کنند؛ این نوع مینی‌بوس‌ها برخلاف مینی‌بوس‌های عادی در ایستگاه توقف می‌کنند و از بلیت‌های وسایل نقلیه‌عمومی هم می‌توان برای آنها استفاده کرد. کرایه را می‌توانید مستقیم به راننده هم پرداخت کنید.

سیستم تاکسی‌رانی و حمل و نقل عمومی در روسیه

تاکسی در روسیه هم مانند بیشتر کشورها چندان ارزان و به‌صرفه نیست، به خصوص وقتی مترو و اتوبوس با کیفیت خوب و سریع و ارزان در دسترس هستند.

حمل و نقل عمومی در روسیه گشت‌وگذار‌ ارزان و راحت ۸
برای اینکه رفت‌وآمد امنی داشته باشید از تاکسی‌های رسمی استفاده کنید

در روسیه دو نوع تاکسی رسمی و غیررسمی وجود دارد. تاکسی‌های رسمی زرد رنگ هستند و تاکسی‌های غیر رسمی هر اتومبیلی می‌توانند باشد و باید کنار خیابان بایستید و دست تکان دهید تا سوارتان کنند. البته بهتر است برای اینکه رفت‌وآمد امنی داشته باشید از تاکسی‌های رسمی استفاده کنید. به این نکته هم توجه کنید که گاهی راننده‌های تاکسی از گردشگران خارجی بیشتر کرایه می‌گیرند.

حمل و نقل عمومی در روسیه :گشت‌وگذار‌ ارزان و راحت 1
از مسکو به پترزبورگ، زمان سفر با قطار معمولی حدود ۸ تا ۹ ساعت و با قطار تندرو ۴ ساعت است

نکات:

  • هزینه‌ی تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر حدود ۲,۴۰۰ تا ۳,۵۰۰ روبل است.
  • در تاکسی‌های داخل شهر برای هر سه کیلومتر باید حدود ۳۰۰ روبل پرداخت کنید. هزینه‌ی اولیه هم ۱۵۰ تا ۲۰۰ روبل است.
  • اگر از طریق برنامه‌های تلفن همراه تاکسی بگیرید، می‌توانید هزینه‌ی تقریبی مسیر را تعیین و با کارت پرداخت نمایید.
  • اگر برای مسیرتان قیمتی مشخص نشده باشد، قبل از خروج از ایستگاه با راننده در خصوص کرایه‌تان به توافق برسید.
  • کرایه‌ی مسیر شما به جز در موارد ترافیک سنگین، بستگی به مسافت مسیر مورد نظر دارد که از طریق کیلومتر طی شده و یا فاصله کلی تا مقصد محاسبه می‌شود.

 

0/5 ( 0 نظر )