چند سالی است که بازار خانه‌های تاریخی شهر یزد حسابی داغ است. خانه‌هایی که علاوه بر ارزش تاریخی و معماری بخش مهمی از میراث فرهنگی ملموس ما هستند و خاطرات چندین نسل را در دل‌شان پنهان کرده‌اند و حفظ‌شان به اندازه‌ی هر اثر تاریخی دیگر ارزش دارد و به همین خاطر است که شنیدن هر خبری درباره‌ی مرمت و تبدیل آنها به خانه‌ی بوم‌گردی، کافه، رستوران یا فروشگاه صنایع‌دستی بومی علاقه‌مندان میراث فرهنگی را خوشحال می‌کند. این بار در مجله سفرزون می‌خواهیم درباره‌ی خانه حیرانی یزد برایتان بگوییم که شاید خیلی‌ها از وجودش اطلاع نداشته باشند. با ما همراه باشید.

خانه حیرانی، خانه‌‌ای که دومین بادگیر بلند دنیا را دارد

خانه حیرانی یزد
خانه حیرانی یزد

یزد شهر خشت‌ها و کاه‌گل‌ها و مسجدها و بادگیرهاست. این شهر که در میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. همچنان اصالت و بافت قدیمی‌اش را حفظ کرده و بادگیرهایش در تمام شهر خودنمایی می‌کنند و قدم زدن در کوچه‌های بافت تاریخی یزد ما را به گذشته می‌برند، گذشته‌ای که این شهر دارالعباده نامیده می‌شد. خانه‌ای که مقصد ماست در همین بافت تاریخی یعنی محله یوزداران قرار دارد که بیشتر به نام فهادان شناخته می‌شود.

این خانه در دوره‌ی قاجار به صورت چهار طرفه و متناسب با فصل‌های مختلف سال ساخته شده و دالان و هشتی زیبا و چشم‌گیری هم دارد. اما شاخص‌ترین قسمت این عمارت بادگیرهایش هستند که شاید کمتر کسی بداند دومین بادگیرهای بلند جهان هستند. تالار عریضی که در عمارت حیرانی خواهید دید در بین در تالارهای خانه‌های تاریخی یزد مقام پنجم را دارد. این تالار بیشتر در فصل تابستان استفاده می‌شد و به اصطلاح بخش تابستانه‌ی عمارت بوده است. مثل تمام خانه‌های قدیمی، حوض بزرگی در وسط حیاط خانه حیرانی قرار دارد که باغچه‌ها زیبایی در اطرافش خودنمایی می‌کنند و اینها در کنار دیوارهایی که با کاه گل و گچ پوشیده شده‌اند و آجر خشت‌های سنگ‌فرش حیاط حس نوستالژیک خانه را کامل می‌کنند.

باز هم مثل تمام خانه‌های قدیمی که بیشتر در فیلم‌ها دیده‌ایم، دورتا دور حیاط در احاطه‌ی اتاق‌هاست که با درهای چوبی و پنجره‌های شیشه‌رنگی‌دار قدیمی‌شان به خانه روح بخشیده‌اند. اما شاید بشود پشت‌بام را جذاب‌ترین قسمت عمارت نامید. جایی که چشم‌انداز محله تاریخی فهادان از بالا در برابرمان است و شب‌ها می‌شود از آنجا به تماشای آسمان بی‌نظیر کویر نشست. اصلا مگر می‌شود به یک شهر کویری سفر کرد و لحظاتی را در سکوت شب‌ها به تماشای آسمای پرستاره نگذراند؟

آدرس خانه حیرانی روی نقشه گوگل

خانه خلاقیت در خانه حیرانی

خانه خلاقیت | خانه حیرانی یزد
خانه خلاقیت | خانه حیرانی یزد

این خانه در حال حاضر از طرف صندوق احیای سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در اختیار گروه صنایع خلاق چونک قرار گرفته که در حوزه‌ی صنایع دستی فعالیت می‌کند و اولین شعبه‌ از خانه خلاق ایران را در یزد راه‌اندازی کرده است. امروز در خانه حیرانی می‌توانید به فروشگاه آثار هنری و دست‌ساخته‌های هنرمندان ایرانی سر بزنید و در کافه زیبای این مرکز لحظاتی بنشینید و از وقت‌گذرانی در فضای یک خانه قدیمی لذت ببرید. در این مرکز به جز فروش آثار هنری، نمایشگاه، کارگاه و رویدادهای هنری و نمایش و برنامه‌های رونمایی از آثار هنرمندان ایرانی و فعالیت‌هایی در زمینه‌ی فعالیت‌های خلاق و هنری برگزار می‌شود.

بعد از سر زدن به این خانه‌ی زیبا که در قلب محله تاریخی یزد قرار دارد می‌توانید در این بخش شهر که کلی کوچه‌ و پس‌کوچه و گوشه و کنارهای قدیمی و جای دیدنی جذاب دارد گردش کنید. خانه لاری‌ها، زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه، مسجد و آب‌انبار و حسینیه فهادان، خانه ملک‌زاده، خانه نواب وکیل، خانه کاشفی، امامزاده سید طاووس، خانه محمودی، بقعه‌ی دوازده امام فقط چند تا از جاهایی هستند که می‌توانید به آنها سر بزنید و از دیدن معماری تناسب خانه‌های قدیمی ایرانی لذت ببرید. حین قدم‌زدن در کوچه‌ها و گذرهای این محله ممکن است یک رستوران یا کافه جذاب و دنج سر راهتان سبز شود. مسجد جامع یزد و راسته صنایع‌دستی که پر از خرده‌ریزهای هیجان‌انگیز دست‌ساز است هم در این محله و در نزدیکی خانه حیرانی قرار دارند.

اطلاعات بازدید از خانه حیرانی :

ساعت بازدید : ۹ صبح تا ۱۱ شب

قیمت بلیت : رایگان

آدرس : یزد، محله فهادان، بافت تاریخی یزد، روبه‌روی هتل کوروش

مسیر دسترسی به خانه حیرانی : محله فهادان درست در مرکز شهر یزد قرار دارد و از تمام نقاط شهر وسیله نقلیه برای رسیدن به بافت قدیمی وجود دارد. اما اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید توجه کنید که در بیشتر نقاط بافت قدیمی با اتومبیل نمی‌توانید تردد کنید و در خیابان‌های اطراف باید جایی برای پارک پیدا کنید.

سفرزونی‌های عزیز شما هم از تجربه رفتن به خانه حیرانی برایمان بنویسید. در این خانه قدیمی چه نکته‌اس توجه‌تان را جلب کرد و چه چیز را بیشتر از همه دوست داشتید؟ آیا به دیگران هم پیشنهاد می‌کنید به این خانه بروند؟


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های یزد کلیک کنید.