شهر زیبای تبریز در استان آذربایجان شرقی که در شمار بزرگ‌ترین شهرهای ایران قرار دارد، یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران محسوب می‌شود. تبریز، خواستگاه دلاوران و قهرمانان در ادوار مختلف تاریخ است و به دلیل دارا بودن مکان‌های تاریخی، موزه‌ها و طبیعت زیبای خود جایگاه ویژه‌ای در گردشگری ایران دارد. در این مطلب قصد داریم که به معرفی از مکان‌های مهم تاریخی، به نام خانه مشروطه تبریز بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم که برای آشنایی بیشتر با این خانه‌ی تاریخی با ما در سفرزون همراه شوید.

خانه‌ مشروطه در کجای تبریز قرار دارد؟

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز یکی از خانه‌های قدیمی و موزه‌های شهر تبریز است. این خانه به لحاظ جایگاه تاریخی خود، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و بازدید از آن قطعاً برای شما لذت‌بخش خواهد بود. برای رفتن به خانه‌ی مشروطه باید به  بخش غربی بازار معروف تبریز بروید و در محله‌ای به نام راسته کوچه و روبروی مسجد جامع، خانه‌ای قدیمی را خواهید دید که سبک معماری قاجاری آن توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.


در سفرزون بخوانید: مراکز تفریحی تبریز ، خوش‌گذرانی در دیار آذربایجان


نگاهی به پیشینه‌ی تاریخی خانه‌ی مشروطه

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

این خانه در سال ۱۲۴۷ به سفارش شخصی به نام حاج مهدی کوزه‌کنانی، یکی از تجار معروف تبریز ساخته شد و ملک شخصی وی بوده است. با افزایش زمزمه‌های مشروطه‌خواهی، حاج مهدی به گروه مشروطه خواهان پیوست. او یکی از مهم‌ترین حامیان مالی انقلاب مشروطه بود. حاج مهدی این خانه را در اختیار مشروطه‌خواهان قرار می‌داد تا در آن به فعالیت‌هایی نظیر تشکیل جلسه سران مشروطه و چاپ و پخش اعلامه‌های ضد حکومت قاجار بپردازند.

در سال ۱۳۵۴، خانه مشروطه تبریز به ثبت ملی رسید و در سال ۱۳۶۷ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خریداری گردید.

سبک معماری خانه مشروطه تبریز

خانه‌ی مشروطه توسط حاج ولی معمار تبریزی که ساکن روسیه بود، ساخته شد. مساحت این بنا ۱۳۰۰ متر مربع بوده است. این خانه دارای دو طبقه با بخش‌های اندرونی و بیرونی است. طبقه‌ی اول ۶ اتاق دارد. طبقه‌ی دوم نیز ۶ اتاق در سرسرا و یک سالن بزرگ موسوم به طنبی  دارد. مصالح به کار رفته در ساختمان شامل خشت، سنگ و آجر است. سبک معماری زیبا و خاص دوران قاجار در همه جای این خانه‌ی تاریخی به چشم می‌خورد.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی تبریز که نباید از دست‌شان داد


خانه مشروطه تبریز

پنجره‌های ارسی تمام قد سبز، سفید، قرمز و آبی؛ درهای منبت‌کاری شده با نقوش برجسته‌ی اسلیمی و گل و برگ، غلام گردش اطراف راه پله، سرستون‌های گچ‌بری شده، سقف چوبی اتاق‌ها با تزئینات برجسته‌ی هشت ضلعی و نورگیر، همه و همه دست در دست هم داده تا زیبایی این خانه‌ی قدیمی را چند برابر کنند. حیاط زیبای خانه و حوضخانه‌ی سرسرا نیز از دیگر ویژگی‌های جالب توجه آن است.

تبدیل شدن به موزه

در سال 1357 هجری شمسی خانه مشروطه تبریز به موزه تبدیل شد
در سال ۱۳۵۷ هجری شمسی خانه مشروطه تبریز به موزه تبدیل شد

در سال ۱۳۷۵ هجری شمسی تغییرات زیادی در اتاق‌ها و تالارهای خانه مشروطه تبریز به وجود آمد. پس از این تغییرات، این خانه‌ی تاریخی به موزه تبدیل شد؛ اسناد و مدارک تاریخی مربوط به دوران مشروطه در بخش خاصی از خانه در معرض نمایش قرار داده شد و درب آن برای بازدید به روی مردم گشوده شد.

آثار و اشیاء موجود در موزه‌ی مشروطه

هم اکنون در موزه‌ی مشروطه اشیائی همچون وسایل شخصی بزرگان مشروطه، اسلحه‌ی کمری ستارخان که یک تپانچه‌ی روسی است، به همراه غلاف چرمی، مهرهای مختلف گروه‌های انقلابی، عکس‌هایی از مظفرالدین شاه و محمد علی شاه قاجار و گروه‌های مخالف مشروطه، دستگاه چاپ دستی که از آن برای چاپ و تکثیر شب‌نامه‌های زمان مشروطه استفاده می‌شده، تندیس‌هایی از فعالان مشروطه و … وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.


در سفرزون بخوانید: سوغات تبریز ، طعم و رنگ‌های به‌یاد ماندنی از شهر شکلاتی 


تندیس‌های ستارخان و باقرخان که اثر هنرمند تبریزی استاد احد حسینی هستند در حیاط موزه دیده می‌شود و در گوشه‌ای از حیاط نیز یک دستگاه پرتاپ توپ قرار دارد.

مجسمه زنان فعال در جنبش مشروطه
مجسمه زنان فعال در جنبش مشروطه

در اتاق گوشواره مجسمه‌ها و تصاویری از زنان فعال در جنبش مشروطه در معرض نمایش قرار داده شده است. سرگذشت جالب زنانی همچون زینب پاشا و تلدی ززی که با پوشیدن لباس رزم مردانه به همراه تفنگ‌داران ستارخان قدم به میدان جنگ گذاشته بود و ستارخان پس از زخمی شدن او به زن بودنش پی برده بود نیز در این اتاق به نمایش در آمده است.

چنانچه قصد سفر به تبریز را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این خانه‌ی تاریخی را از دست ندهید.