اردبیل علاوه بر تمام جاذبه‌های طبیعی و ویژگی‌های خاص محیط زیستی‌اش که گردشگران بسیاری را به سمت این شهر می‌برد، آثار تاریخی و معماری بسیاری دارد که شاید بسیاری از آن‌ها را نشناسیم. یکی از این جاذبه‌ها خانه صادقی است. عمارتی مجلل که یکی از زیباترین بناهای معماری ایرانی محسوب می‌شود و تمام ویژگی‌های یک خانه‌ی سنتی را دارد. از گچ‌بری و تزئینات تا شیشه‌های رنگی و ارسی‌ها. اگر شما هم خیلی با خانه صادقی آشنایی ندارید با مجله‌ی سفرزون باشید تا باهم از این خانه دیدن کنیم.

خانه صادقی ، هتل رستورانی خوش‌نقش

خانه صادقی | از جاهای دیدنی اردبیل
خانه صادقی | از جاهای دیدنی اردبیل

خانه صادقی را حاج محمد معمار اردبیلی با ظرافت و زیبایی هر چه تمام‌تر بنا کرد و این کار چیزی حدود ۴ سال طول کشید. بنای این اثر طبق ویژگی‌های خاص معماری روزگار قاجار ساخته شد و به کلیت خانه‌های ایرانی آن ایام بسیار نزدیک است. این عمارت در زمینى به مساحت ۱۴۵۰ مترمربع و با زیربنایى در حدود ۱۷۵۰ مترمربع ساخته شده است. مالک این خانه تاجر معروف و خوش‌نام حاج ابراهیم صادقی است که نام او بر کتیبه‌سر در ورودی نقش بسته است.

هتل رستوران خانه صادقی اردبیل
هتل رستوران خانه صادقی اردبیل

این اثر در سرتیپ آباد، جنب مسجد اوچدکان برای همیشه ماندگار شد. خانه صادقی پیش از این محلی برای گردهمایی خانواده‌ها و برپایی جشن‌ها بود. محلی‌ها مراسم‌های عقد و شیرینی‌خوری خود را در این عمارت مجلل برگزار می‌کردند. در حال حاضر خانه صادقی کاربری هتل و رستوران دارد و طرفداران بسیاری در میان مردم محلی و گردشگران پیدا کرده است و همچنان مانند گذشته میزبا مراسم‌های عقد و سایر جشن‌ها است.

نمای ۳۶۰ درجه داخلی خانه صادقی اردبیل

خانه صادقی ، زیبایی‌هایی که در چشم نقش می‌بندند

از سردر ورودی که بگذریم به دالانی مستطیل شکل پا می‌گذاریم که کل نمای آن با آجر پوشیده شده و سقفی که پیش از این آجری ضربی بوده است ‌را چوب‌کاری کرده‌اند.نمای عمارت را که از نگاه می‌گذرانیم ساختمانی تمام آجری با پنجره‌های ساده می‌بینیم و در انتهای آن در طبقه‌ی دوم کنگره مانند شده است. این ساختمان در سه طبقه ساخته شده و زیرزمین، همکف و طبقه‌ی اول این سه طبقه را تشکیل می‌دهند. خانه صادقی دو ورودی دارد و راهروهای آن‌ها کاملا مجزا است. اتاق‌هایی که در این بخش قرار دارند کاملا قرینه‌ی یکدیگرند و به سبک بسیاری از خانه‌های ایرانی به یکدیگر راه دارند. پله‌هایی که مارا به طبقه‌ی بالا می‌برند همگی از جنس چوب هستند، همچنین پله‌هاى ورودى به طبقه بالاى خانه از چوب گردو است، همچنین ‌درها، ‌کمدها، اشکاف‌ها و گنجه‌ها با مهارت بالا و دقت هنرمندانه ساخته شده‌اند.

تک تک فضاهای داخلی خانه صادقی پر از تزئینات معماری و وسایل سنتی است که مانند آرامبخشی قوی برای لحظاتی در چشم بینندگان اثر می‌کند. برای ساعاتی در رستوران بنشینید و از منوی هیجان‌انگیز آن غذا سفارش دهید و لذت ببرید. اگر در هنگام ظهر مهمان این خانه باشیم می‌توانیم از حرکت نورهای رنگی که از بین شیشه‌ها وارد عمارت می‌شوند سر ذوق بیاییم. پیشنهاد می‌کنیم حتی یک شب را در این هتل به صبح برسانید، زیر سقفی که پر از گچ‌بری و مقرنس‌کاری‌های هنرمندانه است. خانه صادقی در ۱۶ اسفند ۱۳۸۶ به شماره ۱۴۴۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس خانه صادقی روی نقشه گوگل

شما هم اگر از این عمارت بازدید کرده‌اید و تجربه‌ی مهمانی آن را دارید برای ما بنویسید.